شکستگی ساق پا با فیزیوتراپی: استفاده از وسایل کمکی، بریس و ورزش

شکستگی ساق پا با فیزیوتراپی

شکستگی استخوان ساق پا کی از متداول‌ترین اتفاق‌هایی است که بر اثر حادثه، پوکی استخوان یا سقوط فرد رخ می دهد. شکستگی‌های جزیی ممکن است به طور طبیعی با استراحت و بی حرکتی بهبود یابند، اما برخی دیگر ممکن است برای ترمیم آسیب به چندین عمل جراحی نیاز داشته باشند. تقریباً هر بیماری که دچار شکستگی استخوان می‌شود در برنامه درمانی آن، فیزیوتراپی گنجانده شده است. آیا شما در اثر دویدن روی سطح سخت دچار شکستگی استرس شدید شده‌اید یا یک شکستگی ترکیبی که نیاز به جراحی دارد، در این مقاله آنچه را که فیزیوتراپی می‌تواند به شما می‌تواند در روند درمان کمک کند توضیح داده است.

هدف ما در کلینیک امید کمک به بازگرداندن عملکرد و تحرک شما، به حداقل رساندن درد و بازگشت شما به اوج شرایط جسمی است.شکستگی پا می‌تواند به طور قابل توجهی بر توانایی شما در انجام کارهای روزمره، مانند راه رفتن و رانندگی تأثیر بگذارد. توانبخشی اغلب از طریق فیزیوتراپی برای شکستگی استخوان درشت نی و استخوان فیبولا انجام می‌شود تا دامنه حرکت، قدرت و تحرک عملکردی را بازیابی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی فیزیوتراپی شکستگی ساق پا و یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره تلفن 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

فیزیوتراپی بعد از شکستگی ساق پا 


فیزیوتراپی بعد از شکستگی ساق پا

هدف از فیزیوتراپی بازیابی طیف وسیعی از حرکت و عملکرد است. برای شکستگی‌های مویی، فیزیوتراپی روش خوبی برای بازیابی قدرت و انعطاف پذیری است. برای صدمات پیچیده تر، فیزیوتراپی می‌تواند شامل یادگیری نحوه تحرک دوباره باشد. بی حرکتی ناشی از گچ و آتل باعث سفتی مفصل و ضعف عضلات می‌شود. برای غلبه بر این مشکل، فیزیوتراپی موثر و مفید است. فیزیوتراپیست‌ها شما را در انجام حرکاتی که نیاز به تحرک بافت‌ها، مفاصل و عضلات اطراف پا، دارند راهنمایی می‌کنند حتی قبل از اینکه شکستگی ساق پا کاملا خوب شود.

فیزیوتراپی در بیمارستان یا مراکز خارج از بیمارستان 

فیزیوتراپی در حقیقت بهبودی را تشویق می‌کند، به این معنی که بیمارانی که تحت فیزیوتراپی قرار می‌گیرند سریعتر از آنهایی که انجام نمی‌دهند بهبود می‌یابند. به همین دلیل، فیزیوتراپی یک بخش ضروری از درمان پس از جراحی شکستگی ساق پا است. بسته به توصیه پزشک، یک فیزیوتراپیست شروع به کار با شما بعد از شکستگی استخوان پا می‌کند حتی قبل از ترک بیمارستان. در واقع این یک متخصص طب فیزیکی یا فیزیوتراپیست است که به بیماران شکستگی در مورد چگونگی استفاده از وسایل کمکی مانند عصا، واکر و اسلینگ راهنمایی می‌کند. آنها به شما کمک می‌کنند موثرترین روش برای بستن شکستگی‌های جزئی را بفهمید و همچنین به مراقبین خود نیز آموزش دهید.

بعلاوه، متخصص فیزیوتراپی به شما می‌آموزد که چگونه مهارتهای زندگی روزمره، مانند بلند شدن از رختخواب، بالا و پایین رفتن و ورود و خروج از وسیله نقلیه را به درستی و با اطمینان انجام دهید. متخصص فیزیوتراپیست روش‌های کاهش وزن مناسب و همچنین نحوه حرکت با توجه به این محدودیت‌ها را به شما آموزش می‌دهد. اگر دچار شکستگی ساق پا شده‌اید، فیزیوتراپیست به شما می‌آموزد که چگونه قدم بردارید، حمام کنید و به دستشویی بروید.

اقدامات لازم برای بهبودی پس از شکستگی ساق پا در خانه

بسته به شدت شکستگی شما، پزشک یک روش درمانی را با یک متخصص فیزیوتراپی یا کاردرمانی را در مورد شکستگی‌هایی که در محل کار رخ داده است توصیه می‌کند. در برخی موارد، ممکن است شما به یک مرکز توانبخشی ارجاع شده باشید یا یک متخصص طب فیزیوتراپی در خانه با شما ملاقات کند. در طی فیزیوتراپی با ترکیبی از شیوه های درمانی، انتظار تسکین درد، تحریک جریان خون، کاهش خطر عفونت زخم، و همچنین یک سری تمرینات چالش برانگیز برای افزایش دامنه حرکت و انعطاف پذیری است.  انجام این تمرینات به مرور زمان باعث می‌شود که استخوان‌های شکسته اخیر مجددا آسیب نبینند خصوصاً برای کسانی که مستعد شکستگی مفصل ران و افراد مسن هستند بسیار مهم است.

موارد احتیاط و ملاحظات 


فیزیوتراپی برای شکستگی استخوان درشت نی یا استخوان فیبولا ساق پا اغلب شامل مواردی مانند گرما و سرما تراپی، تحریک الکتریکی و فشرده سازی پنوماتیک (تولیدکننده و تأمین کننده سیستم ماساژور فشار هوا با کیفیت) برای کمک به درد و تورم در طی روند بازتوانی است. اگرچه برخی از ناراحتی‌ها در حین تمرینات توانبخشی انتظار می‌رود، اگر در پی جلسه تمرین خود احساس درد شدید یا افزایش درد و تورم دارید، فوراً به فیزیوتراپیست خود اطلاع دهید.

در موارد نادر، بیماری به نام سندرم درد منطقه‌ای پیچیده می‌تواند پس از شکستگی در ساق پا ایجاد شود. علائم دیگر شامل حساسیت به لمس، حساسیت به سرما، تغییر رنگ در پوست و کاهش دامنه حرکت است.

حرکات ورزشی فیزیوتراپی برای شکستگی ساق پا 


تمرینات شکسته پا می‌تواند زمانی شروع شود که قسمت پایین پای شما هنوز در گچ باشد. ورزش‌های زیر با بهبود استخوان به حفظ قدرت برخی از عضلات پا کمک می‌کند.

بالا آوردن پا 

تمرین بالا آوردن پا برای شکستگی ساق پا 

افزایش مستقیم پا عضلات اطراف ران و زانو را تقویت می‌کند.

چطور این کار را انجام دهید:

  • به پشت دراز کشیده، پایی را که آسیب ندیده خم کرده و کف پایتان را روی زمین قرار دهید. پای آسیب دیده خود را صاف کرده و پا را تا ارتفاع زانوی خم شده به سمت سقف بلند کنید.
  • به آرامی پا را پایین بیاورید. 10 بار، تا سه ست پشت سر هم تکرار کنید.

افزایش دامنه حرکتی مچ پا 

تمرین افزایش دامنه حرکتی مچ پا برای شکستگی ساق پا 

تمرینات دامنه حرکتی مچ پا برای کاهش سفتی پس از برداشتن گچ شما انجام می‌شود. حرکت فعال همچنین به کاهش تورم کمک می‌کند. روزانه دو تا سه بار تمرین کنید.

چگونگی انجام آن:

  • روی صندلی یا لبه میز بنشینید و پا را از زمین جدا کنید. حلقه‌های مچ پا را هم در جهت عقربه‌های ساعت و هم در خلاف جهت عقربه‌های ساعت ، 10 مرتبه در هر جهت انجام دهید.
  • انگشتان پا را به سمت پایین قرار دهید. سپس آنها را 10 بار به سمت سقف بلند کنید. با انگشت شست خود حروف الفبا را بکشید، مچ پا را تا جایی که ممکن است از هر جهت و بدون درد حرکت دهید.

تمرینات کششی منفعل 

تمرینات کششی منفعل برای شکستگی ساق پا 

تمرینات دامنه حرکتی منفعل اغلب ابتدا توسط فیزیوتراپیست انجام می‌شود، سپس می‌تواند به عنوان بخشی از برنامه تمرین در خانه به شما آموزش داده شود.

چگونه آن را انجام دهیم:

  • در حالی مستقیم از روبرو نشسته اید پای خود را دراز کنید. قسمت فوقانی کف پای خود را با یک حوله یا کمربند حلقه کنید و یک سر آن را در هر دست بگیرید. حوله را به آرامی بکشید تا انگشتان پا به سمت سر شما کشیده شوند. وقتی احساس کشش در پشت ماهیچه‌ی ساق پای خود دارید متوقف شوید. 20 تا 30 ثانیه در این حالت بمانید. سپس آرام باشید.

این کار را سه بار تکرار کنید. در حدی که کشش درد نداشته باشد انجام دهید – چرا که کشش بیش از حد و دردناک می‌تواند باعث آسیب بیشتر به استخوان در حال بهبودی شما شود.

تقویت انگشتان پا 

تمرین تقویت انگشتان پا برای شکستگی ساق پا 

تمرینات تقویت انگشتان پا با هدف قرار دادن عضلات کوچکتر پای شما، به بهبود راه رفتن پس از شکستگی استخوان درشت نی یا استخوان فیبولا ساق پا کمک می‌کند.

چگونگی انجام آن:

روی صندلی بنشینید و پاها را روی زمین قرار دهید.

  • گوی‌ یا توپ کوچکی را روی زمین کنار پاها قرار دهید. با استفاده از انگشتان پا خود را برای گرفتن گوی‌ها، آنها را جداگانه بلند کنید و در یک فنجان قرار دهید. این فعالیت را برای چند دقیقه تکرار کنید.
  • روش دیگر، یک حوله را روی زمین بگذارید و آن را با انگشتان پا بکشید. بعد، در حالی که پای خود را روی زمین قرار داده اید، انگشتان پا را بلند کرده و برای دو تا سه ثانیه نگه دارید. آرام باشید و 10 بار تکرار کنید.
تلفن نوبت دهی کلینیک