درمان درد ارجاعی شانه با طب فیزیکی نوین

درمان درد ارجاعی شانه با طب فیزیکی نوین

درمان درد ارجاعی شانه با طب فیزیکی نوین

مواجهه با احساس درد هرگز برای افراد خوشایند نیست. گاهی اوقات درد در یک ناحیه بدن می‌تواند نشانه‌ای از مشکل در ناحیه دیگری باشد. زمانی که شانه درد دارید ممکن است در ابتدا فکر کنید که درد مربوط به دست یا شانه باشد اما می‌تواند چیزی باشد که به آن درد ارجاعی شانه گفته می‌شود که این درد احتمالاً هیچ ارتباطی با محل واقعی درد در بدن شما ندارد.

علائم درد شانه در واقع دردی است که در شانه بروز می‌کند اما می‌تواند نشانه‌ای از سنگ‌های صفراوی، مشکلات رگ‌های خونی قلب، عفونت ریه مانند پنومونی یا انواع دیگر مشکلات باشد. بنابراین همان‌طور که گفته شد دردی که در شانه احساس می‌کنید می‌تواند به دلیل مشکل در قسمت دیگری در بدن غیر از شانه باشد. اگر در ناحیه شانه احساس درد دارید و هنگامی‌ که دست یا گردن خود را حرکت می‌دهید تغییری نمی‌کند احتمالاً دچار درد ارجاعی شانه شده‌اید.

 همیشه بهتر است هنگام احساس درد در شانه یا در نقاط دیگر بدن پزشک شما را معاینه کند تا مطمئن شوید که درد به دلیل مشکل جدی در بدن ایجاد نشده است. درد نشانه‌ای از وجود مشکل است و نباید نادیده گرفته شود.
پزشکان ما در کلینیک فیزیوتراپی امید درمان‌های مناسب برای درد ارجاعی شانه را به شما توصیه می‌کنند. درمان‌ها شامل مصرف داروها، ماساژ درمانی و تزریق هستند.
برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت با شماره تلفن 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

علل درد ارجاعی شانه


علل درد ارجاعی شانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات شکمی مانند سنگ‌های صفراوی یا پانکراتیت.
 • مشکلات لگن مانند کیست تخمدان پاره شده.
 • مشکلات قلبی یا رگ‌های خونی که در آن اغلب درد در بازو و شانه چپ احساس می‌شود، مانند حمله قلبی یا التهاب در اطراف قلب (پریکاردیت).
 • مشکل ریه مانند پنومونی که ممکن است درد در سراسر شانه، ناحیه تیغه شانه، بالا سینه، بالا بازو، گردن و زیر بغل احساس شود. درد معمولاً در قسمت شانه‌ها با مشکل ریه احساس می‌شود.
 • سایر مشکلات مانند تب‌خال، زگیل، بیماری پژه یا سندرم خروجی قفسه سینه.
 • مشکلات دیگری مانند گاز ایجادشده از جراحی لاپاروسکوپی شکم یا هوای واردشده به واژن تحت‌ فشار از برخی از جراحی‌های زنان.

علائم درد ارجاعی شانه


علائم بستگی دارد به‌ جایی که درد در ستون فقرات سینه‌ای شروع می‌شود اما به‌طورکلی شامل درد در بازو، گردن، سینه یا شانه‌ها است. ضعف یا سوزش در انگشتان دست ممکن است همراه با ضعف عضلانی و هماهنگی ضعیف به‌ویژه در دست باشد. بسته به سطح و شدت مشکل، درد و ضعف در مناطق مختلف تجربه می‌شود.

آسیب به ریشه عصب بین مهره‌هایC4 وC5 (ریشهC5) باعث خواهد شد به:

 • درد در پایه گردن که به شانه و بازو می‌رود.
 • ضعف در عضله دو سرشانه و بی‌حسی شانه.

آسیب به ریشه عصب در مهره‌هایC5 – C6 (ریشهC6) منجر خواهد شد به:

 • دردی که از گردن شروع و به شانه و ناحیه گردن و نهایتاً به سطح خارج (جانبی) بازو می‌رسد.
 • ضعف در عضله دو سرشانه، با بی‌حسی در امتداد انگشت شست و انگشت اشاره.

آسیب به ریشه عصب درC6 – 7 (ریشهC7) منجر خواهد شد به:

 • درد ناحیه گردن و شانه به سمت خارج (لبه) سطح بازو و انگشت میانی.
 • ضعف در ماهیچه سه سر با کاهش احساس در پشت دست و انگشت میانی.
 • اگر دستانتان را در بالای سر خود قرار دهید ممکن است با افزایش فضای بین مهره‌های گردنی، فشار عصب کاهش یابد و علائم کم شوند.

علائم بیان شده نشانه‌هایی است که باید مراقب آن باشید تا اطمینان حاصل شود که درصورت نیاز به پزشک مراجعه کنید. اگر شانه درد دارید و دچار تنگی نفس یا انقباض سینه شده‌اید، با اورژانس تماس بگیرید تابه شما کمک کند زیرا می‌تواند نشانه‌هایی از خطر باشند.

تشخیص درد ارجاعی شانه


معاینه کامل توسط متخصص معمولاً برای تشخیص درد ارجاعی شانه و علت اصلی علائم کافی است. بررسی‌های بیشتر نیز اغلب به تشخیص کمک می‌کنند.

بررسی‌های بالینی

 • درد شانه
 • عملکرد طبیعی مفصل شانه

بررسی رادیولوژی

 • اشعه ایکس، سی‌تی‌اسکن و ام آر آی
 • مفصل شانه نرمال
 • مفصل یا دیسک غیرطبیعی
 • فورامیناو کانال نخاعی غیرطبیعی
 • یافته‌های اولتراسوند از مفصل شانه

درمان درد ارجاعی شانه


درمان‌های مربوط به درد شانه به شرح زیر است:

استراحت

اطمینان حاصل کنید که شانه و عضلات اطراف شانه را استراحت می‌دهید. گاهی لازم است که در خانه بمانید و فعالیت‌های روزانه خود را برای 2 تا 3 روز محدود کنید. 

یخ

درمان درد ارجاعی شانه با یخ

در منطقه آسیب‌دیده یخ را برای 20 دقیقه چهار تا هشت بار در روز قرار دهید. از یک بسته‌ی سرد، یخ یا یک کیسه‌ی پلاستیکی پر از یخ خردشده پیچیده شده در یک حوله استفاده کنید.

گرم کردن

درمان درد ارجاعی شانه با گرم کردن

 بسته‌های گرم،بطری‌های آب گرم و حوله‌های گرم نمونه‌هایی از کاربرد گرما برای درد شانه هستند. دوش آب داغ نیز ممکن است مؤثر باشد. تا زمانی که درد ادامه دارد گرما را می‌توان چند بار در روز برای 15 تا 20 دقیقه استفاده کرد. حوله را در اطراف منبع گرما قرار دهید تا از سوختگی جلوگیری شود و با پد حرارتی هیچ‌وقت نخوابید.

دارو

درمان درد ارجاعی شانه با دارو

در صورت نیاز، ممکن است مسکن‌های مانند پاراستامول و ایبوپروفن به شما کمک کنند. این داروها را باید به‌طور منظم و با دوز توصیه شده مصرف کرده و از آن‌ها برای کنترل درد و ادامه فعالیت‌های روزانه استفاده کنید. قبل از اینکه درد شما شدید شود، می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. همچنین می‌توانید پمادهای ضدالتهابی را مستقیماً بر روی ناحیه دردناک استفاده کنید.

تزریق

درمان درد ارجاعی شانه با تزریق

کورتیزون یک داروی ضدالتهابی قوی است که می‌توان آن را در مجاورت تکافروتاتور به بورازسوابکرومی تزریق کرد. این دارو، برای تغییر گیرنده‌های درد در بافت، به کاهش درد کمک می‌کند. این تأثیر ممکن است از یک هفته تا چند ماه باقی بماند و بین بیماران متغیر است. با این حال، تزریق دائمی کورتیزون ممکن است بافت تاندون را ضعیف کند و آسیبش بیشتر از نفع آن باشد. بنابراین، تزریق دائمی کورتیزون توصیه نمی‌شود.

کایروپرکتیک

کایروپرکتیک برای درمان درد ارجاعی شانه

پزشک می‌تواند از درمان دستی برای مفصل و نخاع استفاده کند تا فشار روی اعصاب، که ممکن است موجب شانه درد شود، را آزاد کند.

ماساژدرمانی

ماساژدرمانی درد ارجاعی شانه

 ماساژ درمانی هم ممکن است به کاهش درد عضلات پشت و گردن که باعث مشکل درد شانه ارجاعی شده است کمک کند.

بلوک عصبی

بلوک عصبی روشی است که برای افرادی که مایل به کاهش ناراحتی و درد در مفاصل شانه هستند استفاده می‌شود. به‌طورکلی این روش برای بلوک کردن عصب فوق کتفی (یکی از عصب‌هایی که به شما اجازه می‌دهد احساسات شانه را متوجه شوید) استفاده می‌شود تا از فرستادن احساس درد به مغز جلوگیری شود.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک