درمان کیست گانگلیون شانه بعلت آسیب دیدگی و خروج مایع از بافت

کیست گانگلیون

کیست گانگلیون توده‌ی مایعی هستند که اغلب بر روی تاندون‌ها و مفاصل ایجادمی‌شوند. این کیست درست در نزدیکی مفصل و در زیر پوست به‌وجودمی‌آید. اگرچه  معمولا این کیست در سمت کف دست یا پشتی مفصل مچ‌دست ایجادمی‌شود اما گاهی‌اوقات ممکن‌است که این توده‌ی تومور مانند بر روی آرنج، زانو، لگن، مچ پا و شانه به‌وجودبیایید.معمولا کیست شانه گرد و یا به شکل بیضی بوده و پر شده از  مایع چسبناک ژل‌مانندی است. انداره‌های این کیست می‌تواند متفاوت‌باشد. مثلا ممکن‌است که کسیت شانه به‌ اندازه یک نخود ریز و یا به بزرگی یک تله بزرگ باشد.کیست گنگلیون  بدون درد و خوش‌خیم است. درد ناشی از این کیست ممکن‌است که زمانی‌ رخ‌دهد که  عصب زیر کیست فشرده‌شود.بروز کیست گانگلیون در شانه شایع‌ نیست اما اگر در این قسمت به‌وجودبیاید می‌تواند درد و ضعف ناخوشایندی را در شانه ایجادکند. هنوز دلیل اصلی بروز کیست گانگلیون در شانه شناخته‌نشده است. کیست گانگلیون می‌تواند در اندازه کاهش یا افزایش‌یابد و حتی ممکن‌است که گاهی‌اوقات به طور کامل از بین برود. با این حال، اگر این توده غیرسرطانی باعث درد در شانه یا مشکل در حرکت شود باید تحت درمان قرارگیرد.

عوامل خطر کیست گانگلیون چیست؟

عوامل خاصی هستند که خطر ابتلا به کیست گانگلیونی را افزایش‌می‌دهند. این کیست‌ها معمولا بین 20 تا 40 سالگی رخ‌داده و بیشتر در بین زنان شایع هستند. افرادی که بیشتر درگی حرکات تکراری شانه هستند نیز بیشتر  در معرض ابتلا به کیست گانگلیونی در شانه قراردارند و دلیل آن هم این است که فشار زیادی به مفصل شانه واردمی‌شود.همچنین کیست گانگلیون در افراد مبتلا به استئوآرتریت شانه نیز رایج است. همچنین احتمال بروز کیست گانگلیون در شانه در افرادی که در گذشته دچار آسیب در ناحیه شانه شده‌اند نیز وجوددارد.متخصصین ما در کلینیک امید پس از انجام معاینات دقیق و تشخیص کیست گانگلیون شانه با رویکرد پلکانی به درمان بیمار می‌پردازند. به این صورت که ابتدا از درمان‌های ساده‌تر مانند ورزش و فیزیوتراپی برای درمان استفاده‌می‌شود و در صورت تشخیص پزشک از درمان‌های تهاجمی‌تری مانند انواع جراحی‌های بسته و تزریق بهره‌گرفته‌می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌ تلفن‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل‌فرمایید.

علل به‌وجود‌آمدن کیست گانگلیون در شانه چیست؟


علت دقیق کیست گانگلیون در شانه ناشناخته است. با این حال، به نظر می‌رسد که این کیست به علت ترومایی باشد که احتمالا به بافت‌های مفصل شانه یا غلاف تاندون آسیب واردمی‌کند. در واقع کیست گانگلیون یک تومور بالونی‌شکل است که از کپسول مفصلی یا غلاف تاندون خارج‌می‌شود. این کیست ساقه‌ای دارد که از طریق آن مایع وارد توده می‌شود. این مایع چسبناک و ژله‌مانند و ماده‌ای بی‌رنگ است و شبیه به مایعی روانکاری موجود در مفاصل است. نظريه ديگري ادعامی‌کند که علت به‌وجود آمدن کیست شانه وجود نقص در فضاي مفاصل است که امکان بیرون‌زدن و برآمده‌شدن بافت را فراهم‌می‌کند.

علائم کیست گانگلیون کدامند؟


علائم کیست گانگلیون شامل موارد زیر می‌باشد:

 • درد در ناحیه آسیب‌دیده
 • بدتر‌شدن درد در صورت حرکت‌دادن شانه
 • وجود ورم یا توده
 • فقدان انعطاف‌پذیری در مفصل
 • ضعف در دست یا مچ‌دست
 • بی‌حسی یا سوزش در دست

چگونه می‌توان این بیماری را تشخیص‌داد؟


اگر کیست گانگلیون در شانه باشد می‌توان آن را از طریق معاینه جسمانی فرد تشخیص‌داد. می‌شود اما اگر کیست داخل مفصل شانه باشد در اینصورت جهت تشخیص باید از آزمایش‌های خاصی نظیر اولتراسوند، MRI  استفاده‌کرد.

درمان کیست گانگلیون در شانه به چه شکل است؟


معمولا در صورتی که کیست گانگلیون علائمی ایجادنکند نیازی به درمان ندارد. در اغلب موارد به مرور زمان اندازده این کیست‌ها کاهش‌یافته و سرانجام ناپدیدمی‌شوند، اما لازم به ذکر است که در موارد شدید حتما فرد باید تحت‌درمان قرارگیرد. در چنین شرایطی ممکن‌است که پزشک موارد درمانی زیر را توصیه‌کند:

مصرف دارو

مصرف دارو

گاهی‌اوقات ممکن‌است که کیست گانگلیون در شانه بزرگ‌شود و موجب فشرده‌شدن عصب شده و نهایتا باعث درد و دشواری در حرکت شود. در چنین شرایطی مصرف مسکن‌ها می‌تواند در کاهش درد شانه مفید واقع‌شوند اما بهتر است که بدانید این تسکین درد موقتی بوده و به‌محض متوقف‌کردن مصرف مسکن‌ها، درد دوباره به سراغ فرد می‌آید. علاوه بر این، اگر داروهای ضد التهاب بصورت بلندمدت مصرف‌شوند، ممکن‌است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

استفاده از کمپرس گرم (حوله داغ) 

استفاده از کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم بعنوان یکی از راه‌های محبوب در درمان طبیعی کیست گانگلیونی شناخته‌شده است. برای این کار حوله تمیزی را در آب ولرم خیس‌کنید و آب اضافی آن را بگیرید. سپس این حوله گرم را به طور مستقیم بر روی کیست گانگلیون شانه قراردهید. این کار باعث کاهش درد و التهاب ناشی از کیست گانگلیون می‌شود.

نمک اپسوم

نمک اپسوم

نمک اپسوم یک عامل ترمیم‌کننده زخم است که طی چند روز به کاهش و درمان کیست گانگلیون کمک‌می‌کند. همچنین درد و التهاب همراه با آن را نیز تسکین‌می‌دهد. برای شروع کار ابتدا به اندازه یک قاشق‌ غذاخوری نمک اپسوم را در ۱ الی ۲ فنجان آب گرم مخلوط‌کنید. سپس قسمت آسیب‌دیده را به مدت  ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون این آب خیس‌کنید. این کار را یکبار در روز و بمدت چندین روز تکرارکنید.

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا

خواص ضدالتهابی آلو‌ئه‌ورا می‌تواند باعث بهبودی و درمان کیست گانگلیون‌ شود. همچنین آلو‌ئه‌ورا می‌تواند سبب کاهش درد و تورم نیز گردد. برای استفاده از این روش ابتدا عصاره ژل گیاه آلو‌ئه‌ورا تازه را از برگ آن استخراج‌کنید. سپس این ژل را مستقیما بر روی قسمت آسیب‌دیده بدن قراردهید و بگذارید که به مدت ۲۰ دقیقه آنجا بماند. سپس آن را با گرم ولرم شستشودهید.

درمان کیست گانگلیون از طریق فیزیوتراپی

درمان کیست گانگلیون از طریق فیزیوتراپی

درمان فیزیوتراپی برای این بیماری عبارتست از:

 • آلتراسونیک‌تراپی باعث کاهش التهاب و ورم می‌شود.
 • بی‌حرکت نگه‌داشتن قسمت آسیب‌دیده، زیرا انجام فعالیت ممکن‌است سبب بزرگترشدن کیست شود لذا پزشک توصیه‌می‌کند که برای بی‌حرکت‌کردن این قسمت از بدن از بریس طبی یا اسپلینت استفاده‌کنید زیرا این موارد باعث آرام‌شدن و استراحت‌کردن شانه شده و به کوچکترشدن کیست کمک‌می‌کند. با کوچک‌شدن کیست احتمالا فشار روی عصب‌ها نیز کاهش‌یافته و درد تسکین‌یابد.
 • ماساژ دادن کیست گانگلیون. آرام مالیدن کیست گانگلیون در طول روز می‌تواند به خارج‌شدن مایع از کیسه کیست کمک‌کند.
 • آسپیراسیون کیست و تزریق محلول اسکرولوزیس (٪3مورفات سدیم یا ٪ 5 فنل در روغن بادام) و یا هیدروکورتیزون یکی دیگر از شیوه‌های درمانی‌ شناخته‌شده برای این بیماری است. ممکن‌است که این تزریق چندین بار تکرارشود و پس از آن از بانداژ کرپ استفاده‌می شود. البیته این روش نیز در اکثر موارد درمانی موفق‌نبوده است.

استفاده از طب‌سوزنی

استفاده از طب‌سوزنی

در طب چینی، کیست گانگلیونی ناشی از انسداد است. از منظر این دیدگاه، هرگونه انباشت و ضخیم‌شدن مایعات در نقاط بدن یا به علت انسداد موضعی در جریان انرژی و  یا  ناشی از یک مشکل سیستمیک است که  از طریق تعدادی از مشکلات در سراسر بدن و ذهن  نمود پیدامی‌کند. یک پزشک حاذق می‌تواند به سرعت اراده‌کرده و بر اساس آن شروه به معالجه بیمارکند. اکثر مواردی که پزشکان با آن مواجه‌می‌شوند، مشکلات موضعی هستند که اغلب به دلایل وضعیتی- ایستگاه‌های کاری، استفاده مکرر از مفصل در یک کارهای ماهر یا تنش‌های عضلانی محدودکننده‌ی جریان مایعات و خون ایجادمی‌شوند. طب سوزنی می‌تواند به کاهش تنش و بهبود جریان و همچنین پراکنده‌شدن مایعات ضخیم‌شده و کاهش اندازه توده کمک‌کند.

اوزون‌ درمانی

اوزون‌ درمانی

اوزون درمانی ترکیبی از یک محلول ضدالتهابی از ویتامین‌ها و هومیوپاتی‌ها است که به همراه تزریق گاز اوزون تولیدشده از اکسیژن درجه‌ پزشکی به داخل مفصل، نقطه محرک یا دیسک کار اکسیژن‌رسانی، تغذیه و کنترل التهابی را فراهم‌می‌کند. اوزون، مولکول اکسیژن شفادهنده اضافی را انتقال‌داده و به ترمیم میتوکندری سلولی (تولیدکننده انرژی سلول) کمک‌می‌کند تا سبب کاهش درد شده و انعطاف‌پذیری، دامنه تحرک، مفصل، رباط و تاندون را بهبودبخشد.در اغلب موارد اوزون درمانی را به همراه ترکیبی از پی‌آر‌پی و یا پلاسمای غنی از پلاکت تزریق‌می‌کنند تا نتایج درمان کیست شانه را بهبودبخشند.

سایر نکات مراقبتی برای بیماری کیست گانگلیون


در صورتی که از کیست گانگلیون رنج‌می‌برید بهتر است که به موارد اشاره‌شده در زیر توجه‌کنید:

 • هرگز سوزن یا هر شئ نوک تیزی را وارد کیست نکنید.
 • هرگز از اشیاء سنگین برای ضربه‌زدن به کیست استفاده‌نکنید زیرا ممکن‌است این کار بافتهای داخلی را ازبین‌ببرد.
 • هرگز قسمت‌های آسیب‌دیده را محکم ماساژندهید زیرا ممکن‌است که این کار منجر به عفونت شدید شود.
 • در صورت استفاده از درمانهای خانگی، جهت یادگیری نحوه‌ی درمان کیست گانگلیون بطور مفصل با پزشک مشورت‌کنید.
تلفن نوبت دهی کلینیک