گزگز(خواب رفتن دست،پا): اختلالات سیستم عصبی و کاهش عملکرد جریان خون

همه افراد معمولاً هرچند وقت یک‌بار احساس سوزن سوزن شدن را تجربه می‌کنیم که حس مورمور و گزگز در دست یا پا است. در اصطلاح پزشکی این احساس به‌عنوان پارستزی شناخته می‌شود و گفته می‌شود که اندام آسیب‌دیده به خواب‌رفته است. شایع‌ترین علت احساس سوزن سوزن شدن قرارگیری طول مدت طولانی روی اندام متأثر است که باعث فرسایش اعصاب اندام و کاهش جریان خون به این منطقه می‌شود. هنگامی‌که فشار برداشته می‌شود، احساس سوزن سوزن از بین می‌رود. مواردی وجود دارد که گزگز بسیار مکرر است و به علت اختلالات خاصی از سیستم عصبی ناشی از آسیب عصبی است. در چنین مواردی، مشاوره با پزشک ضروری است.

چه هنگامی فرد باید دغدغه مشورت با پزشک برای احساس سوزن سوزن شدن را پیدا کند؟


احساس سوزن سوزن شدن معمولاً یک وضعیت خوش‌خیم است و ناشی از موقعیت نامناسب دست یا پاها است اما در برخی موارد ممکن است به علت آسیب عصبی ایجاد شود، به‌ویژه اگر فرد دیابتی باشد. ازاین‌رو در چنین مواردی مشاوره با پزشک نیاز است به‌خصوص اگر احساسات سوزن سوزن بسیار مکرر باشد. پزشکان ما در کلینیک امید برای درمان گزگز دست و پا، ابتدا با استفاده از معاینات دقیق ،آزمایشات خون و تصویربرداری از مفصل و سپس با ارائه برنامه درمانی اثربخش و پیشرفته با رویکرد پلکانی یعنی شروع درمان با روش‌های درمانی ساده مانند دارو، ورزش و فیزیوتراپی و سپس متدهای پیشرفته مانند انواع تزریق‌ها ازجمله اوزون، استروئید و PRP به شما در غلبه به این بیماری کمک می‌کنند. تزریقات در کلینیک امید تحت هدایت دستگاه سونوگرافی انجام می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

علل سوزن سوزن شدن و خواب رفتن اندام‌ها


در طول زمان‌هایی که عصب فشرده می‌شود، شریان‌هایی که خون را به عصب عرضه می‌کنند نیز همراه با آن فشرده می‌شوند که باعث می‌شود که عصب به علت عدم تأمین خون از کار بیفتد. این باعث می‌شود که اندام به خواب برود و احساس مورمور و گزگز ایجاد شود. رایج‌ترین موارد در افرادی دیده می‌شود که روی صندلی چرخ‌دار می‌نشینند و همیشه قادر به حرکت پاها نیستند. به‌محض اینکه فشارخون از عصب و عروق دوباره تخلیه می‌شود، عصب شروع به کار دوباره می‌کند و بنابراین احساس می‌شود. اندام ممکن است برای چند دقیقه کمی ناراحت‌کننده باشد اما پس از آن به حالت عادی بازمی‌گردد. علل متعددی برای ایجاد احساس سوزن سوزن شدن وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • فشار نامطلوب بر عصب معمولاً باعث ایجاد بی‌حسی و سوزن سوزن می‌شود.
 • کاهش خون‌رسانی به اعصاب می‌تواند سبب ایجاد سوزن سوزن و گزگز شود.
 • آسیب اعصاب
 • نقص ایمنی
 • اثرات سمی الکل بر روی اعصاب
 • برخی از انواع داروها
 • دیابت قندی
 • مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)
 • هیپوتیروئیدی
 • حمله ایسکمیک گذرا
 • سکته مغزی (ضربه مغزی)

 

 

مشکلات پزشکی که می‌تواند باعث حس سوزن سوزن شود


برخی از شرایطی که می‌توانند باعث ایجاد احساس خواب‌رفتگی و سوزن سوزن یا پارستزی شوند عبارتند از:

فشار ناخوشایند روی اعصاب

 عملکرد اعصاب محیطی برای ارسال اطلاعات به مغز و نخاع و برعکس است. اگر اندام در یک موقعیت نادرست باشد، اعصاب فشرده می‌شود و بنابراین ارتباط بین مغز و اندام آسیب‌دیده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این باعث می‌شود که عصب عملکردش را متوقف کند. هنگامی‌که فشار از عصب آزاد می‌شود، عملکرد عادی اعصاب عادی می‌شود و احساس سوزن سوزن و مورمور از بین می‌رود.

عصب تحت‌فشار

 احساس خواب‌رفتگی و بی‌حسی همچنین ممکن است ناشی از یک عصب آسیب‌دیده تحت‌فشار باشد. شایع‌ترین وضعیت که در آن عصب تحت تأثیر قرار می‌گیرد سندرم تونل کارپ است که در آن عصب محیطی مچ دست فشرده و درنتیجه احساس سوزن سوزن بر روی مچ دست ایجاد می‌شود. همچنین درد و ضعف مرتبط با احساسات سوزن سوزن و گزگز وجود دارد.

تحریک ریشه عصب گردنی

 اعصاب گردن از طریق سوراخ‌های کوچک به نام مهره‌ها از طناب نخاعی بیرون می‌آیند. این مهره‌ها می‌تواند به علت التهاب، آسیب و یا ایجاد خار استخوان به علت التهاب و گرفتگی دچار تنگی شوند و بدین ترتیب اعصاب فشرده و درنتیجه احساس سوزن سوزن و خواب‌رفتگی ایجاد شود.

سیاتیک

 سیاتیک وضعیت پزشکی است که در آن عصب سیاتیک (سیاتیک) به‌وسیله فتق دیسک (دیسک فتق کمر) فشرده می‌شود و منجر به گزگز و سوزن سوزن می‌شود.

نوریت

 نوریت مشکل پزشکی است که در آن التهاب اعصاب وجود دارد. این التهاب می‌تواند به علت سوءمصرف الکل، مشکلات پزشکی مانند سندرم گیلن یا کم‌خونی پرنیسیوز ایجاد شود.

بیماری‌های عصبی

 بیماری‌های عصبی که  نوروپاتی نیز نامیده می‌شوند به‌طور کلی ناشی از دیابت هستند و باعث آسیب به عصب حسی می‌شود که موجب احساس سوزن سوزن و مورمور می‌شود.

برخی از مشکلات دیگر که ممکن است موجب ایجاد احساس سوزن سوزن و خواب‌رفتگی شوند عبارتند از:

 • ستون فقرات جداشده
 • دیابت قندی
 • بیماری شارکوت ماری دندان
 • قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین و مضر مثل سرب

چگونگی تشخیص بی‌حسی و گزگز پا


 همیشه نمی‌توان تعیین کرد که چه چیزی باعث سوزن سوزن و خواب رفتن پاها می‌شود. اکثر مردم به دنبال تشخیص پزشک برای دریافت کمک هستند. برخی از مواردی که می‌توانید برای آماده شدن برای مراجعه به پزشک انجام دهید این است که درباره سابقه پزشکی و محیط خود فکر کنید. مهم است که سابقه خانوادگی بیماری و یا هرگونه خطر بالقوه برای عفونت نیز در ذهن داشته باشید. در بیشتر موارد، برای تعیین این‌که چه چیزی ممکن است باعث احساس سوزن شدن در دست و پا شود، یک معاینه فیزیکی و آزمایش خون انجام شود. آزمایش خون می‌تواند بیشتر موارد مانند بیماری‌های مضر تا عفونت تشخیص دهد. آن‌ها حتی می‌توانند تعیین کنند که آیا شما کمبود ویتامین دارید یا اینکه در سیستم شما نوعی سموم وجود دارد یا خیر. اگر هیچ نتیجه‌ای از آزمایش خون یافت نشد، ممکن است پزشک شما بیوپسی عصبی یا بیوپسی پوست را انجام دهد. این تست‌ها به تعیین اینکه آیا اعصاب به‌طور دائمی آسیب‌دیده است یا می‌توانند بازسازی شوند کمک خواهد کرد. اگر علت پوسیدگی شما نوعی بیماری یا عفونت باشد، می‌توانید تشخیص رسمی برای آن نیز دریافت کنید. هرچه زودتر تشخیص شما تائید شود زودتر می‌توانید درمان را برای مشکل شروع کنید.

آیا احساس گزگز از بین می‌رود؟


 اکنون که شما برخی از شایع‌ترین علل سوزن سوزن شدن را می‌دانید نحوه برخورد با مشکل راحت‌تر خواهد شد. اگر مشکلی دارید که سلول‌های عصبی را کاملاً از بین نبرده است خوش‌شانس هستید و احساس سوزن سوزن می‌تواند از بین برود. سلول‌های عصبی می‌توانند دوباره رشد کنند. بنابراین، حتی اگر آن‌ها آسیب‌دیده باشند این بدان معنی نیست که شما باید همیشه احساس سوزن سوزن داشته باشید. این‌که آیا پاهای خود را دوباره عادی احساس می‌کنید، بستگی به شرایطی دارد که باعث شروع مشکل می‌شود. بعضی از مردم نوروپاتی محیطی را به ارث برده‌اند. متأسفانه، هنوز “درمان” مشخصی برای آن وجود ندارد.

خواب‌رفتگی و بی‌حسی چگونه درمان می‌شود؟


 درمان احساس سوزن سوزن بستگی به علت آن دارد.

تغییر سبک زندگی برای توقف احساس سوزن سوزن در پا

معمولاً انتخاب شیوه زندگی تأثیر مستقیم بر احساسات دست و پا دارند. به‌عنوان مثال، اگر شما دیابت دارید، نظارت بر قند خونتان یک‌راه عالی برای حفظ سلامت پای شماست. در بسیاری موارد دیگر، سبک زندگی سالم می‌تواند تأثیر بزرگی داشته باشد. اگر در معرض احساس سوزن سوزن در پای خود هستید، نکات زیر را در نظر داشته باشید تا به شما کمک کنند احساس را کنترل و سلامت خود را حفظ کنید. کمپرس گرم گردش خون را بهبود می‌بخشد و در درمان احساس سوزن سوزن شدن کمک می‌کند. آب را در یک مخزن بجوشانید. یکپارچه را در آب گرم بشویید و آن را در منطقه آسیب‌دیده قرار دهید. این روش را تا آنجا که ممکن است دنبال کنید.

 • وزن مطلوب خود را بشناسید و سعی کنید در آن باقی بمانید.
 • کمپرس گرم گردش خون را بهبود می‌بخشد.
 • به‌طور منظم ورزش کنید یا از یک برنامه تناسب‌اندام توصیه‌شده توسط پزشک پیروی کنید.
 • مدیتیشن باعث تسکین عصبی می‌شود و تأثیر آرام‌بخش روی سیستم عصبی دارد. از این‌رو، هرروز برای چند ساعت به‌منظور تسکین سیستم عصبی و کاهش احساس سوزن سوزن شدن از آن استفاده کنید.
 • یک رژیم غذایی متعادل که غنی از ویتامین‌ها (ویتامین B) و مواد معدنی است داشته باشید.
 • سعی کنید از دستگاه تقویت‌کننده گردش خون استفاده کنید.
 • در صورت امکان سیگار را ترک کنید.
 • از پوشیدن کفش پاشنه‌بلند اجتناب کنید.
 • نمک اپسوم دارای سولفات منیزیم است. بنابراین قرار دادن دست‌ها و پاهایی که بی‌حس می‌شوند در وان با نمک اپسوم می‌تواند سودمند باشد. وان را از آب پرکنید و نمک اپسوم را به آن اضافه کنید. به‌خوبی مخلوط کنید و اندام‌های خواب‌رفته را در آن بشویید. نمک اپسوم همچنین در بهبود گردش خون مفید است.

البته این نکات نمی‌تواند به‌طور کامل احساس خواب‌رفتگی اندام‌ها را رفع کند. اگر یک بیماری یا عفونت جدی داشته باشید، درمان این مشکلات باعث رفع تمام علائم خواهد بود اما انتخاب گزینه‌های سالم می‌تواند شروعی برای ایجاد احساس بهتر و درمان به روش سالم‌تر باشد.

داروها

 پزشک شما ممکن است داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول)، آسپرین (بوفرین) یا ایبوپروفن را تجویز کند. برای مدت کوتاه از دوز پایین برای کنترل علائم خود استفاده کنید. گزینه‌های دیگری برای تسکین بیشتر یا درازمدت وجود دارد.

طب فیزیکی

برخی از درمان‌های فیزیوتراپی، مانند شنا، می‌توانند به درمان نوروپاتی دیابتی کمک کنند. تمرینات کم‌فشار مؤثر هستند اما تمرینات با شدت بالا می‌توانند به‌سرعت موجب برانگیختن اعصاب شود. اطمینان حاصل کنید که یک متخصص فیزیوتراپ معتبر که نوروپاتی را درک می‌کند برای کمک به شما از طریق روش‌های فیزیوتراپی به‌منظور جلوگیری از آسیب عصبی بیشتر انتخاب شود. توجه خاص به فعالیت فیزیکی توسط یک متخصص می‌تواند مانع از هرگونه مسائل بیشتر شود. همچنین در نظر داشته باشید که فیزیوتراپی می‌تواند درد عصب را تسکین دهد اما آن را درمان نمی‌کند. پزشکان در فیزیوتراپی از بسیاری از درمان‌های پیشرفته مانند ماساژ (ماساژ)، طب سوزنی (طب سوزنی)، اولتراسوند و تحریک الکتریکی برای بهبود گردش خون استفاده می‌کنند و همچنین باعث تحریک اعصاب می‌شوند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا کارآیی بیشتری داشته باشند.

اوزون درمانی

اوزن درمانی (اوزون درماني)، استفاده از اوزون (O3) در بدن براي اهداف درمانی به‌عنوان درمان یا مکمل درمانی برای درمان‌های دیگر استفاده می‌شود. اوزون برای استفاده پزشکی مخلوطی از اوزون و اکسیژن است که با عبور اکسیژن خالص (O2) توسط شوک الکتریکی در ولتاژ و فرکانس بالا استفاده می‌شود. این واکنش شیمیایی توسط تیم متخصص انجام‌شده و با توجه به آسیب‌شناسی و درمان، گاز با غلظت متفاوتی اوزون تولید می‌کند. گاز هنگامی‌که در تماس با بدن، با اسیدهای چرب اشباع‌نشده واکنش می‌دهد، آن‌ها را تبدیل به اکسونید ها، و بعداً به پراکسید ها می‌کند، که باعث تغییرات شیمیایی می‌شود. اوزون درمان می‌کند زیرا متابولیسم را به‌صورت یکپارچه بهبود می‌بخشد و جریان خون را در بافت‌های آسیب‌دیده بهبود می‌بخشد.

پلاسمای غلیظ پلاکت (PRP)

 توانایی درمان احیاکننده و ترمیم‌کننده بدن را با روش پی آر پی افزایش دهید. این نخستین شکل درمان بازسازی برای آسیب‌های مفصلی، تاندون، عضلات و رباط‌ها، دژنراسیون غضروف و انواع مختلف بیماری‌های مزمن و عصبی است. این تزریق با استفاده از پلاکت‌های متمرکز بدن روند بهبود را تسریع می‌کند. بیماران با استفاده از درمان  پی آر پی 2 تا 5 برابر سریع‌تر بهبود می‌یابند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست