مالت فینگر(انگشت چکشی) و درمان سفتی،بی حرکتی،شکستگی و درد انگشتان

مالت فینگر(انگشت چکشی) و درمان سفتی،بی حرکتی،شکستگی و درد انگشتان

مالت فینگر(انگشت چکشی) و درمان سفتی،بی حرکتی،شکستگی و درد انگشتانمالت فینگر، که همچنین به‌عنوان انگشت چکشی شناخته می‌شود، آسیبی رایج به تاندون اکستانسوریا بازکننده در نزدیک‌ترین مفصل در انتهای انگشت (همچنین به‌عنوان مفصل دی فالانگال یا مفصل DIP نامیده می‌شود) است. تاندون‌های بازکننده در زیر پوست در پشت دست قرار دارند. آن‌ها به نوک انگشتان گسترش می‌یابند و اجازه می‌دهند انگشتان و انگشت شست صاف شوند. مالت فینگر هنگامی رخ می‌دهد که تاندون اکستانسور از استخوان، معمولاً درنتیجه‌ی برخورد شدید توپ به انگشت، قطع و یا جدا می‌شود. نتیجه افتادگی نوک انگشت و ناتوانی انگشت در صاف کردن کامل انگشتان دست است.

در صورت صدمه به انگشت چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که انگشتی آسیب ببیند و در مدت سه روز بهبود نیابد، مناسب است به پزشک مراجعه کنید. به عنوان مثال، اگر انگشتتان در طول آخر هفته در حین بازی فوتبال آسیب ببیند، می‌توانید تا روز دوشنبه صبر کنید. در این حالت، احتمالاً نیازی به مراجعه به اورژانس نیست، مگر اینکه خون زیر ناخن را مشاهده کنید یا ناخن خود را از بین ببرید. وجود خون زیر ناخن یا آسیب به آن می‌تواند نشان‌دهنده شکستگی شدید در زیر ناخن باشد. برای کودکانی که مالت‌فینگر دارند، مراجعه به پزشک حتی ضروری‌تر است، زیرا بخشی از استخوان که رشد را کنترل می‌کند ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد و در صورت عدم درمان مناسب، می‌تواند منجر به انگشت چکشی شود. پزشکان در کلینیک امید، پس از بررسی علل، انجام بررسی فیزیکی و انجام تصویربرداری‌های لازم، با استفاده از روش‌های درمانی موثر مانند حرکات اصلاحی انگشتان دست، به بیمارانی که دچار مشکلات مالت‌فینگر شده‌اند، کمک بسیاری می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

انگشت چکشی و شکستگی آن


در بیشتر موارد، دلیل اینکه انگشت صاف نمی‌شود این است که تاندون دچار کشیدگی یا پارگی شده است اما گاهی اوقات هنگامی‌که یک انگشت صاف نمی‌شود به این دلیل است که استخوانی که به تاندون متصل است، شکسته است. انگشتی که صاف نمی‌شود، انگشت مالت یا انگشت چنگالی نامیده می‌شود. تاندون‌ها مانند کابل‌هایی هستند که از یک‌طرف به عضلات و از طرف دیگر به استخوان‌ها متصل شده‌اند. وقتی عضلات منقبض می‌شوند تاندون را می‌کشند و استخوان را حرکت می‌دهند. این اتفاق بسیار شبیه به ترمزهای دستی در دوچرخه یا نحوه کنترل پرواز در یک هواپیما است.
انگشتان بسیار ویژه هستند زیرا بسیاری از عضلات که آن‌ها را حرکت می‌دهند در مکانی بسیار دور یعنی در ساعدها قرار دارند. بعضی از تاندون‌های انگشتان دست از مچ دست عبور و به نوک انگشتان می‌رسند. بعضی تاندون‌ها در طرف کف هر انگشت وجود دارند تا آن را ببندند و تاندون‌ها در پشت هر انگشت به باز شدن آن کمک می‌کنند. اگر تاندون‌های طرف پشت انگشتان دچار پارگی یا کشیدگی شوند درست عمل نمی‌کنند. استخوان‌های انگشتان شما بندانگشت نامیده می‌شوند و برای هر انگشت سه بندانگشت و برای انگشت شست دو بندانگشت وجود دارد. بندانگشت بالایی تنها یک تاندون دارد که انگشت را صاف می‌کند. اگر این تاندون آسیب‌دیده باشد انگشت صاف نخواهد شد. آسیب تاندون از سه‌راه اتفاق می‌افتد:

 • کشش تاندون: تاندون هنوز متصل است اما اکنون بیش‌ازحد کشیده و بلند شده است.
 • پارگی تاندون: تاندون پاره و یا قطع‌شده است و در حال حاضر عملکرد طبیعی خود را ازدست‌داده است.
 • شکستگی: تاندون در جای خود وجود دارد و لزوماً کشیده نشده اما استخوان‌هایی که به آن متصل هستند شکسته شده‌اند.

علائم و علل مالت فینگر


علائم انگشت چکشی شامل درد در مفصل مچ دست، تورم، کبودی احتمالی و ناتوانی در بالا بردن مفصل انتهای انگشت هستند. به طور معمول، بندهای انگشتان برای راحتی حرکت مانند چنگ زدن، گرفتن و دست‌کاری اشیاء کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که یک یا چند بندهای انگشت آسیب می‌بینند، ممکن است کل دست از هم ترازی خارج شود و علاوه بر درد، خشکی و از دست رفتن حرکت، به وجود آیند. انگشت چکشی، که افتادگی انگشت در مفصل انتهایی را نشان می‌دهد، از شایع‌ترین علائم است. اگر انگشت چکشی درمان نشود، ممکن است خشکی طولانی‌مدت، تغییر شکل، درد و کاهش عملکرد را به همراه داشته باشد. همچنین، انگشت مالت، که ممکن است هنگام انجام وظایف ساده‌تر مانند تا زدن روتختی یا شستشوی فرش رخ دهد، نیز از شایع‌ترین علل این اتفاق است. اما علت شایع‌تر این اتفاق ضربه به نوک انگشت یا فشار یک جسم مانند تلاش برای گرفتن توپ است.

تشخیص انگشت چکشی


ارزیابی شامل معاینه بصری انگشتان همراه با بررسی طیف حرکت انگشتان است. اشعه ایکس نیز برای تعیین اینکه آیا شکست ایجاد شده است یا خیر انجام می‌شود.

درمان‌های غیر جراحی


   درمان‌های غیر جراحی

با توجه به‌شدت آسیب، درمان انگشت پنجه‌ای معمولاً شامل جراحی نمی‌شود:

 • یخ باید بلافاصله اعمال شود و دست باید بالا (انگشتان به سمت سقف) باشد.
 • باید در عرض یک هفته پس از آسیب اقدامات پزشکی انجام شود. این اقدامات به‌خصوص زمانی ضرورت می‌یابد که زیر ناخن خون باشد یا اگر ناخن جدا شود. این اتفاق ممکن است نشانه‌ای از شکستگی یا پارگی ناخن باشد.
 • انواع مختلفی از اسپلینت ها و گچ برای انگشتان پنجه‌ای قابل‌استفاده است. هدف از استفاده از این ابزار این است که انگشتان دست تا زمان بهبود تاندون صاف نگه داشته شود. در اکثر موارد، اسپلینت به مدت هشت هفته به‌طور تمام‌وقت پوشیده می‌شود. در طول سه تا چهار هفته بیماران به‌تدریج شروع به پوشیدن اسپلینت چند ساعت در روز می‌کنند. معمولاً با استفاده از این درمان انگشت عملکرد و ظاهر قابل قبول را به دست می‌آورد. اگرچه وجود کمی خشکی به‌عنوان نتیجه این درمان غیرمعمول نیست. پزشک شما در مورد چگونگی استفاده از اسپلینت آموزش می‌دهد و همچنان تمریناتی را برای حفظ حرکت در مفصل وسط (مفصل پروگزیمال بین فالانژال) نشان می‌دهد، بنابراین انگشتتان خشک نخواهد شد. هنگامی‌که انگشت پنجه‌ای بهبود یابد پزشک به شما آموزش می‌دهد تا تمریناتی را برای دست یافتن به حرکت در نوک انگشتان انجام دهید.
 • در کودکان آسیب انگشت پنجه‌ای ممکن است غضروف، که رشد استخوان را کنترل می‌کند، درگیر کند. پزشک باید با دقت این آسیب را در کودکان ارزیابی و درمان کند تا انگشت از بین نرود یا تغییر شکل ندهد.

چه تمریناتی برای انگشت مالت انجام می‌شود؟


چه تمریناتی برای انگشت مالت انجام می‌شود؟

شما می‌توانید این تمرینات را بلافاصله انجام دهید.

 • محدوده حرکتی منفعل انگشت: انگشت آسیب‌دیده را به‌آرامی با دست دیگر خم‌کنید. سپس به‌آرامی انگشت آسیب‌دیده را با کمک دست دیگر صاف کنید. به‌آرامی حرکت را تکرار کنید و در انتهای هر حرکت 5 ثانیه نگه‌دارید. این حرکت را 10 بار انجام دهید. این تمرینات 3 تا 5 بار در روز باید انجام شود.
 • مشت کردن دست: دست خود را مشت کنید. اگر انگشت آسیب‌دیده مشت نمی‌شود، سعی کنید با دست دیگر این کار را انجام دهید. این موقعیت را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. 10 بار تکرار کنید.
 • بلند کردن اشیا: بلند کردن اشیاء کوچک مانند سکه، تیله، سوزن یا دکمه‌ها را با استفاده از انگشت شست و انگشت آسیب‌دیده تمرین کنید.
 • اکستنشن و کشش انگشت: کف دست خود را بر روی میز بگذارید و انگشتان خود را صاف بکشید. هر انگشت را به‌صورت صاف بلند کنید. هر انگشت را برای 5 ثانیه نگه دارید و سپس آن را پایین بیاورید. این حرکت را ادامه دهید تا برای تمام پنج‌انگشت انجام شود. 10 بار تکرار کنید.
 • فشردن اجسام: یک توپ لاستیکی نرم را فشار داده و فشار را برای 5 ثانیه نگه دارید. 2 ست 15 تایی تکرار کنید.

جراحی مالت فینگر
جراحی مالت فینگر

ترمیم جراحی ممکن است زمانی در نظر گرفته شود که آسیب انگشت چکشی باعث شکستگی یا ناهماهنگی مفصلی زیادی به استخوان شود. در این موارد، پین‌ها، سیم‌ها و یا حتی پیچ‌های کوچک برای محافظت از قطعه استخوان و جفت کردن مجدد استفاده می‌شود. جراحی ممکن است در نظر گرفته شود اگر پوشیدن اسپلینت امکان‌پذیر نباشد و یا اگر درمان غیر جراحی در بهبود انگشت چکشی کافی نباشد. درمان جراحی تاندون آسیب‌دیده می‌تواند شامل تنگ کردن بافت تاندون کشیده شده، استفاده از پیوند تاندون یا حتی اتصال مستقیم به مفصل باشد. جراح شما بهترین روش را با توجه به وضعیت شما توصیه خواهد کرد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک