کمردرد: درمان و علائم آن

کمر درد

کمردرد ممکن است دردی طولانی مدت و پایدار و یا ناگهانی و شدید باشد. کمر درد حاد به طور ناگهانی اتفاق می افتد و معمولا از چند روز تا چند هفته طول می کشد. اگر بیش از سه ماه طول بکشد، کمر درد مزمن نامیده می شود. مصرف داروهای ضد درد و استراحت می تواند برای کمردرد کمک کننده باشد. با این حال، ماندن در رختخواب بیش از ۱ یا ۲ روز می تواند آن را بدتر کند.درمان کمردرد بستگی به نوع درد و آنچه که باعث آن می شود دارد، ممکن است شامل کمپرس های گرم و یا سرد، ورزش، دارو، تزریق، مکمل های درمانی و گاهی جراحی باشد.

علائم و نشانه های کمر درد

اصلی ترین علامت کمر درد همان گونه که از نامش پیداست، هر گونه دردی در هر جای کمر و گاهی در قسمت های پایین تر در لگن و پاها است. برخی مشکلات کمر می توانند در قسمت های دیگر بدن درد ایجاد کنند. در بیشتر موارد علائم و نشانه ها در مدت زمان کوتاهی از بین می روند.
اگر هر یک از علائم زیر نمودار شد بایستی به پزشک مراجعه کنید:

1. کاهش وزن
2. افزایش درجه حرارت بدن (تب)
3. التهاب و تعرق در کمر
4. کمردرد مداوم – حتی خوابیدن و استراحت کمکی نمی کند.
5. درد به سمت پایین و پاها
6. درد به زیر زانوها کشیده شود
7. بی اختیاری در ادرار
8. دشواری در ادرار کردن
9. بی اختیاری مدفوع
10. بی حسی در اطراف دستگاه تناسلی
11. بی حسی در اطراف لگن

گاهی کمردرد می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری بسیار حادتر در بدن مانند سرطان باشد. مثلاً بعد از انجام معاینات پزشک مشخص می‌شود که علت کمردرد یک متاستاز و انتشار سرطان از یک نقطه دیگر بدن مثل پروستات و تخمدان و.. باشد حال‌آنکه تا آن زمان سرطان اولیه علائم ایجاد نکرده است.چیزی که مهم است و بیماران باید به آن اهمیت بدهند این است که علت درد کمر یک علامت است و اگر احساس می‌کنند ظرف چند روز از شدت آن کاسته نمی‌شود باید به یک متخصص طب ورزش یا طب فیزیکی و توان‌بخشی مراجعه کنند تا در مرحله اول علت کمردرد شناسایی شود .
علل کمردرد متعدد است و خود انواعی دارد مانند:

- کمردرد سیاتیک یا مکانیکال ،
- کمردرد عصبی ،
- کمردردهای التهابی و ارجاعی.
- کمردرد شغلی

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است