درمان درد شانه با بلاک عصبی: بلوک عصب سوپرا اسکاپولار

درمان درد شانه با بلاک عصبی

هرگونه ورم، التهاب، پارگی یا تغییرات استخوانی در اطراف تاندون‌ها در مفصل شانه، در زمانی که شخص تلاش می‌کند که بازو را به سمت بالا، عقب یا بطور مستقیم به سمت جلو بکشد، منجر به درد می‌شود. بلوک عصبی سوپرا اسکاپولار یکی از انواع تزریقات است که جهت درمان درد مزمن شانه بکار می‌رود.

بلاک عصبی سوپرا اسکاپولار، با مسدود کردن سیگنال‌های دردی که به مغز ارسال می‌شود، باعث کاهش درد می‌شود. این نوع بلاک عصبی، با تزریق ماده بی‌حسی و استروئید در ناحیه‌ای که درد دارد، انجام می‌شود. جراحان از تصویربرداری اشعه ایکس فلوروسکوپ یا هدایت سونوگرافی استفاده می‌کنند تا مکان دقیق قرار گرفتن سوزن را مشخص کنند.

عصب سوپرا اسکاپولار یکی از اعصاب مهمی است که از شانه حمایت می‌کند. این عصب از براکیال پلکسوس، یک دسته از اعصاب در قسمت پیشین شانه، خارج می‌شود و از مفصل، تاندون‌ها و بورسای شانه حمایت می‌کند.

عصب سوپرا اسکاپولار

بلاک عصبی سوپرا اسکاپولار چیست؟


بلاک عصبی سوپرا اسکاپولار چیست

بلاک عصبی سوپرا اسکاپولار یک روش درمانی است که برای افرادی که به دلیل درد و ناراحتی در مفصل شانه رنج می‌برند، تسکین فراهم می‌کند. این روش درمانی به منظور مسدود کردن عصب سوپرا اسکاپولار (که این امکان را فراهم می‌کند تا درد در شانه حس کنید) و جلوگیری از انتقال سیگنال‌های درد به کار می‌رود. این درمان اغلب شامل تزریق ماده بی‌حسی یا ترکیبی از استروئید و بی‌حسی موضعی به مفصل دردناک شانه می‌شود.

مزایای بلاک عصب شانه


مزایای بلاک عصب شانهانسداد عصب با تسکین فوری، درد را کاهش می‌دهد. آنها می‌توانند درد را برای مدت زمان طولانی برطرف کنند، زیرا برخی از تزریقات، آسیب عصب را کاهش داده و منجر به بهبودی آن می‌شود. بلاک‌های عصبی می‌توانند به افرادی که دچار دردهای مزمن هستند، کمک کنند تا عملکرد بهتری در زندگی روزانه داشته باشند، به کار، ورزش و وظایف روزانه خود بازگردند.

چطور بفهمیم که روش بلاک عصبی سوپرا اسکاپولار برای ما مناسب است؟


اگر دچار دردها و احساس ناراحتی مزمن در شانه، التهاب بورس، آرتروز یا حبس عصب سوپرا اسکاپولار هستید، ممکن است روش بلاک عصبی سوپرا اسکاپولار برای شما مناسب باشد. با این حال، پس از آنکه با پزشک ملاقات کردید، علائم خود و هدف تسکین درد را بطور کامل شرح دادید، پزشک می‌تواند به شما اعلام کند که آیا روش تزریق می‌تواند کاهش دردی را که مدنظر شما است، برایتان فراهم آورد.

پیش از درمان بلاک عصبی شانه


  • پیش از درمان بلاک عصبی شانهاز مصرف تمام محصولات رقیق کننده خون (به جز آسپرین ) قبل از درمان خودداری کنید. هنگامی که تاریخ درمان تنظیم شد، بطور کتبی به شما اطلاع داده می‌شود که از مصرف این داروها خودداری کنید.
  • در روز درمان می‌توانید دیگر داروهای خود را طبق روال معمول با یک لیوان آب مصرف کنید.
  • اگر مبتلا به دیابت هستید و انسولین مصرف می‌کنید، همیشه در شروع لیست قرار خواهید گرفت. لطفاً انسولین خود را به همراه داشته باشید تا پس از درمان از آن استفاده کنید.
  • پیش از درمان نباید غذا بخورید، مایعات بنوشید یا سیگار بکشید و آدامس بجوید.
  • لازم است که شخصی با شما همراه باشد تا پس از درمان شما را به منزل برساند، زیرا تا 24 ساعت پس از درمان قادر به رانندگی نخواهید بود.

روند درمان بلاک عصبی شانه


روند درمان بلاک عصبی شانهشانه تمیز و استریل می‌شود و سپس ناحیه تزریق بی‌حس خواهد شد. هنگامی که بطور کامل بی‌حس شد، پزشک از فلوروسکوپ ( نوع خاصی از دستگاه اشعه ایکس) جهت هدایت سوزن به موقعیت مناسب در عصب سوپرا اسکاپولار استفاده می‌کند. همچنین پزشک ماده رنگی کانتراست را تزریق می‌کند تا اطمینان حاصل کند که سوزن در محل مناسب قرار دارد. هنگامی که سوزن در نقطه دقیق قرار گرفت، سپس پزشک محلول ضددرد را تزریق می‌کند. در آخر اینکه، درمان معمولاً بیش از 15 دقیقه طول نمی‌کشد و می‌توانید پس از یک دوره کوتاه استراحت آنجا را ترک کنید.

پس از درمان بلوک عصبی شانه


  • در 24 ساعت اولیه پس از درمان، فعالیت آرام و استراحت توصیه می‌شود. سپس می‌توانید به فعالیت طبیعی خود بازگردید.
  • بی‌حسی موضعی پس از 12 -18 ساعت برطرف می‌شود.
  • بطور تقریبی 48 ساعت طول می‌کشد تا استروئید اثرگذاری خود را شروع کند. در طول این مدت ممکن است درد یا احساس ناراحتی افزایش پیدا کند.
  • اگر هرگونه احساس سنگینی در بازو احساس شود، باید مراقب باشید. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، حتماً تا زمانی که سنگینی بازو فروکش می‌کند، از بازو حمایت کنید. ممکن است لازم باشد که از اسلینگ یا آویز دست استفاده کنید تا سنگینی کاهش یابد.

چه زمانی پس از بلوک عصبی شانه درد تسکین می‌یابد؟


تسکین درد معمولاً در طول دو تا هفت روز پس از درمان شروع می‌شود و نتیجه موقتی است.

استروئید به مدت 1 – 6 ماه مؤثر خواهد بود، که بستگی به مقدار آسیب یا التهاب موجود دارد.

عوارض جانبی بلوک عصبی سوپرا اسکاپولار چیست؟


عوارض جانبی بلوک عصبی سوگرا اسکاپولار چیستبطور کلی، افراد این روش درمانی بلوک عصبی را بخوبی تحمل می‌کنند. عوارض جانبی به ندرت رخ می‌دهد اما شامل آسیب ناشی از سوزن به عصب است که منجر به ضعف شانه به مدت چند روز تا چند هفته می‌شود. همچنین تزریق تصادفی ماده بی‌حسی به رگ‌های خونی می‌تواند باعث تپش قلب، احساس ضعف، لکنت در هنگام سخن گفتن و تنگی نفس شود. در آخر اینکه، هدایت عصب به یک نقطه اشتباه منجر به سوراخ شدن ریه شده که به آن هواجنبی یا نوموتوراکس گفته می‌شود.

سؤالات متداول


ماندگاری بلوک عصبی شانه چقدر است؟

تعیین ماندگاری دقیق تاثیر این تزریق مشکل است. با این حال، از آنجایی که تزریق عصب را هدف قرار می‌دهد، به نظر می‌رسد که تاثیر آن بیشتر از زمانی خواهد بود که تزریق کورتیزون به تاندون یا یک مفصل انجام می‌شود.

آیا می‌توان برای درمان شانه منجمد از بلوک عصبی سوپرا اسکاپولار استفاده کرد؟

بله. بطور کلی ما تزریق مفصل شانه را انجام می‌دهیم. شواهد اخیر نشان می‌دهد که بلوک عصبی به اندازه هیدرودیستنشن تاثیرگذار است. ترکیب دو تزریق می‌تواند تاثیر بهتری نسبت به هر یک از این دو بطور جداگانه داشته باشد.

خطرات درمان بلوک عصبی شانه چیست؟

بلاک عصبی خطرات بسیار کمی مانند خونریزی یا عفونت در ناحیه تزریق را به همراه دارد. اگر بلوک عصبی توسط یک پزشک ناکارآمد انجام شود، می‌تواند به نواحی دیگر وارد شده یا عصب دیگری را تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که این درمان توسط پزشک ماهر انجام شود، می‌تواند یک درمان مطمئن و مؤثر برای درد شانه ناشی از آرتروز باشد.

آیا بلوک عصبی به درد شانه کمک می‌کند؟

بلوک عصب سوپرا اسکاپولار یک درمان مطمئن و تاثیرگذار برای درد مزمن شانه ناشی از آرتروز  است،  که می‌تواند بطور تصویربرداری مستقیم یا در کلینیک با استفاده از نشانه‌گذاری آناتومی جهت تعیین محل تزریق سوزن انجام شود.

چند بار می‌توان بلوک عصبی شانه انجام داد؟

براساس توصیه‌های پزشک، تزریق بلوک عصبی را می‌توان در هر ناحیه بین سه تا شش بار در یک دوره یکساله انجام داد. هرچه سریعتر بلوک عصبی را دریافت کنید، احتمال موفقیت آن هنگامی که با دیگر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی ترکیب می‌شود، بیشتر است.

 آیا بلوک عصبی شانه ممکن است درد را تشدید کند؟

عوارض جانبی شامل فلج عضلات، ضعف، یا بی‌حسی طولانی است. در برخی موارد نادر، بلوک عصبی ممکن است در واقع عصب را بیشتر تحریک کرده و منجر به افزایش درد شود.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک