اولتراسوند‌ تراپی: کاهش درد،رشد استخون،ترمیم بافت و مفصل آسیب دیده

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی درمانی است که از امواج مافوق صوت استفاده می‌کند و از دستگاه اولتراسوند خارج می‌شود.

 امواج اولتراسوند هنگامی که در یک شرایط کنترل شده‌ای که تاثیرات فیزیولوژیکی در بدن ایجاد می‌کند،  به بدن وارد شود، بسیاری از بیماری‌ها را درمان می‌کند.

اولتراسوند در واقع یک امواج صوتی است که فرکانس آن بالاتر از فرکانس امواج صدای قابل شنیدن است.

به این معنی که محدوده خاصی از فرکانس امواج صوتی وجود دارد که گوش انسان می‌تواند بشنود. هنگامی که فرکانس از این محدوده قابل شنیدن بالاتر می‌رود، به آن امواج اولتراسوند گفته می‌شود.

اما بطور کلی، اولتراسوند درمانی فرکانسی بین  0.7  و 3.3 مگاهرتز (MHz) دارد.

چرا استفاده از التراسوند دردرمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی توصیه می‌شود
تماس با ما
چرا استفاده از التراسوند دردرمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی توصیه می‌شود

اصل اولتراسوند درمانی مفید، در کاربرد مناسب برای بیماری‌ها است که بتواند مؤثر باشد. اگر سطح مناسب تعیین شود، می‌تواند منجر به ایجاد اثرات مثبت در مشکلات زیادی شود.

همچنان که محبوبیت استفاده از اولتراسوند رشد می‌کند، فرصت سوءاستفاده از اولتراسوند نیز افزایش می‌یابد. استفاده بیش از حد از اولتراسوند چه به شکل سطح شدت بسیار بالا یا با انجام مداوم یا طولانی مدت آن، می‌تواند باعث آسیب به بافت عمیق باشد.

متخصصین ما در کلینیک امید پس از انجام معاینات دقیق با رویکرد پلکانی به درمان بیمار می‌پردازند. به این صورت که ابتدا از درمان‌های ساده‌تر مانند ورزش و فیزیوتراپی برای درمان استفاده می‌شود و در صورت تشخیص پزشک از درمان‌های تهاجمی‌تر مانند انواع جراحی‌های بسته و تزریق بهره گرفته می‌شود. اولتراسوند نیز یکی از روش‌هایی است که در کلینیک ما در کنار سایر مدالیته‌ها در صورت نیاز و تشخیص پزشک برای کاهش درد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تماس با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

انواع اولتراسوند درمانی

انواع اولتراسوند درمانی

دو نوع اولتراسوند درمانی وجود دارد: گرمایی و مکانیکی. هر دو از امواج صوت ایجاد شده توسط یک سر مبدل (که شبیه به میکروفن است) استفاده می‌کند تا در بافت نرم نفوذ کند. این تفاوت بین دو نوع اولتراسوند درمانی به مقداری که امواج صوتی در بافت‌ها نفوذ می‌کند بستگی دارد.

اولتراسوند درمانی گرمایی

اولتراسوند گرمایی از انتقال امواج صوتی مداوم استفاده می‌کند. امواج صوتی باعث لرزش میکروسکوپی در مولکول‌های بافت عمیق می شود، و گرما و اصطکاک را افزایش می‌دهد.

تاثیر گرمایی روند بهبودی را در بافت‌های نرم تحریک کرده که اینکار با افزایش متابولیسم در سطح سلولی بافت انجام می‌شود.

اولتراسوند درمانی مکانیکی

اولتراسوند درمانی مکانیکی از پالس‌های امواج صوتی برای نفوذ در بافت استفاده می‌کند. در حالی که اینکار اثر گرمایی جزئی روی بافت دارد، همچنین باعث انبساط و انقباض در حباب گاز کوچک  بافت‌های نرم می‌شود. اینکار به کاهش واکنش التهابی ، کاهش ورم بافت و در نتیجه کاهش درد کمک می‌کند.

چه مشکلاتی می‌تواند با اولتراسوند تراپی درمان شود ؟


اولتراسوند درمانی، یک روش درمانی مورد استفاده توسط فیزیوتراپ یا کاردرمانگر است تا مشکلات درد را برطرف کرده و بهبود بافت را افزایش می‌دهد. در حالی که اولتراسوند درمانی برای همه دردهای مزمن مؤثر نیست، اما اگر هرکدام از مشکلات زیر را دارید، به کاهش درد شما کمک خواهد کرد:

 • پوکی استخوان
 • درد مایوفاشیال
 • بورسیت
 • سندرم تونل کارپال
 • درد ایجاد شده توسط بافت زخم
 • درد اندام فانتوم
 • کشیدگی و پیچ خوردن

اولتراسوند درمانی چگونه انجام می‌شود؟


اولتراسوند درمانی چگونه انجام می‌شود؟

درمانگر شما ، یک ناحیه سطحی کوچک را از هرجا به اندازه پنج تا 10 سانتی‌متر انتخاب کرده تا روی آن کار کند. مقداری ژل روی سر مبدل یا روی پوست مالیده می‌شود، که به امواج صوتی کمک می‌کند به راحتی در پوست نفوذ کنند. در طول اولتراسوند درمانی، درمانگر بطور مداوم سر مبدل را روی ناحیه انتخاب شده یا اطراف آن حرکت می‌دهد.

استفاده از اولتراسوند


با تجهیزات مناسب در دست افراد ماهر، می‌توان تغییرات مفیدی برای انواع مشکلات انجام داد. برخی از آنها عبارتند از :

حرکت مفصل

اولتراسوند اغلب برای افزایش محدوده حرکت مفصل است ، که ممکن است همراه با بافت زخم، گرفتگی عضلات، التهاب تاندون و بورسیت باشد.

کشش تاندون

تاندون هنگامی که آسیب می‌بیند، کوتاه و منقبض می‌شود. برای داشتن دوباره کشیدگی طبیعی، درمانگر بطور طبیعی از گرما و کشش باهم استفاده می‌کند. گرم کردن تاندون تا 37 – 40 درجه سانتی‌گراد، و بکار گرفتن کشش‌های استاتیک یا تکراد مداوم با دست می‌تواند طول تاندون را افزایش دهد.

بافت‌های زخم

شواهدی وجود دارد که اولتراسوند می‌تواند بافت زخم را که قادر است مانع محدوده حرکت طبیعی می‌شود نرم کند. بافت زخم بیشتر انرژی امواج صوتی را جذب کرده و می‌تواند بطور انتخابی  با اولتراسوند حرارت ببیند، زیرا  متراکم‌تر از بافت‌های اطراف آن است. بافت زخم می‌تواند با توانایی بیمار برای انجام کار سازگار شود و ممکن است از نظر زیبایی  ناخوشایند باشد.

رشد استخوانی

گاهی اوقات اولتراسوند برای درمان درد و التهاب مرتبط با  برآمدگی با تومورهای استخوانی ( یک خار یا رشد استخوانی در استخوان) رباط بین استخوانی بین استخوانهای متاکارپال دوم و سوم یا سوم و چهارم است. این مشکل به علت شکل‌گیری استخوانی جدید در واکنش به ضربه از زیر یا تحمل فشار روی استخوان‌های قرار گرفته در جای نامناسب ایجاد می‌شود. با این وجود، احتمال کمی وجود دارد که اولتراسوند می‌تواند برای تحریک بازجذب ذخایر کلسیم بکار گرفته شود. کاهش اندازه اسپلینت به دلیل کاهش در ورم بافت نرم و حل بافت زخم اطراف آسیب است ، و به کاهش اندازه شکل استخوان واقعی ربطی ندارد.

رضایت بخش‌ترین نتیجه طبیعی از درمانی بدست می‌آید که از اولین نشانه التهاب شروع می‌شود.

کاهش درد

در حالی که اولتراسوند می‌تواند درد را تسکین دهد، تا حدی تردید وجود دارد که چگونه این نتیجه بدست می‌آید. مشخص است که اولتراسوند ممکن است نقاط طب سوزنی و نقاط ماشه‌ای را برای کاهش درد تحریک می‌کند.

شل شدن اسپاسم عضلانی

اولتراسوند باعث شل شدن اسپاسم عضلات از طریق اثر مستقیم بر فعالیت رشته‌های گاما می‌باشد. رشته‌های گاما در نخاع شکل گرفته و در رشته عضلانی خاص به نام فیبرهای عضلانی داخل دوکی  پایان می‌یابد. انقباض عضلانی شدید فعالیت الکتریکی بین عضلات و نخاع را بالاتر می‌برد. حرکت ضربتی از نخاع از طریق رشته‌های گاما به فیبرهای عضلانی داخل دوکی باعث انقباض عضلات می‌شود. انقباض باعث کشش اندام شده که دوک عضلانی نامیده می‌شود. کشش دوک عضلانی به انقباض غیر ارادی رشته عضلات منجر می‌شود. فشار دائم عضلانی انسداد گردش خون ایجاد ‌کرده که منجر به ایسکمی (کم خونی بافت موضعی به دلیل انسداد جریان خون شریانی ایجاد می‌شود) می‌شود.  ایسکمی درد ایجاد می‌کند. درد موجب فعالیت واکنشی عضلات شده و چرخه معیوبی به نام اسپاسم عضلات ایجاد می‌شود. گرمای رشته‌های گاما سرعت انتقال آنها را کاهش داده که تحریک دوک عضلانی را کاهش می‌دهد، و به عضلات این امکان را می‌دهد تا شل شود. گرما دادن به بافت عضلات نیز منجر به افزایش گردش خون شده که این چرخه را می‌شکند.

رفع ادم

تاثیر فیزیولوژیکی اولتراسوند شامل افزایش در مقدار جریان خون از طریق مویرگ‌ها و غشای سلولی و نفوذپذیری دیواره رگ، تمامی اینها به کاهش ادم کمک می‌کند که برای بهبودی سریع آسیب‌های بافت نرم ضروری است. نمونه کاهش ادم ، شامل هماتوم شدید (ورم موضعی پر شده با خون) قفسه سینه که در طی نه روز با اولتروسوند درمانی برطرف می‌شود.

بهبود زخم

مشاهده شده است که بسته شدن زخم بطور شگفت‌انگیزی با اولتراسوند با سرعت انجام می‌شود. شواهد تجربی نشان می‌دهد که اولتراسوند می‌تواند سرعت سنتز پروتئین در فیبروبلاست که مسئول ترمیم بافت آسیب دیده است را افزایش دهد.

مرحله روند بهبودی که اولتراسوند بکار می‌گیرد، بسیار مهم است. اگر اعمال اولتراسوند در روند بهبودی خیلی زود آغاز شود، می‌تواند بهبودی را به تعویق بیاندازد. استفاده از اولتراسوند در دو هفته اول آسیب یا ترمیم جراحی می‌تواند مانع شروع روند بهبودی شود. از طرف دیگر، بکارگیری اولتراسوند با شدت کم پس از دو هفته اول آسیب، هنگامی که شکل‌گیری کلاژن و نفوذ فیبروبلاست شروع شده است، می‌تواند مفید باشد.

مطمئناً، راهنمای بهبود هنگام استفاده از اولتراسوند پس از جراحی یا آسیب منجر به زخم، مشخص است. توجه خاصی باید به پیشگیری از آلودگی  زخم داده شود. ناحیه زخم باید بطور کامل قبل و پس از اعمال اولتراسوند تمیز شود.

نواحی که نباید از اولتراسوند برای درمان در آنجا استفاده کرد


نواحی که نباید از اولتراسوند برای درمان در آنجا استفاده کرد

نواحی درمانی که نمی‌توان از اولتراسوند در آنجا استفاده کرد:

 • اولتراسوند نباید برای چشم‌ها تا زمانی که عدسی عروق کرونری ضعیفی دارد استفاده شود، و نمی‌توان به آن گرما داد. همچنین خلا‌زدایی (شکل‌گیری خلا جزئی در یک مایع) ممکن است در مایع میانی رخ داده و منجر به آسیب برگشت ‌پذیر شود.
 • رحم در طول بارداری نباید در معرض اولتراسوند درمانی قرار بگیرد چرا که احتمال خلا‌زدایی در مایع امنیوتیک وجود دارد.
 • قلب نباید بطور مستقیم در سطح درمانی اهدا شود، زیرا این احتمال وجود دارد که پتانسیل‌های عمل و خصوصیات انقباضی را در بافت قلب تغییر کند.
 • اولتراسوند نباید بر یک پایه منظم یا نزدیک مراکز رشد استخوان بکار گرفته شود، تا زمانی که رشد استخوان به پایان برسد. تغییرات در ناحیه سر استخوان رشد طبیعی استخوان را مختل می‌کند.
 • شکستگی‌های درحال ترمیم نباید با اولتراسوند درمان شود. اینکار منجر به تاخیر در روند دسته‌بندی و تعویق بهبودی می شود.
 • از بکار گرفتن اولتراسوند در نواحی که بی‌حس شده یا حس آن کاهش یافته، باید خودداری شود.
 • اولتراسوند نباید روی نواحی نارسایی عروق اعمال شود زیرا منابع خون ممکن است قادر نباشد با درخواست افزایش متابولیم تطابق یابد.
 • رگ‌های خونی ملتهب شده یا رگ‌هایی با لخته خونی شناخته شده، نباید با اولتراسوند درمان شود، زیرا خطرات جابجایی لخته و ایجاد آمبولی وجود دارد.
 • تومورها نباید با اولتراسوند درمان شوند، زیرا لرزش‌ها ممکن است بافت‌ها را تحریک کرده تا رشد کند و باعث دگردیسی (جابجایی سلول‌ها به دیگر اندام‌ها) آنها شود.
 • اولتراسوند نباید روی نواحی سلولیت یا عفونتی استفاده شود، زیرا منجر به انتشار روند عفونت می‌شود.
 • یک جمله پایانی و مهم هشدار دهنده این است که به دلیل تاثیرات گرمایی اولتراسوند، نباید آن را روی نواحی آسیب دیده فوراً پس از تمرین استفاده کرد. آسیب ناشی از ورزش با اولتراسوند افزایش می‌یابد.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس