نقش آر اف در بیماری های ستون فقرات چیست و عوارض احتمالی آن کدامند؟

آر اف

نوروتومی فرکانس رادیویی (آر- اِف)، از حرارت به وجود آمده توسط امواج رادیویی استفاده می­کند تا عصب­های بخصوصی از بدن را مورد هدف قرار داده و قابلیت آن­ها برای ارسال سیگنال­های درد را از بین ببرد. این فرآیند به نام “فرسایش فرکانس رادیویی” نیز شناخته می­شود.

سوزن­های وارد شده به پوست بدن شما و نزدیک محل دردناک، امواج رادیویی را به سمت عصب­های هدف، هدایت می­کند. پزشک شما، از اسکن­های تصویربرداری شده در طی فرآیند نوروتومی آر- اِف (و برای اطمینان از قرار گرفتن درست سوزن­ها)، استفاده خواهد کرد.

فرسایش فرکانس رادیویی از جریان الکتریکی برای گرم کردن بخش کوچکی از بافت عصبی و جلوگیری از ارسال سیگنال­های درد، استفاده می­کند. این عمل می­تواند منجر به آسایش طولانی­ مدت افرادی گردد که با درد مزمن (بخصوص درد موجود در کمر، گردن و مفصل­های آرتروزی) دست و پنجه نرم می­کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد آر اف درمانی در ناحیه ستون فقرات و رزرو وقت مشاوره در مرکز جامع توانبخشی امید به شماره 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

اهداف فرسایش فرکانس رادیویی


اهداف درمان مفصل­های فاسِت و ساکروایلیاک با استفاده از روش فرسایش فرکانس رادیویی، عبارتند از:

  • کاهش درد در ناحیه گردن یا کمر برای مدت زمان طولانی­. به طور معمول، زمان آن بیشتر از 6 ماه خواهد بود.
  • بهبود کارکرد گردن و کمر برای محدوده حرکتی بیشتر. این عمل به بیمار اجازه می­دهد تا برنامه درمان فیزیکی خود را ادامه دهد.
  • کاهش استفاده از مسکن­ها، که باعث ایجاد عوارض جدی یا ریسک در اثر استفاده طولانی مدت، می­شود.
  • جلوگیری یا به تعویق انداختن عمل جراحی، که منجر به ایجاد ریسک­های اضافه و طولانی شدن مدت زمان بهبودی می­شود.

حتی اگر درد به طور کامل از بین نرفته باشد، آر- اِف ممکن است تسکینی متوسط برای کاهش درد و بازگردانی کارکرد حرکات روزانه باشد.

نواع فرسایش فرکانس رادیویی


3 نوع یا گونه تغییر یافته از فرآیند آر- اِف وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد جراحتهای حرارتی بر روی بافت­ها شود. این موارد در زیر توضیح داده شده­ است.

فرسایش فرکانس رادیویی مرسوم ادامه­ دار 

فرسایش فرکانس رادیویی مرسوم و ادامه­ دار، از یک سوزن برای فرستادن جریان ادامه­ دار ولتاژ بالا با هدف تولید زخم حرارتی، استفاده می­کند. سر سوزن حرارتی بین 60 تا 80 درجه سلسیوس پیدا می­کند.

 فرسایش فرکانس رادیویی پالس­دار (ضربان­دار)

فرسایش فرکانس رادیویی پالس­دار از سوزنی استفاده می­کند که شلیک­هایی کوتاه از جریان ولتاژ بالا را ارسال می­کند و بین آن، در زمان­هایی که جریانی عبور نمی­کند، فازهای خاموش وجود دارد. سوزن تا حداکثر 42 درجه سلسیوس در این روش، حرارت داده میشود.

فرسایش فرکانس رادیویی خنک ­کننده آبی 

فرسایش فرکانس رادیویی خنک­ کننده آبی از سوزنی مخصوص که تا دمای 60 درجه سلسیوس حرارت یافته است (ولی توسط جریان دائمی آب خنک می­شود)، استفاده میکند. آب، اجازه عبور یک جریان تنظیم شده را می­دهد و همچنین از حرارت بیش از حد سر سوزن، جلوگیری می­کند.

فرسایش فرکانس رادیویی مرسوم ادامه ­دار و فرسایش فرکانس رادیویی پالس­دار، زخم­های کوچک و معین خوبی را به وجود می آورند، در حالی که فرسایش فرکانس رادیویی خنک­ کننده آبی، باعث ایجاد زخم­های بزرگتر در نواحی بزرگتر بافتی می­شوند. تمام سه نوع از فرآیند آر- اِف قادر هستند تا آسایشی طولانی­ مدت برای افراد با درد مزمن، به وجود آورند.

چه کسی داوطلب خواهد بود؟


فرسایش فرکانس رادیویی یک گزینه درمانی برای بیمارانی است که تسکین درد موفقیت­ آمیز، بعد از یک تزریق بلوک گیرنده عصب/درد تشخیصی را تجربه می­کنند.

 

متقاضیان آر اف

 

فرسایش فرکانس رادیویی، به وسیله راهنمایی فلوروسکوپی (اشعه ایکس) انجام می­پذیرد و نباید بر روی افرادی انجام شود که دارای عفونت هستند، باردار هستند، یا مشکلات خونریزی دارند.

انتظاری که از درمان آر- اِف می­توانید داشته باشید


قبل از درمان

پزشکی که این فرآیند را انجام می­دهد، سابقه پزشکی و مطالعات تصویربرداری قبلی شما را، برای برنامه ­ریزی بهترین محل برای انجام فرسایش، مرور خواهد کرد. خود را برای پرسیدن سوالات در این قرار ملاقات، آماده کنید.

بیمارانی که از آسپیرین یا داروهای رقیق­ کننده خون استفاده می­کنند، ممکن است چند روز قبل از انجام فرآیند مجبور به کنار گذاشتن آن­ها باشند. هرگونه دارو (شامل شخصی که آن را تجویز کرده و دکتری که عمل تزریق را انجام خواهد داد) را با پزشکان خود در میان بگذارید.

این فرآیند، معمولاً در مجموعه ­ای یا مرکزی مخصوص برای انجام فرآیند­های سرپایی (که به عمل فلوروسکوپی نیز دسترسی دارد)، صورت می­پذیرد. برنامه­ ریزی کنید تا شخصی در روز انجام عمل فرسایش، شما را با ماشین ببرد و بیاورد.

در حین درمان

در زمان انجام فرآیند، از شما درخواست می­شود تا فرم­های رضایت­نامه را امضا کنید. همچنین، لیست داروهایی را که مصرف می­کنید را باید ارائه دهید و هرگونه حساسیت به دارو را میبایست اعلام کنید. این فرآیند کوتاه، ممکن است بین 15 تا 45 دقیقه، همراه با مدت زمان بهبود، به طول بینجامد.

قدم 1: آماده ­سازی بیمار 

بیمار بر روی میز اشعه ایکس دراز می­کشد. از بی­حسی موضعی برای بی­حس کردن نقطه درمان استفاده می­شود. بیمار مقدار کمی ناراحتی را در حین درمان، احساس خواهد کرد. بیمار در طول فرآیند بیدار است و برای ارائه بازخورد در طی فرآیند، آگاه می­باشد. آرامبخش با دوز پایین، مانند والیوم یا وِرسِد، معمولاً تنها دارویی است که برای این فرآیند تجویز می­شود.

قدم 2: فرو کردن سوزن

تکنیک استفاده شده برای فرسایش اعصاب، مشابه با تکنیکی است که برای تشخیص بلوک­ها یا انسدادها، به کار می­رود. با کمک فلوروسکوپ (یک اشعه ایکس زنده)، دکتر یک سوزن نازک و توخالی را داخل ناحیه­ای که مقصر ایجاد درد می­باشد، فرو می­کند. فلوروسکوپی به دکتر اجازه می­دهد تا در زمان واقعی، سوزن را بر روی مانیتور فلوروسکوپ مشاهده و از قرار گرفتن سوزن در جای مناسب، اطمینان حاصل کند. سوزنی مخالف ممکن است تزریق شود تا درستی محل سوزن را تایید کند. مقداری ناراحتی به وجود می آید، اما بیماران، معمولاً فشار بیشتری را نسبت به درد احساس خواهند کرد.

قدم 3: ارسال جریان حرارتی 

هنگامی که سوزن در محل درست قرار گرفته شده باشد، به بیمار داروی بی­حس ­کننده داده می­شود. پس از آن، یک جریان فرکانس رادیویی، با هدف ایجاد یک سوختگی کوچک و دقیق (به نام زخم و به اندازه نوک سواب پنبه)، از سوزن توخالی عبور می­کند. شدت جریان، بخشی از عصب که درد را منتقل و باعث اختلال در سیگنال تولید درد میشود را از بین می­برد. تشکیل زخم ایجاد شده، در حدود 90 ثانیه برای هر محل زمان می­برد و عصب­های فراوانی می­توانند در یک بازه زمانی، سوزانده شوند.

بعد از درمان

بیشتر بیماران می­توانند بلافاصله پس از تمام شدن فرآیند، شروع به راه رفتن کنند. بعد از تحت­ نظر بودن طی مدتی کوتاه، شما معمولاً قادر به ترک دفتر یا مرکز درمانی خواهید بود. یک نفر باید شما را با ماشین به خانه ببرد.

 

درمان با آر اف

 

بیماران ممکن است درد ناشی از انجام فرآیند را تا 14 روز بعد، احساس کنند؛ اما این مورد معمولاً به خاطر اثرات باقی­مانده از فرسایش اعصاب یا اسپاسم ماهیچه به وجود خواهد آمد. بیماران اغلب فعال هستند و بین 24 تا 72 ساعت پس از انجام فرآیند، به سر کار خود باز خواهند گشت. تسکین درد معمولاً در بازه 10 روز اتفاق خواهد افتاد. با این­حال، تسکین این درد ممکن است برای بعضی بیماران فوری باشد و برای برخی دیگر تا سه هفته زمان ببرد.

بیماران باید یک قرار ملاقات برای بررسی وضعیت خود، با متخصص درمانی یا توصیه شده، پس از انجام فرآیند، ترتیب دهند. دلیل این امر، مستندسازی اثرات، رسیدگی به هرگونه نگرانی از جانب بیمار برای درمان­های آینده و توقعات می­باشد.

نتایج درمان آر- اِف


تسکین درد ممکن است از 9 ماه تا بیش از 2 سال، ادامه داشته باشد. این امکان وجود دارد که عصب سوزانده شده در داخل زخم (که توسط فرسایش فرکانس رادیویی به وجود آمده است)، دوباره رشد کند. اگر عصب دوباره رشد کند، این اتفاق معمولاً 6 تا 12 ماه بعد از انجام فرآیند خواهد بود. فرسایش فرکانس رادیویی بین 70 تا 80 درصد، در بین بیمارانی که بلوک­های عصبی موفقی دارند، مؤثر می­باشد. فرآیند در صورت نیاز، می­تواند تکرار گردد.

ریسک­های درمان آر- اِف


عوارض معمول این فرآیند، عبارتند از:

  • بی­حسی موقت
  • درد موقت در محل انجام فرآیند

عوارض جدی­تر که به ندرت ممکن است اتفاق بیافتد، عبارتند از:

  • خونریزی
  • عفونت
  • آسیب­دیدگی عصب­ها
  • واکنش آلرژیک نسبت به بی­حس­ کننده استفاده شده برای بی­حس کردن پوست

سوالات متداول


درصد موفقیت روش فرسایش فرکانس رادیویی، چقدر است؟

فرسایش فرکانس رادیویی بین 70 تا 80 درصد، در بین بیمارانی که بلوک­های عصبی موفقی دارند، مؤثر می­باشد. فرآیند در صورت نیاز، می­تواند تکرار گردد.

تسکین درد کامل پس از انجام درمان آر- اِف، چقدر زمان می­برد؟ 

تسکین کامل درد را می­توان بین 2 تا 3 هفته پس از انجام فرآیند، انتظار داشت. دلیل این امر آن است که عصب­های فرسوده، برای از بین رفتن و جلوگیری از ارسال سیگنال­های درد، احتیاج به زمان حواهند داشت.

آیا هنگامی که فرآیند فرسایش انجام می­شود، شما بیدار هستید؟

بله در حین انجام فرآیند فرسایش فرکانس رادیویی، بیمار بیدار است. با این­حال، ناحیه تحت درمان به وسیله بی­حس­ کننده­ های موضعی، بی­حس شده است.

آیا فرسایش اعصاب می­تواند منجر به ایجاد درد بیشتر شود؟

شما ممکن است مقدار کمی از درد را در روزهای بعد از عمل، به صورت افزایش یافته، تجربه کنید. این مورد، به دلیل تحریک شدن عصب­ها به وجود می­ آید، اما وضعیتی عادی است و به مرور زمان شدت آن کاهش پیدا خواهد کرد.

تلفن نوبت دهی کلینیک