لیزر پرتوان در فیزیوتراپی برای کاهش درد و التهاب دردناک پس از آسیب

لیزر پرتوان در فیزیوتراپی برای کاهش درد و التهاب دردناک پس از آسیب

کاربردی پرکاربرد در فیزیوتراپی است، لیزر درمانی پرتوان (K-لیزر) یکی از روش‌های درمانی پرکاربرد در فیزیوتراپی است. در این روش، لیزرتراپی با استفاده از نور با طول موج خاص، به بافت‌های آسیب‌دیده هدف قرار می‌دهد و بهبود و درمان آسیب مفصل، تاندون و لیگامان‌ها را تسریع می‌دهد. نور لیزر تقریباً از داخل پوست به داخل سلول‌ها منتقل شده و فرآیندی به نام فتوبیواسیمولاسیون را آغاز می‌کند. این فرایند باعث تقویت عملکرد احیاکننده بدن، تحریک ترشح اندورفین و کلاژن، و در نهایت ترمیم بافت آسیب‌دیده می‌شود. استفاده از لیزر پرتوان منجر به تسریع فرآیندهای بهبود زخم، کاهش درد، سفتی، تورم و اسپاسم عضلانی به دلایل مختلف می‌شود. با استفاده از لیزر درمانی در فیزیوتراپی، بیماران قادر خواهند بود فعالیت‌های روزمره و مورد علاقه خود را بهبود بخشند. برای اطلاعات بیشتر درباره جلسات لیزر درمانی پرتوان، می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

 اینکه آیا لیزردرمانی برای شما مناسب است یا خیر موضوعی است که شما باید با پزشک در مورد آن صحبت کنید. با مراجعه به کلینیک امید، متخصصین ما شرایط شما را با انجام معاینات فیزیکی و یا تصویربرداری‌های لازم بررسی و سپس تعیین خواهند کرد که آیا این روش بهترین درمان برای شما خواهد بود یا خیر. لیزر پرتوان برای همه مناسب نیست. پزشک تمامی موارد لازم را برای بیمار شرح می‌دهد و نسبت به وضعیت بیمار از روش‌های فیزیوتراپی کمک می‌گیرد . در برخی از موارد از لیزر پرتوان در کنار سایر شیوه‌های درمانی استفاده می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در این مرکز با شماره تلفن‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

درمان به کمک لیزر پرتوان چگونه انجام می‌شود؟


روند درمان با استفاده از لیزر پرتوان ساده می‌باشد. ابزار مخصوص لیزر بالای قسمت مورد نظر در بدن قرار گرفته و انرژی از ابزار لیزر به بافت آسیب‌دیده منتقل می‌شود و سبب تحریک سلول‌ها و بافت‌های رشته‌ای شده و در نهایت منجر به ترمیم اعضای مورد نظر بدن می‌شود. این روند درمانی، تحریک سلولی و یا بازسازی بافت نام دارد. لیزر بسته به اندازه ناحیه مورد نظر و برنامه درمانی، به مدت 30 ثانیه تا 9 دقیقه به طور مستقیم بر روی قسمت آسیب‌دیده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی در بیشتر بیماران سبب ایجاد احساس آرام‌بخش می‌شود.

کاربرد لیزر پرتوان


کاربرد لیزر پرتوان

لیزر پرتوان در فیزیوتراپی جهت افزایش سرعت روند بهبودی استفاده می‌شود. لیزر پرتوان جهت درمان عارضه‌های مختلفی به کار برده می‌شود. این عارضه‌ها شامل:

  • روماتیسم مفصلی: روماتیسم مفصلی یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی اشتباهاً به بافت‌های بدن حمله می‌کند. بر خلاف آرتروز که موجب ساییدگی استخوان‌ها می‌شود، روماتیسم مفصلی اغلب باعث تورم و التهاب دردناک مفاصل می‌شود. لیزر پرتوان در کاهش درد و التهاب این عارضه مؤثر است.
  • استئوآرتریت زانو، لگن و مچ پا : استئوآرتریت از شایع‌ترین نوع آرتروز است که به مرور زمان منجر به آسیب غضروف و بافت مفاصل می‌شود. سفتی و خشکی مفصل از علائم بارز آرتروز می‌باشند که تا حدود زیادی این علائم با لیزر پرتوان قابل درمان است.
  • سندرم‌های ضربه شانه: آسیب‌های ورزشی از رایج‌ترین مراجعه‌کنندگان ارتوپدی می‌باشند. در حین بازی ممکن است شانه آسیب ببیند که 5 تا 10 جلسه لیزر پرتوان برای این عارضه توصیه می‌شود.
  • بورسیت لگن یا شانه : در بیماری بورسیت کیسه‌های سینوویال دچار تورم شده و بیمار درد شدیدی را احساس می‌کند. کیسه‌های سینوویال حرکت بین ماهیچه‌ها، عضلات و تاندون‌ها را آسان‌تر می‌کنند. کاهش التهاب بورسیت با لیزر درمانی قابل کنترل است.
  • دژنراسیون دیسک کمر و گردن: ستون فقرات ناحیه کمر و گردن از آسیب‌پذیرترین قسمت‌های بدن می‌باشند و در صورت اختلال در دیسک منجر به درد شدید می‌شوند. برای کاهش درد کمر و گردن لیزر گزینه مناسبی است.
  • سیاتیک: درگیری سیاتیک، طولانی‌ترین عصب بدن منجر به انتشار درد از ناحیه کمر به پاها می‌شود. درد سیاتیک با اسپاسم عضلات کمر نیز همراه است. متخصصین فیزیوتراپی از مدالیته‌های درمانی مانند لیزر پرتوان، شاک ویو و الکتروتراپی برای کاهش علائم سیاتیک استفاده می‌کنند.
  • خار پاشنه: خار پاشنه (حمام گرم، ماساژ کف پا، منیزیم) یک زائده استخوانی در کف و یا زیر استخوان پاشنه پا می‌باشد. عواملی چون اضافه وزن، کفش نامناسب، قوس زیاد کف پا و راه رفتن روی سطوح سخت از علت‌های این عارضه می‌باشد. بیماران خارپاشنه از درد شدید هنگام برخاستن و یا قدم برداشتن گله و شکایت دارند. لیزر درمانی پرتوان برای این دسته از بیماران گزینه مناسبی است.
  • تحقیقات نشان داد شده است که لیزر پرتوان در درمان سردرد، TMJ و مشکل سینوس نیز مؤثر است
  • از موارد دیگر لیزر درمانی می‌توان به صدمات مربوط به کار و اتومبیل، دررفتگی و رگ به رگ شدن عضلات اشاره کرد.

مزایای لیزر پرتوان نسبت به لیزر کم‌توان شامل چه مواردی می‌باشد؟


لیزر پرتوان در مدت زمان کوتاهی سبب ایجاد تأثیر ضد التهاب و  ضد تورم شده و باعث تسکین درد می‌شود. لیزر کم‌توان به علت محدودیت در استفاده از یک یا دو طول موج غیر همگام دارای قابلیت‌های مذکور نمی‌باشد. سیستمی که پالس‌های لیزر پرتوان را تولید می‌کند، سبب همگام‌سازی انرژی لیزر شده و دستیابی به نتیجه دلخواه را امکان‌پذیر می‌سازد. با توجه به این قابلیت لیزر پرتوان، مزایای درمانی لیزر نه تنها به صورت هم‌زمان موثر واقع می‌شوند بلکه به طور متقابل سبب تقویت یکدیگر نیز می‌شوند.

آیا استفاده از لیزر پرتوان خطرناک است؟


خیر. لیزر پرتوان خطرناک نیست و باعث ایجاد عوارض جانبی نیز نمی‌شود. به علاوه، درمان بوسیله پزشک متخصص با تجربه انجام می‌شود و تمامی اقدامات احتیاطی لازم در نظر گرفته می‌شوند. پزشک همواره بر بیمار و وضعیت جسمی او در حین درمان نظارت می‌کند و قادر است که روند درمان را با وضعیت بیمار تطبیق دهد.

جهت بهبود عارضه به چند جلسه درمانی لیزر پرتوان نیاز است؟


تعداد جلسات درمانی بستگی به شدت عارضه و واکنش بدن به درمان دارد و ممکن است متفاوت باشد. به طور معمول، برای بهبود بیشتر عارضه‌ها، ۵ تا ۱۵ جلسه درمانی کافی است. برای دستیابی به نتیجه مطلوب، توصیه می‌شود بین ۲ تا ۵ جلسه درمانی در هفته را انجام دهید. تعداد جلسات درمانی برای هر فرد بدون محدودیتی است و باید بر اساس نیاز و وضعیت هر فرد تعیین شود.

مشاهده نتیجه مورد نظر با استفاده از لیزر پرتوان به چقدر زمان نیاز دارد؟


معمولاً مشاهده نتیجه مورد نظر به دو تا چهار جلسه درمانی نیاز دارد. البته نحوه واکنش بدن همه بیماران به درمان یکسان نمی‌باشد و برخی از عارضه‌ها از عارضه‌های دیگر شدیدتر هستند. لیزر پرتوان در برخی از افراد پس از یک جلسه درمانی سبب تسکین قابل ملاحظه درد شده و برخی دیگر از افراد به 10 جلسه درمانی لیزر پرتوان نیاز دارند.

آیا نتیجه حاصل از لیزر پرتوان بلندمدت است؟


هدف استفاده از لیزر پرتوان، کاهش درد نمی‌باشد. بلکه هدف اصلی به‌کارگیری این روش، رفع علت اصلی بروز درد محسوب می‌شود. بنابراین لیزردرمانی یک روش درمانی بلندمدت برای رفع عارضه به شمار می‌رود.

آیا امکان استفاده از لیزر پرتوان همراه با روش‌های درمانی دیگر وجود دارد؟


بله. لیزر پرتوان در صورت استفاده همراه با روش‌های درمانی مانند تقویت و بهبود قابلیت حرکتی بافت، ورزش و رژیم غذایی دارای تأثیر بیشتری خواهد بود.

آیا لیزر پرتوان بر ایمپلنت فلزی تأثیر دارد؟ 


لیزر پرتوان یک روش درمانی ملایم محسوب می‌شود و هیچ تأثیر قابل توجهی بر ایمپلنت فلزی ندارد.

هزینه استفاده از لیزر پرتوان چقدر می‌باشد؟ 


هزینه استفاده از لیزر پرتوان بسته به تعداد جلسات مورد نیاز، مدت زمان هر جلسه درمانی و تعداد نواحی تحت درمان متفاوت می‌باشد.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک