درمان با تراکشن برای درد ستون فقرات کمر و گردن: انواع و نحوه‌ی تراکشن

درمان با تراکشن برای درد ستون فقرات کمر و گردن

تراکشن یک روش درمانی است که فشار را بر روی ستون فقرات کاهش می‌دهد و درد ناشی از مفاصل، رگ به رگ شدن و اسپاسم را تسکین می‌دهد. این روش می‌تواند در درمان دیسک‌های فتق شده، سیاتیک، بیماری دژنراتیو دیسک، اعصاب آسیب دیده و دیگر بیماری‌های مرتبط با کمر و گردن موثر باشد. درمان تراکشن می‌تواند توسط فیزیوتراپیست‌های ماهر انجام شود و یا با استفاده از واحدهای مکانیکی صورت بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان تراکشن، تراکشن کمر و گردن، و اثربخشی این روش درمانی، می‌توانید ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

تراکشن یا رفع فشار ستون فقرات به درصد زیادی از افراد مبتلا به بیماری‌های ستون فقرات کمک می‌کند، اما همه بیماران باید توسط پزشک متخصص یا فیزیوتراپیست ارزیابی شوند. آنها مفید و بی خطر بودن آن را تشخیص خواهند داد. مانند هر روش درمانی دیگر، درمان تراکشن نیز باید همراه با برنامه‌های دیگر استفاده شود. در غیر این صورت، نتایج ناامید کننده خواهد بود.

فیزیوتراپیست‌ها و متخصصین ما در کلینیک امید مطمئن می‌شوند که برنامه درمانی شما به طور خاص برای نیازهای شما طراحی شده است. ما از ترکیبی از راه حل‌ها برای کمک به بهبودی شما به بهترین شکل ممکن را استفاده می‌کنیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان تراکشن و یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره تلفن‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

انواع تراکشن چیست؟ 


انواع تراکشن چیست؟

انواع تراکشن شامل:

 • تراکشن مکانیکی – روش درمانی تخصصی تراکشن مکانیکی از دستگاه‌هایی استفاده می‌کند که با کشش مهره‌های ستون فقرات و عضلات کار می‌کنند
 • تراکشن دستی – با تراکشن دستی، فیزیوتراپیست‌ها از دستان خود برای کشش مهره‌های ستون فقرات و عضلات استفاده می‌کنند.

درمان با تراکشن چه اثراتی و مزایایی دارد؟


هنگامی که نیروی کشش اعمال می‌شود و فضای بین استخوان‌ها افزایش می‌یابد و موارد زیر اتفاق می‌افتد:

 • فشار کمتری در داخل دیسک‌های ستون فقرات به وجود می‌آید و باعث تسکین درد و تشویق تغذیه دیسک می‌شود.
 • برآمدگی یا بیرون زدگی ژل دیسک ممکن است با کشیدن یا تراکشن به سمت مرکز دیسک کاهش یابد
 • تونلهایی که عصب‌ها از ستون فقرات خارج می‌شوند با درمان تراکشن بزرگتر می‌شوند، بنابراین به اعصاب اجازه می‌دهند “نفس بکشند” و گردش مناسب را بدست آورند.
 • مفاصل ستون فقرات دردناک یا آرتروز که بر بدن تأثیر می‌گذارد، کشیده و از فشار خارج می‌شوند.
 • عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها به طریقی کشیده می‌شوند که با تمرینات و حرکات روزمره غیرممکن است، مگر اینکه بتوانید کاملاً آرام از یک میله آویزان شوید!
 • گردش خون و تغذیه مناسب ستون فقرات با اجازه دادن به دفع مواد شیمیایی التهابی و رساندن اکسیژن و تغذیه به ناحیه حاصل می‌شود. این امر باعث ترمیم می‌شود و تحریک دردناک اعصاب ستون فقرات را کاهش می‌دهد.

درمان با تراکشن و یا رفع فشار از ستون فقرات برای چه افرادی مناسب است؟ 


به طور کلی شرایط زیر با درمان تراکشن بهبود می‌یابد:

 • استرس در عضلات به علت وضعیت بد بدن – وضعیت بد بدن باعث تحریک ستون فقرات می‌شود. رباط‌ها بیش از حد کشیده و عضلات خسته می‌شوند و مفاصل و اعصاب تحت فشار قرار می‌گیرند. درمان تراکشن برای رفع خستگی این عضلات موثر است.
 • کشیدگیهای عضلانی – کشیدگی‌های عضلانی کمر به سرعت خود به خود بهبود می‌یابند، اما کشیدگی‌های شدیدتر برای تسکین درد و بهبودی به درمان فیزیوتراپی و یا تراکشن نیاز دارند.
 • رگ به رگ شدن رباط ها – کشش بیش از حد یا خیلی سریع رباط‌ها باعث پارگی و خونریزی در بافت‌های اطراف، تورم و درد می‌شود. وسایل نقلیه موتوری و تصادفات ورزشی دلایل عمده ای برای این عارضه هستند.
 • مشکلات دیسک – دیسک‌ها به مهره های بالا و پایین متصل می‌شوند، بنابراین نمی‌توانند از جای خود خارج شوند. اما با افزایش سن و یا آسیب این اتفاق می‌افتد. دیسک‌ها می توانند دچار فتق یا حتی پارگی شوند.
 • سیاتیک – اعصاب سیاتیک از پایین کمر، از طریق باسن و از پشت پاها می‌گذرند. تحریک در هر نقطه از این مسیر باعث درد در کمر و پاها می‌شود. درمان تراکشن می‌تواند در کاهش کمردرد ناشی از سیاتیک موثر باشد.
 • آرتروز – مفاصل مهره ای و فاست می‌توانند تحت تأثیر آرتروز قرار بگیرند، باعث تحلیل رفتن و التهاب در مفصل و رشد خارهای استخوانی در لبه‌های مهره ها شوند.
 • برای کاهش درد و اصلاح ناهماهنگی ساختار استخوان، می توان از تراکشن استفاده کرد.

آیا درمان تراکشن ایمن و راحت است؟ 


آیا درمان تراکشن ایمن و راحت است؟

در صورت استفاده صحیح بسیار ایمن است. نحوه‌ی تراکشن گردن و کمر در این قسمت توضیح داده شده است:

 • فرد برای تراکشن گردن دراز کشیده و گردنش را در حالت گهواره روی دستگاه تراکشن قرار میدهد. قطعات کنار تراکشن به آرامی به سمت داخل حرکت داده می‌شوند. سر بیمار در این موقعیت قفل نشده است و در صورت تمایل می‌تواند سر خود را به راحتی از آن خارج کند. سیستم کنترل کامپیوتری توسط فیزیوتراپیست برنامه ریزی می‌شود که در ابتدا طناب یا بند با فشار کمی کشیده شود و سپس این کشش کمی بیشتر شود. به بیمار دستورالعمل‌های دقیق داده می‌شود. تراکشن گردن یک دکمه ایمنی دارد که در صورت ناراحتی بیماران می‌توانند فشار دهند تا جلوی کشش را بگیرند. زمان درمان بین 8 تا 25 دقیقه متغیر است.
 • تراکشن کمر با استفاده از مهار در اطراف تنه و دنده‌ها و یکی در اطراف لگن تنظیم می‌شود. طناب تراکشن به مهار متصل می‌شود که به دور لگن پیچیده شده است. پاها معمولاً روی سکویی قرار می‌گیرند که بسته به زاویه کشش مورد نظر قابل تنظیم است. طناب سپس از طریق مهار و لگن کشیده می‌شود که این کار باعث کشش ستون فقرات می‌شود زیرا لگن‌ها با رباط ها و مفاصل قوی به ستون فقرات متصل می‌شوند. نیروهای کششی مورد استفاده بیشتر از گردن است زیرا ستون فقرات تحتانی برای ایجاد فشار نیاز به نیروی بیشتری دارد. هنگام تراکشن باعث افزایش اثر می‌شود، میز از قسمت تحتانی کمر جدا می‌شود.

گاهی اوقات در هنگام تراکشن درد اضافی ایجاد می‌شود که ممکن است طبیعی باشد. این نیاز به ارزیابی توسط فیزیوتراپیست دارد زیرا به محل درد و درجه‌ی درمان تراکشن نیز بستگی دارد. وقتی درمان تمام شد، درد معمولاً فروکش می‌کند.

نتایج تراکشن بعد از چه مدت خود را نشان میدهد و چند جلسه نیاز است؟


معمولاً در طی دو جلسه فیزیوتراپیست می‌تواند تشخیص دهد که آیا تراکشن مفید است یا خیر. اگر نشانه هایی از پیشرفت وجود دارد، معمولاً به طور متوسط شش تا ده جلسه کافی است.

چه زمانی نباید استفاده شود؟ 


به طور کلی، در صورت وجود فرآیند بیماری تراکشن نباید مورد استفاده قرار گیرد. در صورت وجود تومور، عفونت، اختلال عروقی، بی ثباتی رباط‌ها، آرتروز التهابی و پوکی استخوان، از تراکشن با احتیاط استفاده می‌شود.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک