عصب کشی کمر (RF): نحوه بلوک عصبی با امواج رادیوفرکوئنسی، مراقبت‌ها

نحوه بلوک عصبی با امواج رادیوفرکوئنسی، مراقبت‌ها

کمردرد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند. در حقیقت، بیش از 80٪ از مردم جهان در دوره ای از زندگی خود دچار کمردرد می‌شوند. کمردرد می‌تواند به دلیل مشکلات مفاصل فاست کمر، مفصل ساکروایلیاک و دیسک‌های بین مهره ای باشد. یک راه حل برای درد مزمن کمر، درمان عصب کشی کمر یا آر اف رادیوفرکوئنسی (RF) است.

این روش شامل استفاده از الکترودها برای ایجاد ضایعات گرمایی در عصب‌های آسیب دیده است و به طور موثر انتقال سیگنال‌های درد از ستون فقرات به مغز را قطع می‌کند. اعصاب سرانجام بازسازی می‌شوند اما ممکن است درد مجددا برگردد. اما این روش به طور کلی برای چند ماه تا یک سال درد را تسکین می‌دهد.

عصب‌کشی کمر یا آر اف رادیوفرکوئنسی (RF) ممکن است اولین گزینه درمانی برای بیماران با کمردرد نباشد. قبل از هر چیز، بهتر است با یک متخصص با تجربه در کلینیک مشورت کنید. این متخصصان ممکن است به شما توصیه کنند که ابتدا روش‌های غیرتهاجمی مانند فیزیوتراپی یا تغییر سبک زندگی را امتحان کنید. برخی بیماران ممکن است با استفاده از روش‌های ساده‌تر، از درمان‌های پیچیده‌تر اجتناب کنند.

اما اگر قبلاً گزینه‌های درمانی ساده‌تر را امتحان کرده‌اید و نتیجه موفقیت‌آمیزی نداشته‌اید، پزشک شما را ارزیابی می‌کند تا ببیند آیا عصب‌کشی کمر برای شما مناسب است یا خیر. برای تضمین کارآیی و پاسخ بدن شما به این روش، متخصصین از آزمایش‌های تشخیصی مانند بلوک‌های عصبی استفاده می‌کنند. بلوک عصبی نوعی درمان موقتی است که به جای تخریب اعصاب خاص، آن‌ها را بی‌حس می‌کند. انجام این تست به شما و پزشک کمک می‌کند تا متوجه شوید آیا عصب‌کشی کمر برای شما مناسب است یا خیر.

در کلینیک امید، تیم ما به روزترین درمان‌های پزشکی را برای انواع بیماری‌های مزمن درد ستون فقرات از جمله کمردرد ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره تلفن‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

مزایای عصب کشی کمر (RF) چیست؟ 


عصب کشی یا آر اف رادیوفرکوئنسی (RF) برای درمان درد یا سندرم مفاصل فاست استفاده می‌شود. مفصل فاست چیست؟ فاست مفاصل زوجی در هر طرف ستون فقرات از گردن تا ناحیه کمر می‌باشند. مانند هر مفصل، آنها ممکن است تحریک شده، ملتهب یا دچار آرتروز شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، مفصل فاست می‌تواند به یک منبع درد تبدیل شود. اغلب اوقات، این درد را می‌توان به صورت محافظه کارانه با فیزیوتراپی کنترل کرد تا تعادل عضلانی و مکانیک مناسب ستون فقرات را بازیابی کند. علاوه بر این، سرما و گرما درمانی یا یک دوره کوتاه از داروهای ضد التهاب نیز ممکن است باعث تسکین درد شوند. با این حال، برخی از بیماران با وجود درمان‌های محافظه کارانه همچنان درد دارند. در صورت بروز این مسئله، در نظر گرفتن عصب کشی کمر RFA مناسب است.

مزایای این روش شامل موارد زیر است:

  • حداقل تهاجمی: عصب کشی کمر، حداقل تهاجمی است. به این معنی که حداقل خطر عوارض وجود دارد.
  • تسکین درد: عصب کشی کمر می‌تواند به شما کمک کند تا روی پا بایستید و به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهید.
  • سریع: آر اف رادیوفرکوئنسی (RF) یک عمل سرپایی است که به طور متوسط ​​حدود 10-15 دقیقه طول می‌کشد.

نحوه‌ی عصب کشی کمر (RF)


نحوه‌ی عصب کشی کمر (RF)

آر اف رادیوفرکوئنسی (RF) یک روش موثر برای درمان درد عصبی است. در این روش، یک متخصص درد یا جراح مغز و اعصاب با استفاده از یک سوزن نازک، گرما را در اطراف عصب‌های مسئول برای درد ایجاد می‌کند و از انتقال سیگنال‌های درد از آن عصب جلوگیری می‌کند. این روش با قرار دادن سوزن از طریق پوست و استفاده از تصویربرداری برای هدایت سوزن به محل مناسب انجام می‌شود. سپس، با استفاده از یک جریان الکتریکی، نوک سوزن گرما داده و عصب را درمان می‌کند. این روش تحت بیهوشی عمومی در یک اتاق عمل استریل انجام می‌شود. بعد از انجام این درمان، چه اتفاقی می‌افتد؟

بلافاصله بعد از RF کمر 


از آنجا که آر اف رادیوفرکوئنسی (RF) به طور کلی تحت بیهوشی انجام می‌شود، با از بین رفتن مراحل آرامبخشی توسط پرستار با دقت تحت نظر خواهید گرفت. ممکن است در محل تزریق کمی احساس ناراحتی یا درد داشته باشید، همچنین خواب آلودگی طولانی مدت یا بی حالی از بیهوشی احساس می‌شود. ممکن است 6 تا 8 ساعت دیگر در ریکاوری باشید در حالی که کادر پزشکی روند بهبودی شما را کنترل می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که هیچ عارضه فوری وجود ندارد. سپس تحت مراقبت از دوستان یا خانواده ترخیص خواهید شد تا زمانی که شخصی در دسترس شما باشد تا شما را به خانه برساند.

بعد از ترخیص 

بسیاری از بیماران می‌توانند از همان روز پس از آر اف رادیوفرکوئنسی (RF) کمر با برخی تغییرات به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. اگرچه ممکن است بتوانید به کارهای روزمره خود بپردازید، اما ممکن است متوجه شوید که قبل از بازگشت به فعالیت‌های عادی خود، هنوز می‌خواهید چندین روز استراحت کنید. هنگام ترخیص، پزشک ممکن است توصیه‌هایی را برای کمک به بهبود راحت‌تر شما ارائه دهد.

درد پس از عمل 

غیر معمول نیست که برخی از ناراحتی‌ها، سوزش های سطحی یا حساسیت بیش از حد را در ناحیه عصب کشی کمر احساس کنید. بعضی از بیماران این احساس را شبیه آفتاب سوختگی می‌دانند. به طور متوسط، این درد بیش از 1 تا 2 هفته پس از درمان ادامه نمی‌یابد.

تسکین درد کامل در طی 2 تا 3 هفته پس از درمان انتظار می‌رود، زیرا ممکن است مدتی طول بکشد تا اعصاب فرورفته از بین بروند و ارسال علائم درد را متوقف کنند. این احتمال وجود دارد که در این مدت به طور غیرمعمول در کمر یا گردن احساس ضعف کنید، که با بهبودی کمرنگ می‌شود.

ادامه درمان پس از عصب کشی کمر

از آنجا که این احتمال وجود دارد که در طی دوره نقاهت خود همچنان مقداری درد طولانی داشته باشید، ممکن است به شما توصیه شود که برای تسکین درد، یخ یا گرما را در آن قسمت قرار دهید. همچنین ممکن است نسخه دارویی برای مسکن درد دریافت کنید یا به شما داروهای مسکن بدون نسخه داده شود. اگر علاوه بر درد، قدرت بدنی کافی ندارید، پزشک ممکن است جلسات فیزیوتراپی را برای کمک به تجدید قوا تجویز کند.

با گذشت زمان، اعصاب تحت درمان دوباره رشد می‌کنند، اما ممکن است درد را دوباره تجربه نکنید. اگر درد مجدداً با رشد عصب بروز کرد، متخصص درد شما ممکن است، درمان مجدد عصب کشی کمر را برای تسکین درد شما توصیه کند.

آر اف رادیوفرکوئنسی (RF) کمر برای چه افرادی مناسب نیست؟ 


این روش نباید تحت شرایط زیر انجام شود:

  • در افرادی که آلرژی شناخته شده به بی حس کننده‌های موضعی دارند
  • بیماران مبتلا به عفونت باکتریایی موضعی یا سیستمیک
  • بیماران باردار
  • بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی
  • بیمارانی که از تومور یا عفونت ستون فقرات رنج می‌برند
  • نارسایی احتقانی احتقانی قلب یا دیابت

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک