ماساژ درمانی: کاهش تنش عضلانی، بهبود سیستم ایمنی و حرکت مایعات لنفاوی

ماساژ درمانی

به طور عمومی، درد به عنوان نتیجه‌ای از آسیب یا بیماری رخ می‌دهد و برای بسیاری از افراد تجربه‌ای موقت است. اما برای برخی افراد، درد به گونه‌ای تبدیل شده است که بخشی از زندگی روزمره آنها شده است. دردهای مزمن به عموماً به دردی اطلاق می‌شود که بیش از 12 هفته طول می‌کشد، اما ممکن است به مدت ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه یابد. تخمین زده می‌شود که یک نفر از هر 5 نفر در کانادا با درد مزمن بدون علت مشخص و بدون پایان مواجه هستند. مدارک نشان می‌دهد که ماساژ درمانی می‌تواند به مدیریت دردها و بیماری‌های مزمن کمک کند. ماساژ درمانی یک روش گسترده و متنوعی است که برای کاهش فشار در کل بدن و تسکین دردهای عضلانی و ناهنجاری‌ها استفاده می‌شود.

ماساژ درمانی می‌تواند برای افراد در هر سنی مناسب باشد، از نوزادان و کودکان تا سالمندان؛ با این حال، ماساژ درمانی برای برخی بیماری‌ها و شرایط مناسب نیست. یک متخصص ماساژ درمانی آموزش دیده است تا بتواند این شرایط را شناسایی کند.

بسیاری از پزشکان در حین درمان بیماری‌ها و اختلالات مختلف از روش‌های مختلف استفاده می‌کنند، در حالی که برخی پزشکان متخصص ماساژ درمانی تمرکز خود را بر روی درمان برخی از شرایط و گروه‌های بیمار مانند ورزشکاران، نوازندگان، زنان باردار (شامل زایمان و دوران حمل‌ونقل)، نوزادان و کودکان قرار می‌دهند. هنگام رزرو اولین جلسه مشاوره خود در یک کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی، باید اطمینان حاصل کنید که ماساژ درمانی برای وضعیت شما مناسب است. پزشکان به مزایا و معایب استفاده از این روش برای شما توضیح خواهند داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

5 نوع ماساژ متداول


5 نوع از ماساژهای متداول و محبوب عبارتند از:

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی

این متداول‌ترین نوع ماساژ است. ماساژ سوئدی به داشتن حرکات و ضربات بلند و ملایم، ضربات اصطکاکی و همچنین حرکات مفصل که برای بهبود دامنه حرکتی بسیار عالی است معروف است.

ماساژ بافت عمقی

این نوع ماساژ از نظر شهرت پس از ماساژ سوئدی قرار دارد. ماساژ بافت عمقی یکی از معروف‌ترین و پر متقاضی‌ترین انواع ماساژ است. در این ماساژ از برخی ضربات آهسته و روش‌های به کار برده شده در ماساژ سوئدی استفاده می‌شود و برای رفع ریشه تنش‌های مزمن در عضلات عمقی و بافت‌های همبند که باعث بروز درد و کاهش دامنه حرکتی در مفاصل می‌شوند به کار برده می‌شود.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ

این نوع از ماساژ شاید آرامش‌بخش‌ترین و لوکس‌ترین نوع ماساژ باشد که امروزه ارائه می‌شود. سنگ‌های داغ بازالت در این نوع ماساژ به کار برده می‌شوند و توسط متخصص ماساژ برای درمان‌های گرمایی جزئی و همچنین ضربات ماساژ لغزشی انجام می‌شود تا فشار و تنش را در بدن از بین ببرد.

ماساژ ورزشی

درست همان طور که به نظر می‌رسد، ماساژ ورزشی برای ورزشکاران در هر سطحی از حرفه‌ای گری برای آماده شدن برای مبارزه در پایان هفته و افرادی که برای رسیدن به سطح بالاتری از تناسب اندام تلاش زیادی می‌کنند مناسب است. ماساژ ورزشی ترکیبی از روش‌های مختلف ماساژ متناسب با نیاز ورزشکار است. ماساژهای ورزشی ممکن است برای کاهش درد در یک نقطه یا برای بهبود کلی عملکرد ورزشی ورزشکاران به کار برده شوند.

درمان‌های عصبی عضلانی

درمان‌های عصبی عضلانی یک روش معروف ماساژ درمانی برای تسکین دردها و اسپاسم‌های عضلانی در کل بدن است. درمان‌های عصبی عضلانی همراه با تحریک نقاط ماشه‌ای مایوفاشیال که باعث ایجاد دردی در قسمت‌هایی از بدن می‌شود که منشأ آن قسمت دیگر بدن است مؤثر است. در این روش از فشار و اصطکاک بسیار هدفمند، جایگاه‌یابی و کشش برای آزاد شدن نقاط ماشه‌ای مایوفاشیال در عضلات و ایجاد محدودیت در تاندون‌ها، اتصالات عضلانی و برخی مواقع فاشیای اطراف عضلات استفاده می‌شود.

 مزایای ماساژ


مزایای ماساژ درمانی در سه دسته طبقه‌بندی می‌شود:

 مزایای فیزیکی ماساژ

 • تسکین درد
 • تعادل سیستم عصبی، کاهش استرس و کمک به ریلکسیشن
 • کاهش تنش‌ها و گرفتگی‌های عضلانی، زمانی که حرکات بدن به راحتی امکان‌پذیر می‌شد، انجام فعالیت‌های روزانه دوباره لذت‌بخش می‌شود.
 • تسریع روند بهبودی کشیدگی‌های عضلانی و رگ به رگ شدن رباط‌ها
 • بهبود انعطاف‌پذیری مفصل و بهبود دامنه حرکتی، ایجاد امکان لذت بردن دوباره شما در هنگام انجام فعالیت‌ها
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • تسریع روند بهبودی پس از جراحی یا آسیب‌دیدگی، کاهش درد و تورم، کاهش شکل‌گیری بافت اسکار اضافی
 • افزایش راحتی نفس کشیدن عمیق، بهبودی کلی و بهبود شرایط حیات به دلیل دسترسی کافی بافت‌های بدن به اکسیژن کافی
 • بهبود گردش جریان خون و حرکت مایع لنفاوی، تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود سلامت و تغذیه پوست، درخشندگی چهره نمایان می‌شود
 • بهبود وضعیت بدنی، توزیع متناسب وزن روی مفاصل بدن باعث تصحیح حرکات و وضعیت بدنی شما در روز می‌شود.

 مزایای روانی ماساژ درمانی

مزایای روانی ماساژ درمانی

 • تقویت وضعیت ریلکس هشیاری ذهنی
 • کاهش استرس‌های روانی، بهبود ظرفیت تفکر آرام و خلاق
 • بهبود ارتباط بدن و روان
 • بهبود توانایی کنترل سیگنال‌های نظارت در زمان شروع و بروز واکنش مقتضی و مناسب

 مزایای عاطفی

 • کاهش اضطراب
 • کاهش افسردگی
 • کاهش تشویش ذهنی
 • یافتن آرامش در زندگی و جامعه پر سرعت
 • افزایش احساس عمومی خوب بودن
 • تقویت فردی با نکات مرتبط با آموزش، تخصیص منابع و مراقبت‌ها فردی از ماساژ درمانی

 چه بیماری‌هایی را می‌توان با ماساژ درمانی تحت درمان قرار داد؟


اگر چه پزشکان بر تسکین دردهای مزمن تمرکز دارند اما آنها با افراد برای بهبودی پس از آسیب‌دیدگی‌های حاد شغلی و ورزشی نیز کار می‌کنند. همچنین پزشکان به افرادی که تحت ماساژ درمانی قرار می‌گیرند برای حفظ حال خوب و کاهش استرس کمک می‌کنند.

متخصصین ماساژ درمانی برای درمان بیماری‌های مختلف آموزش دیده‌اند که برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

 

 

آسم

قفل‌شدگی مفاصل فاست

بیماری پارکینسون

آسیب‌دیدگی‌های ورزشی

فیبرومالاژی

پس پلانئوس

آرتروز

فیبروزیت و فیبروز

فاسیت پلانتر

برونشیت

شستگی

سندرم پلیومایلیت و پست پولیو

بیماری بورگر

شانه یخ زده

ناهنجاری‌های وضعیتی

بورسیت

نقرس

بیماری رینولد

سندرم تونل کارپال

سر درد

اسکارها

فلج مغزی

همیپلاژی

سیاتیک

سندرم خستگی مزمن

دیسک فتق کمر

اسکولیوزیس

درد مزمن

انقباض باند ایلیوتیبیال

فلج اسپاسمی

یبوست

سندرم ایمپینگمنت

آسیب‌دیدگی‌های ورزشی

انقباض‌های عضلانی

بی‌خوابی

رگ به رگ شدن‌ها

کوفتگی

آسیب‌دیدگی زانو

گرفتگی‌های عضلانی

کرامپ ها

درد پایین کمر

اختلالات مرتبط با استرس

بیماری دیسک دیژنراتیو

میگرن سینویت

اختلالات گوارشی

ام اس

اریتماتوز لوپوس سیستماتیک

دررفتگی

اسپاسم / تنش عضلانی

سندرم خروجی صدری

انقباض دپیوترنز

دیستروفی عضلانی

التهاب تاندون

دیسمنوره

پی اماس عصبی

تنوسیوونیت

ادما

پوکی استخوان

ناهنجاری مفصل تمپروماندیبولار

امفیزم

استئوآرتریت

عروق واریسی

سندرم‌ها فشردگی و گیرافتادگی

فلج

اثر شلاقی

 

پس از چه مدت می‌توان اثرات ماساژ درمانی را دید؟

نتایج قابل ملاحظه معمولاً خیلی زود پس از درمان دیده می‌شوند. درد برخی افراد به میزان چشمگیری بهبود یافته و کیفیت زندگی آنها پس از یک جلسه درمانی بهبود می‌یابد اما معمولاً گزارش می‌شود که بیماران پس از 3 تا 4 جلسه درمانی از کاهش درد و محدودیت‌ها لذت برده و علائم کاهش فشار در آنها دیده شده و عملکردهای آنها بهبود می‌یابد. بسیاری از عوامل در تعیین زمان مشاهده نتایج حاصل از درمان نقش دارند مانند شدت آسیب‌دیدگی یا بیماری، سلامت عمومی بیمار در زمان شروع درمان، اتفاقات پیش‌بینی نشده زندگی یا تغیر در روند درمان و قبول برنامه‌های خود مراقبتی که در طول درمان به بیمار توصیه می‌شوند.

 هزینه ماساژ درمانی چقدر است؟ 

تعیین هزینه ماساژ درمانی در چهار مرحله زیر تعیین می‌شود:

 • مدیریت
 • ارزیابی و بررسی
 • درمان
 • آموزش بیمار

 جلسات ماساژ درمانی چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً طول هر جلسه درمانی یک ساعت است که ممکن است درمان در 45 دقیقه، یک ساعت و 15 دقیقه یا یک ساعت و نیم نیز انجام شود.

دوره‌های درمانی طولانی‌تر به بدن و ذهن برای آمادگی، زمان بیشتری تأمین کرده و به پزشک این امکان را می‌دهد که زمانی بیشتری برای کاهش مسائل و مشکلات مرتبط با بافت‌ها صرف کند. در جلسات درمانی کوتاه‌تر، پزشک به طور ویژه روی درمان شما تمرکز می‌کند. وی آموزش‌های مراقبتی و حرکات ورزشی را برای انجام در منزل در هر جلسه درمانی بدون توجه به طول درمان به شما می‌دهد. زمان جلسات شامل ارزیابی، درمان‌های دستی و آموزش خود مراقبتی می‌شود.

 هر چند وقت یک بار باید تحت ماساژ قرار بگیرید؟

متناسب با نیازهای پیشگیرانه و نگهداری شما، غالباً یک جلسه ماساژ در ماه توصیه می‌شود. اگر بیماری و نیازهای شما اقتضا کند، پزشک برنامه درمانی منحصر به شما طراحی می‌کند که ممکن است شامل جلسات ماساژ درمانی کمتر یا بیشتر باشد.

در اولین جلسه درمانی چه می‌گذرد؟

در اولین جلسه درمانی، شما باید فرمی در مورد سوابق پزشکی خود را به طور کامل تکمیل کنید. لطفاً 10 دقیقه زودتر در مطب حضور داشته باشید تا بتوانید این اطلاعات را بدون شتاب و با دقت در فرم مذکور تکمیل کنید. سپس پزشک حدود 10 دقیقه در مورد علائم جاری و اهداف شما از ماساژ درمانی با شما صحبت می‌کند. برخی از سؤالات که از شما در جلسه مصاحبه پرسیده می‌شود ممکن است مرتبط با ماساژ درمانی به نظر نرسد. به هر حال، لطفاً پیچیدگی‌های ارتباطات بدن و این که غالباً ممکن است چیزی که نامرتبط به نظر می‌رسد وقتی با دقت بررسی می‌شود با علت بروز علائم شما ارتباط پیدا می‌کند را درک کنید.

این وظیفه پزشک است که قطعات پازل را کنار هم چیده تا بتواند یک برنامه درمانی مؤثر و اثربخش را به شما ارائه دهد. همچنین این مسئولیت من است که درمان را در موارد منع انجام یا ملاحظات ایمنی اصلاح و تعدیل کنم بنابراین ارائه یک لیست برای این که من بتوانم بهترین روش‌های مراقبتی را برای شما طراحی کنم بسیار مهم است.

در جلسه مصاحبه، وی همچنین وضعیت بدنی و کیفیت حرکات شما را مورد ارزیابی قرار داده و برخی تست‌های فیزیکی را انجام داده تا در تشخیص علل احتمالی بروز درد کمک کند. لطفاً راحت باشید و هر سؤالی که از من دارید در این جلسه بپرسید.

آیا شما باید برای ماساژ درمانی، لباس خود را از تن خارج کنید؟

بسته با روش‌های اولیه که پزشک برای استفاده انتخاب می‌کند شما ممکن است نیاز داشته باشید که لباس‌های خود را از تن خارج کنید یا نیازی به انجام این کار نداشته باشید.

برای روش‌هایی که نیاز به استفاده از لوسیون و روغن دارند، تماس مستقیم با پوست بهتر است. از شما خواسته می‌شود که لباس‌های خود را تا جایی که احساس راحتی می‌کنید از تن خارج کنید. وی در زمانی که شما لباس‌های خود را درمی‌آورید از اتاق خارج می‌شود تا شما فضایی خصوصی برای این کار داشته باشید و به شما ملحفه‌ای می‌دهد که خود را با آن بپوشانید و روی تخت دراز بکشید. پزشک قبل از ورود به اتاق در می‌زند. وی فقط روی ناحیه تحت درمان کار می‌کند – حیا در تمام طول درمان حفظ می‌شود.

این امکان نیز وجود دارد که شما با لباس تحت ماساژ قرار گیرید زیرا در بسیاری از روش‌هایی که پزشک به کار می‌گیرد نیازی به استفاده از روغن ندارد. بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که اگر تمایل به ماساژ با لباس پوشیده دارید، یک تی شرت و شورت ورزشی یا لباس‌های راحتی دیگر بپوشید.

 در طول جلسه ماساژ درمانی شما باید چه کاری انجام دهید؟

شما باید در طول درمان روی تخت ماساژ که برای ثبات و راحتی شما طراحی شده است قرار گیرید. پزشک از راحت بودن و گرم بودم شما در طول درمان اطمینان می‌یابد و به شما بالش، وسایل گرمایشی و ملحفه می‌دهد. موزیک آرام‌بخش پخش می‌شود که به شما در تمرکز برای آرام شدن ذهن و تمرکز بر تغییراتی که در بدن ایجاد می‌شود کمک می‌کند.

تمرکز شما بر تنفس می‌تواند مفید واقع شود – توجه داشته باشید که نفس کشیدن عمیق باعث می‌شود که ذهن شما آرامیش یافته و بدن ریلکس شود و بافت‌های بدن اکسیژن‌دار شود.

در صورت نیاز، پزشک وضعیت بدنی شما را تنظیم می‌کند (به طور مثال، دست شما را بلند می‌کند) یا به شما خواهد گفت که وضعیت بدن خود را تغییر دهید (به عنوان مثال از حالت دراز کشیده به حالت نشسته تغییر حالت دهید). اگر در هر زمان از طول جلسه نیاز داشتید به پزشک بگویید که باید وضعیت خود را عوض کنید تا راحت باشید. به عنوان مثال، اگر شکم درد یا کمر درد دارید، ماساژ درمانی را می‌توان به راحتی در حالی که به پهلو دراز کشیده‌اید یا نیمه نشسته هستید انجام داد. لطفاً به پزشک بگویید که در چه حالتی راحت هستید.

مردم زیادی با بستن چشم‌های خود در طول جلسه به طور کامل ریلکس می‌کنند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند صحبت کنند. این زمان شما است و به هر حالتی که می‌توانید به آرامش برسید باید قرار گیرید. اگر سؤالی دارید راحت باشید و سؤالات خود را از من بپرسید.

 ماساژ درمانی چگونه است؟

ماساژ درمانی چگونه است؟

معمولاً ماساژ بافت‌های سالم باعث ایجاد احساس‌ها خوب می‌شود. واکنش طبیعی بسیار کند است، نفس عمیق بکشید و آرامش خود را حفظ کنید.

کار کردن روی قسمت آسیب دیده یا قسمت‌هایی که درد مزمن دارد ممکن است در وهله اول باعث ناراحتی شود که معمولاً پس از چند دقیقه کمتر می‌شود. پزشکان برای انجام روش‌های مختلف آموزش دیده‌اند که ناراحتی‌های شما را به حداقل می‌رساند و به دقت کار خود را متناسب با شرایط شما انجام می‌دهند.

همیشه اگر احساس ناراحتی کردید به پزشک خود بگویید. پزشک از شما می‌خواهد که بازخورد بدهید تا مطمئن شود که روی قسمتی که مشکل دارد کار می‌کند – این احساس به صورت “درد خوب” توصیف می‌شود – سطحی از حساسیت به لمس که شما بتوانید به راحتی نفس بکشید و آرام کار کردن به کاهش ناراحتی‌های اولیه کمک می‌کند.

زمانی که افراد در هر لحظه با درد زندگی می‌کنند، تفاوت این احساسات دشوار است بنابراین پزشکان شما را ترغیب می‌کنند که به صدای بدن خود به دقت گوش داده تا بفهمید وضعیت شما در چه مرحله‌ای است. مؤثرترین و عمیق‌ترین ماساژ با واکنش‌های طبیعی بدن کار می‌کند نه برخلاف آن.

 پس از انجام ماساژ درمانی چه انتظاری باید داشت؟

ماساژ می‌تواند عمیقاً آرامش‌بخش باشد و بر تمام سیستم بدن شما تأثیر بگذارد. قبل از این که از روی تخت ماساژ به آرامی برخیزید به بدن خود برای بازیابی زمان بدهید.

پس از اتمام جلسه ماساژ درمانی، بیشتر افراد احساس آرامش زیادی دارند. بسیاری از افراد پس از ماه‌ها تنش و فعالیت‌های مکرر از دردها رهایی می‌یابند.

پس از اولین دوره احساس بهبودی، بیماران غالباً پرانرژی می‌شوند و هشیاری و بازدهی آنها افزایش می‌یابد که تا چند روز ادامه می‌یابد. از آنجا که سموم در طول ماساژ از بدن دفع می‌شوند، توصیه می‌شود که پس از ماساژ مقادیر زیادی آب بنوشید.

پس از ماساژ درمانی، ممکن است 24 تا 48 ساعت درد مشابه آنچه پس از انجام تمرینات ورزشی تجربه می‌کنید داشته باشید. این یک واکنش طبیعی بدن است که به دلیل افزایش گردش خون و سم‌زدایی از بدن اتفاق می‌افتد.

شما تا چند روز پس از ماساژ احساس بهبودی می‌کنید. به عنوان مثال:

 • تسکین درد – کاهش شدت و تناوب بروز درد در قسمت‌های مختلف بدن
 • حرکت راحت‌تر در زمان راه رفتن و حرکت کردن در طول روز
 • الگوی خواب عمیق‌تر
 • بهبود یبوست یا مشکلات گوارشی دیگر
 • کاهش سطح استرس، تحریک‌پذیری و اضطراب
 • افزایش سطح انرژی
 • و بسیاری احساس‌های دیگر

مزایای ماساژ نیز مانند ورزش با انجام درمان‌های دوره‌ای و منظم افزایش می‌یابد. با افزایش هشیاری روان تنی، شما احساس آرامش عمیق‌تری کرده و پس از هر جلسه ماساژ درمانی احساس خوب بودن بیشتری را تجربه خواهید کرد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک