پارگی تاندون شانه یکی از شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی: علائم و درمان

پارگی تاندون شانه یکی از شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی

سالانه میلیون‌ها نفر درد شانه را تجربه می‌کنند. در حالی که بسیاری از این افراد، یک مسئله جزئی دارند و با استراحت قابل درمان است اما برخی از افراد دچار آسیب جدی تر از جمله پارگی تاندون شانه (روتاتور کاف) هستند که نیاز به درمان بیشتر دارند.  منظور از روتاتور کاف چهار عضله ای است که باعث ایجاد تاندون در اطراف مفصل شانه می‌شوند. آسیب روتاتور کاف معمولاً به این معنی است که یکی از این تاندون‌ها پاره شده است. پارگی تاندون شانه می‌تواند جزئی یا کامل باشد. به طور معمول، این نوع آسیب، ناشی از حرکت تکراری است. به عنوان مثال، این یک آسیب دیدگی رایج در بین ورزشکاران حرفه ای، به ویژه بازیکنان بیس بال است. علاوه بر این، با افزایش سن و استفاده بیش از حد شانه احتمال افزایش پارگی روتاتور کاف قرار بسیار بیشتر است.

پزشک ممکن است داروی ضد التهاب برای شما تجویز یا کورتیزون را مستقیماً به شانه آسیب دیده تزریق کند. تمرینات هدفمند فیزیوتراپی نیز به شما کمک می‌کند تا قدرت و دامنه حرکت خود را بازیابید.  اگر آسیب پارگی تاندون، شدید باشد و منجر به درد مداوم شود، یا به درمان محافظه کارانه‌تری پاسخ ندهد، جراحی لازم است. اگر پارگی تاندون شانه برطرف نشود، درد و ضعف ممکن است افزایش یابد.

متخخصین در کلینیک امید تجربه زیادی در تشخیص علت و دلیل دقیق مشکلات شانه دارند. تیم آنها یک معاینه دقیق از شانه را به همراه تاریخچه کامل بیمار انجام می‌دهد تا به تشخیص مناسب کمک کند. ممکن است از چندین آزمایش مهم برای بررسی میزان آسیب بافتی از جمله اشعه x، اسکن MRI یا مطالعه سونوگرافی  استفاده شود. بسته به نتایج معاینه فیزیکی و سایر ابزارهای تشخیصی، متخصصان در کلینیک امید ممکن است درمان جراحی یا غیر جراحی را توصیه کنند.

لازم به ذکر است که همه آسیب‌های روتاتور کاف و یا پارگی‌های تاندون شانه نیاز به جراحی ندارند. بسته به شدت آسیب، پزشک ممکن است ابتدا درمان‌های محافظه کارانه‌تری را برای شما تجویز کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان پارگی تاندون شانه و یا رزرو نوبت در کلینیک امید شماره تلفن‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

علت پارگی تاندون شانه 


دلایل زیادی برای آسیب روتاتور کاف وجود دارد:

  • سن: با افزایش سن، عضلات و تاندون‌ها قدرت و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند. بدن به طور طبیعی توانایی داخلی خود را در بهبود و بازسازی کاهش می‌دهد و آسیب به ناحیه شانه آسان‌تر می‌شود. درد ناشی از پارگی تاندون شانه می‌تواند با گذر زمان گسترش یابد و هرچه آسیب دیدگی درمان نشود، به تدریج بدتر می‌شود. سن رایج‌ترین علت پارگی تاندون شانه (به‌ویژه پارگی روتاتور کاف شانه) و التهاب تاندون است.
  • استفاده بیش از حد: متداول‌ترین فعالیت مرتبط با علائم شانه، استفاده بیش از حد است، به ویژه حرکات بالای سر که تکرار می‌شوند. ژیمناست‌ها، شناگران، وزنه برداران، گلف بازان، تنیسور، ورزشکاران پرتاب کننده و سایر شرکت کنندگان در ورزش ممکن است بیشتر در معرض پارگی تاندون شانه و آسیب‌های روتاتور کاف باشند. همچنین ممکن است به دلیل اعتماد به عملکرد طبیعی شانه، از شانه‌ها و علائم ایجاد شده ناشی از شرایط غیرطبیعی بیشتر آگاه باشند.
  • آسیب: آسیب شانه ممکن است در اثر تصادف اتومبیل، زمین خوردن یا آسیب دیدگی ورزشی ایجاد شود. درد ناشی از این نوع آسیب‌ها می‌تواند فوری و شدید باشد و باعث از بین رفتن عملکرد شانه شود. شایعترین علائم، بروز حاد درد شانه همراه با ضعف شانه و ناتوانی در بالا بردن بازو است. اگر این علائم در شانه‌تان وجود دارد، باید از یک متخصص شانه راهنمایی و درمان بگیرید.

علائم پارگی تاندون شانه چیست؟ 


علائم پارگی تاندون شانه

درد ناشی از پارگی تاندون شانه می‌تواند تدریجی باشد و با ادامه استفاده از مفصل شانه می‌تواند در طول زمان بدتر شود. علائم آسیب روتاتور کاف یا پارگی تاندون شانه شامل موارد زیر است:

  • درد فوری: یک آسیب می‌تواند باعث پارگی حاد روتاتور کاف شود. به احتمال زیاد می‌توانید متوجه آسیب دیدگی شوید زیرا شامل یک درد سریع و شدید در شانه است. بلند کردن اجسام سنگین و افتادن از دلایل عمده پارگی حاد است.
  • درد مبهم: در موارد پارگی روتاتور کاف که در اثر استفاده بیش از حد رخ می‌دهد، احتمالاً نمی‌توانید بخشی که درد در آن شروع شده را جدا کنید. درعوض، احتمالاً متوجه درد مداوم و مبهم شانه خواهید شد.
  • درد در حالت خوابیده: بیشتر آسیب‌های روتاتور کاف اعم از حاد یا ناشی از حرکت تکراری، با درد هنگام خوابیدن روی شانه آسیب دیده همراه است. ممکن است هنگامی که می‌خواهید بخوابید متوجه این درد شوید.
  • ضعف و دامنه حرکت محدود: ضعف در بازو آسیب دیده یکی دیگر از علائم رایج پارگی روتاتور کاف است. آسیب روتاتور کاف حرکت بازو را در موقعیت‌های مختلف دشوار می‌کند. این عضلات و تاندون‌ها در حرکت دادن بازوها در بالای سر نقش بسزایی دارند. اگر این نوع آسیب دیدگی را داشته باشید، ممکن است انجام کارهای ساده‌ای که شامل بلند کردن و چرخاندن بازوی آسیب دیده است برایتان دشوار باشد.

درمان آسیب روتاتور کاف


بهترین روش درمانی برای پارگی تاندون شانه بستگی به آنچه پزشک در طول ارزیابی شما ارزیابی کرده است دارد و ممکن است شامل استراحت، داروها، فیزیوتراپی، تزریق مفصل و یا جراحی باشد. بهبود جراحات روتاتور کاف بسته به آسیب خاص ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد. بیشتر پارگی‌های روتاتور کاف به خودی خود بهبود نمی‌یابند، اما در بسیاری از مواقع، بدون جراحی می‌توانید درد خود را تسکین داده و عملکرد شانه‌تان را بازیابی کنید.

دارو 

پزشک ممکن است استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDS) یا پک یخ یا پک داغ را برای کنترل درد و التهاب توصیه کند. بسته به شدت درد و التهاب، پزشک ممکن است از تزریق کورتون استفاده کند.

فیزیوتراپی

درمان آسیب روتاتور کاف با فیزیوتراپی

پارگی تاندون شانه معمولاً ابتدا با استراحت و فیزیوتراپی درمان می‌شود. فیزیوتراپیست تمرینات خاصی را برای کمک به بهبود آسیب، بهبود انعطاف‌پذیری روتاتور کاف و عضلات شانه و تأمین قدرت تعادل عضله شانه به شما می‌دهد. بسته به شدت آسیب دیدگی، ممکن است برای چندین هفته تا چند ماه دیگر سایر درمان‌های فیزیکی مانند پیام و درمان دستی لازم باشد.

برخی از تمرینات فیزیوتراپی توصیه شده برای پارگی تاندون شانه به شرح زیر است:

حرکت Standing Row 

حرکت ورزشی Standing Row برای درمان آسیب روتاتور کاف

یک تمرین ساده برای کمک به تقویت عضلات روتاتور کاف، Standing Row است. برای انجام این تمرین، یک باند تمرین کششی را به یک جسم ببندید و محکم گره بزنید. سپس، انتهای دیگر باند را با دست نگه دارید و به اندازه کافی عقب قرار بگیرید تا باند محکم باشد و شل نشود.

اکنون، بازوی خود را نزدیک به بدن خود نگه دارید و آرنج خود را با زاویه 90 درجه خم کنید. آرنج را به سمت عقب بکشید. این تمرین را با هر دو بازو انجام دهید.

حرکت چرخش داخلی 

درمان آسیب روتاتور کاف

یک تمرین کاملاً مشابه تمرین Standing Row، یک چرخش داخلی با استفاده از یک باند کششی متصل به یک جسم محکم و خم شدن آرنج آسیب دیده به همان روش آغاز می‌شود.

بعد از اینکه آرنج را خم کردید، بازو را روی قسمت بالا تنه تکان دهید. این تمرین را با هر دو بازو انجام دهید.

حرکت کشش کراس اور بازو 

حرکت کشش کراس اور بازو برای درمان آسیب روتاتور کاف

یک کشش ساده دیگر، کشش کراس اور بازو با وضعیت ایستاده، خنثی و شانه‌های ریلکس شروع می‌شود. در مرحله بعد، بازوی آسیب دیده خود را از روی سینه بکشید. سپس، با استفاده از بازوی دیگر، آن بازو را در آرنج نگه دارید تا اینکه در عضلاتتان کمی احساس فشار کنید. این تمرین را با هر دو بازو انجام دهید.

تمرین کشش به خارج 

تمرین کشش به خارج برای درمان آسیب روتاتور کاف

کشش بخارج مانند ورژن پرقوت کشش کراس اوور بازو عمل می‌کند. از حالت ایستاده و خنثی شروع کنید و شانه‌ها را شل کنید. سپس، بازوی آسیب دیده را دور بدن بچرخانید و دستتان را بر روی شانه مخالف قرار دهید. با بازوی آسیب دیده‌ بازوی سالم را بگیرید.

مانند کشش کراس اوور بازو، این تمرین قدرت عضلات روتاتور کاف خلفی را بهبود می‌بخشد.

حرکت آونگ 

حرکت آونگ برای درمان آسیب روتاتور کاف

اگر می‌خواهید واقعاً به بهبود حرک شانه‌ها کمک کنید، سعی کنید تمرین حرکات آونگ را انجام دهید. در حالت ایستاده شروع کنید و بازوی سالم خود را روی یک سطح ثابت (مانند میز یا نرده) قرار دهید. در حالی که پشتتان را صاف نگه می‌دارید به جلو خم شوید. اکنون، بازوی آسیب دیده خود را به آرامی از کنار بالا برده، سپس دوباره پایین بیاورید. بعد از چندین حرکت داخل و خارج، بازوی آسیب دیده خود را به صورت حلقه‌های کوچک حرکت دهید. به تدریج دایره‌های بزرگتری ایجاد کنید و یا جهت حرکت خود را معکوس کنید.

جراحی آرتروسکوپی برای پارگی تاندون شانه 

اگر پارگی عضله بزرگی در روتاتور کاف دارید، ممکن است برای ترمیم پارگی به جراحی نیاز داشته باشید. آرتروسکوپی شانه روشی است که می‌تواند انواع آسیب‌های مفصل شانه را تشخیص و درمان کند. این روش با رویکردهای سنتی و باز جراحی متفاوت است. به جای ایجاد یک برش بزرگ، جراح چندین برش کوچکتر- معمولاً حدود نیم اینچ برای رسیدن به تاندون آسیب دیده ایجاد می‌کند. در مرحله بعد، جراح یک دوربین نازک به نام آرتروسکوپ را وارد یکی از برش‌ها می‌کند تا تصویری آناتومیک از آسیب و بافت اطراف آن بدست آورد. برش‌های دیگر امکان قرار دادن ابزارهای ویژه جراحی را فراهم می‌کند که به جراح در از بین بردن بافت اسکار و خارهای استخوان که هر دو می‌توانند منجر به علائم دردناک پارگی روتاتور کاف شوند، کمک می‌کند. همچنین جراح از پیچ و بخیه‌های پلاستیکی برای ترمیم تاندون پاره شده استفاده خواهد کرد.

چگونه می‌توانید درد و ناراحتی بعد از عمل را کنترل کنید؟ 

مدیریت درد یکی از مهمترین نگرانیهای بیماران پس از جراحی است. بیهوشی و انسداد عصبی به درد روز جراحی کمک می‌کند، اما هنگامی که به خانه می‌روید، خودتان باید دردتان را کنترل کنید. تیم مراقبت به شما کمک می‌کند تا برای شروع روند بهبودی به خانه برگردید. در اینجا چند راه حل وجود دارد که می‌توانید برای راحت بودن بعد از جراحی انجام دهید.

  • یخ: قرار دادن کیسه یخ به طور مداوم روی شانه به کاهش درد و کاهش تورم کمک می‌کند. در حالی که ناحیه را سرد می‌کنید، مطمئن شوید که ناحیه برش مرطوب نمی‌شود. حوله ای نازک را دور یخ قرار دهید و آنرا تقریباً به مدت 20 دقیقه یک بار روی شانه‌تان قرار دهید.
  • داروها: پزشک ممکن است مسکن را برای شما تجویز کند. همچنین می‌توانید داروهای مختلف بدون نسخه را برای کمک به کنترل هر دردی مصرف کنید. بهتر است قبل از مصرف هر داروی مسکن با پزشک خود مشورت کنید. برخی از داروها می‌توانند در خونریزی تأثیر بگذارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با آنچه پزشک شما تجویز کرده است دچار تداخل شوند. همیشه هنگام مصرف هر دارویی دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنید.
  • خوابیدن: خواب یک قسمت حیاتی از بهبود است، اما ممکن است بلافاصله بعد از جراحی تبدیل به یک چالش شود. ممکن است تا شش هفته زمان ببرد تا بتوانید راحت به حالت افقی بخوابید. در این مدت ممکن است خوابیدن روی صندلی درازکش راحت‌تر باشد. می‌توانید با استفاده از یک بالشت روی تخت دراز بکشید. مراقب باشید بازوی آسیب دیده را از بدن بالا و دور کنید. اگر خوابیدن به پهلو را ترجیح می‌دهید، می‌توانید روی شانه دیگر خود بخوابید.
تلفن نوبت دهی کلینیک