6 ژل تزریقی زانو برای آرتروز:کورتیزون، گاز اوزون، اسید هیالورونیک

شش ژل تزریقیاگر فیزیوتراپی و داروهای ضد درد، درد ناشی از استئوآرتریت زانو را از بین نبرند، پزشک ممکن است تزریق دارو را به طور مستقیم به مفصل آرتروزی توصیه کند. تزریق درمانی ممکن است به شما کمک کند تا با شروع تمرینات فیزیوتراپی یا ورزش‌های دیگر به تقویت عضلات پشت زانوی خود بپردازید. تزریق کورتیکواستروئیدها یا اسید هیالورونیک ممکن است باعث کاهش التهاب و کاهش درد شود. سایر تزریقات تجربی دیگر مانند پلاسما یا پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند درد را کاهش دهد و باعث بهبودی بافت نرم آسیب دیده شود. پزشک شما می‌تواند برای انجام این تزریق تجربی برای درمان استئوآرتریت زانو یا شما صحبت می‌کند. بعضی افراد متوجه می‌شوند که تزریق درمانی طولانی مدت باعث کاهش درد می‌شود و به آنها کمک می‌کند تا فعال باقی بمانند، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. پزشکان می‌توانند از طریق اشعه ایکس یا تصویربرداری اولتراسوند برای هدایت دقیق تزریق داخل مفصل زانو استفاده کنند، و اطمینان حاصل کنند که این دارو حداکثر اثر را دارد.

انواع مختلف تزریق زانو چیست؟


این موارد انواع اصلی تزریق زانو است که در درمان استئوآرتریت استفاده می‌شود.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئیدکورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی قوی هستند که در کاهش درد ناشی از التهاب مفصلی بسیار موثر هستند. برای برخی از افراد، این دارو می‌تواند در صورت تزریق مستقیم به مفصل، باعث کاهش طولانی مدت علائم بیماری می‌شود. به طور معمول، پزشکان علاوه بر کورتیکواستروئیدها، مقدار کمی بی حس کننده نیز تزریق می‌کنند. بی حس کننده می‌تواند باعث تسکین کوتاه مدت اما فوری  درد را در زانو فراهم می‌آورد (زانو درد)، که به خودی خود یک قطعه مهم از اطلاعات تشخیصی است  اگر بی حسی درد را کاهش دهد، پزشکان می‌توانند سایر منابع ناراحتی مانند عضله را پیدا کنند . این بی حسی چند ساعت پس از تزریق، که در آن زمان ممکن است درد زانو دوباره باز گردد، از بین می‌رود. این موضوع طبیعی است. کورتیکواستروئید دو تا سه روز پس از تزریق شروع به اثر کردن می‌کند.

تزریق اسید هیالورونیک

تزریق اسید هیالورونیکمفصل زانوی سالم حاوی مقدار کمی از ماده ژل مانند که مایع سینوویال نامیده می‌شود، می‌باشد. این مایع  حاوی یک جزء منحصر به فرد به نام اسید هیالورونیک است که در طول فعالیت مفصل از اصطکاک آن با استخوان جلوگیری می‌کند و حرکت بین آن دو را روان‌تر می‌کند. اسید هیالورونیک با افزایش سن افراد، می‌تواند تجزیه شود، و باعث شود سیالیت مایع سینوویال به عنوان یک ضربه گیر و روان کننده کمتر شده و تاثیر قبل را نداشته باشد. پزشکان با توجه به تغییرات مایع سینوویال زانو تحت تاثیر استئوآرتریت، به مفصل زانو، یک ماده حاوی اسید هیالورونیک تزریق می‌کنند. تزریق به منظور تغییر قابل توجه در سیال بودن مابع سینوویال و بهبود حرکات و جابجایی مفصل طراحی شده است. این بهبود عملکرد مفصلی ممکن است موجب تسکین درد شود که چندین ماه اثر آن ممکن است باقی بماند.

چه چیز پس از تزریق کورتیکواستروئید یا هیالورونیک اسید مورد انتظار است؟

اکثر مردم می‌توانند بلافاصله پس از تزریق، به خانه بازگردند. ناحیه تزریق ممکن است یک یا دو روز متورم یا سفت شود. پزشکان ممکن است توصیه به استفاده از یخ دو یا سه بار در روز یا مصرف داروهای کاهش دهنده درد و کاهش دهنده تورم که نیازی به نسخه پزشک ندارند، داشته باشند. ممکن است بعد از تزریق اسید هیالورونیک چندین هفته طول بکشد تا بهبودی حاصل شود. پزشکان ما توصیه می‌کنند که فعالیت‌های پرفشار مانند فعالیت دویدن را تا بهبود علائم محدود کنید. فرد ممکن است اثرات تسکین درد حاصل از تزریق کورتیکواستروئید را سریع‌تر از تزریق اسید هیالورونیک احساس کند، اما ممکن است نتایج طولانی نباشد. با این حال، هر فرد ممکن است به هر یک از این تزریق ها پاسخ متفاوتی دهد.

 

آیا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت مفید است؟

تزریق پلاسمای غنیتزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آرپی) یک تکنیک تجربی است که پزشک می‌تواند به عنوان بخشی از برنامه درمان جامع درمانی آن را مورد استفاده قرار دهد. تزریق شامل یک ماده طبیعی است که پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نامیده می‌شود و به زانو تزریق می‌شود که ممکن است کمک کند بافت آسیب دیده سریع‌تر بهبود یابد. پلاسما غنی از پلاکت شامل سلول‌های خونی می‌شود که از خون شما گرفته می‌شوند و شامل پلاکت‌ها می‌شود. پلاکت‌ها پس از آسیب به بافت، به وسیله انتشار موادی به نام فاکتور رشدی که باعث تحریک بهبودی می‌شوند، به بهبود بافت‌ها کمک می‌کنند. در این روش پزشک یک مقدار کمی از خون شما را از طریق یک ورید بازویی می‌گیرد و از دستگاهی به نام سانتریفوژ برای جدا کردن پلاکت‌ها و عوامل رشدی از سایر اجزای خون استفاده می‌کند. این روند حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. یک پزشک سپس این مایع غنی از پلاکت را، به نام پلاسما را، به طور مستقیم به مفصل زانو تزریق می‌کند. پزشکان با راهنمایی اولتراسوند و سونوگرافی برای اطمینان از دقت تزریق استفاده می‌کنند. افراد اغلب در طول دو تا شش هفته احساس کاهش درد و بهبود عملکردی در زانوی خود را تجربه می‌کنند.

  کیست بیکر زانو: درمان ورم پشت زانو مایع و تخلیه مایع درون مفصل

تزریق سلول‌های بنیادی

تزریق سلول‌های بنیادیپزشکان اغلب یک تکنیک تجربی شامل تزریق سلول‌های بنیادی را پیشنهاد می‌دهند. سلول‌های بنیادی منحصر به فرد هستند که می‌توانند به هر نوع سلولی رشد و تمایز یابند به عنوان مثال سلول‌هایی که به بهبود بافت آسیب دیده کمک می‌کنند. هنگام تزریق به یک زانوی آرتریک، سلول‌های بنیادی ممکن است غضروف آسیب دیده را تحریک کنند تا دوباره بهبود یابد. تزریق سلول‌های بنیادی همچنین می‌تواند التهاب را کاهش دهد. روش دقیق کار سلول‌های بنیادی هنوز تحقیق نشده است، اما برخی افراد متوجه می‌شوند که تزریق سلول‌های بنیادی درد و تورم را کاهش می‌دهند و ممکن است به بهبود سریع ناحیه آسیب دیده کمک کنند. پزشکان این سلول‌های بنیادی را از بدن شما، به طور طبیعی از مغز استخوان و استخوان لگن شما، با استفاده از یک سرنگ خاص به دست می‌آورند. این منطقه قبل از استخراج سلول‌های بنیادی کاملا بی حس می‌شود اما این روش می‌تواند باعث ناراحتی خفیف در شما شود. بعد از اینکه سلول‌های بنیادی از خون و دیگر مواد موجود در استخوان جدا شدند، به طور مستقیم به زانو تزریق می‌شوند. در درمان با سلول‌های بنیادی به سرعت نتایج حاصل نمی‌شود. با گذشت زمان، اثر احیا کننده آن ممکن است به بهبود بافت‌های آسیب دیده کمک کند. اکثر افراد بعد از دو تا شش هفته بهبود عملکردی و تسکین درد را تجربه می‌کنند.

آسپیراسیون مایع داخل مفصلی (آرتروسنتز)

آرتروسنتزاین روش به جای تزریق ماده به زانو، از خارج کردن مایع داخل زانو استفاده می‌کند. خارج کردن مایع اضافی ممکن است درد و تورم زانو را تسکین دهد. این روش گاهی اوقات قبل از دریافت تزریق کورتیکواستروئید یا اسید هیالورونیک انجام می‌شود.

  تقویت عضلات چهار سر ران جهت پیشگیری از آسیب به زانو با ورزش

درمان پرولوزون

پرولوزونتزریق پرولوزون یا اوزون درمانی (Ozone Therapy) یک درمان جایگزین است که مقدار اکسیژن سلولی در بدن را از طریق وارد کردن اوزون به عضلات، رباط‌ها و مفاصل افزایش می‌دهد. بر خلاف سلول‌های سالم که در وجود اکسیژن رشد می‌کنند، بیماری‌هایی که توسط  باکتری‌ها ( ویروس ها، انگل ها و قارچ ها) ایجاد می‌شوند اکثرا بی هوازی هستند و قادر به زنده ماندن در شرایط اکسیژن بالا نیستند. اوزون درمانی روشی بسیار ایمن است و نشان داده شده است که همانند بسیاری از روش‌های درمانی جایگزین غیر جراحی آرتروز بسیار مفید و موثر است.

چشم انداز این روش درمانی چگونه است؟


در صورت تزریق به زانو، اگر علائمی از عفونت دارید، به پزشک اطلاع دهید. اثربخشی این روش‌های درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. خیلی مهم است که تا چه حد آرتریت شما پیشرفت کرده است. بعضی از مردم به خوبی به این روش‌ها جواب می‌دهند، اما برخی دیگر هیچ جوابی نمی‌گیرند. پزشک شما می‌تواند به شما در مورد اینکه تزریق ممکن است برای شما سودمند باشد یا نه توصیه‌هایی داشته باشد. اگر تزریق‌ها اثر بخش نبودند، با پزشک خود در مورد گزینه‌های دیگر درمانی صحبت کنید، که ممکن است شامل داروهای قوی تر برای تسکین درد یا جراحی باشد.

نکاتی برای مراقبت از زانوها


مهم نیست که چه درمان‌هایی برای استئوآرتریت زانو دریافت می‌کنید، شما همچنین باید اقدامات دیگری برای مراقبت از زانو انجام دهید. چند نکته برای شروع:

  • سعی کنید فعالیت‌هایی را که موجب زانو زدن شما می‌شوند، به حداقل برسانید. برای مثال، از آسانسور یا پله برقی به جای پله استفاده کنید.
  • اجتناب از فعالیت‌های با فشار بالا مانند دویدن و یا تنیس بازی کردن. شما می‌توانید آن گونه فعالیت‌ها را با شنا، دوچرخه سواری و یا پیاده روی جایگزین کنید، که فرم‌های عالی ورزشی هستند و به زانو فشار زیادی وارد نمی‌کنند.
  • حفظ وزن سالم یا کم کردن چند پوند از وزن خود در صورت نیاز. وزن اضافی باعث فشار آمدن به زانوهای شما می‌شود.
  • برای آرام کردن زانوی خود از گرما و یخ استفاده کنید.
  • اگر زانوهای خود را در معرض تحرک قرار دهید، سعی کنید از یک زانوبند استفاده کنید.
  • در مورد فیزیوتراپی یا برنامه تمرینی فردی با کسی که در مورد استئوآرتریت آگاهی کامل دارد، مشورت کنید.

مقالات مرتبط

زانو درد

درمان خانگی زانو درد

زانو درد برای بسیاری از افراد به بخشی از زندگی تبدیل شده است زیرا هرگز از بین نمی‌رود. این درد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تلفن نوبت دهی کلینیک