درمان شانه درد با طب فیزیکی

درمان شانه درد

شانه درد ممکن است از خود مفصل شانه یا از هر یک از عضلات، رباط‌ها یا تاندون‌های اطراف آن ایجاد شود. درد شانه اگر از مفصل به وجود آید معمولاً با فعالیت یا حرکت بازو یا شانه شدیدتر می‌شود. بیماری‌های مختلف و مشکلاتی که بر قفسه سینه یا شکم شما تأثیر می‌گذارند، مانند بیماری قلبی یا بیماری کیسه صفرا، هم می‌توانند درد شانه ایجاد کنند. شانه دردی که از قسمت‌های دیگر بدن به وجود می‌آید درد ارجاعی نامیده می‌شود. این نوع شانه درد معمولاً با حرکت شانه شدیدتر نمی‌شود.

در بعضی موارد درد در شانه‌ها ناشی از مشکل در مفصل شانه نیست بلکه به دلیل مشکل در ناحیه دیگری مانند گردن است که در شانه و کمر احساس می‌شود. اگر درد شانه درنتیجه آسیب باشد باید به پزشک مراجعه کنید به‌خصوص اگر درد شدید باشد یا بعد از گذشت چند هفته علائم بهبودی نیابد.

گزینه‌های درمانی مختلف در کلینیک امید مانند گرم کردن یا سرد کردن شانه و کتف، تزریق اوزن، درمان دستی، ماساژ درمانی و شاک ویو درمانی ممکن است به کاهش درد و درمان آسیب کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طب فیزیکی و فیزیوتراپی شانه و یا رزرو درمانی در کلینیک امید با شماره‌ 02122780702 تماس بگیرید.

علل


دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث شوند فرد درد شانه را تجربه کند که شامل موارد زیر است:

 • وضعیت بدنی ضعیف
 • شانه‌ی یخ‌زده: وضعیتی دردناک که حرکت طبیعی در مفصل را کاهش می‌دهد و گاهی اوقات می‌تواند مانع حرکت در شانه شود.
 • اختلالات روتاتور کاف شانه: روتاتور کاف یک گروه از ماهیچه‌ها و تاندون‌ها است که مفصل شانه را احاطه کرده و به حفظ آن کمک می‌کند.
 • بی‌ثباتی شانه: زمانی که شانه ناپایدار است و ممکن است دامنه وسیعی از حرکت غیرمعمول داشته باشد.
 • اختلالات مفصل آکرومیوکلاویکولار: مشکلاتی مثل آرتروز شانه است که بر مفصل آکرومیوکلاویکولار که مفصل بالای شانه است تأثیر می‌گذارد.
 • آرتروز در مفاصل شانه
 • شکستگی استخوان، مانند شکستگی استخوان بازو یا شکستگی ترقوه

علائم شانه درد


علائم درد شانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد ناشی از حرکت
 • ناتوانی در بالا بردن سرشانه
 • درد شبانه به‌ویژه با چرخاندن بدن روی شانه آسیب‌دیده
 • ضعف عضلات شانه

تشخیص درد در شانه‌ها


پزشک قادر است علت درد را با بحث درباره علائم و بررسی شانه شما تشخیص دهد. در برخی موارد ممکن است انجام برخی آزمایشات لازم باشد. راه‌های دیگر برای تشخیص درد شانه عبارتند از:

 • نوار عضله
 • نوار عصب
 • اشعه ایکس
 • تصویر برداری سه بعدی 
 • اسکن اولتراسوند

درمان شانه درد


بسته به علت درد شانه و علائم شما چندین نوع درمان برای شانه درد وجود دارد.
گزینه‌های اصلی درمان شانه درد عبارتند از:

سرد کردن

درمان درد عصبی شانه

 

اگر شانه برای مثال هنگام ورزش آسیب ببیند می‌توانید یخ را روی منطقه آسیب بگذارید تا درد و التهاب را کاهش دهید. بسته یخ را برای 10 تا 30 دقیقه اعمال کنید. بسته یخ را در حوله بپوشانید تا از تماس مستقیم با پوست و ایجاد یخ‌زدگی جلوگیری شود.

مصرف مسکن‌ها

درمان کتف درد

 

اگر درد شانه ملایم باشد مصرف داروهای مسکن مانند پاراستامول یا کدئین ممکن است برای کنترل درد شانه کافی باشد. همیشه از دستورالعمل دوز روی بسته استفاده کنید تا مطمئن شوید که دارو مناسب است و بیش از حد مصرف نمی‌کنید. اگر شانه درد شدیدتر شود پزشک ممکن است داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک یا ناپروکسین را تجویز کند.

تزریق اوزن

درمان درد بازو در طب سنتی

 

هر بار تزریق اوزون در داخل و اطراف مفصل شانه شما ممکن است برای از بین بردن درد و افزایش حرکت برای چند هفته کمک کند. اوزون تراپی تزریق موضعی اوزن به‌منظور بازسازی بافت جدید در مناطق آسیب‌دیده است که برای کاهش درد و التهاب استفاده می‌شود.

درمان دستی

درمان گرفتگی عضلات کتف در طب سنتی

شما همچنین می‌توانید از درمان دستی استفاده کنید به این شکل که پزشک حرکت‌های مختلفی روی دست شما انجام می‌دهد. درمانی دستی با استفاده از تکنیک‌های خاص برای حرکت مفاصل و بافت نرم در شانه استفاده می‌شود.

ماساژ درمانی

درمان درد شانه طب سنتی

 

کشیدگی عضله زمانی رخ می‌دهد که فیبرهای عضلانی فرد بیش‌ازحد کشیده و پاره شوند که منجر به درد، التهاب و اسپاسم عضلانی برای جلوگیری از آسیب بیشتر می‌شود. ماساژ بافت عمیق برای کشیدگی‌های خفیف تا متوسط ​​مفید است زیرا باعث کاهش اسپاسم عضلانی، مبارزه با التهاب و تسکین درد می‌شود.

شاک ویو تراپی

درمان درد بین دو کتف در طب سنتی

 

درمان شاک ویوتراپی درمان غیرتهاجمی (غیر جراحی) است که از امواج اولتراسوند با شدت بالا انجام می‌شود که نتیجه‌اش اثر رزونانس ایجاد شده توسط انرژی جنبشی است. رزونانس (یا شاک ویو) عمیق در ناحیه آسیب‌دیده نفوذ می‌کند و باعث ایجاد اثرات بینابینی و خارج سلولی میکروسکوپی می‌شود که به تحریک بازسازی بافت و بهبود توسط بدن کمک می‌کند.

طب سوزنی

درمان کتف و گردن درد با طب سنتی

 

طب سوزنی هنر باستانی است که در آن سوزن‌های بسیار نازک در نقاط خاص انرژی در پوست و عضله وارد می‌شود تا درد و التهاب کاهش یابد. طب سوزنی برای درد شانه (ناشی از آسیب یا آرتریت) می‌تواند مؤثر باشد به‌ویژه اگر زمانی که علائم برای اولین بار رخ می‌دهد آن را انجام دهید. با توجه به اصول طب سنتی چینی، طب سوزنی با آزاد کردن مواد مختلف ازجمله آندورفین و سروتونین عمل می‌کند که باعث کاهش درد می‌شود.

فیزیوتراپی

درمان کتف درد

 

اگر شانه درد دارید مهم است که مفصل شانه خود را با حرکات سبک و ملایم متحرک نگه دارید. عدم حرکت شانه باعث می‌شود که عضلات از کار بیفتند و خشکی شانه شدیدتر شود. بنابراین در صورت امکان باید از شانه خود به‌طور عادی استفاده کنید. فیزیوتراپی با استفاده از تعدادی از روش‌های جسمی مختلف به تسریع روند بهبودی کمک می‌کند. اگر به فیزیوتراپ مراجعه می‌کنید باید چگونگی و روند درمان را به شما توضیح دهد.

تمرینات شانه

اگر شانه بسیار سفت و خشک باشد ورزش ممکن است دردناک باشد. فیزیوتراپیست شما می‌تواند تمرینات را بدون آسیب بیشتر به شانه شما انجام دهد.
شما می‌توانید تمرینات را خود یا با نظارت فیزیوتراپیست انجام دهید.

تمرینات پاندولی

تمرینات پاندولی برای درمان درد شانه

 

دست خود را روی صندلی بگذارید. اجازه دهید بازوی دیگر شما آویزان شود و سعی کنید آن را به‌آرامی به عقب و جلو و در یک حرکت دایره‌ای بچرخانید. 2 تا 3 بار در روز حدود 5 بار این حرکت را تکرار کنید.

کشش شانه

بایستید و شانه‌های خود را بالا ببرید. 5 ثانیه نگه دارید. سر شانه خود را به عقب و جلو ببرید و 5 ثانیه نگه دارید. سر شانه خود را پایین بیاورید و 5 ثانیه نگه دارید. 10 بار  حرکت را تکرار کنید.

تکیه به در

در جلوی در ورودی بایستید و هر دو دست را بر روی دیوار، کمی بالاتر از سرتان بگذارید. به آرامی به جلو حرکت کنید تا در جلوی شانه‌های خود احساس کشش کنید. برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. 3 بار تکرار کنید. اگر دچار ایمپینجمنت شانه هستید این تمرین مناسب خواهد بود.

فشار به در

جلوی چارچوب در ورودی بایستید و آرنج خود را خم کنید و پشت مچ دست خود را در برابر قاب در قرار دهید. سعی کنید با بازوی خود بر روی قاب در فشار وارد کنید. 5 ثانیه نگه دارید و 3 ست با 10 تکرار در هر طرف انجام دهید. دوباره آرنج خود را با زاویه نود درجه نگه دارید و این بار با کف دست به چارچوب در فشار وارد کنید و 5 ثانیه نگه دارید.حرکت را 3 ست با 10 تکرار در هر طرف انجام دهید.

 

تلفن نوبت دهی کلینیک