آیا انجام پرولوتراپی در ترمیم مفاصل آسیب دیده اثربخش است؟

آیا انجام پرولوتراپی در ترمیم مفاصل آسیب دیده اثربخش است؟

پرولوتراپی روشی است که در آن یک ماده تحریک کننده طبیعی به بافت نرم مفصل آسیب دیده تزریق می‌شود. متخصصان معتقدند که ممکن است برای دردهای مفصلی یا کمر درد تسکین چشمگیری ایجاد کند.

اخلال در زندگی کسانی که درد مفصل و کمر را تجربه می‌کنند می‌تواند جدی باشد. از اختلال در کار تا کاهش تحرک گرفته، تأثیر کمر درد و درد در مفاصل می‌تواند تقریباً بر همه جنبه‌های زندگی کسی تأثیر بگذارد.

در این مقاله، بررسی می‌کنیم که پرولوتراپی شامل چه مواردی است، فرد باید چه انتظاری از این روش داشته باشد و اینکه چقدر در کاهش درد موثر است.

پرولوتراپی چیست؟ 


پرولوتراپی روشی است که در آن یک ماده محرک طبیعی به بافت نرم مفصل آسیب دیده تزریق می‌شود. ماده تحریک کننده فرآیند بهبودی بدن را شروع می‌کند.

پرولوتراپی یک روش جراحی نیست. به همین دلیل، از آن به عنوان تزریق بازسازی کننده مفصل یا بازسازی غیر جراحی رباط و تاندون نیز یاد می‌شود.

پزشکان عمدتا از پرولوتراپی برای درمان مفاصل و رباط‌های آسیب دیده استفاده می‌کنند. در حالی که معمولاً برای کمر استفاده می‌شود، ممکن است از پرولوتراپی در نواحی دیگر بدن نیز استفاده کنند، از جمله:

 • زانو
 • باسن
 • شانه‌ها
 • سایر مفاصل و رباط‌ها

در برخی موارد، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، مانند بیماری دژنراتیو دیسک یا آرتروز، ممکن است مایل به استفاده از پرولوتراپی برای کمک به تسکین درد خود باشند.

اگرچه پرولوتراپی از اوایل دهه 1900 وجود داشته است، اما تأثیر کلی آن هنوز مورد بحث است. علی رغم این تردید، بسیاری از اعضای جامعه پزشکی معتقدند که این یک روش جایگزین بی خطر یا درمان مکملی برای دردهای کمر و مفاصل است.

 پرولوتراپی چگونه درد مفصل را درمان می‌کند؟ 


پرولوتراپی چگونه درد مفصل را درمان می‌کند؟

پرولوتراپی دکستروز و پرولوتراپی سالین شامل تزریق محلول حاوی مواد تحریک کننده – محلول نمکی یا دکستروز – در یک منطقه خاص است که آسیب دیده است.

این روش می‌تواند به:

 • کاهش درد و سفتی
 • بهبود قدرت، عملکرد و تحرک مفصل
 • افزایش استحکام رباط‌ها و سایر بافت‌ها

 کمک کند.

حامیان این روش می‌گویند مواد محرک واکنش طبیعی بهبودی بدن را تحریک می‌کنند و منجر به رشد بافت‌های جدید می‌شوند.

افراد بیشتر از آن برای درمان آسیب‌های تاندون ناشی از استفاده بیش از حد و سفت شدن مفاصل ناپایدار استفاده می‌کنند. همچنین ممکن است درد ناشی از آرتروز را تسکین دهد، اما تحقیقات این موضوع را تأیید نکرده اند و هنوز هیچ مدرکی در مورد فواید طولانی مدت آن وجود ندارد.

بنیاد روماتولوژی و آرتروز آمریکا (ACR / AF) استفاده از این روش درمانی را برای آرتروز زانو یا مفصل ران توصیه نمی‌کند.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نوع دیگری از پرولوتراپی است که برخی از افراد برای استئوآرتریت استفاده می‌کنند. مانند پروپوتراپی سالین و دکستروز، PRP پشتوانه تحقیقاتی ندارد.

آیا اثرگذار است؟


آیا پرولوتراپی در ترمیم مفاصل آسیب دیده اثرگذار است؟

استفاده از پرولوتراپی ممکن است به طور محدود در تسکین درد موثر باشد. در یک مطالعه، 90 نفر از بزرگسالانی که به مدت 3 ماه یا بیشتر از استئوآرتریت زانو رنج می‌بردند، به عنوان روش درمانی تحت تزریق پرولوتراپی دکستروز یا سالین شرکت کردند.

شرکت کنندگان پس از 1، 5 و 9 هفته از تزریق اولیه، تزریق بعدی را دریافت کردند. برخی از آنها در هفته‌های 13 و 17 تزریق بعدی را دریافت کردند.

تمامی افرادی که آمپول تزریق کرده بودند، پس از 52 هفته بهبودی در درد، عملکرد و سطح خشکی را گزارش دادند، اما بهبودی در افرادی که تزریق دکستروز انجام داده بودند بیشتر بود.

در یک مطالعه دیگر، 24 نفر با استئوآرتریت زانو، سه بار تزریق پرولوتراپی دکستروز در فواصل 4 هفته‌ای دریافت کردند. آنها پیشرفت چشمگیری در درد و علائم دیگر را تجربه کردند.

یک مرور در سال 2016 نتیجه گرفت که پرولوتراپی دکستروز ممکن است به افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو و انگشتان کمک کند.

با این حال، مطالعات کمی در این زمینه انجام شده است و محققان هنوز نتوانسته‌اند عملکرد دقیق پرولوتراپی را تشخیص دهند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که ممکن است با ایجاد تحریک پاسخ ایمنی موثر باشد.

بنیاد روماتولوژی و آرتروز آمریکا معتقد است که موفقیت آن ممکن است به دلیل اثر دارویی آن باشد، زیرا تزریق و سوزن زدن اغلب می‌تواند اثرات دارویی قوی داشته باشد.

فواید پرولوتراپی 


متخصصان پزشکی که از استفاده از پرولوتراپی پشتیبانی می‌کنند معتقدند تقویت مفاصل به معنی کاهش درد است. همچنین، بهبود مقاومت مفصل به ثبات و بهبود حرکت و عملکرد کلی کمر و مفاصل کمک می‌کند.

پرولوتراپی یک درمان کاملاً طبیعی و دائمی‌ است، زیرا متکی به ترمیم بدن برای کاهش درد است.

در مقابل، مسکن‌ها و داروهای ضد التهاب فقط تسکین موقتی دارند. به همین ترتیب، گزینه‌های جراحی همیشه برای تثبیت کامل مفصل موثر نیستند.

آماده شدن برای پرولوتراپی


قبل از انجام پرولوتراپی، پزشک شما باید تصاویر تشخیصی از جمله اسکن MRI و اشعه ایکس را مشاهده کند.

از پزشک خود بپرسید که آیا قبل از انجام درمان باید مصرف داروهای موجود را متوقف کنید یا خیر.

در طی پرولوتراپی 

در طی فرآیند، پزشک:

 • پوست شما را با الکل تمیز می‌کند
 • برای کاهش درد، کرم لیدوکائین را در محل تزریق قرار می‌دهد
 • محلول را در مفصل آسیب دیده تزریق می‌کند

پس از رسیدن به مرکز، این فرآیند باید شامل حدود 30 دقیقه طول بکشد.

بلافاصله پس از درمان، پزشک ممکن است یخ یا پک گرم به مدت 10-15 دقیقه در نواحی تحت درمان استفاده کند. در این مدت، شما استراحت خواهید کرد.

سپس می‌توانید به خانه بروید.

بهبودی بعد از پرولوتراپی

بهبودی بعد از پرولوتراپی

بلافاصله بعد از عمل، احتمالاً احساس تورم و سفتی خواهید کرد. اکثر افراد می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از روز بعد از سر بگیرند، اگرچه کبودی، ناراحتی، تورم و سفتی ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشد.

در صورت مشاهده موارد زیر، بلافاصله به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

 • درد، تورم یا هر دو شدید باشد یا شدیدتر شود
 • تب

این‌ها می‌تواند نشانه ای از عفونت باشد.

خطرات پرولوتراپی چیست؟ 


پرولوتراپی تا زمانی که پزشک آموزش و تجربه در این نوع تزریق‌ها را داشته باشد احتمالاً بی خطر خواهد بود. با این حال، خطراتی برای تزریق مواد محرک به مفصل وجود دارد.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • درد و خشکی
 • خون ریزی
 • کبودی و تورم
 • عفونت
 • واکنش‌های آلرژیک

بسته به نوع پرولوتراپی، عوارض جانبی با شیوع کمتر عبارتند از:

 • درد ستون فقرات
 • آسیب نخاع یا دیسک
 • آسیب عصب، رباط یا تاندون
 • ریه فرو ریخته، معروف به پنوموتوراکس

به دلیل عدم انجام آزمایش دقیق، ممکن است خطرات دیگری وجود داشته باشد که متخصصان هنوز از آنها آگاه نیستند.

در گذشته، واکنش‌های جانبی پس از تزریق با سولفات روی و محلول‌های غلیظ رخ داده است که اکنون هیچکدام از آنها معمولاً استفاده نمی‌شوند.

قبل از انجام این نوع درمان با پزشک خود صحبت کنید. پزشک ممکن است این روش را توصیه نکند. اگر مورد تایید بود، از او در مورد یافتن یک پزشک مناسب مشاوره بخواهید.

هزینه


پرولوتراپی مورد تأیید سازمان غذا و دارو (FDA) نیست و بیشتر بیمه نامه‌ها آن را پوشش نمی‌دهند.

بسته به برنامه درمانی خود، ممکن است نیاز به پرداخت 150 دلار یا بیشتر برای هر بار تزریق داشته باشید.

تعداد درمان‌ها با توجه به نیازهای فردی متفاوت خواهد بود.

طبق مقاله منتشر شده در ژورنال پرولوتراپی، موارد زیر دوره‌های درمانی معمول است:

 • برای یک بیماری التهابی شامل مفصل: سه تا شش تزریق در فواصل 4 تا 6 هفته.
 • برای پرولوتراپی عصبی، به عنوان مثال، برای درمان درد عصب در صورت: تزریق هفتگی به مدت 5 تا 10 هفته.

جمع بندی 


دكستروز یا پرولوتراپی سالین شامل تزریق محلول نمك یا دكستروز در قسمت خاصی از بدن، مانند مفصل است. از نظر تئوری، این محلول به عنوان یک ماده تحریک کننده عمل می‌کند، که ممکن است رشد بافت‌های جدید را تحریک کند.

بسیاری از کارشناسان این روش درمانی را توصیه نمی‌کنند، زیرا شواهد کافی برای تأیید اثر آن وجود ندارد.

گرچه احتمال آن وجود دارد که بی خطر باشد، اما خطر عوارض جانبی آن وجود دارد و ممکن است برای چند روز پس از درمان ناراحتی داشته باشید.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک