فیزیوتراپی سالمندان برای درمان آرتروز، پوکی استخوان، افزایش تحرک

فیزیوتراپی سالمندان

با پیشروی سن، تغییراتی در تمام سیستم‌های بدن رخ می‌دهد که شامل کاهش قدرت عضلات، کاهش تعادل یا بینایی، افزایش وزن، کاهش هماهنگی، درد مفاصل، کاهش درک و کاهش توانایی واکنش سریع به شرایط است. به طور کلی، ما معمولاً با این تغییرات آرام و تدریجی سازگاری پیدا می‌کنیم، زیرا آنها به صورت طبیعی رخ می‌دهند. با این حال، اگر تغییرات به سرعت رخ دهند یا چندین چالش همزمان باشد، می‌تواند تأثیر منفی بر استقلالیت و تحرک ما داشته باشد.

بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن ریوی، آرتریت، پوکی استخوان، دیابت و شرایط عصبی نیز می‌توانند تأثیر مهمی بر توانایی ما برای مستقل ماندن در خانه و محیط اطراف داشته باشند. ممکن است راه پله برای ما دشوار باشد، راه رفتن در مسافت‌های طولانی یک چالش است و حمل بارهایی مانند خرید سخت‌تر می‌شود.

با این حال لازم نیست این تغییرات به عنوان بخشی اجتناب ناپذیر از پیری پذیرفته شود. ما می‌توانیم کارهای زیادی انجام دهیم تا از بدتر شدن توانایی‌هایمان جلوگیری کنیم و تأثیری را که بر توانایی‌ها و زندگی ما می‌گذارد محدود کنیم.

با این حال، ما می‌توانیم این امر را به عنوان یک جزء غیرقابل اجتناب از پیری قبول نکنیم. اگرچه فیزیوتراپی نمی‌تواند پیری را متوقف کند، اما می‌تواند به کاهش تأثیر آن بر بدن و زندگی ما کمک کند. فیزیوتراپیست‌ها آموزش دیده‌اند و می‌توانند عوامل جسمانی و سایر عوامل مؤثر در فعالیت و استقلال افراد را شناسایی کنند و راه‌هایی برای غلبه بر آن‌ها پیدا کنند. این باعث می‌شود تا در موقعیت ایده‌آل قرار گیرند و به افراد مسن کمک کنند تا تا جای ممکن فعال باشند.

در واقع نشان داده شده است که فیزیوتراپی بسیاری از عوامل مرتبط با افزایش سن از جمله قدرت، تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری و سطوح درد را بهبود می‌بخشد. در نهایت فیزیوتراپی با تحقیقات ثابت شده است که به افراد مسن کمک می‌کند تا سلامت، رفاه، توانایی عملکردی و استقلال خود را حفظ کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی فیزیوتراپی سالمندان و یا برای رزرو نوبت در کلینیک توانبخشی امید، با شماره تلفن‌های 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

چگونه فیزیوتراپیست‌ها به سالمندان کمک می‌کنند


مشکلات شایع سالمندان ممکن است شامل آرتریت، بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون بالا، سکته مغزی، سرطان، چاقی، دیابت، پوکی استخوان، بیماری‌های تنفسی، اختلالات حسی، کاهش قدرت بدنی و استقامت و غیره باشد.

 

فیزیوتراپیست‌ها در فیزیوتراپی سالمندان

یک فیزیوتراپیست واجد شرایط کلی سلامت را ارزیابی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که بسته به تناسب اندام و سایر شرایط سلامتی یا ناتوانی‌هایی که بر توانایی ورزش تأثیر می‌گذارد، کدام برنامه ورزشی مناسب است. فیزیوتراپی به نتایج زیر کمک می‌کند:

 • فیزیوتراپی باعث کاهش درد، جلوگیری از سفتی مفصل و ناتوانی مرتبط با آرتریت می‌شود (آرتروز).
 • می‌تواند حرکت مفصل را بهبود بخشد، قدرت و استقامت عضلات را افزایش دهد.
 • تنگی نفس مربوط به بیماری‌های تنفسی را کاهش می‌دهد و از عوارض تنفسی جلوگیری می‌کند.
 • فیزیوتراپی به حفظ فشار خون در محدوده طبیعی کمک می‌کند. در موارد شدید دارو تجویز می‌شود اما اگر فشار خون برای درمان در مرز باشد، ورزش می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. در مورد بیمار مبتلا به فشار خون بالا، یک فیزیوتراپیست می‌تواند بسته به فشار خون و سایر شرایط سلامتی، یک برنامه ورزشی طراحی کند.
 • فیزیوتراپی به بسیج اولیه کمک می‌کند و بیمار را تا حد ممکن بسته به شدت سکته مغزی مستقل می‌کند. این می‌تواند به بازگرداندن قدرت عضلات و جلوگیری از ناتوانی پس از سکته مغزی کمک کند.
 • به جلوگیری از شروع دیابت یا جلوگیری از بدتر شدن بیماری کمک می‌کند. فیزیوتراپیست‌ها مجموعه‌ای از ورزش‌ها را برای کاهش چربی بدن و بهبود نحوه پردازش گلوکز در بدن توصیه می‌کنند. هر دو عامل کلیدی در مدیریت دیابت هستند.
 • فیزیوتراپی می‌تواند استخوان‌ها و ماهیچه‌هایی را که از پوکی استخوان جلوگیری می‌کنند تقویت کند. استخوان یک بافت زنده است که می‌تواند با انجام برخی تمرینات ورزشی بهبود یابد.
 • تحقیقات نشان داده است که ورزش می‌تواند شانس زنده ماندن را افزایش داده و خطر بازگشت سرطان را کاهش دهد. فیزیوتراپیست‌های متخصص همچنین می‌توانند به مشکلات و عوارض جانبی احتمالی درمان مانند خستگی، پوکی استخوان و غیره کمک کنند.
 • فیزیوتراپی زخم‌های فشاری مرتبط با بی‌حرکتی یا از دست دادن حس را درمان کرده و از آن جلوگیری می‌کند.
 • فیزیوتراپیست می‌تواند به بهبود تعادل کمک کند که خطر سقوط را کاهش داده و ایمنی را به حداکثر می‌رساند.

فیزیوتراپی برای افراد مسن بسیار مفید و بی‌خطر است. دریافت فیزیوتراپی از یک فیزیوتراپ ماهر و واجد شرایط، می‌تواند سالمندان را مستقل کرده و به آن‌ها در حفظ زندگی فعال فیزیکی کمک کند.

در قرار فیزیوتراپی چه اتفاقی می‌افتد؟


حضور اولیه همیشه برای یک ارزیابی است، زیرا فیزیوتراپی باید مشکلات را شناسایی کرده و شروع به تدوین برنامه کند. برخی از درمان‌ها نیز معمولاً در زمان ملاقات اولیه شروع می‌شوند. ارزیابی به دو بخش تقسیم می‌شود، بررسی ذهنی (بیشتر صحبت کردن) و معاینه عینی (آزمایش توانایی‌های فرد).

 

قرار فیزیوتراپی سالمندان

معاینه ذهنی مشکلاتی را که فرد با آن روبرو است، نحوه شروع آن، مدت زمان وجود آن و چه چیزی باعث بهتر و بدتر شدن آن‌ها می‌شود، بررسی می‌کند. همچنین تاریخچه پزشکی سایر شرایطی را که ممکن است فرد از آن رنج ببرد، پوشش می‌دهد، زیرا این امر در کار با افراد مسن بسیار رایج است.

هنگامی که فیزیوتراپ مشکل و وضعیت سلامت عمومی فرد را درک کرد، می‌تواند منطقه مورد نظر را بررسی کند. این ممکن است یک رویکرد کلی در مورد تعادل و قدرت ماهیچه‌ها باشد یا می‌تواند بیشتر تمرکز کند مانند نگاه کردن به حرکت مفصل شانه و آزمایش توانایی آن برای حرکت عادی و انجام فعالیت‌های عملکردی.

در مواردی که مفاصل مانند مفصل ران، زانو، شانه، گردن یا کمر مورد بررسی قرار می‌گیرد، برای فرد مفید است که لباس کافی در بیاورد تا بدن بتواند دید واضحی داشته باشد و ناحیه را به طور دقیق آزمایش کند.

فیزیوتراپیست چه درمان‌هایی را می‌تواند انجام دهد؟


بیشتر مهارت‌هایی که یک فیزیوتراپ می‌تواند در اختیار افراد مسن قرار دهد، در ارزیابی واضح و دقیق مشکلات جسمی است که فرد از آن رنج می‌برد. سپس می‌توانید توضیحی درباره وضعیت ارائه دهید و یک برنامه درمانی فردی تنظیم کنید.

انواع فیزیوتراپی برای سالمندان شامل موارد زیر است:

درمان دستی

درمان دستی درمانی است که توسط دستان درمانگر با هدف آرامش بیمار، کاهش درد و ایجاد انعطاف پذیری بیشتر انجام می‌شود. آن شامل:

 

درمان دستی در فیزیوتراپی سالمندان

 • ماساژ ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم بدن برای آرامش بیمار، بهبود گردش خون و تسکین درد.
 • از حرکات آهسته برای پیچاندن، کشیدن مفاصل و استخوان‌ها در محل خود استفاده می‌کند. این می‌تواند به شل شدن بافت‌های تنگ مفصل و افزایش انعطاف پذیری کمک کند.
 • دستکاری از حرکات سریع و قوی برای تسکین درد و تراز مجدد مفاصل و استخوان استفاده می‌کند.

سرما درمانی

سرما درمانی برای تسکین درد، تورم و التهاب در شرایطی مانند آرتریت استفاده می‌شود. درمان شامل بسته‌های یخ (15 تا 20 دقیقه جلسه)، ماساژ یخ و استراحت، یخ و فشرده‌سازی است.

گرما درمانی

گرما درمانی ماهیچه‌ها را شل کرده و گردش خون را بهبود می‌بخشد که برای شل شدن مفاصل سفت ناشی از آرتروز یا سایر شرایطی که در آن بی‌حرکت شده‌اید مفید است. همچنین از گرما برای شل شدن ماهیچه‌ها قبل از ورزش استفاده می‌شود.

آب درمانی

از آب درمانی برای درمان بیماری‌ها و حفظ سلامتی، بهبود بافت‌های نرم، افزایش جریان خون و آرامش بخشیدن به کل بدن استفاده می‌کنند.

تحریک الکتریکی

از تحریک الکتریکی با جریان الکتریکی برای ایجاد تأثیر مطلوب در بدن استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، جریان الکتریکی می‌تواند سیگنال‌های درد را برای پوشش احساس درد مخلوط کند. تحریک الکتریکی برای انقباض ماهیچه‌ها در مبتلایان به سکته مغزی و کسانی که مبتلا به آرتریت هستند استفاده می‌شود.

تحریک الکتریکی یک اصطلاح عمومی است که استفاده از جریان الکتریکی برای ایجاد تأثیر در بدن را توصیف می‌کند. چندین کاربرد برای تحریک الکتریکی وجود دارد. درمان تحریک الکتریکی اغلب همراه با لیزر درمانی سرد برای بهبود بهتر استفاده می‌شود.

درمانگران فیزیوتراپی در هر جلسه به بیماران آموزش می‌دهند. به بیماران آموزش داده می‌شود که چگونه کارهای روزانه را انجام دهند، بدن خود را در برابر صدمات مجدد محافظت کنند، در خانه تمرینات انجام دهند و چگونه خانه‌های خود را به مکانی امن تبدیل کنند.

سونوگرافی

در سونوگرافی از امواج صوتی قوی برای کاهش اسپاسم عضلات و شل شدن ماهیچه‌ها قبل و بعد از ورزش استفاده می‌شود.

درمان‌های ورزشی

اکثر برنامه‌های درمانی شامل تغییر نحوه انجام کاری و دادن رژیم تمرینی به او برای تمرین منظم است. بهبود تعادل، قدرت و تحرک اغلب اهداف اصلی هستند.

 

درمان‌های ورزشی در فیزیوتراپی سالمندان

درمان‌های ورزشی شامل کار انعطاف پذیری، تمرینات تقویتی، تمرینات تسکین درد، تمرینات استقامتی و کارهای کاربردی مانند تمرین روی پله، بلند شدن از صندلی و بلند شدن از روی زمین است.

یک فیزیوتراپیست همچنین می‌تواند در مورد راه رفتن و استفاده ایمن از وسایل کمک به راه رفتن مانند چوب، عصا یا چارچوب توصیه کند.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک