تاثیر انجام بیوفیدبک در درمان میگرن

بیوفیدبک

حتی کسانی که همه چیز را امتحان کرده‌اند ممکن است بیوفیدبک میگرن را آزمایش نکرده باشند.

– یک درمان بدون دارو و اثبات شده.

اکثر افراد مبتلا به میگرن تقریباً به هر کاری دست می‌زنند تا از این درد طاقت فرسا خلاص شوند. از سوزن زدن به صورت گرفته تا درمان‌های باستانی. زمانی که دیگر ناامید از درمان هستید، تقریباً هر کاری را امتحان می‌کنید. با این وجود اگر به کلینیک سردرد مراجعه نکرده‌اید، ممکن است در مورد یک درمان بدون دارو با اثر بخشی قوی اطلاعاتی نداشته باشید: بیوفیدبک.

ادغام اقدامات غیر متعارف پزشکی، مانند بیوفیدبک، در برنامه فعلی درمان میگرن می‌تواند خیال شما را آسوده کند. در دهه گذشته، بیوفیدبک محبوبیت بیشتری پیدا کرده است زیرا بدون عوارض جانبی و بسیار مؤثر است. این مسئله منتقدین خود را دارد اما تحقیقات علمی نشان می‌دهد که بیوفیدبک در کاهش شدت، مدت زمان و حتی دفعات میگرن موثر است.

یک مطالعه در سال 2008 که تمام منابع علمی مربوط به بیوفیدبک را تا آن تاریخ بررسی کرده، دریافته است که این روش درمانی تناوب حملات میگرن را به طور مشخصی در هر تحقیق کاهش داده است. حتی بهتر از آن، محققان دریافتند که: “خودباوری تأثیرات قابل توجهی در اضطراب و افسردگی و مصرف دارو نشان می‌دهد.” افراد با استفاده از بیوفیدبک به ندرت دچار میگرن شده، داروی کمتری مصرف می‌کنند، در نتیجه دچار عوارض جانبی نشده و کمتر به افسردگی و اضطراب مبتلا می‌شوند.

میگرن چیست؟


میگرن در واقع یک اختلال عصبی است که به صورت علائمی مثل سردرد شدید و یا سایر علائم ظاهر می‌شود. سردرد غالباً در جلو یا یک طرف سر احساس می‌شود و ممکن است از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشد.

حملات میگرن برای افراد مختلف با دوره تناوب‌های مختلف رخ می‌دهد، از هر چند وقت یک بار به طور منظم تا چندین بار در هفته. علی‌رغم تحقیقات بسیار و با وجود اینکه 15٪ از مردم تحت تأثیر میگرن قرار دارند، هنوز علت دقیق میگرن کشف نشده است. محققان معتقدند این امر مربوط به تغییر در مواد شیمیایی مغز یا افزایش تحریک پذیری قشر مغز است. همچنین، عوامل ژنتیکی نشان داده‌اند که در بروز میگرن و همچنین عوامل محرک احساسی، جسمی، غذایی، محیطی و دارویی نقش مهمی دارند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد ارتباطی بین میگرن و تأثیرات هورمونی (به عنوان مثال قاعدگی، بارداری و یائسگی) وجود دارد.

علائم میگرن

علائم میگرن

اصلی‌ترین علامت میگرن سردرد است. میزان شدت این سردرد، تکرار و مدت آن در افراد و شرایط گوناگون، متفاوت است. یکی دیگر از علائم برجسته آئورا است که قبل از بروز میگرن به عنوان “سیگنال هشدار دهنده” نیز شناخته می‌شود. این سیگنال می‌تواند در مشکلات بینایی (جرقه چشمی، الگوهای زیگزاگی یا نقاط کور)، سفتی یا احساس سوزن سوزن شدن، مشکلات در هماهنگی، مشکل در گفتار و از دست دادن هوشیاری ظاهر شود. علاوه بر سردرد و آئورا، چندین علائم دیگر نیز وجود دارند که در افراد مختلف، متفاوت می‌باشند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اختلال ادراک آئورا
 • فوتوفوبیا (حساسیت به نور)
 • فونوفوبیا (حساسیت به صدا)
 • اوسموفوبیا (حساسیت به بو)
 • تمرکز ضعیف
 • تعریق
 • احساس گرما یا سرمای شدید
 • درد شکم (که گاهی اوقات می تواند باعث اسهال شود)
 • نیاز مکرر به ادرار کردن

بیوفیدبک چیست؟


بیوفیدبک به شما می‌آموزد تا فرآیندهای بدنی خاصی را که معمولا ناخودآگاه هستند کنترل کنید. پس از تمرین آگاهانه ذهنی، می‌توانید یاد بگیرید که این عملکردها را برای آرام سازی، تسکین درد و بهبود سلامت کلی خود کنترل کنید. بیوفیدبک تکنیکی است که از ذهن برای کنترل بدن استفاده می‌کند. حسگرها به شما می‌گویند در درون بدن شما چه می‌گذرد. بنابراین می‌توانید بطور ارادی کنترل عملکردهایی مانند ضربان قلب، فشار خون و تنش عضلانی را یاد بگیرید.

بیوفیدبک هم با آرامش درمانی و هم با مدیتیشن ذهنی مرتبط است. اما از آنجا که اثر بیوفیدبک شدیدتر است، از هر دوی آن‌ها پر هزینه‌تر است. به عقیده ما، روش‌ آرامش درمانی راه‌حلی کلیدی برای میگرن است. فردی که مستعد سردرد و همچنین بسیاری از بیماری‌های مزمن است، باید بتواند بدن خود را تا حد امکان آرام و آرام‌‌تر نگه دارد.

بیوفیدبک برای مدیریت میگرن


بیوفیدبک برای مدیریت میگرن

جالب اینجاست که نظریه بیوفیدبک رد شده است، اما این روش درمانی هنوز انتظارات بسیاری از افراد را برآورده می‌کند. نظریه عروقی میگرن را نتیجه انقباض و انبساط رگ‌های مغز می‌دانند و معتقدند در این بیماری جریان خون از اندام‌ها به سمت سر منحرف می‌شود. از آنجا که بیوفیدبک به افراد می‌آموزد که دمای یک قسمت خاص از بدن مانند دست را تغییر دهند، بنابراین جریان خون در مغز کاهش می‌یابد. بنابراین، طبق این نظریه، میگرن از بین می‌رود.

محققان در مورد آنچه که هنگام حمله میگرن در بدن ما رخ می‌دهد اختلاف نظر دارند و بسیاری بر این باورند که رگ‌های خونی در واقع نقش مهمی در ایجاد این حملات دارند. نظریه عروقی تا حدی توضیح می‌دهد که چرا بیوفیدبک به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا حملات میگرن خود را کاهش دهند. علاوه بر این، نظریه‌های دیگر نیز به مؤلفه تسکین دهنده استرس یا افزایش اکسیژن مغز اشاره دارند که با بیوفیدبک همراه هستند. تحقیقات نشان داده است که مهمترین عملی که فرد مبتلا به میگرن می‌تواند انجام دهد، افزایش گردش خون است و این همان چیزی است که ما در طی درمان بیوفیدبک با درجه حرارت انگشت اندازه‌گیری می‌کنیم.

هنوز متقاعد نشده‌اید؟ خودتان امتحان کنید! چشمان خود را ببندید و تصور کنید که در یک ساحل گرم هستید. گرمای خورشید را روی بدن خود احساس کنید و به تلاطم امواج دریا گوش دهید. آیا می‌توانید گرمای شن و آفتاب را در نوک انگشتان خود احساس کنید؟ در طول یک جلسه درمانی شما به یک مانیتور متصل می‌شوید که درجه حرارت و سایر عملکردهای بدن شما را ثبت می‌کند. هدف شما کنترل دمای بدن در یک ناحیه خاص است. از لحاظ تئوری، این عمل باعث افزایش گردش خون، ایجاد آرامش و جلوگیری از میگرن می‌شود.

بیوفیدبک خانگی


هزینه آزمایش‌های جدید روی میگرن ممکن است بسیار زیاد باشد. اگر از روش‌های گوناگون درمانی خسته شده‌اید و قصد دارید روش جدیدی را امتحان کنید، بیوفیدبک گزینه مناسبی است. اگر می‌خواهید از مزایای مشابه این درمان استفاده کنید بدون آنکه مجبور شوید به بانک دستبرد بزنید، گزینه بیوفیدبک خانگی را در نظر بگیرید. برای این کار لزوما نیازی به مراجعه به یک درمانگر برای انجام بیوفیدبک ندارید. به هر حال آرامش در خانه برخی از افراد بیشتر از مطب پزشک است.

اگر می‌توانید توصیف کنید، پس بیوفیدبک می‌تواند کاملا مناسب شما باشد. ممکن است دستگاه‌های زیر برای مدیریت میگرن به شما توصیه شود:

 • دستگاه Mindfield eSense Skin Temperature دستگاهی قابل حمل و آسان برای استفاده است که با iPhone ،iPad ،iPod Touch یا Android کار می‌کند. این دستگاه دمای دست شما را اندازه‌گیری می‌کند و شما را برای شل کردن و گرم کردن دست‌تان، که هر دو مؤلفه مهم بیوفیدبک هستند، آموزش می‌دهد.
 • سیستم GSR / Temp Biofeedback همچنین کنترل دمای بدن را به شما می‌آموزد. این دستگاه تغییرات در سیستم عصبی شما را بوسیله اندازه‌گیری میزان رطوبت نامحسوس نوک انگشتان شما اندازه‌گیری می‌کند. بیوفیدبک که روی دما تمرکز دارد، موثرترین راه برای کاهش میگرن و سردرد است.
 • دستگاه ضد تنش Antense باعث کاهش تنش در فک و عضلات پوست سر شما که عامل ایجاد سردرد و میگرن هستند، می‌شود. این دستگاه روی پیشانی شما قرار می‌گیرد و میزان تنش عضلات صورت را اندازه می‌گیرد. شما می‌توانید به ماهیچه‌های خود آموزش دهید تا شل شوند. بنابراین تنش عضلانی که به طور مداوم با فشار همراه است منجر به سردرد نخواهد شد.
تلفن نوبت دهی کلینیک