دکتر درد :ارزیابی، تشخیص و درمان انواع مختلف دردهای مفصلی

دکتر درد ارزیابی، تشخیص و درمان انواع مختلف دردهای مفصلی

دکتر درد ارزیابی، تشخیص و درمان انواع مختلف دردهای مفصلی

یک تخصص درد پزشکی، دارای آموزش ویژه در ارزیابی، تشخیص و درمان انواع مختلف درد است. پزشکان متخصص درد، آموزش‌های پیشرفته‌ای دریافت می‌کنند تا بتوانند به سرعت بهبودی بیمارانی که از درد رنج می‌برند را تسهیل کنند. درحالی که پزشک عمومی ممکن است در برخی موارد به شما کمک کند، اما در موارد پیشرفته درد، احتمالاً شما را به یک پزشک متخصص درد ارجاع می‌دهند. پس از اتمام دوره عمومی، پزشک متخصص درد یک دوره یک ساله دیگر در زمینه مدیریت درد را فرا می‌گیرد. آنها همچنین در زمینه تخصص خود، یعنی درد، مدرک تخصص دارند. پزشکان متخصص درد ممکن است درد ناشی از آسیب‌های حاد ورزشی را درمان کنند، همچنین می‌توانند با بیماران مبتلا به سرطان کار کنند. با این حال، بیشتر درگیر مراقبت از بیماران مبتلا به درد مزمن هستند. اگر درد سه ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد، به عنوان درد مزمن در نظر گرفته می‌شود. تشخیص درست این نوع درد ممکن است دشوار باشد و نیاز به روش‌های درمانی متعدد و مداوم داشته باشد و برای بهبود کامل ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. با این حال، برخی از بیماران درد، طی زندگی خود نیاز به مراقبت ویژه دارند.

دردهای مزمن را حتما درمان کنید.

اگر درد بیش از سه ماه طول بکشد، به طور معمول، درد مزمن در نظر گرفته می شود. این درد شامل درد ستون فقرات یا مفاصل، درد ناشی از سرطان، درد عصب، درد غیرمعمول اندامی، درد طولانی مدت شکم یا لگن است.

پزشکان ما در کلینیک امید برای درمان دردهای مزمن مفصلی، با استفاده از معاینات دقیق ،ارزیابی نقاط درد ،آزمایشات خون و انجام تصویر برداری لازم از بافت و مفاصل در ناحیه آسیب دیده و.سپس با ارائه برنامه درمانی موثر و پیشرفته با روند پلکانی یعنی شروع درمان با روش های درمانی ساده مانند دارو، حرکات اصلاحی و فیزیوتراپی و سپس متدهای پیشرفته مانند انواع تزریق ها ازجمله اوزون، استروئید و PRP به شما در غلبه به این بیماری کمک می‌کنند. تزریقات در کلینیک امید تحت هدایت دستگاه سونوگرافی انجام می پذیرد.در صورت نیاز و تشخیص پزشک شما ممکن است به جراع مربوطه ارجاع شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

بیماری هایی که توسط متخصص درد درمان می شود


بیماری هایی که توسط متخصص درد درمان می شود

شایع ترین انواع بیماری هایی که پزشک متخصص درد آن ها را درمان می کند عبارتند از:

 • درد کمر (درد پایین کمر)
 • Knee pain (زانو درد)
 • فیبرومیالژیا
 • آرتریت (آرتروز)
 • درد سر و میگرن (سردرد)
 • Hip pain (درد لگن)
 • Neck pain (گردن درد)
 • Sciatica (سیاتیک)
 • درد عصبی
 • CRPS 

کلینیک درد چیست؟ 


پزشکان متخصص درد در اکثر موارد از کلینیک‌های درد استفاده می‌کنند. کلینیک‌های درد در روش خود تفاوت‌هایی دارند، اما بهترین کلینیک از یک رویکرد جامع، تیمی و یکپارچه برای مدیریت و درمان درد شما استفاده خواهد کرد. این رویکرد تیمی، بهترین راه برای تشخیص علت درد و یافتن درمان‌هایی است که مشکل شما را حل می‌کنند.

این تیم‌های پزشکی احتمالاً شامل پزشکانی از تخصص‌های مختلف و افراد غیرپزشکی هستند که در تشخیص و درمان درد مزمن ماهر هستند. این پزشکان ممکن است شامل روانشناسان، فیزیوتراپیست‌ها و تخصصی‌های مکمل و جایگزین مانند پزشکان طب سوزنی یا ماساژورها باشند.

شما همچنین می توانید با موارد زیر نیز مشورت کنید:

 • متخصصین جراحی
 • پزشکان درمان های مداخله ای
 • مشاوران بهداشت و سلامت
 • متخصصان بیوفیدبک ها

بهترین کلینیک های درد همچنین یک رویکرد گرم و دلنشین را با دسترسی به پیشرفته ترین روش های درمانی برای درمان درد، همراه می کنند.

پزشک متخصص درد چه کاری انجام می دهد؟ 


جدول زمان بندی مدیریت درد بسته به شرایط شما متفاوت است، اما اکثر بیماران می توانند از طریق این جدول روند بهبود خود را نظارت کنند. ویدئوی زیر همچمین نشان می دهد که چگونه دو پزشک متخصص درد از آریزونا به طور جامع به تشریح موضوع مدیریت درد می پردازند.

تشخیص علت درد شما 

تشخیص علت دقیق درد شما اولین گام برای یافتن درمانی است که موثر می باشد. پزشک متخصص درد در بسیاری از علت های ایجاد کننده درد، و شرایط زمینه ای که باعث درد می شوند، تخصص دارد.

موضوع درد، موضوع ساده ای نیست به عنوان مثال، بسیاری از بیماری ها یا شرایط می توانند باعث کمر درد شوند. این امر می تواند به خاطر شکل طبیعی اسکلتی عضلانی باشد و یا به خاطر موقعیت کاری در شما ایجاد شده باشد. در این حالت به خاطر نشستن بیش از حد در پشت میز، سر شما به گردن فشار می آورد و این فشار در پشت شما احساس می شود. کمردرد شما ممکن است به علت دیسک کمر و یا مشکلات دیگر ستون فقرات باشد. کمر درد همچنین می تواند به سیاتیک مربوط باشد. یا درد شما ممکن است به علت شرایط دژنراتیو مانند آرتروز یا بیماری دیسک دژنراتیو باشد.

متخصصان درد از تعدادی از تکنیک های تشخیص و درمان اختلالات درد استفاده می کنند. ارزیابی های درد اغلب شامل گرفتن شرح حال شخصی و خانوادگی، ارزیابی شیوه زندگی بیمار (مثلا میزان فعالیت)، بازبینی آزمایش های قبلی (مانند آزمایش خون، آزمایش های تصویربرداری، مطالعات الکترو دی آگونیستی) و انجام معاینه فیزیکی می باشد.

پیشنهاد درمان های بالقوه ای که می تواند به شما کمک کند

پیشنهاد درمان های بالقوه ای که می تواند به شما کمک کند

با آموزش تخصصی خود، پزشکان متخصص درد به آخرین تحقیقات درمانی که در کنترل درد موثر هستند، دسترسی دارند. آنها همچنین احتمال دارد که مطالعات و تحقیقات خود را در مورد بیماران انجام دهند که درد آنها به درمان‌های معمول پاسخ نداده است.

پس از تشخیص درد شما، پزشک متخصص درد، درمان‌های در دسترس برای بیماری شما بررسی کرده و یکی از آن ها را که برای شما مناسب است، پیدا می‌کنند. پزشکان متخصص درد از درمان های مداخله یا دارویی در ارتباط با درمان های مکمل استفاده می کنند. برای بسیاری از بیماران، با استفاده از درمان های مکمل می توان مقدار دارویی را که باید مصرف کنید و یا زمان روش هایی که باید انجام دهید کاهش دهد.

متخصص درد شما ممکن است کارهای درمانی زیر که شامل انواع درمان های مکمل می باشد، به شما پیشنهاد دهد:

 • Massage (ماساژ)
 • کاهش وزن
 • Acupuncture (طب سوزنی)
 • درمان فیزیکی
 • ورزش (ورزش تراپی)
 • یوگا
 • تغییر رژیم غذایی
 • مراقبت کایروپراکتیک (درمان دستی)
 • مدیتیشن

داروهای تجویزی ممکن است شامل:

 • اپیوئیدها
 • داروهای ضد افسردگی
 • آرام بخش عضله
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

درمان های مداخله ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تزریق استروئیدی اپیدورال
 • بلوک کننده های عصبی
 • تزریق های مفصلی
 • تداخلات رادیوفرکانسی ( Radiofrequency ablation)
 • تحریک نخاعی
 • نورومدولیشن( Neuromodulation )

اگر چه هیچ درمان خاصی درد شما را درمان نمی کند، ترکیب روش های متعدد می تواند به شما در پیدا کردن بهترین ترکیب برای به حداکثر رساندن کیفیت زندگی شما کمک کند. در موارد شدید، جراحی نیز ممکن است مورد نیاز باشد. این روش باید فقط زمانی استفاده شود که دیگر روش های کمتر تهاجمی موثر نباشند یا زمانی که بیماری شما به طور جدی بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد.

یک یادداشت در مورد داروها

اگر از داروهای تجویزی برای کنترل درد خود استفاده می کنید، مهم است که در مورد نحوه مصرف آن آگاهی لازم را داشته باشید. علاوه بر این، برنامه مدیریت درد شما باید به طور کامل بر روی داروها تکیه نکند. اگر پزشک متخصص درد این روش را برای درمان درد پیشنهاد می کند، ممکن است زمان دیدن یک دکتر جدید فرا رسیده باشد.

 شما ممکن است چندین پزشک را ببینید، حتی در صورت تجویز داروهای مختلفی که نوشته شده است. در مورد تمام داروهای مصرفی خود به دکتر مراجعه شده اطلاع دهید. این امر برای تأمین دوز مناسب و جلوگیری از تداخلات نامناسب دارویی ضروری است. گاهی اوقات، دو دارو جداگانه نباید با هم به دلیل شیوه ای که در بدن تعامل دارند، مصرف شوند. پزشکان متخصص در زمینه های مختلف ممکن است با یکدیگر ارتباط برقرار نکنند. در نتیجه، به هر پزشک متخصصی که مراجعه می کنید، ممکن است فقط امکان بررسی سوابق قبلی را داشته باشد. به همین دلیل است که به آگاه سازی پزشکان متخصص درد و اطلاع آنها در مورد تمام داروهایی که شما مصرف می کنید برای ایجاد یک برنامه مدیریت سالم و موثر بسیار مهم است.

 دوز توصیه شده توسط دکتر خود را به طور کامل رعایت کنید. مصرف دارو بیشتر از مقدار تجویزی می تواند منجر به خطرات سلامت و یا حتی مشکلات بیش از حد در شما شود. اگر دوز تجویزی درد شما را کاهش نمی دهد، با پزشک خود تماس بگیرید تا علائم و درمان های احتمالی را مورد بحث قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که با پزشک خود قبل از انجام هر گونه تغییر در روش درمانی یا میزان درمان، در تماس نزدیک باشید و با وی مشورت کنید تا با حفظ ایمنی روند کنترل درد در شما به نحو احسن به پیش برود.

همکاری با پزشکان متخصص دیگر 

پزشک متخصص درد به عنوان یک رهبر در برنامه مدیریت درد شما عمل می کند.

این رشته یک تخصص چند رشته ای است، به این معنی که شما فقط یک دکتر را نمی بینید، بلکه احتمالا فرصتی برای ارتباط برقرار کردن با یک درمانگر فیزیکی و مشاور نیز وجود خواهد داشت. به این ترتیب، یک برنامه جامع و کامل برای مقابله با درد می تواند شکل یابد. “

هنگامی که پزشک متخصص درد انواع درمان هایی که می تواند برای شما کارآمد باشد را مشخص کرد، آنها روش درمانی شما را با سایر پزشکان متخصص هماهنگ می کنند. در حالی که شما نیاز به مراقبت های ویژه و متعددی دارید، می توانید مسئولیت هماهنگ کردن روش های مختلف و پزشکان متعدد را روی دکتر درد و کلینیک قرار دهید.

انواع روش های مداخله ای را انجام می دهد

اگر به درمان های مداخله ای مانند تزریق استروئید یا نورومدولیشن نیاز دارید، پزشک متخصص درد شما احتمالا آنها را انجام خواهد داد. این کار می تواند به شما کمک کند تا قبل از عمل و در طول ریکاوری از آن کمک زیادی داشته باشد.

باز هم، یک پزشک متخصص درد خوب، باید ترکیبی از این روش های مداخله ای را با درمان های مکمل برای کاهش خطر عوارض جانبی و بهبود نتایج کلی سلامت شما استفاده کند.

مراقبت های ادامه دار برای نگرانی های ذهنی و جسمی 

متاسفانه، برای بسیاری از بیماران، مراجعه به یک متخصص درد، باعث حل دائمی و کامل مشکل آن ها نمی شود.

به خصوص اگر دچار درد مزمن کمر و یا زانو هستید، در بسیاری از موارد، پزشکان اگر 50 درصد از درد شما را از بین ببرند، به شما کمک کرده اند و به شما کمک می کنند تا عملکرد بیشتری داشته باشید. “

به علت میزان درد مزمن، یک متخصص درد خوب با شما کار خواهد کرد تا درمان هایی را ادامه دهید که علائم شما را تسکین می دهند. آنها همچنین درمان هایی را پیشنهاد می کنند که به کاهش بار روانی درد مزمن مانند درمان با صحبت کردن یا مدیتیشن کمک می کند.

چه موقع باید به متخصص درد مراجعه کنید؟ 


شما باید در موارد زیر به متخصص درد مراجعه کنید:

 • اگر درد زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد یا محدودیت فعالیت هایی را که می توانید در آن شرکت کنید محدود می کند
 • شما برای درمان خانگی و یا درمان طبیعی اقدام کرده اید ولی بی نتیجه بوده است
 • اگر پزشک اولیه شما قادر به تشخیص علت درد شما نباشد
 • درد شما به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه داشته است
 • هر نوع درد شدید یا خسته کننده ای دارید

همانطور که با هر گونه بیماری، اولین توقف برای بیمارانی که به دنبال درمان درد هستند باید پزشک مراقبت های اولیه خود باشند. با این حال، اگر شما نمی توانید یک برنامه رفع درد را در مدت زمان مناسب پیدا کنید یا اگر درد شما بدتر می شود، مراجعه به متخصص درد ممکن است گام بعدی باشد.

وقتی اولین بار به پزشک متخصص درد مراجعه می کنید، چه چیز باید به همراه داشته باشید؟


وقتی اولین بار به پزشک متخصص درد مراجعه می کنید، چه چیز باید به همراه داشته باشید؟

برای اولین ویزیت، دکتر شما روی تشخیص دقیق علت درد تمرکز خواهد کرد. به همین دلیل شما باید:

 • یک شرح کامل از درد (اگر شما داشته باشید) که علائم، عوامل و شدت درد را در طول یک دوره خاص مشخص می کند، آماده کنید
 • تاریخچه درمان شما، همچنین هر گونه اسکن اشعه ایکس یا MRI
 • لیستی از داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید
 • اطلاعات بیمه شما
 • هر گونه اطلاعاتی در مورد اینکه چه چیزی درد شما را بهتر یا بدتر می کند

چگونه پزشکان درد را در بدن شما پیدا می کنند؟ 


البته، هنگامی که شما می دانید که می خواهید به یک دکتر درد مراجعه کنید، اولین گام شما پیدا کردن یکی از آن هاست که می تواند درد شما را درمان کند.

مهم ترین نکته در جستجوی متخصص درد این است که فردی را پیدا کنید که دارای آموزش و تجربه کافی برای کمک به شما در مورد مشکلتان باشد و با شما احساس راحتی می کند. از آنجایی که بسیاری از انواع درد مزمن ممکن است نیاز به برنامه درمانی پیچیده و همچنین تکنیک های تخصصی مداخله ای داشته باشند، متخصصان درد امروزه باید آموزش بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند و شما باید در مورد چگونگی آموزش پزشك خود و داشتن گواهی های لازم در مدیریت درد اطمینان کافی داشته باشید.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک