زانو درد کودکان و شروع علائم با تغییر در سطح فعالیت یا ورزش

زانو درد در کودکان می تواند نتیجه بسیاری عوامل باشد. اغلب به دلیل فعالیت بیش از حد در نوجوانان فعال است، اما همچنین می‌تواند ناشی از یک آسیب یا بیماری خاص باشد. کودکان معمولا بدون هیچ گونه آسیب و جراحت خاصی از درد زانو، شکایت می کنند، به ویژه نوجوانان فعال. تغییر در سطح فعالیت یا ورزش ممکن است به شروع علائم مربوط باشد، شروع درد معمولا بعد از گذشت مدت طولانی از اولین علائم اتفاق میفتد.

[WPSM_AC id=971]

علل و علائم زانو درد در کودکان


پریدن بیش از حد، بازی کردن یا ورزش‌های رزمی برای مدت طولانی، و ضرب دیدگی در طول یک بازی یا فعالیت‌های دیگر می‌تواند به زانو درد منجر شود.

در زیر برخی از شرایطی که معمولا باعث زانو درد در کودکان می‌شود ذکر شده است.

عفونت زانو

عفونت اکتسابی در زانو ممکن است در شرایطی مانند استئومیلیت و آرتروز عفونی ایجاد شود. این شرایط می‌تواند تب، تورم و درد در زانو ایجاد کند، و حتی پیاده روی را برای کودک سخت و دشوار کند. حتی اگر کوچکترین التهاب در اطراف زانو وجود داشته باشد، احتمال آن وجود دارد که در مفصل منتشر شده و اجاد درد کند.

اگر درد زانو و تورم بیش از یک روز طول بکشد، می‌بایست بلافاصله کودک را نزد پزشک ببرید.

آرتروز نوجوانی

اگر کودک علائمی مانند درد، التهاب، سفتی مفاصل و خستگی را نشان می‌دهد، این علائم می‌توانند نشان دهنده شروع بیماری‌های شدید روماتیسم مفصلی  مانند آرتروز نوجوانی باشند.

آرتروز التهابی و آرتروز واکنشی که بیشتر در بزرگسالان نسبت به کودکان دیده می شود، همچنین می‌تواند باعث درد کم در زانو یا سفتی مفاصل شود.

در ورزشکاران کودک و نوجوان ، درد زانو عمدتا قدامی یا در قسمت جلوی زانو است.

بیماری ازگودا شلاتر

التهاب ناحیه‌ای است که قسمت قدامی پائین زانو را به کاسه زانو وصل می شود و درد زانو را در نوجوانان ایجاد می‌کند. این حالت معمولا در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد، زمانی که کودک به طور ناگهانی رشد می‌کند و می‌تواند در ورزش ها و بازی‌های گروهی شرکت کند.

زانو درد به علت پریدن زیاد

تاندون پاتلا شما را قادر می سازد تا زانو خود را صاف کنید، زانو درد به علت پریدن وضعیتی است که تاندون پاتلا آسیب دیده است و حمایتی که از تاندون‌های دیگر مانند تاندون چهار سر ران دریافت می‌کرد کاهش پیدا کرده است. نتیجه این حالت  ضعف زانو و درد زمانی است که کودک پاهای خود را دراز کرده و یا کش دهد.

آسیب نسج نرم زانو

منظور از آسیب نسج نرم، آسیب به رباط ها، تاندون ها و عضلات در یک منطقه خاص از بدن است. آسیب نسج نرم زانو به آسیب ناشی از فشار بیش از حد یا استفاده بیش از حد از رباط ها، تاندون ها و عضلات اشاره دارد.

سندرم زانوی دوندگان (PFS)

سندرم درد زانوی دوندگان، درد در قسمت قدامی زانو است. این یک بیماری شایع در میان نوجوانان و ورزشکاران است. فعالیت بیش از حد، آسیب، در رفتگی کشکک زانو، یا وزن بیش از حد یا فشار روی زانو، موجب سخت شدن، شل شدن یا در رفتن غضروف زیر کشکک زانو می‌شود.

کودکان مبتلا به سندرم زانوی دوندگان هنگام وزنه برداشتن، خم کردن زانو یا پریدن،درد در ناحیه زانو احساس می‌کنند.

آماس تاندون چهار سر ران

نوجوانانی که ورزش‌هایی مانند فوتبال می‌کنند ، که مستلزم دویدن زیاد هستند و می‌بایست از ساختار زانو خود بیش از حد استفاده کنند، نتیجه‌ی آن فشار و یا آسیب به تاندون چهار سر ران، است. این امر باعث درد، تورم و ضعف در زانو می‌شود. درد معمولا در ناحیه پایین ران بیشتر از پاتلا احساس می شود، مخصوصا وقتی فرد تلاش می کند زانویش را حرکت دهد.

تومورها

تومورهایی که در اطراف ناحیه زانو شکل می گیرند، معمولا خوش خیم هستند اما دردناک، که اغلب تنها علامت آن همین درد است. این باعث استلزام تشخیص پزشک می شود تا رشد بافت غیرطبیعی را تایید کند. درد زانو معمولا خفیف است، اما در بعضی موارد ممکن است بدتر شود.

درمان زانو درد در کودکان


درمان زانو درد در کودکان بستگی به علت درد دارد، و روش های درمان استاندارد درد زانو در زیر توضیح داده شده است.

ارتوپدی و کفش مناسب

پزشک شما ممکن است استفاده از کفی (کفی طبی کفش) را برای جلوگیری از استفاده بیش از حد از پاها و کاهش درد توصیه کند.به ورزشکاران ممکن است توصیه شود که از کفش های ورزشی ویژه ای که در حین فعالیت های ورزشی از پا پشتیبانی می‌کنند و از آسیب دیدن جلوگیری می کنند استفاده کنند.

داروها

داروها معمولا برای زانو درد تجویز نمی شوند، مگر اینکه علت التهاب OTC باشد، و در این صورت داروهایی مانند ایبوپروفن را می توان برای کاهش درد استفاده کرد. با این حال، قبل از دادن آنها به کودک اطمینان حاصل کنید که با پزشک مشورت کردید.

 فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی

فیزیوتراپی یکی از کارآمدترین روش‌های درمان زانو درد در بزرگسالان و کودکان است. زانو درد عمدتا قدامي و ناشي از اختلالات عضلات زانو يا تاندون است. بنابراین، ورزش زانو می‌تواند به کاهش درد و رفع احتمال عود آن کمک کند. در اینجا برخی از تمرینات آسان معرفی می‌کنیم که می توانید در خانه امتحان کنید.

کشش عضلات پشت ران

کشش عضلات پشت ران یک تمرین گرم کردن است که کمک می کند تا از صدمات در یک بازی یا تمرین روزمره جلوگیری کند.

 • روی تشک نشسته و پاهای خود را درست در مقابل‌تان دراز کرده و کش دهید.
 • دستتان را به موازات پایتان کش دهید.
 • کمرتان را مستقیم نگه داشته ، به جلو برای لمس انگشتان پا با دست خود خم شوید.
 • ده ثانیه صبر کرده و دوباره به حالت اولیه خود بازگردید.
 • این حرکت را 5 مرتبه تکرار کنید.

کشش عضلات چهار سر ران

کشش عضلات چهار سر ران یک نسخه ساده‌تر از تمرین گرم کردن است که باعث می‌شود برای بچه‌ها مناسب باشد. بچه‌های کوچک می‌توانند این حرکت را با کمک شما انجام دهند.

 • بگذارید کودک روی شکمش دراز بکشد، پاهایش صاف و دست‌هایش نیز صاف کنار بدنش باشد.
 • یک پای بچه را بکشید، آن را از زانو خم کنید و به باسنش نزدیک کنید.
 • برای ده ثانیه به این شکل نگه داشته سپس رها کنید.
 • این حرکت را پای دیگر کودک تکرار کنید.

تمرینات زانو به قفسه سینه

این تمرینات عضلات شکم و پشت ران را کش می‌دهد و باعث می‌شود که کودک انعطاف پذیرتر شود. این تمرین همچنین به حرکات مفصلی ساده و بدون درد کمک می کند.

 • به پشت دراز بکشید و پاههایتان را صاف روی زمین بگذارید.
 • زانو را خم کرده تا پا را تا کرده و به سمت قفسه سینه بالا بیاورید.
 • از هر دو دستتان کمک بگیرید تا پا را برای ده ثانیه در این وضعیت ثابت نگه دارید.
 • پا را رها کرده تا به وضعیت اولیه بازگردد و حرکت را با پای دیگر تکرار کنید.

بالا بردن مستقیم پا

بالا بردن مستقیم پا برای توانبخشی آسیب زانو، لگن و ران استفاده می‌شود. این تمرین عضلات بالای ران و عضلات لگن را تقویت می‌کند. این یکی از اولین تمرینات بعد از جراحی در جایگزینی زانو است.

 • به پشت دراز کشیده، پاها مستقیم روی زمین و دست‌ها به موازات بدن باشند.
 • یک پا را به آرامی از زمین بدون خم شدن زانو بلند کرده، در حالی که پای دیگر را مستقیما نگه داشتید.
 • برای پنج تا ده ثانیه در همین وضعیت نگه داشته و سپس به آرامی پائین بیاورید.
 • ایتن حرکت را با پای دیگر تکرار کنید.

حرکت از پهلو به دیوار با بالش یا توپ

حرکت از پهلو به دیوار برای تقویت زانو، به ویژه در هنگام توانبخشی پس از عمل جراحی یا آسیب دیدگی است.

 • با کمر به دیوار تکیه داده و پاهایتان به عرض شانه‎‌ها باز باشند.
 • یک بالش یا توپ بین زانوهایتان قرار داده و با زانوهایتان نگه دارید.
 • در حالی که پشت خود را به دیوار نگه داشتید، زانوی خود را خم کنید و به آرامی بدن خود را پایین بیاورید تا به 60 درجه از انحنای زانو برسید.
 • پنج تا ده ثانیه نگه دارید و به آرامی به موقعیت اولیه بازگردید.

اگدچه این تمرین ها هنگامی که شما آنها را به درستی انجام دهید مفید است، اما بهتر است قبل از اینکه با کودک‌تان امتحان کنید، با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید.

پیشگیری از زانو درد در کودکان


راه‌های پیشگیری از زانو درد در کودکان به قرار زیر است:

 • کاهش وزن
 • در ابتدای تمرینات گرم کرده و تمرینات آرامش بخش را در پایان انجام دهید
 • ورزش کردن منظم برای تقویت عضلات و استخوان زانو و برای کاهش احتمال آسیب یا صدمات زانو
 • در هنگام پریدن زمانی که فرود می‌آیید زانو را خم کنید
 • آموزش در طول سال برای ماندن در وزن مناسب و کاهش احتمال آسیب، به خصوص اگر نوجوان بازی‌هایی مانند فوتبال می کند
 • جتناب از پائین دویدن از تپه ها یا زمین‌های شیب دار که نیاز به فشار کودک بر روی زانو دارند
 • پوست بید، که معمولا برای درمان التهاب، درد و تب استفاده می‌شود برای از بین بردن درد زانو در برخی از افراد، به خصوص در مورد برخی از انواع آرتروز، شناخته شده است.
 • عصاره زنجبیل نیز می‌تواند به کاهش درد ناشی از آرتروز کمک کند. با این حال، هنگامی که در کنار داروهای تجویزی مصرف شود، اثرش بسیار بهتر می‌شود
 • سرکه سیب دارای ویژگی های قلیایی است که می‌تواند درد زانو را کاهش دهد. نوشیدن یک یا دو لیوان آب گرم همراه با یک قاشق چای خوری سرکه سیب ممکن است سموم در منطقه زانو را از بین ببرد. همچنین می‌تواند روان کننده های اطراف مفصل را که انعطاف پذیری حرکت زانوی را افزایش می دهد، بهبود بخشد و همچنین درد را کاهش می دهد.
 • فلفل حاوی کپسایسین است که یک مسکن درد طبیعی است. برای درد زانو قدامی، پودر فلفل قرمز و روغن زیتون گرم را مخلوط کنید و آن را دو بار در روز بر روی زانو قرار دهید. شما همچنین می‌توانید آن را با سرکه سیب مخلوط کرده و منطقه زانوی را با این مایع تمیز کنید. اگر نمی‌خواهید از فلفل خام استفاده کنید، از پماد یا ژل حاوی آن استفاده کنید
 • ماساژ زانو با روغن خردل می‌تواند التهاب را کاهش دهد، گردش خون را ، در آن قسمت از بدن بهبود می بخشد و همچنین درد را کاهش دهد
تلفن نوبت دهی کلینیک