درمان خار پاشنه با تزریق کورتیکواستروئید(کورتون): مزایا و عوارض

درمان خارپشنه با تزریق کورتیکواستروئید(کورتون)

افرادی که به دلیل خار پاشنه درد زیادی را تحمل می‌کنند، تزریق کورتیکواستروئید روش درمانی مناسبی است. کورتیزون بطور طبیعی در واکنش به اضطراب، در بدن تولید می‌شود. نمونه مصنوعی این هورمون را می‌توان به اطراف پاشنه تزریق کرد تا التهاب را کاهش دهد. کاهش التهاب بطور چشمگیری درد را برطرف کرده و این تسکین درد تا هفته‌ها ادامه می‌یابد. چندین تزریق لازم است انجام شود تا فواید کامل این درمان در بدن اثرگذار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با روش‌های  درمانی خارپاشنه و رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل نمایید.

کورتیزون چیست؟


کورتیزون چیست کورتیزون به خانواده کورتیکواستروئید یا بطور مخفف استروئید تعلق دارد. خانواده کورتیکواستروئید در روش‌های پزشکی بسیار سودمند هستند: از روش تنفسی آن جهت پیشگیری از تشدید آسم، یا مصرف خوراکی آن جهت رفع مشکلات خود ایمنی مانند لوپوس بکار گرفته می‌شود. کاربرد آن در درد پاشنه یا خارپاشنه، کاهش التهاب است. بیمارانی که دچار خار پاشنه هستند، بطور کلی تزریق کورتیزون را جهت رفع درد پاشنه در نظر می‌گیرند بدون اینکه به عوارض جانبی آن توجه کنند.

آیا تزریق کورتیکواستروئید برای خار پاشنه مؤثر است؟


آیا تزریق کورتیکواستروئید برای خار پاشنه مؤثر است

بله، دلایلی وجود دارد که تزریقات کورتیزون به عنوان یک روش مناسب برای دردهای شدید و مزمن خار پاشنه شناخته می‌شود. این تزریقات ضدالتهاب قوی تا حدود سه ماه، می‌توانند تفاوت قابل توجهی در سطح درد شما ایجاد کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، تزریق کورتیکواستروئید نسبت به درمان‌های دیگر مانند درمان شوک موجی خارج بدن (ESWT) و درمان پلاسمای غنی از پلاکت، اثربخشی بیشتری دارد. با این حال، پس از گذشت 36 ماه از تزریق کورتیزون، تاثیر آن به طور کامل از بین می‌رود.

اگر خار پاشنه پس از 6-9 ماه با درمان‌های ساده بهبود نیابد، تزریق کورتیزون می‌تواند یک روش موثر برای کنترل درد با هزینه و دوره بهبودی کمتر از جراحی باشد.

تزریق استروئید یک ابزار برای کنترل درد است و درمان نیست. این تزریقات می‌توانند التهاب و درد را کاهش دهند، اما خار پاشنه را به طور کامل درمان نمی‌کنند. با استفاده از کفش‌های طبی که قوس پا را تنظیم می‌کند و راحتی بیشتر پاشنه را فراهم می‌کند و با حرکات کششی برای تقویت و بهبود انعطاف پاشنه و عضلات اطراف آن، می‌توانید به ترمیم خار پاشنه کمک کنید.

مزایای تزریق خار پاشنه

  • خطر کمتر در مقایسه با جراحی
  • سریع و مؤثر
  • تسکین درد
  • از آنجایی که عوارض جانبی این درمان بسیار کم است، یکبار استفاده از این روش، ارزش امتحان کردن را دارد.

مضرات تزریق در خارپاشنه

  • یک درمان دائمی و همیشگی نیست
  • تعداد زیادی تزریق ممکن است منجر به تحلیل توده چربی می‌شود
  • ممکن است تحلیل توده چربی ادامه یابد.

تزریقات کورتیزون چگونه عمل می‌کنند؟


تزریقات کورتیزون چگونه عمل می‌کنندتزریقات کورتیکواستروئید که همچنین به نام تزریق کورتیزون یا تزریق استروئید شناخته می‌شود، بطور معمول جهت تسکین درد و التهاب خار پاشنه بخصوص در مواردی که درد مزمن وجود دارد، بکار می‌رود. تزریقات کورتیزون از نمونه مصنوعی کورتیزون طبیعی (که همچنین کورتیکواستروئید نامیده می‌شود) استفاده می‌کند تا در بخش‌های بسیار خاصی از بدن مانند پاشنه‌ها، با التهاب مبارزه کند. اگر تزریقات کورتیزون را به عنوان نمونه هدفمند و قدرتمند تیلنول یا ایبوپروفن در نظر بگیریم، بسیار اثرگذار خواهد بود.

تزریقات استروئید برای خار پاشنه بطور معمول در ناحیه‌ای که درد شدت بیشتری دارد با استفاده از یک سوزن نازک انجام می‌شود. این تزریق درد خفیفی ایجاد می‌کند و پزشک بطور معمول مقداری ماده بی‌حسی به کورتیزون اضافه می‌کند یا قبل از انجام تزریق، آن ناحیه را بی‌حس می‌کند.

پزشک معمولاً به جای تزریق در خود پاشنه، آنرا در بخش داخلی کف پا انجام می‌دهد تا از آسیب به بافت چربی پیشگیری شود و خطر پارگی کف پا کم شود.

دوران بهبودی تزریق کورتیزون خار پاشنه


تاثیر بی‌حسی بطور معمول تا چند ساعت پس از تزریق ادامه دارد. هنگامی که بی‌حسی برطرف می‌شود، ممکن است درد پاشنه بطور موقت بازگردد. استروئید درد پاشنه را در طول چند هفته آتی تسکین داده و تا چند ماه ادامه خواهد یافت.

 2 -3 روز پس از تزریق را به استراحت اختصاص دهید ( در طول دوره بهبودی از ورزش کردن پرهیز کنید) و اگر درد قبل از تسکین، کمی تشدید یافت، نگران نشوید. پس از روز سوم، تا حدود سه ماه درد بطور چشمگیری برطرف می‌شود.

برای درمان خار پاشنه چند تزریق استروئید می‌توان دریافت کرد؟

برای درمان خار پاشنه چند تزریق استروئید می‌توان دریافت کردکورتیزون جایگزین کفش‌های حمایت کننده پاشنه، کفی‌های طبی، حرکات کششی ساق پا و دیگر وسایل فیزیکی نیست. کورتیزون بطور معمول به فاصله دو ماه و تا زمانی که مشکل برطرف شود، یا 3 تزریق انجام شود، ادامه می‌یابد.

خطرات احتمالی تزریق استروئید خار پاشنه


خطرات احتمالی تزریق استروئید خار پاشنه

مانند دیگر روش‌های پزشکی چند عارضه جانبی نادر وجود دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری درباره تزریق کورتیزون برای خار پاشنه از آن آگاه باشید.

یکی از عوارض جانبی مهم که باید از آن آگاهی داشته باشید، افزایش کورتیزون نامیده می‌شود. دردی است که در روزهای پس از درمان، افزایش می‌یابد (و ممکن است در واقع احساس کنید که حتی سطح درد نسبت به قبل درمان نیز بیشتر شده است). افزایش کورتیزون در 30 درصد از بیماران رخ می‌دهد و اگر شما یکی از این موارد باشید باید بدانید که این درد پس از 72 ساعت برطرف می‌شود و سپس بطور کامل بهبودی حاصل خواهد شد. برخی از بیماران نیز در ناحیه تزریق تغییر رنگ جزئی پوست را مشاهده خواهند کرد.

عوامل خطری که شیوع کمتری دارد شامل پارگی پاشنه پا و عفونت یا تضعیف بافت چربی پاشنه است. پزشک جهت پیشگیری از خطر پارگی پاشنه به جای تزریق مستقیم در پاشنه پا، به اطراف پاشنه تزریق می‌کند.

جایگزین تزریق کورتیزون


جایگزین تزریق کورتیزون

با تکنولوژی جدیدی مانند شاک ویو خار پاشنه می‌توانید تصمیم برای انجام آن درمان را کمی به تعویق بیندازید. شاک ویو درمانی خار پاشنه یک روش جدید است که می‌تواند شما را در مسیر سلامتی و بهبودی قرار دهد.

هزینه تزریق کورتیزون خار پاشنه چقدر است؟


براساس تعداد جلسات تزریق، پزشک معالج و بیماری شما، هزینه درمان مشخص می‌شود. با این حال، هزینه این درمان نسبت به روش جراحی بسیار کمتر است. پس از معاینه و قبل از تزریق کورتون، پزشک معالج هزینه‌های مربوط را به شما اعلام خواهد کرد.

سوالات متداول


آیا تزریق استروئید برای درمان خار پاشنه دردناک است؟

تزریقات استروئید برای خار پاشنه بطور معمول با استفاده از یک سوزن نازک، در ناحیه‌ای انجام می‌شود که درد شدیدتر است. تزریق بخودی خود درد خفیفی ایجاد می‌کند و پزشک از یک ماده بی‌حس کننده همراه با تزریق کورتیزون استفاده می‌کند یا قبل از تزریق ناحیه درمان را بی‌حس می‌کند.

چه مدت طول می‌کشد تا تزریق استروئید برای خار پاشنه تاثیر خود را نشان دهد؟

بطور کلی، تزریق کورتیزون 4 -5 روز طول می‌کشد تا تاثیر خود را نشان دهد. با این حال، اغلب به بیمار تاکید می‌کنیم که یک هفته منتظر بمانید تا تزریق اثر کند. همچنین باید بدانید که کورتیزون ممکن است در چند روز اول تشدید شود.

آیا پس از تزریق کورتیزون در پا باید استراحت کنیم؟

ممکن است در ناحیه تزریق کمی کبودی ایجاد شود که پس از چند روز برطرف می‌شود. این مسئله به مفصل کمک می‌کند تا 24 ساعت پس از تزریق استراحت کرده و از انجام ورزش‌های شدید خودداری کنید. مصرف مسکن‌هایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن بطور روزانه مانعی ندارد.

آیا تزریق کورتیزون باعث تشدید خار پاشنه می‌شود؟

گاهی اوقات تزریقات کورتیزون می‌تواند باعث صدماتی مانند پارگی کف پا و آسیب به بافت چربی شود. معمولاً درمان‌های دیگری مانند کشش، کفی طبی و شاک ویو را در ابتدا توصیه می‌کنند.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک