دارو و درمان گیاهی برای تسکین کمر دردهای شدید و مزمن

دارو و درمان گیاهی برای تسکین کمر دردهای شدید و مزمن

کمردرد یکی از شکایت‌های رایج است که افراد را به مراجعه به پزشک می‌اندازد. اگرچه در صورتی که درد شدیدی دارید باید همواره به پزشک مراجعه کنید، اما روش‌های طبیعی نیز برای تسکین کمردرد در منزل وجود دارند.

روش‌های طبیعی مختلفی برای کاهش کمردرد وجود دارند که ممکن است به کاهش نیاز به داروها کمک کنند و یا فواید بیشتری نسبت به درمان دارویی داشته باشند. با مراجعه به این روش‌های طبیعی می‌توانید کمردرد خود را تسکین دهید و ببینید کدام یک برای شما مناسبتر است.

داروهای گیاهی برای تسکین کمر درد 


 1. آلوئه‌ورا

گیاه آلوئه‌ورا قرن‌هاست که به دلیل فواید درمانی، دارویی و آرایشی شناخته شده است. این گیاه از نظر خواص درمانی در فرهنگ‌های مختلفی از جمله یونان، مصر، هند، مکزیک، ژاپن و چین مورد استفاده قرار گرفته است.

آلوئه‌ورا عضوی از خانواده تیره سریشیان (سوسنیان) است و به طور کلی در مناطق خشک آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا رشد می‌کند.

آلوئه‌ورا به عنوان یک گیاه دارویی حاوی تعدادی عنصر فعال دارویی برای درمان بیماری‌های مختلف مانند سوختگی‌های پرتوی، زخم، آرتروز و دیابت است. آلوئه‌ورا شامل ترکیبات زیر است:

 • ویتامین‌ها (ویتامین A ،C ،E و B12 که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند)
 • آنزیم (نام‌های مستعار، آلکالن فسفاتاز، آمیلاز، برادی کیناز، کربوکسی پپتیداز، کاتالاز، سلولاز، لیپاز و پراکسیداز. برادی کیناز باعث کاهش التهاب بیش از حد می‌شود و برخی دیگر باعث تجزیه قندها و چربی‌ها می‌شوند)
 • مواد معدنی (کلسیم، کروم، مس، سلنیوم، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سدیم و روی)
 • 12 آنتراکوئینون (که ملین هستند)
 • هورمون‌ها (اکسین‌ها و جیبرلین‌ها که در ترمیم زخم‌ها عمل می‌کنند و اثرات ضد التهابی دارند).

خواص درمانی آلوئه ورا به ترکیبات آن گلوکومانان، پلی ساکارید غنی از مانوز و جیبرلین، هورمون رشد مربوط می‌شود. یکی دیگر از اقدامات آلوئه ورا ضد التهاب بودن آن است. از ژل آلوئه‌ورا به طور سنتی برای کاهش دردهای مفصلی روی پوست استفاده می‌شود. تجزیه و تحلیل مواد شیمیایی گیاهی آلوئه‌ورا وجود فلاونوئیدها، آلکالوئیدها، رزین‌ها، تانن‌ها، استروئیدها و سایر مواد شیمیایی را نشان داد.

یکی از اثراتی که به آلوئه‌ورا نسبت داده شده است، ترمیم زخم‌ها و ترومای سطحی پوست است. همچنین، پس از استفاده از این دارو، کاهش درد در محل ضربه دیده می‌شود.

 1. پوست بید سفید

پوست بید سفید برای تسکین کمر درد 

پوست بید سفید به دلیل اثرات ضد تب و ضد درد در سراسر جهان استفاده می‌شود. مصریان باستان از این گیاه برای تسکین درد و التهاب استفاده می‌کردند. پوست بید برای تسکین انواع مختلف درد مانند درد روماتیسمی، کمر درد، دندان درد، سردرد و گرفتگی‌های قاعدگی مصرف می‌شود. این دارو همچنین برای درمان گلو درد، تب و سردرد همراه با عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و آنفلوانزا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سال 1829، سالیسین که یک ماده شیمیایی فعال بید است، شناخته شد. در قرن نوزدهم، سالیسین و سالیسیلیک اسید به طور گسترده در اروپا برای درمان تب روماتیسمی و درد مفاصل استفاده می‌شد. در مقابل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مصنوعی، سالیسین به عنوان یک مهارکننده انتخابی انتشار پروستاگلاندین E2 با واسطه COX 2 عمل می‌کند و از انتشار سیتوکین‌ها به منظور کاهش درد جلوگیری می‌کند.

 1. سورنجان

سورنجان یکی از خانواده گیاهان گل‌حسرتیان است و بیش از 100 گونه از این گیاه در سراسر جهان وجود دارد. ماده اصلی فعال این گیاه کلشی‌سین، نوعی آلکالوئید است که در کنترل درد و التهاب موثر است.

داروی مورد استفاده برای درمان دردهای آرتریت، نقرس حاد، کلشی‌سین است، یک آلکالوئید استخراج شده از گیاه سورنجان که برای رومی‌ها شناخته شده است. همچنین از داروی سورنجان برای درمان نقرس، درد مفاصل و التهاب در طب سنتی ایران استفاده شده است. این گیاه حاوی کلشی‌سین است که دارویی ارزشمند با دامنه درمانی محدود است. مصرف خوراکی کلشی‌سین باعث مهار گسترش ورم در موش‌های صحرایی شده و ویژگی‌های ضد التهابی را نشان داده است.

 1. زنجبیل

زنجبیل برای تسکین کمر درد 

زنجبیل یک ادویه بسیار معروف است که 80٪ آن در چین رشد می‌کند. بیش از 2500 سال است که در چین از زنجبیل به عنوان یک ماده ضد التهابی برای بیماری‌های اسکلتی عضلانی استفاده می‌شود. این گیاه حاوی مواد شناخته شده بی‌شماری مانند گینجرول، بتا کاروتن، کپسایسین، کافئین اسید و کورکومین است. علاوه بر این، سالیسیلات یکی دیگر از اجزای موجود در زنجبیل است. مشخص شده است که زنجبیل هم مانع سیکلواکسیژناز و هم لیپوکسیژناز برای جلوگیری از تولید لکوترین می‌شود.

یک مطالعه در سال 2010 نشان داده است که مصرف روزانه زنجبیل منجر به کاهش متوسط ​​تا زیاد درد عضلانی در اثر آسیب عضلانی ناشی از ورزش می‌شود. نتایج آنها اثر زنجبیل را به عنوان مسکن درد نشان داده است.

 1. میوه گل رز

میوه گل رز (یا گل سرخ) به عنوان منبع خوبی از ویتامین C و پلی فنول‌ها، میوه شبیه گیاه گل رز است. این گیاه یک گیاه دارویی است که بیشتر در طب عامیانه استفاده می‌شود. مزایای سلامتی رز هیپ مربوط به انواع گسترده عناصر زیست فعال آن مانند گالاکتولیپید، گالاکتوپیرانوزیل گلیسرول (GOPO)، ویتامین C، فنولیک‌ها، لیکوپن، لوتئین، زاگزانتین و سایر کاروتنوئیدها است. تعدادی از داروها از عصاره گل رز برای نشان دادن فعالیت‌های ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد جهش و ضد سرطان در شرایط آزمایشگاهی نشان داده شد. عناصر چربی دوست در آن مکانیزم‌های عمل مسئول هستند. این روش درمانی در چندین تحقیق در بیماران مبتلا به آرتروز، آرتریت روماتوئید و کمردرد به طور موثر مورد استفاده قرار گرفته است.

درمان‌های خانگی برای کمر درد 


 1. سرد

هنگامی که درد یا کمر درد دارید، استفاده از سرما موثر است. همچنین برای کاهش التهاب و تقویت کنترل درد بسیار مهم و ضروری است. اگر دچار درد متشعشع در اندام تحتانی هستید، به جای پاها در کمر از یخ استفاده کنید. کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده این توصیه را تایید می‌کند و پیشنهاد می‌کند افراد در 48 تا 72 ساعت اول از یخ استفاده کنند و سپس به گرما روی بیاورند. این‌ها 10 دلیل شگفت‌آور است که کمرتان آسیب می‌بیند.

 1. گرما

فشارها و کشش‌ها به گرما بهتر جواب می‌دهند. گرما به کاهش کشیدگی عضله و کاهش تنش کمک می‌کند و می‌تواند به افزایش دامنه حرکت و کاهش درد نیز کمک کند. نگذارید پد گرمایی بیش از حد داغ شود و هر بار بیش از یک ساعت از آن استفاده نکنید. گرمای بیش از حد شدید ممکن است به پوست شما آسیب برساند و منجر به مشکلات بیشتری شود. همچنین می‌توانید با استفاده از ماساژورهای کمر که متخصص پیشنهاد داده، تنش را کاهش دهید.

 1. داروهای بدون نسخه

سایر داروهای کمر درد که سریع کار می‌کنند داروی درد بدون نسخه هستند. تیلنول یا استامینوفن اصلا برای رگ به رگ شدگی و کشیدگی عضلانی توصیه نمی‌شود. اگر به کمرتان آسیب رسانده‌اید، بهترین درمان یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی یا NSAID است. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی معمول شامل Advil (ایبوپروفن) و Aleve (ناپروکسن) هستند. این داروها دارای اثرات ضد التهابی برای کاهش درد هستند. با پایین نگه داشتن التهاب، درد شما کاهش می‌یابد و شما قادر به حرکت هستید. اما مراقب باشید، مواردی وجود دارد که ایبوپروفن به کار نمی‌آید‌ و می‌تواند خطرناک باشد.

 1. استراحت

وقتی می‌خواهید کمر درد را به طور طبیعی تسکین دهید، استراحت بسیار مهم است. هر چند ما در مورد استراحت در تختخواب صحبت نمی‌کنیم. دو یا سه روز از فعالیت‌های معمول خود مانند رفتن به ورزشگاه، که می‌تواند درد را بدتر کند و منجر به آسیب دیدگی بیشتر عضلات پشت شود، مرخصی بگیرید. اما کشش ملایم و راه رفتن کم مشکلی ندارد. در حقیقت، تصور می‌شود ورزش برای پیشگیری و تسکین کمردرد مزمن مفید است. به عنوان مثال، در یک بررسی 2018 در آزمایشات کنترل شده تصادفی، مشخص شد که افرادی که ورزش می‌کنند، در مقایسه با افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند، 33٪ کمتر کمر درد دارند. و در افرادی که دچار کمر درد می‌شوند، ورزش از شدت و ناتوانی مرتبط با آن می‌کاهد. محققان توصیه می‌کنند با انجام حرکات کششی یا هوازی 2 تا 3 روز در هفته، عضلات خود را تقویت کنید.

 1. کرم‌ها و پچ‌های عضلانی

کرم‌ها و پچ‌های عضلانی برای درمان کمر درد

روش دیگر برای درمان کمر درد در خانه استفاده از کرم‌ها و پچ‌های عضلانی است. داروی موجود در پچ یا کرم باعث می‌شود تا انتهای عصب در عضلات پشت گیج شوند. با ایجاد احساس گرما یا سرما، حواسشان از درد بافت عضلانی پرت می‌شود. علاوه بر این، گرمای حاصل از این پچ‌ها تا حد زیادی باعث تسکین عضلات کشیده یا رگ به رگ شده می‌شود. پچ‌های بزرگ احتمالاً راحت‌تر هستند، اما اگر عضلات شما از پشت، پهلو یا ناحیه زیادی کشیده شده‌اند، کرم‌ها ممکن است بهتر به کار بیایند. این روش‌های درمانی کمر درد که واقعاً موثر هستند را از دست ندهید.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک