6 ژل تزریقی زانو برای آرتروز:کورتیزون، گاز اوزون، اسید هیالورونیک

شش ژل تزریقیاگر فیزیوتراپی و داروهای ضد درد، درد ناشی از استئوآرتریت زانو را از بین نبرند، پزشک ممکن است تزریق دارو را به طور مستقیم به مفصل آرتروزی توصیه کند. تزریق درمانی ممکن است به شما کمک کند تا با شروع تمرینات فیزیوتراپی یا ورزش‌های دیگر به تقویت عضلات پشت زانوی خود بپردازید. تزریق کورتیکواستروئیدها یا اسید هیالورونیک ممکن است باعث کاهش التهاب و کاهش درد شود. سایر تزریقات تجربی دیگر مانند پلاسما یا پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند درد را کاهش دهد و باعث بهبودی بافت نرم آسیب دیده شود. پزشک شما می‌تواند برای انجام این تزریق تجربی برای درمان استئوآرتریت زانو یا شما صحبت می‌کند. بعضی افراد متوجه می‌شوند که تزریق درمانی طولانی مدت باعث کاهش درد می‌شود و به آنها کمک می‌کند تا فعال باقی بمانند، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. پزشکان می‌توانند از طریق اشعه ایکس یا تصویربرداری اولتراسوند برای هدایت دقیق تزریق داخل مفصل زانو استفاده کنند، و اطمینان حاصل کنند که این دارو حداکثر اثر را دارد.

آیا تزریق زانو اولین روش درمانی آرتروز است؟

پزشک شما احتمالا داروهای خوراکی تجویز می‌کند و قبل از توصیه به تزریق زانو، تغییراتی در شیوه زندگی را پیشنهاد می‌دهد. قبل از اینکه کارتان به جراحی کشیده شود، مزایا و معایب روش تزریق را در نظر بگیرید. پزشکان ما در کلینیک مجهز و پیشرفته  امید برای درمان انواع آسیب های مفصلی زانو از جمله آرتروز، ابتدا با استفاده از معاینات  بالینی،ارزیابی میزان آسیب وارده به بافت و استخوان زانو، انجام تصویر برداری های لازم و سپس با ارائه برنامه درمانی اثر بخش و پیشرفته با رویکرد پلکانی یعنی شروع درمان با روش های درمانی ساده و سپس متدهای پیشرفته مانند انواع تزریق ها ازجمله اوزون، استروئید و PRP به شما در غلبه به این بیماری کمک می‌کنند. تزریقات در کلینیک امید تحت هدایت دستگاه سونوگرافی انجام می پذیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

انواع مختلف تزریق زانو چیست؟


این موارد انواع اصلی تزریق زانو است که در درمان استئوآرتریت استفاده می‌شود.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئیدکورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی قوی هستند که در کاهش درد ناشی از التهاب مفصلی بسیار موثر هستند. برای برخی از افراد، این دارو می‌تواند در صورت تزریق مستقیم به مفصل، باعث کاهش طولانی مدت علائم بیماری می‌شود. به طور معمول، پزشکان علاوه بر کورتیکواستروئیدها، مقدار کمی بی حس کننده نیز تزریق می‌کنند. بی حس کننده می‌تواند باعث تسکین کوتاه مدت اما فوری  درد را در زانو فراهم می‌آورد (زانو درد)، که به خودی خود یک قطعه مهم از اطلاعات تشخیصی است  اگر بی حسی درد را کاهش دهد، پزشکان می‌توانند سایر منابع ناراحتی مانند عضله را پیدا کنند . این بی حسی چند ساعت پس از تزریق، که در آن زمان ممکن است درد زانو دوباره باز گردد، از بین می‌رود. این موضوع طبیعی است. کورتیکواستروئید دو تا سه روز پس از تزریق شروع به اثر کردن می‌کند.

این درمان چه مدت طول خواهد کشید؟

در برخی از افراد تزریق کورتیکواستروئید باعث کاهش درد می‌شود که حتی چند ماه نیز این اثر طول می‌کشد و در برخی دیگر موارد تزریق به طور کل اثر گذار نیست. اکثر مردم پس از تزریق درشان کاهش می‌یابد، که چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد. پزشکان توصیه می‌کنند بیش از دو یا سه تزریق کورتیکواستروئید در زانو در طول یک سال انجام نشود. در صورت تزریق بیش از حد و مکرر، کورتیکواستروئیدها ممکن است باعث عوارض جانبی مانند تضعیف بافت نرم در زانو و تغییر رنگ پوست در محل تزریق شود. علاوه بر این، مصرف کورتیکواستروئید می‌تواند سطح قند خون را افزایش دهد و ممکن است برای افرادی که دارای شرایط متابولیک خاص مانند دیابت هستند مناسب نباشد.

تزریق اسید هیالورونیک

تزریق اسید هیالورونیکمفصل زانوی سالم حاوی مقدار کمی از ماده ژل مانند که مایع سینوویال نامیده می‌شود، می‌باشد. این مایع  حاوی یک جزء منحصر به فرد به نام اسید هیالورونیک است که در طول فعالیت مفصل از اصطکاک آن با استخوان جلوگیری می‌کند و حرکت بین آن دو را روان‌تر می‌کند. اسید هیالورونیک با افزایش سن افراد، می‌تواند تجزیه شود، و باعث شود سیالیت مایع سینوویال به عنوان یک ضربه گیر و روان کننده کمتر شده و تاثیر قبل را نداشته باشد. پزشکان با توجه به تغییرات مایع سینوویال زانو تحت تاثیر استئوآرتریت، به مفصل زانو، یک ماده حاوی اسید هیالورونیک تزریق می‌کنند. تزریق به منظور تغییر قابل توجه در سیال بودن مابع سینوویال و بهبود حرکات و جابجایی مفصل طراحی شده است. این بهبود عملکرد مفصلی ممکن است موجب تسکین درد شود که چندین ماه اثر آن ممکن است باقی بماند.

اثرات آن چه مدت طول خواهد کشید؟

این تزریق به همه کمک نمی‌کند، همانطور که در همه درمان‌های استئوآرتریت که مورد استفاده قرار می‌گیرند، درمان صد در صدی وجود ندارد. پزشک شما یک تزریق یا یک سری از تزریق‌های سه عددی را در طول یک هفته توصیه می‌کند. پزشکان ما معمولا تزریق هیالورونیک را برای حداکثر دو بار در سال تجویز می‌کنند.

چه چیز پس از تزریق کورتیکواستروئید یا هیالورونیک اسید مورد انتظار است؟

اکثر مردم می‌توانند بلافاصله پس از تزریق، به خانه بازگردند. ناحیه تزریق ممکن است یک یا دو روز متورم یا سفت شود. پزشکان ممکن است توصیه به استفاده از یخ دو یا سه بار در روز یا مصرف داروهای کاهش دهنده درد و کاهش دهنده تورم که نیازی به نسخه پزشک ندارند، داشته باشند. ممکن است بعد از تزریق اسید هیالورونیک چندین هفته طول بکشد تا بهبودی حاصل شود. پزشکان ما توصیه می‌کنند که فعالیت‌های پرفشار مانند فعالیت دویدن را تا بهبود علائم محدود کنید. فرد ممکن است اثرات تسکین درد حاصل از تزریق کورتیکواستروئید را سریع‌تر از تزریق اسید هیالورونیک احساس کند، اما ممکن است نتایج طولانی نباشد. با این حال، هر فرد ممکن است به هر یک از این تزریق ها پاسخ متفاوتی دهد.

آیا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت مفید است؟

تزریق پلاسمای غنیتزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آرپی) یک تکنیک تجربی است که پزشک می‌تواند به عنوان بخشی از برنامه درمان جامع درمانی آن را مورد استفاده قرار دهد. تزریق شامل یک ماده طبیعی است که پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نامیده می‌شود و به زانو تزریق می‌شود که ممکن است کمک کند بافت آسیب دیده سریع‌تر بهبود یابد. پلاسما غنی از پلاکت شامل سلول‌های خونی می‌شود که از خون شما گرفته می‌شوند و شامل پلاکت‌ها می‌شود. پلاکت‌ها پس از آسیب به بافت، به وسیله انتشار موادی به نام فاکتور رشدی که باعث تحریک بهبودی می‌شوند، به بهبود بافت‌ها کمک می‌کنند. در این روش پزشک یک مقدار کمی از خون شما را از طریق یک ورید بازویی می‌گیرد و از دستگاهی به نام سانتریفوژ برای جدا کردن پلاکت‌ها و عوامل رشدی از سایر اجزای خون استفاده می‌کند. این روند حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. یک پزشک سپس این مایع غنی از پلاکت را، به نام پلاسما را، به طور مستقیم به مفصل زانو تزریق می‌کند. پزشکان با راهنمایی اولتراسوند و سونوگرافی برای اطمینان از دقت تزریق استفاده می‌کنند. افراد اغلب در طول دو تا شش هفته احساس کاهش درد و بهبود عملکردی در زانوی خود را تجربه می‌کنند.

تزریق سلول‌های بنیادی

تزریق سلول‌های بنیادیپزشکان اغلب یک تکنیک تجربی شامل تزریق سلول‌های بنیادی را پیشنهاد می‌دهند. سلول‌های بنیادی منحصر به فرد هستند که می‌توانند به هر نوع سلولی رشد و تمایز یابند به عنوان مثال سلول‌هایی که به بهبود بافت آسیب دیده کمک می‌کنند. هنگام تزریق به یک زانوی آرتریک، سلول‌های بنیادی ممکن است غضروف آسیب دیده را تحریک کنند تا دوباره بهبود یابد. تزریق سلول‌های بنیادی همچنین می‌تواند التهاب را کاهش دهد. روش دقیق کار سلول‌های بنیادی هنوز تحقیق نشده است، اما برخی افراد متوجه می‌شوند که تزریق سلول‌های بنیادی درد و تورم را کاهش می‌دهند و ممکن است به بهبود سریع ناحیه آسیب دیده کمک کنند. پزشکان این سلول‌های بنیادی را از بدن شما، به طور طبیعی از مغز استخوان و استخوان لگن شما، با استفاده از یک سرنگ خاص به دست می‌آورند. این منطقه قبل از استخراج سلول‌های بنیادی کاملا بی حس می‌شود اما این روش می‌تواند باعث ناراحتی خفیف در شما شود. بعد از اینکه سلول‌های بنیادی از خون و دیگر مواد موجود در استخوان جدا شدند، به طور مستقیم به زانو تزریق می‌شوند. در درمان با سلول‌های بنیادی به سرعت نتایج حاصل نمی‌شود. با گذشت زمان، اثر احیا کننده آن ممکن است به بهبود بافت‌های آسیب دیده کمک کند. اکثر افراد بعد از دو تا شش هفته بهبود عملکردی و تسکین درد را تجربه می‌کنند.

پس از تزریق PRP یا سلول‌های بنیادی چه چیزی مورد انتظار است؟

پزشکان توصیه می‌کنند از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن برای چهار تا شش هفته پس از تزریق درمانی با سلول‌های بنیادی یا پلاسمای غنی از پلاکت استفاده شود. این کار به این دلیل است که تزریق مواد بیولوژیکی پاسخ التهابی بدن را تحریک می‌کنند، که بخش مهمی از روند بهبودی است. اگر محل تزریق در روز بعد از درمان درد و تورم داشته باشد، پزشکان توصیه می‌کنند از استامینوفن استفاده شود و یک بسته آب یخ را برای مدت 15 دقیقه در هر بار به مدت سه بار در روز استفاده شود. شما همچنین باید حداقل چهار هفته پس از تزریق برای درمان بافت آسیب دیده از فعالیت‌های شدید  زانو اجتناب کنید. پزشک شما ممکن است از یک وسیله پوششی برای غیر متحرک کردن پا و زانویتان استفاده کند. هرگونه وزن و فشاری باید برای دو روز از روی زانو برداشته شود و پزشک شما می‌تواند با تجویز عصا به شما کمک کند تا بدون اینکه وزن خود را روی پایتان بیندازید، جابه‌جا شوید. این وسیله پوششی باید برای دو تا سه هفته پس از تزریق استفاده شود. پزشک شما بعد از سه یا چهار هفته بعد از عمل برای ارزیابی روند بهبودی، یک قرار ملاقات با شما تنظیم می‌کند. او ممکن است تزریق پلاسما عنی از پلاکت یا سلول بنیادی اضافی را بسته به میزان آسیب و روند بهبودی شما، توصیه کند.

آسپیراسیون مایع داخل مفصلی (آرتروسنتز)

آرتروسنتزاین روش به جای تزریق ماده به زانو، از خارج کردن مایع داخل زانو استفاده می‌کند. خارج کردن مایع اضافی ممکن است درد و تورم زانو را تسکین دهد. این روش گاهی اوقات قبل از دریافت تزریق کورتیکواستروئید یا اسید هیالورونیک انجام می‌شود.

درمان پرولوزون

پرولوزونتزریق پرولوزون یا اوزون درمانی (Ozone Therapy) یک درمان جایگزین است که مقدار اکسیژن سلولی در بدن را از طریق وارد کردن اوزون به عضلات، رباط‌ها و مفاصل افزایش می‌دهد. بر خلاف سلول‌های سالم که در وجود اکسیژن رشد می‌کنند، بیماری‌هایی که توسط  باکتری‌ها ( ویروس ها، انگل ها و قارچ ها) ایجاد می‌شوند اکثرا بی هوازی هستند و قادر به زنده ماندن در شرایط اکسیژن بالا نیستند. اوزون درمانی روشی بسیار ایمن است و نشان داده شده است که همانند بسیاری از روش‌های درمانی جایگزین غیر جراحی آرتروز بسیار مفید و موثر است.

چگونه این روش کار می‌کند و چند بار لازم است انجام شود؟

این که چقدر این روش موثر است به شدت آسیب بستگی دارد و این که چگونه بدن فرد به درمان پاسخ می‌دهد. پزشکان بیمارانی داشته اند که به یک تزریق پاسخ داده و بیماری هم بوده که نیاز به تزریق‌های متعدد داشته است. کاهش قابل ملاحظه درد در سه تا هفت روز پس از تزریق مشاهده شده است. این همان پنجره زمانی است که پزشک از آن استفاده می‌کند تا مطمئن شود که آیا نیاز به تزریق دیگر در آینده خواهد بود یا خیر.

آیا این روش دردناک است و چه مدت طول می‌کشد تا بهبودی حاصل شود؟

بیماران معمولا در نقاط تزریق دچار درد می‌شوند و به مدت 24-48 ساعت احساس درد می‌کنند. معمولا پس از 24-48 ساعت، بهبودی بیشتر رخ می‌دهد. در تئوری، بهبودی در بافت همبند دائمی است. این امر واقعا بستگی به بیمار و نحوه پاسخ بدن او دارد که آیا آن‌ها نیاز به تزریق پروزولون در آینده دارند یا خیر

چشم انداز این روش درمانی چگونه است؟


در صورت تزریق به زانو، اگر علائمی از عفونت دارید، به پزشک اطلاع دهید. اثربخشی این روش‌های درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. خیلی مهم است که تا چه حد آرتریت شما پیشرفت کرده است. بعضی از مردم به خوبی به این روش‌ها جواب می‌دهند، اما برخی دیگر هیچ جوابی نمی‌گیرند. پزشک شما می‌تواند به شما در مورد اینکه تزریق ممکن است برای شما سودمند باشد یا نه توصیه‌هایی داشته باشد. اگر تزریق‌ها اثر بخش نبودند، با پزشک خود در مورد گزینه‌های دیگر درمانی صحبت کنید، که ممکن است شامل داروهای قوی تر برای تسکین درد یا جراحی باشد.

نکاتی برای مراقبت از زانوها


مهم نیست که چه درمان‌هایی برای استئوآرتریت زانو دریافت می‌کنید، شما همچنین باید اقدامات دیگری برای مراقبت از زانو انجام دهید. چند نکته برای شروع:

  • سعی کنید فعالیت‌هایی را که موجب زانو زدن شما می‌شوند، به حداقل برسانید. برای مثال، از آسانسور یا پله برقی به جای پله استفاده کنید.
  • اجتناب از فعالیت‌های با فشار بالا مانند دویدن و یا تنیس بازی کردن. شما می‌توانید آن گونه فعالیت‌ها را با شنا، دوچرخه سواری و یا پیاده روی جایگزین کنید، که فرم‌های عالی ورزشی هستند و به زانو فشار زیادی وارد نمی‌کنند.
  • حفظ وزن سالم یا کم کردن چند پوند از وزن خود در صورت نیاز. وزن اضافی باعث فشار آمدن به زانوهای شما می‌شود.
  • برای آرام کردن زانوی خود از گرما و یخ استفاده کنید.
  • اگر زانوهای خود را در معرض تحرک قرار دهید، سعی کنید از یک زانوبند استفاده کنید.
  • در مورد فیزیوتراپی یا برنامه تمرینی فردی با کسی که در مورد استئوآرتریت آگاهی کامل دارد، مشورت کنید.
تلفن نوبت دهی کلینیک