هالوکس والگوس: برجستگی و انحراف استخوان شست پا (علت و درمان)

هالوکس والگوس برجستگی و انحراف استخوان شست پا

هالوکس والگوس یا بونیون شست پا، یک برجستگی استخوانی است که در کنار پا، در انتهای انگشت شست پا ایجاد می‌شود. این اختلال معمولاً ناشی از بدشکلی انگشت شست پا است و اغلب به دلیل استفاده از کفش‌های پاشنه بلند و نوک تیز رخ می‌دهد. با این حال، دلایل دقیق بروز هالوکس والگوس هنوز به طور کامل درک نشده‌اند؛ ممکن است به عنوان یک بیماری ارثی و یا ناهنجاری مادرزادی در بدو تولد وجود داشته باشد. زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به این عارضه هستند و نوجوانان می‌توانند از سن 10 تا 15 سالگی با این مشکل مواجه شوند.

هالوکس والگوس علائم و نشانه‌های خاصی دارد و ممکن است باعث درد و عدم راحتی شود. در صورت بروز علائم دردناک، نیاز به درمان وجود دارد. امکانات درمانی بسته به شرایط بیمار متفاوت است و شامل گزینه‌های جراحی و غیرجراحی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم و درمان هالوکس والگوس، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان هالوکس والگوس، سفارش ارتز و کفی طبی برای صافی کفی پا و یا برای رزرو نوبت در کلینیک توانبخشی امید با شماره تلفن  02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد هالوکس والگوس چیست؟


عارضه هالوکس والگوس علت مشخصی ندارد. با این حال ، مشکلات ساختاری و برخی عوامل دیگر ممکن است باعث پیشرفت این بیماری شوند. این عوامل عبارتند از:

کفش

پوشیدن کفش‌­های نامناسب باعث بدتر شدن هالوکس والگوس می­‌شود. بهتر است همیشه از پوشیدن کفش‌­هایی که نوک باریک دارند اجتناب کرد، زیرا این کفش­‌ها فشار زیادی را بر انگشت وارد می­‌کنند و باعث می­‌شوند انگشتان اول و پنجم به سمت مرکز خم شوند و به این ترتیب سایر انگشتان نیز تحت فشار قرار می­‌گیرند. این نوع کفش‌ها همچنین می‌توانند منجر به بیماری‌هایی همچون مورتون نوروم شوند.

اختلالات ساختاری پا

پرونیشن بیش از حد و یا صافی کف پا  معمولا باعث رو به داخل رفتن انگشت و در نهایت عارضه  هالوکس والگوس می‌شود. وقتی هر قدمی که بر می‌دارید، هالوکس را به سمت انگشتان پای کوچکتر هل می‌دهد ، با گذشت زمان هالوکس به آرامی منحرف می‌شود. هرچه انحراف بزرگتر باشد ، زوایای ساختارهای متصل به هالوکس تغییر کرده و انحراف بیشتر می‌شود.

اختلالات ساختاری پا

هایپر موبیلیتی (حرکت بیش از حد) در پاها نیز ممکن است منجر به هالوکس والگوس شود. تحرک بیش از حد باعث می‌شود که اولین مفصل متاتارسوفالانژیال (مفصل شست پا) هنگام راه رفتن به داخل کفش مالیده شود. این اصطکاک به اولین مفصل متاتارسوفالانژیال باعث می‌شود که بدن با تقویت ناحیه و رشد استخوان واکنش نشان دهد.

ژنتیک

ژنتیک ممکن است در رشد هالوکس والگوس نقش داشته باشد. ژنتیک ممکن است به عوامل ساختاری مربوط باشد یا فقط یک نقش ساختاری کوچک داشته باشد. اعضای مختلف خانواده ممکن است دارای شدت متفاوت بونیون و هالوکس والگوس باشند، و این به دلیل عوامل دیگری است که در بالا ذکر شد.

عوامل خطر هالوکس والگوس و نحوه تسکین درد


متأسفانه ، هالوکس والگوس بر همه تأثیر می‌گذارد ، اما دارای عوامل خطر خاصی است که شایع‌ترند:

عوامل خطر عبارتند از:

  • سن: احتمال بروز هالوکس والگوس با افزایش سن افزایش می‌یابد.
  • زن: مطالعات نشان می‌دهد که هالوکس والگوس در زنان شایع تر است؛ شاید به دلیل استفاده بیش از حد از کفش‌های پاشنه بلند باشد.
  • آسیب مفصل: صدمات مکرر یا ضربه‌ای به مفصل شست پا می‌تواند رشد هالوکس والگوس را افزایش دهد.
  • فعالیت‌ها: ورزش یا مشاغلی که فشار بر مفصل شست پا را افزایش می‌دهند، از جمله رقصندگان باله یا ژیمناستیک کار‌ها، می‌توانند منجر به بروز تغییر شکل شوند.
  • عارضه‌های پزشکی مانند آرتریت روماتوئید.

علائم هالوکس والگوس


اولین علامت هالوکس والگوس ایجاد برجستگی در قسمت شست پا است. در ابتدا هالوکس والگوس کوچک است اما به مرور زمان بدتر می‌شود. هنگامی که انگشت شست پا به انگشتان مجاور فشار می‌آورد، تراز ناهموار می‌شود. بنابراین ، مفصل شما بیرون زده و یک توده برجسته روی انگشت بزرگ پا ایجاد می‌شود. در برخی موارد، هالوکس والگوس می‌تواند روی انگشت کوچک پا شکل بگیرد. از آنجایی که برجستگی‌ها در انگشت کوچک کوچک‌تر هستند ، این بیماری به عنوان بونیونت یا بونوئل خیاطی شناخته می‌شود. علائم دیگر هالوکس والگوس عبارتند از:

علائم: التهاب

علاوه بر برآمدگی بزرگ در انگشت شست پا، ممکن است در اطراف آن مفصل تورم ، دچار قرمزی یا درد باشید. در برخی موارد، احساس سوزش و همچنین بی‌حسی نیز وجود دارد. شاید در ابتدا متوجه هیچ التهابی نشوید، اما با گذشت زمان ممکن است دچار التهاب شوید.

علائم هالوکس والگوس

علائم: میخچه یا پینه

یکی دیگر از علائم این است که احتمال دارد پوست شما در قسمت زیر بونیون ضخیم شود. ضخیم شدن پوست را پینه می‌نامند. هالوکس والگوس علاوه بر برآمدگی روی شست پا، ممکن است باعث ایجاد پینه یا میخچه در کف پا شود. میخچه و پینه اصولا در محل اتصال انگشت اول و دوم بوجود می‌آیند.

میخچه یا پینه، از علائم بیماری هالوکس والگوس

علائم: درد یا حرکت محدود

هالوکس والگوس ممکن است با درد همراه باشد. درد می‌تواند موقتی یا دائمی باشد. در صورتی که در ناحیه انگشت شست پا یا کف پا دچار درد شدید شد، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. مفصل ناهمتراز بسته به شرایط شما می‌تواند حرکت انگشت شست پا را محدود کند. به عنوان مثال ، اگر آرتروز انگشت شست پا را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است حرکت محدود شده باشد. باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. به علاوه، باید در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از کفش‌های باریک یا کفش پاشنه بلند، علائم هالوکس والگوس بدتر می‌شود. ایستادن طولانی مدت روی پاها نیز می‌تواند شرایط را بدتر کند.

درمان


روش‌های درمانی عبارتند از:

مسکن برای درمان هالوکس والگوس

نباید درد ناشی از هالوکس والگوس را دست کم گرفت. موقعیت کج انگشت شست پا می‌تواند باعث ایجاد ناهمترازی در مفصل شود که ممکن است با التهاب واکنش نشان دهد. به ویژه زمانی که پاها به دلیل ایستادن طولانی مدت یا استفاده از کفش نامناسب فشار زیادی را تحمل می‌کنند، درد شدیدی ایجاد می‌شود. برای درمان درد حاد هالوکس والگوس، درمان با دارو می‌تواند مفید باشد. مسکن‌های هالوکس والگوس با اثر ضد التهابی اغلب به عنوان اولین گزینه در نظر گرفته می‌شوند.

کفی کفش می‌تواند درد را کاهش دهد

عارضه هالوکس والگوس ناشی از تغییرات در ساختار شست پا است. ناهمترازی ناشی از انگشت شست پا را نمی‌توان با کفی‌های هالوکس والگوس اصلاح کرد. با این حال ، کفی طبی هالوکس والگوس می‌تواند با حمایت از موقعیت طبیعی پا و در نتیجه تسکین انگشت شست پا، به کاهش ناراحتی و تسکین درد کمک کند. هنگام قرار دادن کفی بقیه قسمت‌های پا روی محیطی نرم قرار گرفته و کفی از مناطق حساس در برابر فشار محافظت می‌کند.

 

کفی کفش مناسب برای کاهش درد بیماری هالوکس والگوس

پوشیدن کفش‌های هالوکس والگوس نیز می‌تواند مفید باشد. این کفش‌ها برای انگشتان پا و ناحیه کف پا آزادی حرکت کافی در قسمت جلویی را ارائه می‌دهند. کفش‌های هالوکس والگوس در حال حاضر در بسیاری از طرح‌های جذاب از کفش‌های کتانی گرفته تا کفش‌های بالرین در دسترس هستند. با این حال ، کفش‌های مخصوص هالوکس والگوس فقط می‌توانند درد را کاهش دهند، یعنی به هیچ وجه به از بین بردن عارضه کمک نمی‌کنند.

آتل‌های مخصوص هالوکس والگوس می‌توانند عوارض ناشی از این مشکل را کاهش دهند

هدف از اسپلینت هالوکس والگوس (ارتوز) مقابله با تغییر شکل به وسیله اعمال کشش هدفمند در انگشت شست کج و هدایت انگشت پا به حالت صاف‌تر است. اسپلینت هالوکس والگوس با استفاده از کشش مکانیکی انگشت شست پا را به سمت داخل پا فشار می‌دهد و در عین حال فاصله بهتری را با انگشتان کوچک ایجاد می‌کند. در عین حال فشار را از مفصل متاتارسوفالانژیال برمی‌دارد. اسپلینت‌های هالوکس والگوس در طرح‌های مختلف تولید می‌شوند. این اسپلینت‌ها معمولاً از آلومینیوم سبک ساخته می‌شوند و با بست های ولکرو در جای خود نگه داشته می‌شوند. اسپلینت‌های بسیار نازک هالوکس والگوس بسیار راحت هستند و می‌توان آنها را بسیار راحت زیر جوراب ساق بلند و کفش پوشید. برخی از اسپلینت‌های هالوکس والگوس در طول روز پوشیده می‌شوند، اما اسپلینت‌های هالوکس والگوس مخصوص شب نیز در دسترس هستند.

آتل‌های مخصوص هالوکس والگوس

این اسپلینت‌ها فقط در شب به عنوان اسپلینت تثبیت موقعیت استفاده می‌شوند و زمانی که پا در حالت استراحت است کار می‌کنند. این کار به کاهش تمرکز نیروهای کششی روی ناهنجاری انگشت شست پا کمک می‌کند.

درمان با اسپلینت هالوکس والگوس بهترین روش برای رفع ناراحتی نیست. تقریباً همه اسپلینت‌های هالوکس والگوس این عیب را دارند که فشار مکانیکی قوی روی انگشت شست پا وارد می‌کنند که می‌تواند باعث درد شود. همچنین می‌تواند باعث تحریک پوست و التهاب مفصل شود. در صورت وجود کشش شدید، باید به مدت یک تا دو روز از پوشیدن اسپلینت اجتناب کنید.

جدا کننده انگشتان پا درد را تسکین داده و از ایجاد زخم‌های فشاری جلوگیری کنند

جدا کننده‌های هالوکس والگوس انگشت پا بین انگشت شست پا و انگشت دوم پا قرار می‌گیرد. جدا کننده‌های هالوکس والگوس از سیلیکون نرم ساخته شده‌اند، بسیار راحت هستند و بدین ترتیب روشی ملایم برای درمان محافظه کارانه ارائه می‌دهند. هنگام استفاده از جدا کننده‌ها، چه پابرهنه باشید، چه با جوراب و کفش، انگشت خمیده شست پا را در حالت صاف‌تری قرار می‌دهد.

جدا کننده انگشتان پا برای درمان هالوکس والگوسجدا کننده‌ها می‌توانند درد را تسکین دهند و تقریباً در هر کفشی قرار می‌گیرند. با استفاده از جدا کننده‌های هالوکس والگوس می‌توان از ایجاد پینه‌های ناخوشایند، زخم‌های فشاری یا میخچه جلوگیری کرد. اما معایبی نیز به همراه دارد:

نسبت به میزان انحراف و کجی انگشت شست پا، جدا کننده‌های هالوکس والگوس همچنین می‌توانند فشار بر انگشتان کوچک را افزایش دهند و در نتیجه باعث درد بیشتر شوند.

بستن نوار برای درمان هالوکس والگوس

بستن نوار برای درمان هالوکس والگوس اصولا برای درمان درد ملایم استفاده می‌شود. هنگام بستن نوار به انگشت شست پا، سعی می‌شود مفصل متاتارسوفالانژیال انگشت شست پا از حالت کج به کمک نوار به حالت عادی برگردد. روش بستن با نوار نیز عیب‌هایی دارد. در صورتی که فشار و کشش وارد شده به انگشت شست خمیده بسیار قوی باشد، می‌تواند باعث ایجاد درد شود.

بستن نوار برای درمان هالوکس والگوس

درمان هالوکس والگوس با کمک فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نمی‌تواند تحرک انگشت پای مبتلا به هالوکس والگوس را افزایش دهد. با این حال، ماهیچه‌های قوس پا را می‌توان از طریق درمان دستی هدفمند ورزیده کرد، که تأثیر مثبتی بر استاتیک و کف پا دارد. برخی از تمرینات ساده هالوکس والگوس برای کف پا وجود دارد که بر ماهیچه‌های پا تأثیر زیادی دارد. به عنوان مثال، تمرینات چنگ زدن، تمرینات رولینگ با یک توپ کوچک یا حتی پابرهنه راه رفتن ساده به طور منظم برای هالوکس والگوس مناسب است.

درمان هالوکس والگوس با کمک فیزیوتراپی

چه زمانی هالوکس والگوس باید به روش جراحی درمان شود؟


در صورت تغییر شکل شدیدتر و درد مداوم، عمل هالوکس والگوس توصیه می‌شود. بیمارانی که سالهاست از درد کف پا و یا محدودیت حرکتی شدید ناشی از بونیون رنج می‌برند، و همچنین بیمارانی که به همین دلیل دیگر نمی‌توانند ورزش کنند، باید با پزشک مشورت کنند. پس از تشخیص دقیق و فردی، پزشک توصیه می‌کند که آیا عمل هالوکس والگوس مفید است یا خیر.

جراحی برای درمان هالوکس والگوس

در برخی موارد، جراحی سرپایی تحت بیهوشی عمومی برای درمان هالوکس والگوس امکان پذیر است. جراح همچنین می‌تواند در صورت لزوم روشهای مختلف جراحی را برای دستیابی به نتیجه مطلوب با هم ترکیب کند. پزشک به صورت جامع و کامل به شما مشورت‌های لازم را می‌دهد و در صورت نیاز به جراحی همیشه تمام خطرات و هزینه‌ها را برآورد می‌کند تا به بهترین نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک