خواص درمانی ماساژ کف پا:بهبود سلامت جسمی،کاهش درد و اسپاسم عضلانی

فواید ماساژ کف پا تنها به یک بخش از بدن محدود نمی‌شود؛ بلکه برای همه قسمتهای بدن مفید است. برای مثال نه تنها باعث تسکین گردن‌درد می‌شود، بلکه برای سلامت کبد نیز مفید می‌باشد.

ماساژ رفلکسولوژی روشی ساده، مؤثر و شفابخش برای بهبود سلامتی و تسکین درد در کل بدن است. این روش بوسیله مشخص کردن نقاط فشار خاص و سپس تحریک این نقاط بر روی دستها و پاها انجام می‌شود. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای رفلکسولوژی به متخصص مراجعه کنند، ولی شما می‌توانید خودتان به راحتی از فواید این ماساژ در قسمت کف پا بهره ببرید. ماساژ کف پا راهی مؤثر برای بهبود سلامت می‌باشد و تنها به چند دقیقه در روز نیاز دارد.

ماساژ کف پا،کاهش استرس و دردهای عضلانی

بسیاری از افراد از تأثیر ماساژ کف پا بی‌اطلاع هستند و در مورد فواید این ماساژ چیزی نمی‌دانند. رفلکسولوژی برای مدت زمان زیادی استفاده می‌شده است و بوسیله درمانگران باستانی برای مقابله با مشکلات جسمی به کار می‌رفته است.

متخصصین ما در کلینیک امید پس از انجام معاینات دقیق با رویکرد پلکانی به درمان بیمار می‌پردازند. به این صورت که ابتدا از درمانهای ساده‌تر مانند ورزش و فیزیوتراپی برای درمان استفاده می‌شود و در صورت تشخیص پزشک از درمان‌های تهاجمی‌تر مانند انواع جراحیهای بسته و تزریق بهره گرفته می‌شود. ماساژ درمانی نیز یکی از روشهایی است که در کلینیک ما در کنار سایر مدالیته‌ها در صورت نیاز و تشخیص پزشک برای کاهش درد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

25 مورد از مزایای ماساژ کف پا


دانش و هنر ماساژ کف پا برای هزاران سال استفاده می‌شده است. این روش راه خودش را در هر فرهنگی در جهان باز کرده است. در حال حاضر بیش از 80 نوع روش ماساژ درمانی وجود دارد که شامل انواع مختلف تکنیکها، حرکات و فشارها می‌باشند.

نکته مهم در مورد رفلکسولوژی و ماساژ کف پا اینست که برای سلامتی فواید بسیار زیادی دارد. تمامی فوایدی که در زیر ذکر می‌شوند بوسیله دانشمندان تأیید و تصدیق شده است.

در اینجا 25 مورد از مزایای ماساژ کف پا ذکر خواهد شد:

کاهش استرس و تمدد اعصاب

ماساژ رفلکسولوژی مسیرهای عصبی را در بدن هدف قرار می‌دهد که منجر به کاهش استرس می‌شود. ماساژ کف پا در صورتی که صحیح انجام شود باعث تمدد اعصاب و آرامش می‌شود. به همین علت بسیاری از افراد اعتقاد دارند که ماساژ کف پا برای افراد مبتلا به بیخوابی مناسب است زیرا که باعث آرامش آنها می‌شود.

ماساژ کف پا باعث تسکین استرس و تمدد اعصاب می‌شود و در نتیجه تغییرات مثبتی در بدن افراد بیمار ایجاد می‌کند.

بهبود خواب

ماساژ کف پا منجر به خواب راحت و بهبود کیفیت خواب می‌شود. بسیاری از افراد نمی‌تواند به راحتی بخوابند و برخی دیگر از مشکل بی‌خوابی رنج می‌برند. استفاده از ماساژ کف پا پیش از رفتن به بستر برای رفع بی‌خوابی بسیار مؤثر است.

ماساژ باعث آرامش و کاهش استرس می‌شود و درنتیجه در خواب راحت مؤثر است. شبکه خورشیدی در قسمت وسط کف پا بایستی با دقت ماساژ داده شود زیرا که استرس در این قسمت تجمع می‌یابد. این قسمت در بخش گودی در بالای کف پا قرار دارد. فشار دادن و ماساژ دادن این قسمت باعث ایجاد خواب راحت می‌شود.

افزایش انرژی و جوانسازی

سوخت و ساز برای بدن بسیار حائز اهمیت است و به تولید انرژی کمک می‌کند. رفلکسولوژی یا ماساژ کف پا باعث افزایش سطح سوخت و ساز بدن می‌شود و باعث ایجاد انرژی بیشتر می‌شود. انجام ماساژ کف پا باعث افزایش احساس انرژی در شخص می‌شود و در صورت تحریک صحیح نقاط فشار، باعث جوانسازی بدن می‌شود.

مهم است به یاد داشت که در هنگام خستگی و سستی، ماساژ کف پا به شخص کمک می‌کند تا انرژی خود را افزایش دهد. تکنیک‌های مختلفی که در رفلکسولوژی استفاده می‌شود، به نقاط فشار خاصی تمرکز می‌کنند که تولید انرژی و جوانسازی بدن را تسهیل می‌کنند.

بهبود سریعتر پس از آسیب‌دیدگی

ماساژ کف پا همچنین باعث التیام سریع پس از آسیب‌دیدگی می‌شود. رفلکسولوژی باعث بهبود جریان خون و افزایش فعالیت اعصاب می‌شود. درنتیجه سوخت و ساز بدن بهبود پیدا کرده و سلولهای جدید سریعتر تشکیل می‌شوند. به همین علت زخمها زودتر التیام پیدا کرده و بیماران پس از رفلکسولوژی احساس بهتری خواهند داشت.

بهبودی پس از آسیب‌دیدگی دوره طولانی و خسته‌کننده‌ای می‌باشد. زیرا در همین دوره است که زخمهای بدن بهبود التیام پیدا کرده و قدرت و انعطاف‌پذیری بدن به حالت قبل باز خواهد گشت. ماساژ کف پا نقش مهمی در بهبود سریع و انعطاف‌پذیری قسمتهای آسیب‌دیده بدن مانند پیچ‌خوردگی مچ پا و زانو، اسپاسم و گرفتگی عضلات یا شکستگی استخوان دارد زیرا التهاب مفاصل را برطرف کرده، باعث بهبود بافت زخم شده و سفتی مفاصل را رفع می‌کند.

افزایش صمیمیت بین زوجین

ماساژ کف پا باعث بهبود صمیمیت بین زوجین می‌شود. این ماساژ تولید اکسی‌توسین در بدن را افزایش می‌دهد که باعث تقویت نیروی جنسی شده و میل به لمس و تماس از طرف مقابل را نیز افزایش می‌دهد.

تحریک سیستم عصبی

در پا بیش از 7000 پایانه عصبی مختلف وجود دارد، که همگی به اندامهای جداگانه در بدن متصل‌اند. رفلکسولوژی شامل ماساژ پا به شیوه‌ای خاص می‌باشد که به پاک شدن و باز شدن مسیرهای عصبی کمک می‌کند و درنتیجه باعث بهبود انعطاف‌پذیری و کارآمدی بدن می‌شود.

بهبود سیستم ایمنی

یکی از مزایای رفلکسولوژی تقویت سیستم ایمنی در بدن است. این مطلب بوسیله تحقیقات تأیید شده است. ماساژ کف پا همچنین عملکرد ایمنی در زنان را نیز تقویت می‌کند. تحقیقاتی در زمینه تأثیر ماساژ رفلکسولوژی بر استرس، افسردگی و عملکرد ایمنی در زنان میان‌سال انجام شده است. این تحقیقات نشان داده‌اند که ماساژ کف پا در کاهش افسردگی، تقویت سیستم ایمنی و کاهش استرس در زنان میان‌سال بسیار مؤثر است.

بهبود جریان خون

ماساژ مداوم کف پا می‌تواند باعث بهبود جریان خون شده و درنتیجه اکسیژن بیشتر در بدن جریان پیدا کرده و عملکرد اندامهای بدن و وضعیت کلی سلامتی بهبود پیدا می‌کند. استفاده از کفشهای نامناسب و ورزش نکردن باعث ایجاد عارضه‌های گوناگون در اثر کاهش جریان خون می‌شود.

کاهش فشار خون

فشار بالای خون می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به نارسایی کلیوی، سکته یا حمله قلبی شود. به همین علت تغییر نحوه زندگی ضروری می‌باشد، زیرا رعایت رژیم غذایی مناسب باعث کاهش فشار خون می‌شود. همچنین ماساژ مداوم کف پا می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد. ماساژ رفلکسولوژی کف پا در کاهش فشار سیستولیک خون بسیار مؤثر بوده و همچنین باعث بهبود وضعیت کلی سلامتی فرد می‌شود.

بهبود وضعیت ناخن و پوست

برای بهبود وضعیت ناخن‌ها و پوست پا، می‌توان از روغن‌های طبیعی و روغن‌های ضدمیکروب برای مرطوب کردن پوست استفاده کرد. این اقدام نه تنها به سلامتی پوست و ناخن کمک می‌کند، بلکه وضعیت ناخن‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.

استفاده از روغن نارگیل یا بادام برای درمان ترک‌ها، درد و خشکی پاشنه بسیار مفید است. این روغن‌ها باعث مرطوب شدن پوست می‌شوند و از خشکی پوست جلوگیری می‌کنند. همچنین، به کوتیکول و ناخن آب رسانده و از جدا شدن پوست ناخن جلوگیری می‌کنند. استفاده منظم از روغن‌های نعناع، لاواندر و چای درختی همچنین از عفونت قارچی و باکتریایی پوست ناخن جلوگیری می‌کند. این روغن‌ها همچنین می‌توانند از بروز عفونت‌های پوستی در ورزشکاران جلوگیری کنند.

تسکین سردردهای میگرنی

ماساژ رفلکسولوژی دارای خاصیت ضد درد است و درد ناشی از سردرد و میگرن را بوسیله تسکین تنش و استرس در عضلات کاهش می‌دهد. فشار وارد آوردن بر فاصله بین انگشت شست و انگشت دوم باعث رفع گرفتگی عضلات پا، تسکین آرتروز و رفع خستگی چشم و سردردهای میگرنی می‌شود.

رفلکسولوژی در قسمتهای مختلف پا مزایای زیادی از جمله تسکین سردرد میگرنی دارد. ماساژ مداوم کف پا می‌تواند برای اشخاصی که از سردردهای شدید میگرنی رنج می‌برند مفید باشد.

کاهش اضطراب

ماساژ انواع مختلفی دارد و برای کاهش اضطراب و افسردگی مناسب می‌باشد زیرا باعث ترشح مواد شیمیایی مانند دوپامین در مغز می‌شود. ماساژ کف پای آروما باعث کاهش اضطراب و افزایش توانایی ذهنی می‌شود. ماساژ کف پا برای افزایش فشار خون و بهبود سلامت روان بسیار مفید است.

ماساژ رفلکسولوژی برای درمان علائم روحی و روانی در دوران یائسگی موثرتر از ماساژهای عادی عمل می‌کند.

خاصیت ضد درد طبیعی

چنانچه به طور مداوم دچار خستگی و پادرد هستید، بایستی از ماساژ کف پا برای تسکین درد استفاده کنید. ماساژ کف پا تنها باعث تسکین پادرد می‌شود، بلکه خصوصاً به کمک استفاده از روغن، درد در قسمتهای دیگر بدن را نیز برطرف می‌کند. ماساژدرمانی بسیار برای سلامتی مفید بوده و تحقیقات نیز این مطلب را تأیید می‌کنند. ماساژ کف پا باعث تسکین کمردرد و درد عصب سیاتیک و همچنین بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به اچ آی وی، سرطان و افسردگی می‌شود. رفلکسولوژی دارای مزایای زیادی بوده و هیچ عوارض جانبی ندارد و می‌توان از تکنیکهای مختلف آن برای بهبود سلامتی استفاده کرد.

جلوگیری از آسیب‌دیدگی مچ پا

در ارتباط با کنترل درد پا و جلوگیری از آسیب‌دیدگی پا، بسیار از افراد از مزایای ماساژ اطلاعی ندارند. به طور کلی افراد تصور می‌کنند که ماساژ تنها برای بهبود وضعیت پا پس از آسیب‌دیدگی مفید می‌باشد. درحالیکه ماساژ مداوم پا می‌تواند از آسیب‌دیدگی مچ پا و دیگر آسیبهای مرتبط با پا جلوگیری کند.

ماساژ کف پا باعث افزایش جریان خون در پا شده و درنتیجه اکسیژن بیشتری به پا می‌رسد و باعث سلامت بیشتر بافتهای موجود در پا می‌شود. ورزشکاران فشار زیادی به پای خود خصوصاً در قسمت نیام، عضلات و مفاصل می‌آورند که باعث التهاب و خشک و سفت شدن مچ پا شده و آسیب‌دیدگی افزایش می‌یابد. ماساژ مداوم کف پا با رفع فشار وارد شده و باعث بهبود سلامت پا می‌شود.

درمان پلانتار فاشئیت(التهاب تاندون کف پا)

پلانتار فاشئیت یک عارضه شایع است که امکان دارد در هر سنی ایجاد شود و باعث ایجاد درد شدید در پا می‌شود. ماساژ کف پا باعث تسکین پلانتار فاشئیت شده و تحقیقات نشان می‌دهند که رفلکسولوژی باعث آزادسازی بافت همبند عضلانی (MFR) شده و درد پلانتار فاشئیت و ناتوانی عملکردی را برطرف می‌کند.

انواع مختلف ماساژ وجود دارند که خصوصاً برای رفع پلانتار فاشئیت استفاده می‌شوند. اگرچه وجود گزینه‌های بسیار زیاد باعث سردرگمی افراد در انتخاب بهترین نوع ماساژ می‌شود. درنتیجه برای حل این مشکل با پزشک مشورت کنید.

پاک کردن مجاری ادرار جهت از بین بردن سموم

ماساژ رفلکسولوژی به وسیله تمرکز بر نقاط خاصی در پا، اثراتی مانند پاکسازی مجاری ادرار و از بین بردن سموم را برروی سلامت مثانه و رفع مشکلات یبوست دارد. این نوع ماساژ، بهبود و کنترل عارضه‌های مزمن مثانه را به تنهایی فراهم نمی‌کند، اما در بهبود و مقابله با این عوارض مؤثر است. با ماساژ کف پا، مجاری ادرار پاکسازی شده و سموم بدن از بین می‌روند، که در نتیجه باعث افزایش کنترل مثانه در افراد می‌شود.

درمان سینوزیت مزمن

ماساژ کف پا می‌تواند باعث درمان عفونت سینوزیت، گرفتگی بینی و التهاب شود.

تسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی

شایع‌ترین علائم این سندرم سردرد، خستگی، بی‌خوابی، فشار روحی، اضطراب، بیحوصلگی و احساس غمگینی و دلتنگی است و بیش از 50 درصد زنان نیز درد را تجربه می‌کنند. ماساژ کف پا باعث تسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی شده و تحقیقات نیز تصدیق می‌کنند که ماساژ کف پا باعث رفع علائم شایع این سندرم می‌شود.

کاهش ادم (ورم) در دروان بارداری

تحقیقات بسیاری در مورد مزایای ماساژ رفلکسولوژی در زنان باردار خصوصاً در زمان زایمان و نیاز به استفاده از داروهای مُسکن در دوره بهبودی پس از زایمان انجام شده است. ماساژ رفلکسولوژی برای کاهش احتمال افسردگی پس از زایمان بسیار مؤثر بوده و باعث می‌شود تا بدن سریع‌تر بهبود پیدا کند.

ماساژ کف پا باعث افزایش سوخت و ساز بدن نیز می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که ماساژ کف پا به کاهش ورم پا در دوران بارداری کمک کرده و در بهبود سریع بدن مؤثر است.

تسکین بیماری نقرس

نقرس عارضه‌ای بسیار دردناک است که امکان دارد در هر مفصلی ایجاد شود ولی معمولاً در انگشت شست بروز می‌کند. این عارضه باعث ورم، قرمزی و داغی انگشت شست می‌شود. نقرس بر وضعیت خواب اثر گذاشته و معمولاً در اثر عدم توانایی کلیه در دفع اسید اوریک ایجاد می‌شود. نقرس معمولاً در اثر مصرف رژیم غذایی حاوی گوشت زیاد و مصرف مقادیر کمِ آب ایجاد می‌شود.

ماساژ کف پا باعث تسکین نقرس شده، جریان خون را افزایش داده و درد و ورم نقرس را کاهش می‌دهد.

تسکین نوروپاتی (آسیب اعصاب محیطی)

ماساژ کف پا باعث تحریک آکسونها می‌شود. این عمل بوسیله لغو جریان ورودی اکسونهای هدایتگر درد که نزدیک طناب نخاعی قرار دارند انجام می‌شود. ماساژ کف می‌تواند در درمان نوروپاتی مؤثر باشد.

ماساژ درمانی باعث بهبود جریان خون شده و به ارسال ویتامینها، مواد مغذی و آنتی‌اکسیدانها به قسمتهای آسیب‌دیده کمک می‌کند.

تأثیر مثبت بر دیابت نوع 2

جریان ضعیف خون می‌تواند منجر به دیابت شده و دارای عوارض جانبی در قسمت پا نیز می‌باشد. در افراد مبتلا به دیابت، گاهی آسیبهای مختصر به عارضه‌های شدیدی تبدیل می‌شوند و کیفیت زندگی را کاهش می‌دهند. ماساژ کف پا باعث افزایش جریان خون به پا شده و منجر به بهبود وضعیت سلامتی پا و کاهش خطرات عفونت و عارضه‌های دیگر می‌شود.

بهبود علائم سرطان

ماساژ کف پا می‌تواند باعث بهبود علائم سرطان شود. تحقیقات نشان داده‌اند که ماساژ کف پا در کنترل درد و حالت تهوع در بیماران مبتلا به سرطان بسیار مؤثر است.

ماساژ رفلکسولوژی باعث بهبود علائم سرطان شده و با کاهش درد در بیماران، کیفیت زندگی آنها را بهبود می‌بخشد. باید توجه شود که رفلکسولوژی سرطان را درمان نمی‌کند و تنها می‌تواند عوارض جانبی ناشی از روشهای درمانی سرطان مانند شیمی‌درمانی را کاهش دهد.

بهبود علائم ام اس

ماساژ کف پا باعث بهبود علائم بیماری‌ ام اس شده و به ارتقاء وضعیت خواب، کاهش حالت تهوع و اضطراب نیز کمک می‌کند.

رفلکسولوژی بر پاک کردن کانالهای عصبی تمرکز کرده و جریان خون را بهبود می‌بخشد، و درنتیجه باعث کند شدن پیشرفت سرطان می‌شود. ماساژ رفلکسولوژی نمی‌تواند ام اس را درمان کند ولی می‌تواند وضعیت روحی و کیفیت زندگی را ارتقا دهد.

تسکین آرتروز 

ماساژ کف پا باعث تسکین آرتروز می‌شود. ماساژ رفلکسولوژی باعث بهبود جریان خون شده و همچنین بدن را سم‌زدایی می‌کند.

رماتیسم مفصلی بیماری مربوط به مفاصل بوده و باعث ایجاد التهاب دردناک می‌شود و همچنین موجب آسیب‌دیدگی دیگر اندامهای بدن نیز می‌شود. این عارضه می‌تواند در هر سنی ایجاد شده و بیشتر زنان به این عارضه  مبتلا می‌شوند.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک