حرکات اصلاحی مفید در درمان دیسک گردن و آسیب ستون فقرات سرویکال

میلیون‌ها نفر از درد گردن، درد شانه و درد بازو رنج می‌برند. در حالی که عوامل مختلفی می‌توانند به این نوع درد منجر شوند، دیسک گردن یکی از علل مشترک است. دیسک‌ها، که به عنوان فنرهای جذبی برای ستون فقرات عمل می‌کنند، در بین هر یک از مهره‌های ستون فقرات قرار دارند. هر دیسک دارای یک باند بیرونی لاستیکی مانند است (که به نام fibrosus annulus شناخته می‌شود) که یک ماده ژل‌وار (که به نام هسته پالپوس معروف است) را احاطه می‌کند. فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که باند بیرونی دیسک شکسته یا ترک می‌شود و ماده ژل‌وار از داخل دیسک نشت کرده و فشاری بر روی کانال نخاعی و یا ریشه‌های عصبی ایجاد می‌کند. علاوه بر این، هسته ماده‌ای را آزاد می‌کند که ممکن است منجر به التهاب و درد شود. تمرینات درمانی و کشش در گردن می‌توانند تأثیر قابل توجهی در درمان بیماران مبتلا به این نوع دردهای دردناک داشته باشند.

اگر می‌خواهید دچار دیسک نشوید،درد گردن را زودتر درمان کنید:

پزشکان ما در کلینیک امید برای درمان دیسک گردن، ابتدا با استفاده از معاینات دقیق به ارزیابی میزان آسیب وارده به ساختمان‌های اطراف مفصل گردن مانند ماهیچه‌ها و بررسی وجود درد‌های ارجاعی می‌پردازند و در صورت نیاز آزمایشات خون و تصویر برداری از مفصل درخواست می‌شود. سپس با ارائه برنامه درمانی اثر بخش و پیشرفته مانند انجام حرکات اصلاحی، ورزش و فیزیوتراپی به شما در غلبه به این بیماری کمک می‌کنند.
ورزش نیز مانند دارو، برای هر فرد باید توسط پزشک متخصص با توجه به شرایط جسمانی بیمار تجویز شود. در این مقاله به تعدادی از ورزش‌های دیسک گردن اشاره شده است. قبل از انجام آنها با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش‌های دیسک گردن

روش‌های درمانی متعددی برای فتق دیسک وجود دارد. اکثر پزشکان قبل از اعمال جراحی، داروهای ضد درد، استراحت، فیزیوتراپی و درمان‌های محافظه‌کارانه را توصیه می‌کنند.
تمرینات زیر ممکن است درد گردن ناشی از فتق دیسک شما را سریع‌تر بهبود بخشد. هدف این تمرین‌ها این است که دیسک را عقب بکشد و از ریشه عصب دور کند. قبل از انجام تمرین در خانه، همیشه توسط پزشک خود ارزیابی شوید.

کشش گردن

برای انجام این تمرین:
• به پشت خود روی یک میز یا تخت دراز بکشید و پایین گردن خود را به گونه‌ای قرار دهید که با لبه تخت هم‌ردیف باشد. شما همچنین می‌توانید از یک توپ استفاده کنید.
• به آرامی و با ملایمت سر خود را پایین بیاورید و اجازه دهید آویزان شود. اگر این کار درد شما را بدتر کرد یا باعث انتشار درد به بازوها شد، حرکت را ادامه ندهید.
• این موقعیت را برای 1 دقیقه نگه دارید، 1 دقیقه استراحت کنید و 5 تا 15 بار تکرار کنید.

کشش گردن با بلند کردن سر

برای انجام این تمرین:
• روی شکم خود روی یک میز یا بستر دراز بکشید و دست‌ها را در طرفین خود قرار داده و سر را از بستر آویزان کنید.
• به آرامی و با ملایمت سر خود را بالا ببرید، گردن خود را در جهت خلاف نیروی گرانش کشش دهید.
• این موقعیت را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. 15 تا 20 بار تکرار کنید.

تراکشن گردن (پایین آوردن چانه)

برای انجام این تمرین:
• به پشت خود دراز بکشید و سر خود را روی تخت و دست‌ها را در طرفین بگذارید.
• چانه خود را به سمت سینه خود بکشید، تا پشت گردن شما کاملا کشیده شود.
• این موقعیت را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. 15 تا 20 بار تکرار کنید.

رتراکشن شانه

برای انجام این تمرین:
• بنشینید یا کنار یک دیوار بایستید و دستان خود را در طرفین قرار دهید.
• آرنج خود را 90 درجه خم کنيد.
• شانه‌ها را به پایین و عقب بیاورید و پشت بازوی خود را به طرف دیوار فشار دهید و تیغه‌های شانه خود را منقبض کنید.

نگه داشتن ایزومتریک

برای انجام این تمرین:
• صاف بنشینید و شانه‌های خود را ریلکس کنید. دست خود را روی پیشانی خود قرار دهید.
• سر خود را بدون حرکت دادن سر به دست خود فشار دهید.
• این حرکت را برای 5 تا 15 ثانیه نگه دارید. 15 بار تکرار کنید

کشش گردن برای از بین بردن درد

کشش می‌تواند برای افرادی که با بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک مبتلا هستند، مفید باشد، اما اگر عضلات کیفی در اطراف این ناحیه ضعیف باشند، ممکن است باعث درد شود. گاهی اوقات، کشش می‌تواند درد را بدتر کند و روند بهبود را کند کند کند. اگر درد در منطقه ستون فقرات افزایش یابد یا از منطقه ستون فقرات بیرون آید، هرگونه کشش را متوقف کنید. به عنوان مثال، اگر کشش منجر به کاهش قدرت و حساسیت شانه و بازوی شما شود، کشش را انجام ندهید. هدف کشش در اینجا کاهش درد است، نه افزایش آن.

خم کردن جانبی

برای انجام این تمرین:
• صاف بنشینید و شانه‌های خود را ریلکس کنید
• به آرامی سر خود را به طرفین بچرخانید تا جایی که گویی می‌خواهید گوش خود را به شانه خود متصل کنید.
• این موقعیت را برای 30 ثانیه نگه دارید، سپس استراحت کنید. 3 تا 5 بار در طول روز این حرکت را تکرار کنید.

کشش اسکالن

برای انجام این تمرین:
• صاف بنشینید و شانه‌های خود را ریلکس کنید
• یک دست را روی پشت سر قرار دهید. سر خود را به آرامی و با ملایمت شیب دهید تا به زیر بغل خود با زاويه 45 درجه نگاه کنید.
• این موقعیت را برای 30 ثانیه نگه دارید، استراحت کنید و 3 تا 5 بار در طول روز تکرار کنید.

چرخش گردن

برای انجام این تمرین:
• صاف بنشینید و شانه‌های خود را ریلکس کنید
• به آرامی سر خود را به یک طرف خود بچرخانید. سر خود را بیش از حد نچرخانید و از چرخش گردن خود جلوگیری کنید.
• به آرامی سر خود را به طرف دیگر چرخانید.
• هر موقعیت را برای 30 ثانیه نگه دارید. 3 تا 5 بار در طول روز تکرار کنید.

ورزش برای پیشگیری از فتق دیسک

پزشکان توصیه می‌کنند از هر گونه تمرین با شدت بیشتر در حالی که فتق دیسک شما در حال بهبودی است، اجتناب کنید. ورزش‌هایی مانند دویدن، پریدن، پاورلیفتینگ، و یا هر چیزی که حرکات ناگهانی‌تری را شامل می‌شود، می‌تواند درد شما را افزایش دهد و باعث کاهش سرعت بهبودی شود. این ممکن است حتی باعث مشکلات مادام‌العمر شود.
با این حال هنوز هم برای شما شرکت در بسیاری از فعالیت‌های معمولتان امکان‌پذیر است. مهم است که فعالیت‌های چالش برانگیز را تغییر دهید و گردن خود را در موقعیتی بدون درد قرار دهید.
ورزش آرام به روند بهبودی کمک می‌کند. این به این دلیل است که باعث افزایش جریان خون به ستون فقرات، کاهش استرس و حفظ قدرت می‌شود.

آیا شنا می‌تواند درد گردن را کم کند؟

شنا یکی از بهترین تمرینات قلبی عروقی کم اثر است و یک درمانگر فیزیکی یا مربی ورزشی اغلب آن را به عنوان بخشی از دوره‌ای از درمان محافظه‌کارانه برای درد فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن (گردن درد) تجویز می‌کند.
شنا و سایر انواع هیدروتراپی معمولا به عنوان روش‌های عالی برای تقویت گردن و کمر و غلبه یا جلوگیری از آسیب‌های دردناک در نظر گرفته می‌شوند. غلظت طبیعی آب باعث افزایش مقاومت در برابر فعالیت‌های درون استخر می‌شود که باعث می‌شود عضله سازی حتی ساده‌تر از زمین‌های خشک شود. علاوه بر این، شنا در مقایسه با تمرینات با شدت زیاد مانند دویدن به مراتب کمتر روی ستون فقرات و مفاصل بدن اثر نامطلوب باقی می‌گذارد. گفته می‌شود که اگر شناگر مراقب نباشد، شنا کردن و استخر درمانی ممکن است به درد گردن یا کمر اضافه کند. نکته کلیدی این است که اطمینان حاصل کنید که شما تکنیک‌های مناسب را می‌شناسید و بیش از حد تمرین نمی‌کنید.

مزایای شنا

علاوه بر اینکه شنا یک راه سرگرم کننده برای صرف وقت در یک بعد از ظهر است، افزودنی عالی برای هر گونه شیوه زندگی فعال است. شنا در یک استخر سرپوشیده نیز یک راه عالی برای فعال ماندن در زمستان است. بعد از ظهر در استخر، عضلات پشت، شانه، بازوها، پاها و گردن شما را می‌سازد، سلامت قلب را بهبود می‌بخشد و به شناگر کمک می‌کند که وزن بدنی سالم داشته باشد. شنا همچنین می‌تواند راهی عالی برای غلبه بر درد کمر ناشی از فتق دیسک، عصبی و حتی استخوانی باشد. با تقویت عضلاتی که گردن و کمر را تقویت می‌کنند، استرس کمتری در ستون فقرات ایجاد می‌شود و ممکن است درد برطرف شود. استخر گرم نیز جریان خون را افزایش می‌دهد و به روند پروسه بهبودی کمک می‌کند.

مشکلات مرتبط با شنا

در بیشتر موارد، شنا یک راه عالی برای غلبه بر درد گردن یا کمر است، اما شناگر هنوز هم باید راه‌هایی که می تواند موجب درد اضافی شود را نیز در نظر بگیرد. عواملي كه ممكن است درد را افزايش دهند عبارتند از:
• تمرین بیش از حد. رگ به رگ شدن عضله و آسیب عضلانی ممکن است از نتایج تمرین شنا بیش از حد باشد.
• کشش ناکافی قبل از شنا. شناگر نیاز به کشش کامل دارد تا از آسیب بالقوه جلوگیری شود.
• چرخش فلیپ نامناسب در دیواره‌ها. چرخش فیلیپ یک راه عالی برای به حداکثر رساندن دامنه سرعت شناگر است، اما کشش بیش از حد می‌تواند به عضلات گردن یا کمر آسیب برساند.
• مشکلات کرال پشت. اگر شناگر به طور صحیح در موقعیت کرال پشت قرار نداشته باشد، این حرکت می‌تواند برای گردن سخت باشد.
• آسیب گردن آزاد. شناگر نباید سر خود را برای نفس کشیدن به سمت خارج از آب رول کند و یا بیش از حد کشش دهد یا بچرخاند.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک