علل ،علائم ودرمان بورسیت (التهاب غلاف و کپسول) شانه

بورسیت شانه

بورسیت شانه

بورس یک کیسه پر از مایع است که به عنوان یک سطح عایق برای کاهش اصطکاک بین بافت‎های بدن عمل می‎کند. بورسی مجموعه‎ای از  بورس‎ها است.160 بورسی در بدن وجود دارد. بزرگترین  بورسی‎ها در مجاورت تاندون‎ها در نزدیکی مفصل‎های بزرگ مانند شانه، آرنج، لگن و زانو قرار دارند.بورسیت التهاب بورس است. آسیب یا التهاب یک بورس دراطراف مفصل شانه سبب بورسیت شانه می‎شود.

آسیب ناگهانی یا کشش مفصل شانه ممکن است سلامتی شما را در معرض خطر قرار دهد و باعث بورسیت شانه شود. فعالیت‎هایی که عوامل خطرناک مشترک در ایجاد بورسیت شانه هستند عبارتند از پرتاب توپ، بالا بردن بیش از حد اشیاء و آسیب ناشی از سقوط روی شانه. اگر تب ، قرمزی فزاینده، درد و تورم در شانه داشته باشید و علائم شما بهبود نیافته است، باید به ملاقات یک پزشک بروید. این امر ممکن است برای شما مشکل آفرین باشد.

پزشکان مادرکلینیک تخصصی طب فیزیکی وتوانبخشی کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید درمان هایی نظیر ماساژتراپی،تزریق اوزون ویا پی ارپی وحرکات ورزشی مناسب را برای درمان بورسیت شانه به شما توصیه میکنند.جهت کسب اطلاعات بیشترویا رزرونوبت دراین کلینیک با شماره 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

دلایل

 بورسیت ممکن است از آسیب، عفونت (که ایجاد آن در شانه بسیار نادر است) یا بیماری روماتیسمی پنهان ایجاد شود. به عنوان مثال عفونت بورسیت در قسمت جلوی زانو به دلیل کشیده شدن زانو روی آسفالت (بورسیت پره پاتلار عفونی)، التهاب بورسیت آرنج ناشی از کریستال‎های نقرسی(بورسیت اولکرانون نقرسی) یا آسیبی به سادگی و کوچکی بلند کردن یک کیسه مواد غذایی و گذاشتن آن در ماشین، که می‎تواند باعث التهاب بورس شانه شده و منجر به بورسیت شانه شود.

علائم

علائم بورسیت شانه عبارتند از

  • احساس درد در هنگام تکان دادن شانه یا بردن دست‌ها بالای سر
  • حرکت دادن دشوار بازو و شانه
  • قرمزی یا تورم
  • شنیدن صدای خرد شدن یا ضربه در هنگام جابجایی شانه
  • ضعف شانه و بازو

تشخیص

پزشک شانه شما را بررسی می‌کند و درباره آسیب‌ها و فعالیت‌های شما سوال می‎پرسد. ممکن است به یکی از موارد زیر نیاز داشته باشید:

  • آزمایش خون که برای بررسی عفونت انجام می‌شود؛ همچنین ممکن است ارائه دهندگان مراقبت‎های بهداشتی، بدن شما را برای یافتن سایر عوامل بروسیت مانند آرتروز روماتوئید بررسی کنند.
  • انجام عکسبرداری با اشعه ایکس، اولتراسوند یا MRI می‎تواند التهاب بورسیت، آسیب بافت یا آرتروز را نشان دهد. ممکن است برای دیده شدن بهتر بافت شانه در تصاویر، از مایع کنتراست استفاده شود. اگر سابقه آلرژی به مایع کنتراست دارید، حتما به پزشک اطلاع دهید. هنگام ورود به اتاق MRI هیچگونه وسیله فلزی با خود به همراه نداشته باشید. فلز می‌تواند باعث آسیب جدی شود. اگر هر نوع فلزی در بدن خود دارید حتما به پزشک اطلاع دهید.
  • ممکن است نمونه برداری از مایع درون زانو انجام گیرد. پزشک برای گرفتن مایع، از یک سرنگ استفاده می‌کند. مایع به آزمایشگاه ارسال می‌شود و برای بررسی احتمال وجود عفونت مورد آزمایش قرار می‎گیرد. حذف کامل مایه بورسی ممکن است باعث کاهش علائم شما شود.

درمان

درمان‎های بورسیت شانه عبارتند از:

استراحت
تحرک شانه را تا حد ممکن کاهش دهید تا درد و تورم کاهش یابد. هر روز به آرامی کار را شروع کنید؛ سپس با نظارت پزشک به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

یخ درمانی

یخ درمانی

یخ را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طور مستقیم روی شانه خود قرار دهید. از یک بسته یخ استفاده کنید یا یخ خرد شده را در کیسه پلاستیکی بریزید. قبل از قرار دادن آن روی شانه آن را با حوله بپوشانید. یخ به جلوگیری از آسیب بافتی و کاهش تورم کمک می‌کند.

حرارت درمانی

حرارت درمانی

برای مدتی، هر دو ساعت و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، کمپرس آب گرم را روی شانه‌های خود قرار دهید. در این باره طبق دستور پزشک عمل کنید. گرما به کاهش درد و اسپاسم عضلانی کمک می‌کند.

وضعیت بدن در هنگام خواب

برای خوابیدن موقعیت خواب راحتی پیدا کنید. به روی قسمتی از بدنتان بخوابید که دچار آسیب نیست. اگر روی شکم یا به پشت می‌خوابید ممکن است راحت‌تر باشید.

داروها

داروها

NSAID ها مانند ایبوپروفن، به کاهش تورم، درد و تب کمک می‌کنند. این دارو را می‌توان با نسخه پزشک یا بدون آن تهیه کرد. NSAID ها می‌توانند باعث خونریزی معده یا مشکلات کلیوی در برخی افراد شوند. اگر در حال مصرف داروهای رقیق کننده خون هستید، درباره بی‎خطر بودن NSAID ها از پزشک خود بپرسید. همیشه برچسب روی دارو را بخوانید و  دستورالعمل‌های روی دارو را دنبال کنید. سایر داروهایی که توسط پزشک توصیه می‌شوند عبارتند از:

  • آنتی بیوتیکها که به درمان یا جلوگیری از عفونت باکتریایی کمک می‎کنند
  • تزریق استروئید که به کاهش درد و تورم کمک خواهد کرد.

اوزون درمانی

اوزون درمانی

  اوزون درمانی مواد طبیعی را به بافت‎های آسیب دیده و ملتهب می‌رساند تا بدون جراحی، باعث بازسازی تاندون‌ها و رباط‌ها شود. اینکار عمدتاً از طریق تحریک عوامل رشدی است که روند بهبود را به عهده دارند. این کار با تزریق مولکول‌های اوزون با واکنش بسیار بالا، که توسط ژنراتور اوزون پزشکی تولید می‌شوند؛ انجام می‎شود. ملکولهای اوزون از طریق تحریک بیشتر فیبروپلاست‎های مفصلی، میزان بهبودی را بالا می‎برند.

شوک درمانی

شوک درمانی

اشخاصی که به مدت طولانی از بورسیت شانه رنج می‌برند یا اخیراً علائم این بیماری را تجربه می‌کنند، می‌توانند با استفاده از شوک درمانی با موج به طور سریع و بهبود یابند و قادر به بازگشت به فعالیت‌های روزمره عادی، ورزش، رژیم و تمرینات خود می‌شوند.

درمان با لیزر سطح پائین

درمان با لیزر سطح پائین

 لیزر درمانی (LILT) می‌تواند به طور موثری بروسیت را درمان کند. انرژی نوری در درون مفصل حرکت می‌کند و توسط سلول‌های بورس و بافت‌های اطراف آن جذب می‎شود. در نتیجه باعث کاهش التهاب و درد این ناحیه می‌شود.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

    ماساژ بافت‎های عمیق که عمیق‎ترین لایه‎های بافت عضلانی، فاسیا و تاندون را در بر می‌گیرد؛ یکی از راه‎های کاهش بروسیت و تسکین تنش‎های عضلانی است.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

 یک رویکرد جدید مهیج در درمان سندروم شانه آسیب دیده همراه با بروسیت یا تاندونیت، با درمان پلاسمای غنی از پلاکت ارتباط دارد.پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP یک روش درمان فردی است که در آن از خون خود بیمار به عنوان منبع تزریق استفاده می‎شود.

ورزش

انجام تمرینات مخصوص بروسیت شانه به صورت مجموعه‌ای ترکیبی از تمرینات، بسیار مفیدتر از استفاده از یک تمرین به صورت تکی می‎باشد. ممکن است فیزیوتراپیست شما تمرینات زیر را به شما پیشنهاد کند:

کشش پاندول شانه

کشش پاندول شانه

برای انجام این تمرین، نیاز به یک وزنه با وزن ۳ تا ۵ پوند یا هر جسم دیگری با همان وزن دارید که قادر به آسانی برداشت آن هستید. در حالی که دست آسیب دیده صاف آویزان شده است، به راحتی به روی کمر خم شوید. ممکن است بخواهید با دست سالم خود یک میز یا صندلی را نگه دارید تا به بازویتان پشتیبانی کند. سپس بازوی آویزان خود را به طور محکم نگه دارید و به آرامی آن را در یک حرکت دایره‌وار بچرخانید. در طول این حرکت، شانه‌ها و بازوهایتان را رها و محکم نگه دارید. به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در جهت عقربه‌های ساعت حرکت کنید، سپس ۲ تا ۳ دقیقه در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. این تمرین را تا زمانی که در شانه خود احساس نرمی کنید، ادامه دهید.

کشش چرخشی داخل شانه

کشش چرخشی داخل شانه

برای انجام این کشش به یک حوله حمام استاندارد و پیچیده شده نیاز دارید. دو طرف انتهایی حوله را با دستان خود نگه دارید. در حالی که یک دست پشت گردن و دست دیگر پشت کمر قرار گرفته است، دست پایینی خود را بالا ببرید در حالی که با دست بالایی حوله را به سمت بالا می‌کشید. این کشش را برای ۵ ثانیه نگه دارید و سپس با پایین آوردن دوباره دست پایینی، به وضعیت اولیه بازگردید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید. سپس جای دست‎ها را عوض کنید (دست پایینی را به سمت بالا و دست بالا را پایین بیاورید)

کششی انعطاف پذیری شانه

کششی انعطاف پذیری شانه

برای انجام این کشش یک میله کم وزن یا یک وسیله خانگی مانند چوب جارو نیاز داريد. در یک وضعیت مناسب بایستید (با پاهای باز ، قفسه سینه صاف، درحالی که تیغه‎های شانه به عقب کشیده شده و ریلکس هستند) عرض میله را با دست‎های خود بگیرید و آرنج های خود را صاف نگه دارید . میله را مستقیم بالای سر ببرید . پنج ثانیه نگه دارید سپس به ارامی به حالت اولیه برگردید . این حرکت را 10 تا 20 بار و در 3 تا 4 مجموعه تکرار کنید .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک