درمان بدن‌درد در کرونا چیست (دارو، استراحت، تحرک کافی و …)

بدن‌دردکرونا

با توجه به افزایش بی‌سابقه موارد ابتلا به ویروس کووید-۱۹، جامعه جهانی با خطر ابتلا به این بیماری روبرو است. علائم شائع این ویروس شامل تب، ضعف عمومی، سرفه، سرماخوردگی، تنگی نفس، اسهال و درد بدن می‌باشد. اما تمایز بین درد بدن عادی و درد ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ حتی پس از دریافت نتایج منفی آزمایش می‌تواند سخت باشد. این تمایز ممکن است حتی برای پزشکان نیز چالش‌برانگیز باشد و دقت و درستی تشخیص را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، درد بدن و کشیدن ممکن است به دلیل عوامل متعددی رخ دهد و به نظر می‌رسد درد عضلانی ناشی از ویروس کووید-۱۹ کمی متفاوت باشد. این مقاله توضیحاتی درباره روش‌های مدیریت درد بدن در خانه برای بیماران کووید-۱۹ ارائه می‌دهد.

اما اگر در کنار مواردی چون سرفه خشک، تنگی ­نفس و علائم دیگر بیماری کووید-19 مانند تب، از بین رفتن حس بویایی و غیره، مورد درد عضلات را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه فرمائید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان مناسب برای بدن‌درد در دوران کرونا و یا برای رزرو نوبت در کلینیک توانبخشی امید، با شماره تلفن 09128444990 تماس حاصل فرمایید.

علت بدن‌درد در دوران کرونا

اگرچه درد ماهیچه ممکن است ناشی از عوامل دیگری به جز بیماری کووید-19 نیز باشد، کارشناسان سلامت معتقدند که چندین نوع عفونت ویروسی می‌تواند باعث بروز درد ماهیچه شود. درد ماهیچه ناشی از عفونت‌های ویروسی، از جمله ویروس کووید-19، ممکن است پس از تحریک سیستم دفاعی بدن توسط ویروس به وجود آید. در یک عفونت، بدن به سختی با پاتوژن‌ها مبارزه می‌کند و این منجر به واکنش‌های التهابی می‌شود. این واکنش ممکن است باعث ایجاد درد ماهیچه شود.

درد ماهیچه ناشی از آزادسازی اینترلوکین‌ها توسط سلول‌های سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آید. اینترلوکین‌ها پروتئین‌هایی هستند که در فرآیند مقاومت در برابر پاتوژن‌های مهاجم به بدن کمک می‌کنند.

درد ماهیچه ناشی از ابتلا به کووید-19 به طور معمول با درد ماهیچه ناشی از فعالیت فیزیکی سنگین یک فرد متفاوت است و ممکن است تا چند روز ادامه یابد. به عبارت دیگر، درد ماهیچه ناشی از ابتلا به کووید-19 معمولاً برای چندین روز پابرجاست. در مقابل، درد ناشی از فعالیت بدنی در عمل تا چند ساعت پس از آن باقی می‌ماند و در نهایت به پایان می‌رسد.

همچنین، درد ماهیچه ناشی از ابتلا به کووید- 19 می­تواند پخش شود و کل بدن را در بر بگیرد. اما برخی گزارش­ها ناشی از آن است که این درد معمولاً در محوطه پایین کمر باقی می­ماند.

چگونگی مدیریت بدن­ درد برای بیماران مبتلا به کووید


درد ماهیچه یا مفصل ایجاد شده در بیماران مبتلا به کووید-19 می­تواند هفته ­ها یا حتی روزها به طول بیانجامد. بسیاری از بیماران حتی بعد مشخص شدن نتیجه منفی تست خود، نسبت به چنین دردهایی گله و شکایت دارند. در نتیجه، این عامل در حال حاضر به عنوان نشانه ­ای از سندروم پسا-کووید در نظر گرفته می­شود. در اینجا، چند نکته برای مدیریت بدن ­درد بیماران با تست کووید مثبت در خانه ارائه شده است:

از مسکن­ها/داروهای مناسب استفاده کنید

اگر درد بدن در فعالیت­های روزانه شما اختلال ایجاد می­کند، باید از یک قرص مسکن استفاده نمایید. مردم معمولاً از داروهای ضد تب و لرز به صورت خود تجویز استفاده می­کنند. از این عمل بایستی پرهیز نمود، چون استفاده بیش از اندازه داروهای ضد تب و لرز منجر به صدمه خوردن کبد می­شود. شما باید از نسخه ­های مناسب دکتر که شامل داروهای شل­کننده ماهیچه ­ها میباشد، استفاده کنید. از پمادها نیز برای دردهای خفیف استفاده می­شود و این­ها همراه با دارو می­تواند تسکین بیشتری به همراه داشته باشد.

داروهای بدن‌دردکرونا

مایعات به اندازه کافی بنوشید

ما باید به اندازه کافی مایعات بنوشیم تا کارکرد بدنمان به درستی صورت پذیرد. نوشیدن مایعات به مقدار کم منجر به کاهش آب در دیسک­های ستون فقراتمان می­شود و به همین دلیل ضربه ­پذیری آن­ها کاهش پیدا خواهد کرد. این عامل در نهایت باعث کشیدگی عضلات پشت می شود و درد ایجاد خواهد کرد. خوردن میوه­ هایی مانند هندوانه و خربزه به هیدراته کردن افراد در زمان حرارت­های اذیت ­کننده خیلی کمک می­کند.

در رژیمتان ویتامین D را لحاظ کنید 

ویتامین­ها به بدنمان کمک می­کند که کارکرد روان­تری داشته باشد. ویتامین D به بدن ما در جذب مواد معدنی مانند کلسیم در بدن، کمک می­کند. با ایستادن در نور آفتاب به مقدار کافی (که به بدن در دریافت ویتامین D کمک می­کند)، استخوان­های بدن به همراه سیستم ایمنی بدن مقاومت بیشتری به دست خواهند آورد و بدن ­درد را کاهش خواهند داد. هیچ رابطه مستقیمی بین پشت­ درد هنگام ابتلا به کووید با تست مثبت و ویتامین D وجود ندارد، ولی این عامل در نهایت به قوی­سازی استخوان­ها و درمان پشت­ دردها کمک خواهد کرد.

به بدن خود تحرک ببخشید 

یکی از عوامل اصلی بدن ­درد در بیماران کووید، عدم تحرک بدن در هنگام قرنطینه می­باشد. افراد بایستی ورزش­های خاص ریَوی به همراه حرکات کششی را انجام دهند تا مشکل درد ماهیچه حل شود. در بعضی موارد که بیماران برای ورزش کردن خیلی ضعیف هستند، باید مراقب حالت­های بدن خود در هنگام نشستن و خوابیدن باشند.

تحرک برای بدن‌دردکرونا

با دکتر خود صحبت کنید

اگر درد بدن افزایش پیدا کند یا تداوم داشته باشد، باید به دکتر مراجعه کنید. برای دریافت خدمات درمانی در صورت لزوم، مشورت گرفتن از دکتر برای شما امری ضروریست. با جزئیات کامل با دکتر خود درباره محل و شدت دردهایتان صحبت کنید.

بنابراین، این موارد از سری نکات مهم برای مدیریت بدن­ درد در افراد مبتلا به ویروس بود. شما باید همیشه به خاطر بسپارید که کووید-19 هنوز هم یک ویروس نسبتاً جدید محسوب میشود و ما هنوز در مسیر شناخت و دانستن موارد جدید در مورد این ویروس قدم برمی­داریم. نکات تأثیرگذار لیست شده در بالا می­تواند به مدیریت بدن ­درد در بیماران کووید حتی در خانه نیز کمک کند.

درد ماهیچه دوره کووید-19 و پسا-کووید چیست؟


عوارض پسا-کووید می­تواند بعد از یک یا دو ماه بعد از شروع بیماری خود را نشان دهد. علائمی که بیماران بعد از بیماری کووید ممکن است با آن مواجه شوند عبارتند از کوفتگی، سردردهای متناوب و درد مفصل. همچنین این افراد احساس نمی­کنند که به حالت عادی برگشته ­اند. این گروه از بیماران نیاز به یک ارزیابی مناسب دارند.

درد ماهیچه و بدن‌دردکرونا

آیا درد مفصل دوران پسا-کووید قابل ترمیم است یا خیر؟

در ابتدا دسترسی به سابقه بیمار امری ضروریست تا بررسی گردد که این فرد در گذشته از طریق موارد مفصلی رنج نبرده باشد. بعد از آن، مفصل­ها باید آنالیز شوند تا بررسی گردد که عفونت ویروسی یا هیچگونه بیماری به ساختار بافت­ها آسیب دائمی وارد نکرده باشد.

در صورتی که هیچ سابقه ­ای از بیماری یا آسیب شدید به بافت­ها وجود نداشته باشد، موارد زیر میبایست انجام پذیرد.

  • بیماران باید به تدریج به سمت ورزش­های فیزیکی بازگردند. در بیشتر موارد، این اتفاق می­افتد که بسیاری از ما عادت به استراحت کردن بیشتر از دو روز نداریم.
  • استراحت کردن. هیدراته کردن مناسب و استفاده از برخی مکمل­ها می­تواند در این راه کمک کند.
  • برای جلوگیری از روبرو شدن با دردهای پسا-کووید، فرد نباید کاملاً بی تحرک باشد و اگر شما در قرنطینه هستید، پس ورزش در حد متوسط باید برای شما ادامه پیدا کند.
  • با این­حال، در خلال بیماری کووید، شخص باید از انجام ورزش­های سخت پرهیز کند. این به آن دلیل است که شما ممکن است با وضعیتی به نام هیپوکسی یا کمبود اکسیژن اشباع مواجه شوید و به خاطر آن ممکن است از کمبود هوا در متابولیسم همراه با افزایش سطح لاکتات رنج ببرید. این امر منجر به افزایش شدت بیماری خواهد شد.
  • اگر آسیبی به مفصل­ها وارد نشده باشد، مردم به مرور زمان می­توانند بهبود پیدا کنند.

هنگامی که به استخوان­ها و مفصل­ها آسیب وارد شده باشد 

مطالعات اخیر قادر بوده ­اند این مورد را برقرار کنند که ممکن است در بیماران پسا-کووید که به تازگی از چنین مسائلی رنج برده ­اند یا افرادی که آن را تجربه نکرده ­اند، موردی به نام زوال مفصل وجود داشته باشد.

بیماری کووید قادر است قابلیت پاسخگویی خودکار سیستم ایمنی بدن را به کار اندازد و این مورد کشف شده است که در شرایطی که بیماران از آرتروز یا موارد دیگر رنج برده ­اند، زوال وجود داشته است.

حتی بیمارانی که هیچگاه مشکلی مرتبط با مفصل نداشتند، به تازگی با مشکلاتی مفصلی مراجعه می­کنند.

کووید ممکن است تا مرحله درد ماهیچه پس از بیماری ادامه پیدا نکند، ولی پتانسیل تشدید مشکلات مفصلی قبل را دارد و همچنین در مواردی منجر به آغاز بیماری­های سیستم ایمنی خودکار بدن می شود.

با این­حال، این وضعیت به احتمال زیاد درست نمی­شود و فقط قدم­هایی می­توان در جهت کاهش سرعت پیشرفت زوال برداشت. دکتری می­فرماید ” به طور کلی، تأثیرپذیری هر مفصل به عنوان فرآیند واکنشی سیستم ایمنی خودکار بدن در قبال یک ویروس، به مانند بیماری زوال مفصل، منجر به افزایش فرآیند زوال خواهد شد”.

چه کارهایی می­تواند صورت پذیرد؟

  • نباید از درد مداوم مفصل و ماهیچه چشم­ پوشی کرد.
  • حتی اگر بعد از 4 تا 6 ماه پس از اتمام بیماری کووید احساس درد مداوم می­کنید، احتیاج به بررسی دارد.
  • اگر شخص از بیماری آرتروز خود­ایمنی رنج برده است، پس باید به یک روماتولوژیست مراجعه کند.
  • با این­که حالت زوال را نمی­توان برگرداند، درمان می­بایست صورت پذیرد تا فرآیند رو متوقف یا سرعت آن را پایین آورد.
  • با این­که بعضی از علائم پسا-کووید احتیاج به زمان خود برای بهبود دارند، موارد دیگری وجود دارد که نباید از آنها چشم­ پوشی کرد. شخص باید از تناسب فیزیکی اندام و تغذیه خود در حین بهبود و برای سلامت خوب طولانی مدت، مراقبت کند.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک