قرص کمر درد: بهترین دارو و قرص برای تسکین درد کمر (با/بدون نسخه)

قرص کمر درد

کمر درد می‌تواند گهگاه برای هر فرد اتفاق بیفتد. عوامل زیادی می‌توانند باعث تحریک این درد شوند، عواملی همچون اضافه وزن، موقعیت نامناسب بدن در هنگام بلند کردن اجسام، کشیده شدن عضلات، نشستن طولانی مدت، آسیب دیدگی و موارد دیگر. ما نمی‌دانیم که درد کمر دقیقاً چه زمانی به سراغمان می‌آید یا حتی چه مدت طول می‌کشد، به همین دلیل برای ما مهم است که بهترین دارو را برای کمردرد پیدا کنیم تا درد و ناراحتی را که دچار آن شده‌ایم، کاهش دهیم.

داروهای مسکن برای کمر درد، برای کاهش دادن التهاب در عضلاتی طراحی و ساخته شده‌اند که بیش از حد کشیده ‌شده‌اند. خواص ضدالتهابی این داروها می‌تواند به کاهش درد کمک کند. این نکته قابل درک است که ما باید تسکینی برای دردی که به ویژه در کمر احساس می‌شود، پیدا کنیم و اگرچه روش‌هایی وجود دارد که می‌توانند از بروز این دردها جلوگیری کنند، اما استفاده از داروهای مسکن هنگامی که دردمان غیرقابل تحمل می‌شود، می‌تواند وضعیتمان را کمی بهتر کند.

چه زمانی به مصرف دارو برای کمر درد نیاز است؟

چه کسانی به مصرف داروها و قرص‌های مسکن برای درد کمر نیاز دارند؟ در صورتی که به دلیل آسیب دیدگی درد کمر دارید، مصرف داروهای مسکن می‌تواند به شما کمک کند تا با شرایط سخت درد کمر مقابله کنید. پزشک شما احتمالاً یک داروی مسکن برای شما تجویز خواهد کرد یا حداقل قبل از مصرف هر نوع داروی خوراکی یا موضعی برای تسکین دردتان، شما باید با پزشکتان مشورت کنید. مشورت با پزشک، به ویژه در صورتی که داروهای دیگری نیز مصرف می‌کنید، بسیار مهم است تا مطمئن شوید که برای شما مضر نیستند.

در صورتی که گاهی اوقات با درد کمر مواجه می‌شوید، می‌توانید از داروهای مسکن برای درد کمر استفاده کنید. داروهای بدون نسخه وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا به راحتی درد کمر خود را تسکین دهید. این درمان‌ها برای افرادی که ورزش می‌کنند یا در هنگام انجام کارهای خانگی فشار روی عضلات کمرشان وارد می‌شود، گزینه‌ای مناسب است تا به تسکین فوری برسند.

استفاده از داروها چه فوایدی برای کمر درد دارد؟

داروهای مسکن برای کمر درد

آیا مصرف دارو برای کمردرد برای ما ضروری است؟ اگرچه در بیشتر خانه‌ها داروهای مسکنی پیدا می‌شود، اما واقعاً نمی‌توانیم از مزایای کامل آن‌ها استفاده کنیم. بیشتر ما از این داروها استفاده می‌کنیم زیرا باعث تسکین درد می‌شوند، اما تأثیر آن‌ها چیزی بیشتر از رفع دردهای ناگهانی است که در کمرمان احساس می‌کنیم. در ادامه به چند مزیت دیگر این داروها اشاره می‌کنیم؛ این داروها:

  • درد را کاهش می‌دهند: در بعضی مواقع دردی که در قسمتی از بدن وجود دارد ممکن است ناتوان کننده باشد. به این معنا که به دلیل دردی که از عضلات به خصوص در ناحیه کمرمان ناشی می‌شود، به سختی می‌توانیم حرکت کنیم.
  • توانایی تحرک را افزایش می‌دهند: یکی دیگر از مزایای استفاده از داروهای مسکن برای کمر درد این است که این داروها به ما امکان حرکت بهتری می‌دهند. به خاطر داشته باشید که در صورت وجود درد در ناحیه کمر، خم شدن، پیچ خوردن یا حتی برداشتن اجسام برای ما مشکل خواهد بود. این به دلیل آن است که درد تیرکشنده‌ای را احساس می‌کنیم که در بالا و پایین کمر احساس می‌شود و گاهی اوقات تا پاهایمان پایین می‌رود. مصرف داروی مسکن می‌تواند به بهبود تحرک کمک کند.
  • التهاب را کاهش می‌دهند: مصرف داروهای مسکن برای کمردرد می‌توانند به کاهش هرگونه التهابی که باعث بروز و شدت گرفتن درد کمر می‌شود، کمک کنند. این بدان معنی است که با مصرف این داروها، هر گونه تورم در عضلات، مفاصل، حتی تاندون‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد و از این رو احساس بهتری خواهیم داشت.
  • به پزشک در انجام جراحی کمک می‌کنند: برای کسانی که به خاطر کمر درد خود نیاز به جراحی دارند، داروی مسکن می‌تواند درد را در حین و بعد از جراحی، در دوره‌ای که بدن در روند بهبودی به سر می‌برد، به حداقل برساند.
  • به بهتر شدن خواب شما کمک می‌کنند: کمردرد می‌تواند مانع داشتن خوابی راحت شود اما با مصرف قرص و داروهای مسکن برای کمر درد، احساس آرامش خواهید کرد و می‌توانید به‌راحتی بخوابید.

داروهایی برای کمر درد

داروهایی برای کمر درد

برای تجویز درمانی دقیق و مؤثر برای رفع کمردرد، پزشک باید علت دقیق درد را تشخیص دهد. کدام وضعیت در ستون فقراتتان باعث ایجاد کمردرد می‌شود؟ با این اطلاعات، او بهتر می‌تواند داروها و یا تزریق‌های ستون فقرات را برای مقابله با علائم درد شما تجویز کند. داروها و تزریق‌ها باید بخشی از یک برنامه درمانی بزرگ‌تری باشد که شامل سایر گزینه‌های درمانی مانند فیزیوتراپی خواهد بود؛ به عبارت دیگر، قرص و دارو به تنهایی راه‌حل نهایی برای کمردرد شما نیست.

شدت و علت بروز کمر درد، تعیین کننده‌ی داروها یا تزریق‌های تجویزی هستند، اما پزشک ممکن است داروهای زیر را نیز به شما پیشنهاد دهد:

داروهای بدون نسخه برای کمر درد

قرص‌های بدون نسخه برای کمردرد را می‌توان از داروخانه تهیه کرد؛ اما بهتر است حتماً قبل از استفاده با پزشک داروخانه و یا متخصص کمردرد مشورت کنید.

  • استامینوفن: تیلنول (Tylenol) نمونه‌ای از داروی استامینوفن است که ثابت شده است می‌تواند یک مسکن خوب برای درد باشد. پزشک شما ممکن است این دارو را به عنوان دارویی مسکن به شما توصیه کند، اگرچه آن‌ها به کاهش التهاب کمک نمی‌کنند.
  • NSAIDهای بدون نسخه (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی): این داروها ضمن تسکین درد، به کاهش تورم یا التهاب نیز کمک می‌کنند. این ویژگی، همان تفاوت بین داروهای NSAID با استامینوفن است. اگر لازم می‌دانید که از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه استفاده کنید، گزینه‌های زیادی برای شما وجود دارد. می‌توانید از ایبوپروفن (Advil)، ناپروکسن یا دیکلوفناک استفاده کنید.

داروهای تجویزشده برای کمر درد

قرص و داروهایی که متخصص ستون فقرات برای درمان کمردرد تجویز و توصیه می‌کند شامل موارد زیر می‌باشند:

  • داروهای شل کننده‌ عضلانی: اگر کمردرد مزمن ناشی از اسپاسم عضلات دارید، ممکن است به یک داروی شل کننده عضله نیاز داشته باشید که به جلوگیری از اسپاسم کمک می‌کند.
  • داروهای ضدافسردگی: هر چند این گزینه تعجب‌آور به نظر می‌رسد، اما داروهای ضدافسردگی می‌توانند داروهای مؤثری برای درمان درد باشند زیرا پیام‌های دردی را که به سمت مغز می‌روند مسدود می‌کنند. این داروها همچنین می‌توانند به افزایش تولید اندورفین در بدن که یک مسکن درد طبیعی است، کمک کنند.
  • اوپیوپیدها (داروهای افیونی): در شدیدترین موارد و فقط تحت نظارت دقیق پزشک، ممکن است یک داروی اوپیوپید مانند مرفین یا کدئین نیز برای شما تجویز شود.

مانند تمام داروها، در این موارد نیز باید دقیقاً به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید. هرگز بدون مشورت با پزشکتان داروهای بدون نسخه و تجویزی را همراه هم مصرف نکنید. همچنین، هنگامی که پزشک می‌خواهد در مورد اینکه چه چیزی را برای شما تجویز کند تصمیم‌گیری کند، در صورت استفاده از مکمل‌های گیاهی و داروهای تجویزشده دیگری که مصرف می‌کنید، حتماً او را در جریان بگذارید.

تزریق اپیدورال برای کمر درد

تزریق اپیدورال داروهای استروئید

تزریق اپیدورال استروئید یکی از رایج‌ترین تزریقات در ستون فقرات است. در این تزریق، فضای اپیدورال که فضای اطراف غشایی است که ستون فقرات و ریشه‌های عصبی را پوشش می‌دهد، مورد هدف قرار می‌گیرد. اعصاب از طریق این فضای اپیدورال عبور می‌کنند و سپس به قسمت‌های دیگر بدن مانند پاها منشعب می‌شوند. اگر یک ریشه عصبی در فضای اپیدورال فشرده شده باشد، ممکن است دچار دردی شوید که از پشت و به سمت پاها پایین کشیده می‌شود (که به‌طور معمول درد سیاتیک نامیده می‌شود، البته اصطلاح پزشکی فنی آن رادیکولوپاتی است).

با تزریق اپیدورال استروئید، داروهای استروئیدی – که ضد التهاب‌های بسیار قوی هستند – به سمت ریشه عصبی ملتهب شده فرستاده می‌شوند. این یک گزینه‌ی درمانی برای کنترل درد است، بنابراین بهتر است یک متخصص مدیریت درد که کاملاً مجرب و آموزش دیده این تزریق را انجام دهد. احتمالاً به 2 یا 3 بار تزریق نیاز خواهید داشت. به‌طور کلی، تعداد تزریق‌هایتان نباید بیشتر از این تعداد باشد زیرا استروئیدها اثرات جانبی بالقوه‌ای دارند.

تزریقات دیگر

 بسته به علت تشخیص داده شده، پزشک ممکن است انواع دیگری از تزریقات ستون فقرات را پیشنهاد کند. به‌طور مثال، پزشک می‌تواند یک بلوک عصبی سمپاتیک را برای شما تجویز کند که اعصابی را که برخی از عملکردهای غیرارادی بدن شما را کنترل می‌کنند، مورد هدف قرار می‌دهد. اعصاب سمپاتیک، کارهایی مانند باز و بسته شدن رگ‌های خونی را کنترل می‌کنند. یا ممکن است تزریق مفصل فاست برای شما انجام شود. مفاصل فاست واقع در ستون فقرات به شما در حرکت و ایجاد ثبات کمک می‌کنند. اگر این مفاصل ملتهب شوند، احساس درد خواهید داشت. تزریق مفصل فاست، این مفصل را بی‌حس می‌کند و می‌تواند درد شما را کاهش دهد.

موارد احتیاط در مصرف داروی کمردرد

موارد احتیاط در مصرف داروی کمردرد

اگرچه ده‌ها داروی مؤثر برای کمردرد وجود دارد، اما چند اقدام احتیاطی وجود دارد که باید قبل از استفاده از هر کدام از آن‌ها در نظر بگیریم. برای کسانی که به تازگی شروع به مصرف داروهای مسکن می‌کنند، مصرف آن‌ها می‌تواند منجر به اعتیاد شود. این شرایط ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که این داروها را به‌طور اتفاقی بیش از حد مصرف کنید. بنابراین، مهم است که تا جایی که می‌توانید، دوز توصیه‌شده داروها را مصرف کنید.

نکته دیگری که باید هنگام استفاده از داروهای مسکن برای کمر درد در نظر گرفت این است که بدن شما می‌تواند در صورت استفاده مکرر، به دوز مصرفی دارو عادت کند. به این معنا که بدن شما در طولانی مدت به دوزهای بالاتری احتیاج پیدا خواهد کرد. در نتیجه مهم است که این داروهای مسکن را طبق توصیه پزشک یا فقط وقتی که درد غیرقابل تحمل باشد استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که برخی از داروهای مسکن ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند از جمله احساس سبکی سر، حالت تهوع و موارد مشابه دیگر. در صورت بروز چنین علائمی، به جای مصرف داروی مسکن، از روش‌های درمانی دیگر استفاده کنید.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک