مالت فینگر(انگشت چکشی) و درمان سفتی،بی حرکتی،شکستگی و درد انگشتان

مالت فینگر(انگشت چکشی) و درمان سفتی،بی حرکتی،شکستگی و درد انگشتان

مالت فینگر(انگشت چکشی) و درمان سفتی،بی حرکتی،شکستگی و درد انگشتانمالت فینگر، که همچنین به‌عنوان انگشت چکشی شناخته می‌شود، آسیبی رایج به تاندون اکستانسوریا بازکننده در نزدیک‌ترین مفصل در انتهای انگشت (همچنین به‌عنوان مفصل دی فالانگال یا مفصل DIP نامیده می‌شود) است. تاندون‌های بازکننده در زیر پوست در پشت دست قرار دارند. آن‌ها به نوک انگشتان گسترش می‌یابند و اجازه می‌دهند انگشتان و انگشت شست صاف شوند. مالت فینگر هنگامی رخ می‌دهد که تاندون اکستانسور از استخوان، معمولاً درنتیجه‌ی برخورد شدید توپ به انگشت، قطع و یا جدا می‌شود. نتیجه افتادگی نوک انگشت و ناتوانی انگشت در صاف کردن کامل انگشتان دست است.

در صورت صدمه به انگشت چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر انگشت ا آسیب ببیند و در عرض سه روز بهبود نیابد باید به پزشک مراجعه کنید. برای مثال اگر آخر هفته در بازی فوتبال انگشتتان آسیب ببیند می‌توانید تا دوشنبه صبر کنید. در این مورد نیازی به رفتن به اورژانس نیست مگر اینکه خون را زیر ناخن ببیند یا ناخن بیفتد. خون زیر ناخن یا آسیب به آن می‌تواند نشان‌دهنده شکستگی شدید در زیر آن باشد. مراجعه به پزشک در کودکان دارای مالت فینگر حتی ضروری‌تر می‌شود زیرا در کودکان بخشی از استخوان که رشد را کنترل می‌کند می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد که اگر به‌طور مناسب درمان نشود ممکن است منجر به انگشت چکشی شود. پزشکان ما در کلینیک امید پس از بررسی علل ،تشخیص فیزیکی و تصویربرداری‌های لازم، با روش‌های درمانی مؤثری ازجمله حرکات اصلاحی انگشتان دست، کمک بسیاری به بیمارانی که دچار عارضه مالت فینگر شده‌اند،می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

انگشت چکشی و شکستگی آن


در بیشتر موارد، دلیل اینکه انگشت صاف نمی‌شود این است که تاندون دچار کشیدگی یا پارگی شده است اما گاهی اوقات هنگامی‌که یک انگشت صاف نمی‌شود به این دلیل است که استخوانی که به تاندون متصل است، شکسته است. انگشتی که صاف نمی‌شود، انگشت مالت یا انگشت چنگالی نامیده می‌شود. تاندون‌ها مانند کابل‌هایی هستند که از یک‌طرف به عضلات و از طرف دیگر به استخوان‌ها متصل شده‌اند. وقتی عضلات منقبض می‌شوند تاندون را می‌کشند و استخوان را حرکت می‌دهند. این اتفاق بسیار شبیه به ترمزهای دستی در دوچرخه یا نحوه کنترل پرواز در یک هواپیما است.
انگشتان بسیار ویژه هستند زیرا بسیاری از عضلات که آن‌ها را حرکت می‌دهند در مکانی بسیار دور یعنی در ساعدها قرار دارند. بعضی از تاندون‌های انگشتان دست از مچ دست عبور و به نوک انگشتان می‌رسند. بعضی تاندون‌ها در طرف کف هر انگشت وجود دارند تا آن را ببندند و تاندون‌ها در پشت هر انگشت به باز شدن آن کمک می‌کنند. اگر تاندون‌های طرف پشت انگشتان دچار پارگی یا کشیدگی شوند درست عمل نمی‌کنند. استخوان‌های انگشتان شما بندانگشت نامیده می‌شوند و برای هر انگشت سه بندانگشت و برای انگشت شست دو بندانگشت وجود دارد. بندانگشت بالایی تنها یک تاندون دارد که انگشت را صاف می‌کند. اگر این تاندون آسیب‌دیده باشد انگشت صاف نخواهد شد. آسیب تاندون از سه‌راه اتفاق می‌افتد:

 • کشش تاندون: تاندون هنوز متصل است اما اکنون بیش‌ازحد کشیده و بلند شده است.
 • پارگی تاندون: تاندون پاره و یا قطع‌شده است و در حال حاضر عملکرد طبیعی خود را ازدست‌داده است.
 • شکستگی: تاندون در جای خود وجود دارد و لزوماً کشیده نشده اما استخوان‌هایی که به آن متصل هستند شکسته شده‌اند.

علائم و علل مالت فینگر


علائم انگشت پنجه‌ای شامل درد (درد مچ دست)، تورم، کبودی احتمالی و ناتوانی در بالا بردن مفصل انتهای انگشت است.
به‌طورمعمول، بندهای انگشتان برای راحتی حرکت مانند چنگ زدن، گرفتن و دست‌کاری اشیاء کوچک است. هنگامی‌که یک یا چند بندانگشت آسیب می‌بیند ممکن است کل دست از هم ترازی خارج شوند، باعث درد، خشکی و از دست رفتن حرکت شوند. شایع‌ترین علائم انگشت چکشی افتادگی انگشتان در مفصل انتهایی است. اگر انگشت چکشی درمان نشود می‌تواند باعث خشکی طولانی‌مدت، تغییر شکل، درد و کاهش عملکرد شود. انگشت مالت می‌تواند هنگام انجام ساده‌ترین وظایف مانند تا زدن روتختی یا شستشوی فرش رخ دهد اما شایع‌ترین علت این اتفاق ضربه به نوک انگشت یا فشار یک جسم (مانند تلاش برای گرفتن توپ) است.

تشخیص انگشت چکشی


ارزیابی شامل معاینه بصری انگشتان همراه با بررسی طیف حرکت انگشتان است. اشعه ایکس نیز برای تعیین اینکه آیا شکست ایجاد شده است یا خیر انجام می‌شود.

درمان‌های غیر جراحی


   درمان‌های غیر جراحی

با توجه به‌شدت آسیب، درمان انگشت پنجه‌ای معمولاً شامل جراحی نمی‌شود:

 • یخ باید بلافاصله اعمال شود و دست باید بالا (انگشتان به سمت سقف) باشد.
 • باید در عرض یک هفته پس از آسیب اقدامات پزشکی انجام شود. این اقدامات به‌خصوص زمانی ضرورت می‌یابد که زیر ناخن خون باشد یا اگر ناخن جدا شود. این اتفاق ممکن است نشانه‌ای از شکستگی یا پارگی ناخن باشد.
 • انواع مختلفی از اسپلینت ها و گچ برای انگشتان پنجه‌ای قابل‌استفاده است. هدف از استفاده از این ابزار این است که انگشتان دست تا زمان بهبود تاندون صاف نگه داشته شود. در اکثر موارد، اسپلینت به مدت هشت هفته به‌طور تمام‌وقت پوشیده می‌شود. در طول سه تا چهار هفته بیماران به‌تدریج شروع به پوشیدن اسپلینت چند ساعت در روز می‌کنند. معمولاً با استفاده از این درمان انگشت عملکرد و ظاهر قابل قبول را به دست می‌آورد. اگرچه وجود کمی خشکی به‌عنوان نتیجه این درمان غیرمعمول نیست. پزشک شما در مورد چگونگی استفاده از اسپلینت آموزش می‌دهد و همچنان تمریناتی را برای حفظ حرکت در مفصل وسط (مفصل پروگزیمال بین فالانژال) نشان می‌دهد، بنابراین انگشتتان خشک نخواهد شد. هنگامی‌که انگشت پنجه‌ای بهبود یابد پزشک به شما آموزش می‌دهد تا تمریناتی را برای دست یافتن به حرکت در نوک انگشتان انجام دهید.
 • در کودکان آسیب انگشت پنجه‌ای ممکن است غضروف، که رشد استخوان را کنترل می‌کند، درگیر کند. پزشک باید با دقت این آسیب را در کودکان ارزیابی و درمان کند تا انگشت از بین نرود یا تغییر شکل ندهد.

چه تمریناتی برای انگشت مالت انجام می‌شود؟


چه تمریناتی برای انگشت مالت انجام می‌شود؟

شما می‌توانید این تمرینات را بلافاصله انجام دهید.

 • محدوده حرکتی منفعل انگشت: انگشت آسیب‌دیده را به‌آرامی با دست دیگر خم‌کنید. سپس به‌آرامی انگشت آسیب‌دیده را با کمک دست دیگر صاف کنید. به‌آرامی حرکت را تکرار کنید و در انتهای هر حرکت 5 ثانیه نگه‌دارید. این حرکت را 10 بار انجام دهید. این تمرینات 3 تا 5 بار در روز باید انجام شود.
 • مشت کردن دست: دست خود را مشت کنید. اگر انگشت آسیب‌دیده مشت نمی‌شود، سعی کنید با دست دیگر این کار را انجام دهید. این موقعیت را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. 10 بار تکرار کنید.
 • بلند کردن اشیا: بلند کردن اشیاء کوچک مانند سکه، تیله، سوزن یا دکمه‌ها را با استفاده از انگشت شست و انگشت آسیب‌دیده تمرین کنید.
 • اکستنشن و کشش انگشت: کف دست خود را بر روی میز بگذارید و انگشتان خود را صاف بکشید. هر انگشت را به‌صورت صاف بلند کنید. هر انگشت را برای 5 ثانیه نگه دارید و سپس آن را پایین بیاورید. این حرکت را ادامه دهید تا برای تمام پنج‌انگشت انجام شود. 10 بار تکرار کنید.
 • فشردن اجسام: یک توپ لاستیکی نرم را فشار داده و فشار را برای 5 ثانیه نگه دارید. 2 ست 15 تایی تکرار کنید.

جراحی مالت فینگر
جراحی مالت فینگر

ترمیم جراحی ممکن است زمانی در نظر گرفته شود که آسیب انگشت چکشی باعث شکستگی یا ناهماهنگی مفصلی زیادی به استخوان شود. در این موارد، پین‌ها، سیم‌ها و یا حتی پیچ‌های کوچک برای محافظت از قطعه استخوان و جفت کردن مجدد استفاده می‌شود. جراحی ممکن است در نظر گرفته شود اگر پوشیدن اسپلینت امکان‌پذیر نباشد و یا اگر درمان غیر جراحی در بهبود انگشت چکشی کافی نباشد. درمان جراحی تاندون آسیب‌دیده می‌تواند شامل تنگ کردن بافت تاندون کشیده شده، استفاده از پیوند تاندون یا حتی اتصال مستقیم به مفصل باشد. جراح شما بهترین روش را با توجه به وضعیت شما توصیه خواهد کرد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

تلفن نوبت دهی کلینیک