طب سوزنی در فیزیوتراپی برای درمان چه عارضه هایی کاربرد دارد؟

طب سوزنی در فیزیوتراپی برای درمان چه عارضه هایی کاربرد دارد؟

طب سوزنی یکی از مهارت‌های زیادی است که در فیزیوتراپی به عنوان بخشی از رویکرد یکپارچه در مدیریت وضعیت بیمار، به کار می‌رود. فیزیوتراپیست ها باید حداقل یک اعتبار سنجی طب سوزنی بنیادی را به دست آورند تا بتوانند تمرین کنند و متخصصان واجد شرایط ، معمولاً از طب سوزنی به عنوان مکمل سایر درمان‌ها استفاده می‌کنند. طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن‌های بسیار ریز ، استریل و یک‌بار مصرف در نقاط مهم بدن برای کمک به روند بهبودی طبیعی بدن ، تسکین درد و بازگرداندن تعادل بدن است که معمولاً در اثر آسیب یا بیماری مختل می‌شود. درمان طب سوزنی باید در هنگام حضور در قرار ملاقات متناسب با نیاز شخصی تنظیم شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در با شماره تلفن 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

تاریخچه طب سوزنی


طب سوزنی یکی از روش‌های قدیمی در طب سنتی چینی (TCM) است که برای اولین بار در عصر سنگ ثبت شده است. طبق باور چینی‌ها، بدن انسان دارای کانال‌های نامرئی به نام مریدیان است که انرژی حیاتی (یانگ) و خون (یین) را برای حرکت و تعادل لازم برای حفظ سلامتی در بدن تأمین می‌کنند. در صورت وجود عدم تعادل، انسداد یا سکون در جریان این دو سیستم، انرژی (چی) می‌تواند راکد شده، نقصان یا افزایش بیش از حدی داشته باشد و در نتیجه بیماری یا آسیبی به وجود آید. متأسفانه، تحقیقات علمی برای اثبات نظریه‌های TCM درباره جریان یین، یانگ، چی و مریدیان کمتری انجام شده است. اما نادیده گرفتن قرن شواهد تجربی بسیار دشوار است. تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند باعث آزاد شدن مواد اپوئیدی طبیعی در بدن شود و باعث بهبود طبیعی در بدن گردد و همچنین یک مکانیزم قدرتمند برای تغییر انتقال درد در سیستم عصبی مرکزی (CNS) ارائه می‌دهد.

چرا طب سوزنی داشته باشیم؟


سازمان بهداشت جهانی (WHO) طب سوزنی را به عنوان یک درمان مؤثر و بی درد برای درد حاد و مزمن همراه با آسیب یا بیماری ، مشکلات مرتبط با آرتروز ، سیستمیک مشکلات مربوط به دستگاه‌های تنفسی ، دستگاه گوارش ، زنان و اعصاب و همچنین اضطراب و افسردگی  توصیه می‌کند. انستیتوی ملی عالی بالینی (NICE) همچنین از استفاده از طب سوزنی برای درد کمر و سردردها حمایت می‌کند اما شواهد بالینی بیشتری وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی در معالجه اکثر قریب به اتفاق شرایط بسیار مؤثر است.

این درمان چقدر طول می‌کشد؟


طب سوزنی به طور ایده آل یک تا دو بار در هفته برای حداقل چهار جلسه انجام می‌شود تا بیشترین کارایی را داشته باشد. اکثر افراد این تأثیرات را فوراً احساس می‌کنند اما همیشه این‌گونه نیست. طول سوزن‌ها از 30mm – 50mm متفاوت است و قطر آن‌ها 0.25-0.30mm می‌باشد. این سوزن‌ها بسیار ریز هستند و اغلب در هنگام قرار دادن در محل مورد نظر بدون درد هستند. آن‌ها باید احساس سستی کمرنگ ، سنگین و دردناک ایجاد کنند اما نباید احساس ناخوشایندی داشته باشند. سوزن‌ها بسته به میزان و موقعیت نقاط مورد استفاده معمولاً تا 30-40 دقیقه باقی می‌مانند اما در صورت لزوم می‌توان آن‌ها را طولانی تر کرد یا زودتر از آن خارج کرد.

 آیا طب سوزنی بی خطر است؟


مانند هر روش درمانی ، این روش نیز باید توسط پزشک متخصص واجد شرایط انجام شود اما سوزن‌های مورد استفاده یک‌بار مصرف و استریل هستند ، آن‌ها با اطمینان در کلینیک قرار می‌گیرند و در زوایا و نقاط مناسب درج می‌شوند تا از آسیب دیدن اندام‌ها و ساختارهای حیاتی جلوگیری شود.

طب سوزنی چگونه عمل می‌کند؟


طب سوزنی چگونه عمل می‌کند؟

این روش یک روند نسبتاً پیچیده در بدن است اما می‌توان آن را تجزیه کرد تا ساده شود. طب سوزنی در 3 سطح کار می‌کند:

 • محیطی یا محلی (هر کجا که سوزن وارد می‌شود)
 • ستون فقرات (درون نخاع یا در امتداد بخش نخاعی)
 • سوپراسپینال (در مغز و مراکز بالاتر)

محیطی

استفاده از سوزن باعث ایجاد پاسخ التهابی موضعی می‌شود ، که یک پاسخ ایمنی را ایجاد می‌کند و به ترمیم بافت کمک می‌کند تا یک پاسخ بهبودی راکد در آسیب‌های مزمن ایجاد کند. اگر جراحتی در مراحل اولیه است ، معمولاً بهتر است از سوزن زدن به طور مستقیم اجتناب کنید زیرا این امر ممکن است التهاب بیشتری را در منطقه ای که قبلاً تحریک شده باشد ایجاد کند. در این حالت اغلب سوزن زدن به اندام مقابل یا جایی دیگر در امتداد ناحیه آسیب دیده برای کمک به بهبودی مفید است اما از تشدید آن جلوگیری می‌شود.

به صورت اسپینال و نخاعی

هر عضله ، مفصل و اندامی از بدن ما توسط عصبی که در قسمت ستون فقرات منشعب شده از ستون فقرات است کنترل می‌شود. هر ناحیه از بدن ما تأمین قطعه ای خاص خود را دارد ، از این رو غیر معمول نیست که هنگام درد پا با کمر تماس بگیریم یا گردن را در صورت درد بازو بسیج کنیم.

قرار دادن یک سوزن در یک ناحیه باعث خواهد شد سیگنال‌ها در امتداد بخش نخاعی مناسب رله شوند و انتقال سیگنال‌های دردناک به ناحیه آسیب دیده را کاهش دهند. گیرنده‌های درد در ناحیه مورد نیاز ، ورود جسم خارجی را تشخیص داده و سیگنال‌ها را به سطح مناسب ستون فقرات منتقل می‌کنند که مانع از تفسیر سیگنال‌های اصلی درد می‌شوند. این به عنوان تئوری دروازه درد شناخته شده است و بسیار شبیه به فرایندی است که اتفاق می‌افتد هنگامی که ما ناحیه ای را بعد از اینکه فقط به چیزی ضربه زده ایم ، می‌پیماید. این سیگنال‌های درد را از ترومای اولیه که به ساختارهای عصبی می‌رسند ، متوقف می‌کند.

وارد کردن یک سوزن به یک ناحیه همچنین یک فعالیت انعکاسی در عضلات ایجاد شده در آن قسمت نخاعی ایجاد می‌کند. مشابه زمانی که روی یک پین رسم ایستاده ایم (البته با وجود سوزن طب سوزنی کمتر شدید) سیگنال‌ها به سرعت به نخاع فرستاده می‌شوند که در آنجا سیناپس‌ها با اعصاب حرکتی که عضلات ما را کنترل می‌کنند ساخته می‌شوند. اگر عضله در اسپاسم باشد یا سیناپس با تن بالا انجام شود تا به آرامش برسد و اگر “کم تحرک” باشد باعث تحریک فعالیت می‌شود. این امر ممکن است برای عضلات که با وجود کشش کافی استراحت نمی‌کنند کمک کند یا با وجود سخت کار کردن آن‌ها را فعال نمی‌کنند. این به دلیل اختلال در فعالیت عصبی-انعکاسی است و برای عملکرد مؤثر ماهیچه نیاز به آدرس دهی دارد.

قسمت مغزی

سوزن زدن همچنین می‌تواند بر مراکز بالاتر مغز تأثیر بگذارد و مسیرهای ضد درد بسیار مؤثر را القا کند. محرک سوزن در طول مسیرها به مغز منتقل می‌شود و فرایندی را به نام کنترل مهار شونده Diffuse Noxious (DNIC) تحریک می‌کند. این فرآیند شامل رهاسازی اندورفین‌ها و آنکفالین ها مانند دوپامین و سروتونین ها است که از نظر طبیعی مواد شیمیایی و تسکین دهنده درد هستند.

بدن ما همچنین نقشه ای از بدن ما در مغز دارد. این به قشر سوماتوسنسوری معروف است. بعضی از مناطق نسبت به سایر مناطق بزرگ‌تر است و این به دلیل وجود غده‌های عصبی در یک منطقه است. دست ، پا و دهان بزرگ‌ترین نواحی نشان داده شده است ، که ممکن است توضیح دهد که چرا یک برش کاغذ کوچک همیشه بیشتر از یک برش عمیق روی پا دچار درد و ناراحتی می‌شود!

هنگامی که دچار آسیب یا ناحیه ای از درد مداوم می‌شویم ، این نقشه تحریف می‌شود و بدن در مورد نحوه درک منطقه دچار سردرگمی می‌شود. تحریک با یک سوزن طب سوزنی می‌تواند بر این اساس این نواحی حسی را تحریک یا مهار کند و نحوه دید بدن از ناحیه بافت تحریک شده مزمن را اصلاح کند.

آیا همه می‌توانند طب سوزنی داشته باشند؟


آیا همه می‌توانند طب سوزنی داشته باشندهیچ محدودیتی در استفاده از طب سوزنی بر روی افراد مختلف وجود ندارد اما در مورد مناسب بودن بیماران باید با دقت در نظر گرفته شود. اگر موارد زیر را دارید ، باید با درمانگر خود صحبت کنید:

 • فوبیا سوزن
 • صرع کنترل نشده
 • دیابت کنترل نشده
 • مشکلات گردش خون
 • یک اختلال مرتبط با لخته شدن خون
 • عفونت خونی موجود (به عنوان مثال هپاتیت ، HIV ، ایدز)
 • در حال معالجه سرطان هستند یا تشخیص سرطان دارند
 • باردار هستند
 • اخیراً دچار سکته مغزی یا لخته خون شده اید

هزینه آن چقدر است؟


هزینه طب سوزنی بر اساس تجربیات فیزیوتراپیست، تعداد جلسات مورد نیاز و شدت صدمه برای هر بیمار ممکن است متفاوت باشد. برای دانستن هزینه دقیق این شیوه¬ی درمان از پزشک سوال کنید.

 آیا اثرات منفی در طب سوزنی وجود دارد؟


در پاسخ به این سوال باید گفت که در کل نخیر طب سوزنی چنان مفید است که در صورت وجود عوارض جانبی بسیار کمی دارد. این روش نسبتا بی خطر ، تمیز و بدون درد است. برخی از افراد می‌توانند بعد از درمان احساس خستگی کنند اما این واقعاً یک اثر مثبت است زیرا پاسخ مناسب را تحریک کرده است. گاهی اوقات افراد می‌توانند پس از انجام درمان مقدار کمی احساس سردی کنند زیرا طب سوزنی می‌تواند بر قند خون تأثیر منفی بگذارد ، اما تا زمانی که شما در طی چهار ساعت قبل از درمان غذا خورده‌اید ، نباید این واکنش را داشته باشید. بسیار نادر است ، می‌تواند درد را تشدید کند اما این تنها موقتی است و دوباره منفی نیست. احساس فوق العاده غالباً بعد از درمان گزارش می‌شود که هرگز نمی‌تواند چیز بدی باشد.

 نتیجه گیری


به طور خلاصه طب سوزنی یک روش کمکی عالی برای فیزیوتراپی است. از این روش می‌توان برای درمان صدمات حاد و مزمن ، نواحی مداوم درد ، تأخیر در بهبودی ، بیماری‌های طولانی مدت ، احساس عمومی با خلق و خوی پایین یا بهبود احساس بهزیستی عمومی استفاده کرد. این روش می‌تواند به عنوان یک درمان مستقل مورد استفاده قرار گیرد ، اما بیشتر و مؤثرتر از آن ، سایر مداخلات فیزیوتراپی مانند تحریک بافت نرم ، دست‌کاری مفصل ، درمان احشایی و ورزش درمانی را تکمیل می‌کند.طب سوزنی برای همه مناسب نیست بلکه یک روش اضافی بسیار مؤثر ، با حداقل تهاجم و بی خطر برای مدیریت طیف گسترده‌ای از مشکلات است.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک