6 ورزش برای تنگی کانال نخاعی همراه با آموزش تصویری

6 ورزش برای تنگی کانال نخاعی همراه با آموزش تصویری

تنگی کانال نخاعی بیشتر در اثر بیماری‌های دژنراتیو ستون فقرات ایجاد می‌شود و به همین دلیل است که شیوع آن در بین افراد بالای 50 سال بیشتر است. تنگی کانال نخاعی زمانی اتفاق می‌افتد که حفره‌های موجود در مهره‌ها (استخوان کمر) به دلیل خارهای استخوانی، فتق دیسک، یا سایر بیماری‌ها باریک شود. تنگی کانال نخاعی می‌تواند در هر مکانی در امتداد ستون فقرات رخ دهد، اما بیشتر اوقات قسمت تحتانی (پایین کمر) کمر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خوشبختانه، شما می‌توانید با انجام منظم ورزش‌هایی که به منظور بهبود انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات ایجاد شده است، از درد ناشی از تنگی نخاعی خلاص شوید و حتی از تغییرات دژنراتیو ستون فقرات نیز جلوگیری کنید.

متخصصین ما در کلینیک سلامت امید از روش‌­های نوین فیزیوتراپی و بدون جراحی برای درمان تنگی کانال نخاعی بهره­مند می­‌شوند. ورزش درمانی یکی از شیوه­‌هایست که در این مرکز توسط متخصصین با تجربه به بیماران ستون فقرات آموزش داده می‌­شود. ورزش تنگی کانال نخاعی در کاهش درد و پیشگیری از بدتر شدن این عارضه بسیار مهم است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌­ی ورزش تنگی کانال نخاعی و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید با شماره تلفن­‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

فیزیوتراپی می‌تواند درد ناشی از تنگی کانال نخاعی را تسکین دهد 

فیزیوتراپی  یک درمان خط اول برای موارد خفیف تا متوسط تنگی کانال نخاعی است و تاثیر آن بر تسکین علائم درد، به ویژه در پایین کمر، نشان داده شده است. ورزش برای تنگی کانال نخاعی را می‌توان با یک فیزیوتراپیست یا در حریم شخصی خانه خود انجام داد. ورزش‌های مربوط به تنگی کانال نخاعی، بجز یک تشک یوگا، به تجهیزات دیگری نیاز ندارد.

گذشته از تمرینات فییوتراپی، پزشک ممکن است سایر روش‌های درمانی تنگی کانال نخاعی را نیز برای بیمار تجویز کند مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (ایبوپروفن، ناپروکسن)، استفاده از کمپرس گرم یا سرد در منطقه آسیب‌دیده چندین بار در روز، روش‌های ائلتراسوند مانند الکتروتراپی، شوک و موج مغناطیسی برای مدیریت جنبه‌های روانی دردهای مزمن.

ورزش‌های انعطاف‌پذیری و قدرتی برای تنگی کانال نخاعی


ورزش برای تنگی کانال نخاعی به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود: حرکات کششی برای بهبود انعطاف‌پذیری و تمرین‌هایی برای تقویت قدرت عضلات، به ویژه عضلات هسته (شکم) و باسن. فیزیوتراپیست شما ممکن است در ابتدا و انتهای جلسات درمانی با شما حرکات کششی را انجام دهد یا یک جلسه کامل را به این حرکات اختصاص دهد. یوگا نیز یک انتخاب عالی برای درمان تنگی کانال نخاعی است، زیرا هم شامل حرکات کششی است و هم حرکات قدرتی.

قبل از شروع هر تمرین ورزشی، باید چند دقیقه وقت بگذارید تا بدن خود را با پیاده‌روی روی تردمیل یا دور کردن اطراف خانه گرم کنید و عضلات بزرگ مانند پاها و پشت را آرام کنید. پس از گرم کردن به مدت ۱۰ دقیقه یا بیشتر، می‌توانید به تمرینات اصلی بپردازید. هرگاه حرکتی علائم شما را بدتر کند، باید آن را متوقف کنید. ممکن است ورزش به طور طبیعی منجر به برخی ناراحتی‌ها و دردهای عضلانی شود، اما اگر حرکتی درد شما را به شدت بیشتر کند یا هرگونه بی‌حسی یا سوزن‌سوزنی را بدتر سازد، باید آن را فوراً متوقف کنید.

بهترین ورزش برای تنگی کانال نخاعی که می‌توانید در خانه انجام دهید


برای بهبود علائم تنگی کانال نخاعی، با این تمرینات بر تقویت عضلات هسته (شکم)، لگن و پشت خود تمرکز کنید.

تمامی ورزش‌­های تنگی کانال نخاعی باید با مشورت پزشک و به‌­طور صحیح انجام شود.

حالت گربه – گاو 

حالت گربه – گاو

این حرکت یوگا کشش ملایمی را برای گرم کردن شما ارائه می‌دهد. بر روی دست و زانوهای خود بر روی یک تشک یوگا قرار بگیرید. همانطور که نفس می‌کشید، پشت خود را قوس دهید و در حالی که نگاه خود را به سقف حرکت می‌دهید، گردن خود را بکشید. به مدت 10 ثانیه در این حالت بمانید، سپس سر و چانه خود را به سمت سینه بیاورید و در عین حال شکم خود را به سمت بالا بکشید و پشت خود را مانند کشش گربه گرد کنید. 10 ثانیه نیز این حالت را نگه دارید. اگر تنگی کانال نخاعی دارید، این حرکات را 10 بار یا بیشتر تکرار کنید.

حرکت زانو به سمت قفسه سینه 

حرکت زانو به سمت قفسه سینهبه پشت دراز بکشید، زانوهایتان را خم کنید و کف پایتان را روی زمین قرار دهید. همانطور که بازدم انجام می‌دهید به آرامی یک زانوی خود را به سمت سینه بکشید. این حالت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید، سپس پای خود را به زمین برگردانید و این حرکت را با پای دیگر تکرار کنید. سپس، هر دو زانو را به آرامی باز کرده و به سمت سینه خود بکشید. اگر به راحتی نمی‌توانید زانوی خود را بالا بیاورید، یک حوله را پشت ران حلقه کرده و پای خود را با آن بلند کنید. 10 ثانیه در این حالت بمانید و به وضعیت شروع برگردید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید. این یک ورزش خوب برای تنگی کانال نخاعی می­باشد.

حرکت پل

حرکت پلیکی دیگر از حرکات اصلاحی برای کاهش درد تنگی کانال نخاعی حرکت پل است. روی زمین دراز بکشید، زانوهایتان را خم کنید و کف پایتان را صاف روی زمین قرار دهید. دست‌هایتان را در اطراف خود قرار دهید به طوری که کف دست‌ها به سمت پایین باشد. در حالی که بازدم انجام می‌دهید، باسن خود را از کف زمین بلند کنید و آن را به سمت سقف فشار دهید تا شیبی از سمت زانو به سینه ایجاد کنید. همانطور که به نفس کشیدن ادامه می‌دهید، این حالت را تا 30 ثانیه نگه دارید و سپس به حالت شروع برگردید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

کشش پایین کمر 

کشش پایین کمر

روی پاهای خود بایستید و دست‌هایتان را بالای سرتان به هم برسانید. به آرامی در حالی که پشت خود را قوس می‌دهید، بدون ایجاد درد، دست‌هایتان را به عقب ببرید. یک دقیقه در این حالت بمایند، سپس به آرامی به حالت شروع برگردید و دست‌هایتان را به اطراف خود بیاورید. 10 بار این تمرین را تکرار کنید.شمامی­‌توانید این کشش را در حالت خوابیده انجام دهید.

گرد کردن شانه‌ها 

گرد کردن شانه‌ها

به پشت دراز بکشید، زانوهایتان را خم کنید و کف پاهایتان را از هم دور کنید. دست‌هایتان را در کنار خود قرار دهید به طوری که کف دست‌ها به سمت پایین باشد. همچنان که بازدم انجام می‌دهید، سر خود را بالا ببرید و در حالی که دست‌های خود را به سمت پاهایتان می‌کشید، شانه‌های خود را گرد کرده و از روی زمین یا تشک بلند کنید. 10 ثانیه این حالت را نگه دارید و سپس به وضعیت شروع برگردید. این حرکت را 10 تا 20 بار در هر جلسه تکرار کنید.

برای بهبود علائم تنگی کانال نخاعی با ورزش، لازم نیست که همیشه ورزش کنید. صرف فقط 15 دقیقه از وقتتان در روز برای انجام تمرینات ملایم در خانه می‌تواند درد، سوزن سوزن شدن و بی‌حسی شما را تشکین دهد.

آزاد کردن پایین کمر

به پشت خود دراز بکشید، زانوهایتان را خم کنید و کف پایتان را بر روی زمین قرار دهید. عضلات شکم خود را منقبض کنید تا ناف (دکمه شکم) به سمت ستون فقرات کشیده شود و قسمت تحتانی کمر را روی زمین صاف کنید. پنج تا 10 ثانیه این وضعیت را نگه دارید و سپس رها کنید. حتما هنگام انجام این تمرین نفس بکشید و آن را تا 20 بار در روز تکرار کنید.

سایر شیوه‌­های درمان علاوه بر ورزش تنگی کانال نخاعی


حرکات اصلاحی و کششی فیزیوتراپی نقش مهمی در درمان و بهبود وضعیت ناشی از تنگی کانال نخاعی دارد. اما ورزش کردن به تنهایی کافی نیست. شیوه­‌های درمانی زیر نیز می­تواند در کاهش درد و درمان موثر باشد:

کاهش وزن 

کاهش وزن یک کار دشوار در بیمارانی است که مشکلات کمر و پا دارند. با این حال، کاهش حتی مقدار کمی از وزن اغلب یک اقدام موثر برای تسکین درد است. با از بین بردن حتی 10 پوند از وزن خود یا بیشتر، بار کمتری روی ستون فقرات تحمیل می‌شود و می‌تواند به تسکین درد کمک کند.

داروهای ضد التهاب 

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) معمولاً تجویز می‌شوند و اغلب به تسکین درد ناشی از تنگی کانال نخاعی کمک می‌کنند. این داروها با کاهش التهاب می‌توانند فشار وارده بر اعصاب فشرده شده را تا حدی تسکین دهند. از NSAID ها باید تحت نظر پزشک استفاده شود زیرا عوارض جانبی آن‌ها بخصوص در افراد مسن رایج است. مشکلات دستگاه گوارش شایع‌ترین عارضه جانبی این داروها است، اما احتمال بروز مشکلات قلبی عروقی نیز در اثر استفاده طولانی مدت از NSAID ها وجود دارد.

سایر داروها 

داروهای استروئید خوراکی می‌توانند در صورت بروز علائم حاد (ناگهانی) مفید باشند. داروهای مورد استفاده شامل پردنیزون و مدرول است. این داروهای ضد التهابی مانند NSAID، التهاب اطراف اعصاب فشرده شده را کاهش می‌دهند و از این طریق باعث تسکین علائم می‌شوند.

داروهای مخدر داروهای ضد درد قدرتمندی هستند اما باید به مقدار کم مصرف شوند. این داروها می‌توانند عوارض جانبی جدی‌تری داشته باشند و همچنین می‌توانند باعث شوند كه بیماران به دارو وابسته شوند.

درمان‌های جایگزین 

درمان‌های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی شامل طب سوزنی، ماساژ، مگنت درمانی، داروهای گیاهی و سایر موارد است. شکی نیست که علائم بسیاری از بیماران بوسیله این نوع درمان‌ها به میزان قابل توجهی تسکین می‌یابد. با اینکه مطالعات علمی از این درمان‌ها حمایت نمی‌کند، اما بیشتر آن‌ها عوارض جانبی کمی دارند اقدامات درمانی معقولی به شمار می‌روند.

تزریق استروئید اپیدورال 

تزریق کورتیزون می‌تواند به طور مستقیم در منطقه فشرده شده انجام شود. استروئیدهای اپیدورال نیز همانند داروهای ضد التهابی خوراکی به کاهش التهاب اعصاب کمک می‌کنند و در نتیجه باعث تسکین درد می‌شوند. در این روش درمانی، دارو به جای اینکه به صورت خوراکی مصرف شود و در تمام بدن شما حرکت کند، به طور مستقیم به ناحیه‌ای که دچار تنگی کانال نخاعی شده است، تزریق می‌شود.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک