درمان درد استخوان لگن با توانبخشی عضلات ران، مفصل هیپ و تزریقات

درمان درد استخوان لگن با توانبخشی عضلات ران، مفصل هیپ و تزریقات

بسیاری از افراد درد لگن را تجربه کردند. لگن شما بزرگترین توپی و مفصل سوکت در بدن است، که به به فرد اجازه محدوده حرکتی گسترده ای را می‌دهد. هر زمان که حرکت کرده از این مفصل استفاده می‌کنید.  برای محافظت از این مفصل ، لایه‌ای از غضروف بین استخوان ها وجود دارد، که به محافظت از ضربه و جلوگیری از اصطکاک کمک می‌کند.

علی رغم دوام این مفصل، محدوده گسترده حرکتی و این حقیقت که فشار و وزن زیادی را تحمل می‌کند، باعث می‌شود که به آسانی دچار آسیب شود. این اتفاق از طریق آسیب یا فرسایش رخ می دهد.

درد لگن ممکن است ناشی از آرتروز باشد

افرادی که دچار آرتروز هستند، ممکن است درد مزمن و درد هنگام راه رفتن را تجربه کنند. اگر شما زمین خورده یا تصادف کردید که پای شما آسیب دیده، یا ورم و درد در لگن شما ایجاد شده، فوراً برای درمان پزشکی مراجعه کنید.

پزشکان ما در کلینیک امید برای درمان درد مفصل لگن، ابتدا با استفاده از معاینات دقیق به ارزیابی میزان آسیب وارده به ساختمان های اطراف مفصل مانند ماهیچه ها و بررسی وجود درد های ارجاعی می پردازند و در صورت نیاز آزمایشات خون و تصویر برداری از مفصل درخواست می شود .سپس با ارائه برنامه درمانی اثر بخش و پیشرفته با رویکرد پلکانی یعنی شروع درمان با روش های درمانی ساده مانند دارو، ورزش و فیزیوتراپی و سپس متدهای پیشرفته مانند انواع تزریق ها ازجمله اوزون، استروئید و PRP به شما در غلبه به این بیماری کمک می‌کنند. تزریقات در کلینیک امید تحت هدایت دستگاه سونوگرافی انجام می پذیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن 02122780702 یا 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

علت درد لگن چیست؟


درد لگن، که شامل هر نوع دردی است که در مفصل لگن، ران یا کشاله ران رخ می‌دهد، می‌تواند ناشی از مسائل مختلف گسترده ای باشد. آسیب ها، مشکلات مزمن ، کاهش جریان خون، و بالا رفتن سن، همگی می‌تواند منجر به درد در اطراف لگن شود. درد لگن ممکن است نشانه مشکل مهم دیگری در پایین ستون فقرات باشد. این نوع از ناراحتی ممکن است همراه با خشکی یا محدود شدن حرکات باشد، و ممکن است با فعالیت یا هنگامی که روی ناحیه آسیب دیده دراز کشیده‌اید، بدتر شود. علت و شرایط درد عادی لگن عبارتند از :

درد لگن ناشی از آسیب یا ضربه به لگن

شکستگی لگن در میان افراد مسن ، به خصوص زنان و افرادی که دچار پوکی استخوان هستند که مشکلی است که توده استخوانی را کاهش می‌دهد ، متداول است. شکستگی لگن هنگامی منجر به درد می‌شود که به ساق پا فشار وارد شده یا هنگامی که ساق پا بالا کشیده یا به طور مستقیم قرار بگیرد. اغلب، انگشتان پا در همان سمت آسیب دیده لگن، به سمت بیرون می‌چرخد.
نکروز آواسکولار (AVN) لگن، زمانی رخ می‌دهد که منابع خون را کاهش داده و باعث مرگ بافت های استخوانی در لگن شود. نکروز آواسکولار می‌تواند ناشی از یک آسیب به لگن یا بافت‌های چربی در رگ های خونی باشد؛ ممکن است به علت شرایط خاص مانند کم خونی داسی شکل یا بیماری گوچر رخ دهد. نکروز آواسکولار که در میان افراد بین 30 تا 60 ساله شایع است، منجر به درد در مفاصل لگن یا در ران ، کشاله ران یا باسن باشد. هنگامی که شخصی دچار این مشکل می‌شود، این درد ممکن است خفیف باشد یا هنگامی رخ دهد که روی لگن فشار وارد شود؛ با گذشت زمان، این درد حتی هنگام دراز کشیدن نیز وجود دارد.

بیماری بورسیت

بورسیت ناشی از التهاب یا آسیب بورس ، کیسه حاوی مایع در اطراف مفاصل است که در طول حرکت استخوان ها آن ها را نرم می‌کند. بورسیت اغلب در شانه و آرنج متداول است اما این مشکل می‌تواند بر لگن اثر بگذارد، منجر به خشکی ، درد و حساسیت شود.

آرتروز

آرتروز لگن، شامل استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید است، که ناشی از زوال غضروف درون مفاصل لگن است که اغلب به علت سن، التهاب یا آسیب های ضربه‌ای ایجاد می‌شود. استئوآرتریت در میان زنان و افراد میانسال و همچنین افرادی که فشار منظم بر لگن وارد می‌کنند، کار می‌کند. آرتروز می‌تواند منجر به خشکی ، حساسیت و درد در لگن ، قسمت داخلی ران و باسن شود. برخی از افراد نیز احساس سایش داخلی را هنگام راه رفتن حس می‌کنند. هنگامی که خار استخوانی ایجاد می‌شود، این درد ممکن است بسیار شدید شود.

التهاب تاندون لگن

التهاب تاندون لگن هنگامی رخ می‌دهد که تاندون لگن ملتهب شود، که اغلب به دلیل افزایش فشار ناشی از حرکت تکراری با گذشت زمان ایجاد می‌شود. دوندگان بویژه مستعد سندروم ایلیوتیبیال است که نوع شایع التهاب تاندون است که منجر به سفت شدن و درد در ناحیه بیرونی لگن می‌شود. درد سندروم ایلیوتیبیال می‌تواند تا پایین و خارج زانو نیز کشیده شود.

سیاتیک

عصب سیاتیک به سمت پایین ستون فقرات از باسن و لگن، و تا پایین ساق پا ادامه دارد. سیاتیک زمانی رخ می‌دهد که بخشی از این عصب ملتهب شده به دلیل فشار، که اغلب ناشی از دیسک کمر یا خار استخوانی در پایین ستون فقرات است، ایجاد می‌شود. سیاتیک منجر به درد در پشت لگن، باسن یا پشت ساق پا می‌شود، و می‌تواند گاهی اوقات منجر به بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در پا شود. درد عصب سیاتیک که از درد خفیف تا درد شدید و زجرآور است ، ممکن است حتی شبیه به یک ضربه الکتریکی در لگن یا پشت ران به نظر برسد.
با اینکه عصب سیاتیک که در طول عضله پیریفورمیس که در باسن است، ادامه دارد، ممکن است توسط سندرم پیریفورمیس تحریک شود. این اختلال هنگامی که اسپاسم عضله پیرییفورمیس رخ می‌دهد، منجر به درد باسن شده که می‌تواند از پایین کمر یا تا پشت ساق پا کشیده شود.

دیگر علت‌ها و مشکلات درد لگن

قوز کمر، یک خمیدگی گرد شدید در پشت است که ممکن است ناشی از پوکی استخوان یا ناهنجاری ستون فقرات باشد. در حالی که قوز خفیف عمدتاً باعث ایجاد مشکلی نمی‌شود، موارد شدیدتر باعث خشکی پشت و لگن و درد می‌شود.

علائم اختلال لگن چیست؟


لگن یک مفصل پیچیده ساخته شده از استخوان، غضروف ، رباط‌ها ، عضله و مایع لغزنده است. در نتیجه علائم اختلال لگن براساس علت این اختلال و بخشی از مفصل لگن که باعث ایجاد مشکل شده ، متفاوت است. علائم شایع اختلال لگن شامل :
• درد در لگن
• لنگیدن
• کاهش حرکت مفصل لگن
• درد رجوعی (ممکن است در ساق پا احساس شود)
• خشکی عضله
• درد در ساق پا هنگامی که به پا فشار وارد می‌شود.

اختلالات لگن چگونه تشخیص داده می‌شود؟


اگر در ناحیه لگن درد دارید، پزشک ممکن است معاینات فیزیکی و آزمایشات تصویربرداری را انجام دهد تا علت را تشخیص دهد. معاینات بصری ساده ممکن است ناهنجاری یا آسیب را آشکار کند. پزشک ممکن است پای شما را در جهات مختلف حرکت داده تا سختی ، حس پرش یا درد را مشخص کند. این کار می‌تواند منبع مشکلات لگن را نشان دهد. با این حال ، آزمایشات بیشتری ممکن است برای تایید تشخیص لازم باشد.

آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری متداول برای تشخیص اختلالات لگن عبارتند از:
• اشعه ایکس
• اولتراسوند
• اسکن استخوانی
• تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
• آرتروگرام

آزمایشات تصویربرداری به پزشک این امکان را می‌دهد تا تمام جزئیات لگن را بررسی کند. آنها می‌توانند با استفاده از این آزمایشات تصویربرداری شکستگی‌ها، ناهنجاری‌ها یا ورم را ببینند.

بافت برداری استخوان

پزشک ممکن است بافت‌برداری استخوان انجام دهد تا ناهنجاری‌های استخوان و بافت های اطراف آن را بررسی ‌کند. در طول بیوپسی استخوان، جراح از یک سوزن استفاده می‌کند تا نمونه کوچکی از استخوان شما را بردارد. این نمونه ممکن است ناهنجاری‌های سلول‌های استخوانی را آشکار کند. اینکار به پزشک در شناخت علت اختلال لگن کمک می‌کند.

درد لگن چگونه درمان می‌شود؟


هنگامی که به دلیل آرتروز (از دست دادن لایه محافظتی در مفصل) یا بورسیت (التهاب پوشش مفصل ) در ناحیه لگن به طور روزانه درد دارید، می‌تواند باعث شود که انجام کارهای روزانه مانند راه رفتن ، بالا رفتن از پله تا خم شدن را کاری طاقت فرسا کند. اما نباید این اتفاق رخ دهد. در اینجا 10 کاری را که می‌توانید انجام دهید تا درد لگن را بهتر مدیریت کنید، بیان شده است.

دارو

درمان درد لگن ناشی از بورسیت، التهاب تاندون و آرتروز (از جمله استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید) ممکن است با استفاده از داروهای NSAIDs (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) یا دیگر داروهای مسکن، و یا با انجام تزریقات استروئید به مفصل آسیب دیده، به کاهش التهاب و ورم کمک کند. همچنین، تزریقات کورتیکواستروئید به مفاصل آسیب دیده ممکن است در کاهش درد ناشی از خارهای استخوانی مؤثر باشد.

سرما یا گرما درمانی برای کاهش التهاب لگن

سرما یا گرما درمانی برای کاهش التهاب لگن

سرد کردن مفصلی که به دلیل آرتروز یا بورسیت ملتهب شده، می‌تواند التهاب را کم کرده و به کاهش درد لگن کمک می‌کند. اگر این ناحیه بسیار دردناک است، گاهی اوقات بیماران می‌توانند چهار یا پنچ بار روزانه حدود 10 تا 15 دقیقه آن ناحیه را سرد کنند. از یک کیسه یخ استفاده کنید و آن را در یک حوله بپیچید، و آن را در جایی احساس درد دارید قرار دهید.
گرم کردن ناحیه مفصلی آرتروز لگن با دوش آب گرم یا حمام می‌تواند مفصل شما را تسکین دهد. با این حال، اگر درد لگن ناشی از بورسیت است، از روش گرم کردن استفاده نکنید. هامفری می‌گوید، دلیل اینکار این است که باعث بدتر شدن التهاب می‌شود.

از انجام فعالیت‌های با فشار بالا خودداری کنید

از انجام فعالیت‌های با فشار بالا خودداری کنیددویدن و پریدن می‌تواند درد لگن ناشی از آرتروز و بورسیبت را بدتر کند، از این رو بهتر است که از انجام آن خودداری کنید. همفوری توصیه می‌کند که راه رفتن بهترین انتخاب است.

کاهش وزن برای بهبود آرتروز

کاهش وزن برای بهبود آرتروز
اگر دچار آستئوآرتریت در ناحیه لگن هستید، که نوعی از آرتروز است که از فرسایش غضروف در مفصل ناشی می‌شود، از دست دادن حتی چند کیلو وزن می‌تواند به کاهش فشار روی مفصل و تسکین درد لگن کمک کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیدر بیماری‌های فرسایشی یا طولانی مدت مانند آرتروز ، نیاز است تا با پزشک یا مشاور پزشکی صحبت کرده تا به طور مؤثر این مشکل شما درمان شود. پزشک شما ممکن است شما را به متخصص پزشکی فیزیوتراپیست ارجاع دهد تا علائم شما را تسکین دهد. فعالیت‌های فیزیوتراپی عبارتند از :

طب سوزنی

طب سوزنیبسیاری از افراد با استفاده از روش‌های پزشکی مکمل مانند طب سوزنی تسکین می‌یابند. این نوع درمانی است که شامل وارد کردن سوزن‌هایی به بدن است که به نقاط ماشه‌ای وارد می‌شود که می‌تواند علائم شما را تسکین دهد.

تحريك الكتريكي عصبي، عضلاني از راه پوست

تحريك الكتريكي عصبي

روش تحريك الكتريكي عصبي- عضلاني از راه پوست (TENS) شامل استفاده از پالس‌های الکتریکی با ولتاژ پایین است که درد را کاهش می‌دهد. اعتقاد بر این است که با مهار هدایت پالس‌های درد برای رسیدن به گیرنده‌های موجود در مغز و نخاع ، درد را کاهش می‌دهد. بیماران یک وسیله را پوشیده که پالس های را ایجاد کرده که درد بیماران را کاهش می‌دهد. تکرار پالس ها در طول درمان و محل الکترودهای الکتریکی روی بدن توسط پزشک براساس شدت مشکل و همچنین واکنش بیمار مشخص می‌شود. اگر به مدت حداقل 4 هفته بکار گرفته شود، می‌تواند درد را بهتر تسکین دهد.
این درمان نباید در بیمارانی که ضربان ساز قلب یا پیس میکر دارند یا افرادی که از مشکلات صرع رنج می‌برند استفاده شود. همچنین نباید در دوران بارداری بکار گرفته شود.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانیماساژ درمانی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی است و با افزایش جریان خون و لنف و همچنین با کاهش فشار عضلات یا به دلیل تاثیرات درمانی تماس ، درد را کاهش می‌دهد.

اوزون درمانی

اوزون درمانی
اوزون درمانی استفاده از اوزون با درجه پزشکی است ، که یک نوع اکسیژن خالص است که واکنش درمانی در بدن ایجاد می‌کند. بدن می‌تواند خود را بازسازی و تجدید کند. هنگامی که بدن دچار بیماری می‌شود، به این دلیل است که این پتاسیل انسداد یافته است. خصوصیات واکنش پذیر اوزون، بدن را تحریک می‌کند تا بسیاری از این موانع را بردارد که از این رو به بدن این امکان را می‌دهد تا بهترین کار را برای بهبود خود انجام دهد.

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

پلاسمای غنی از پلاکت بخش تغلیظ غنی شده پلاسمای خون با پلاکت یا حاوی مقدار بیشتری پلاکت است. پلاسمای خون حاوی فاکتورهای رشد حیاتی است که در ترمیم بافت آسیب دیده کمک کرده و پلاکت ها حاوی ویتامین K هستند که نقش مهمی در شکل‌گیری لخته خون ایجاد می‌کند. این درمان برای درمان درد پا و قوزک پا ، آسیب های تاندون، آسیب های ورزشی و دیگر انواع آسیب به کار گرفته می‌شود.

کشش برای تسکین بورسیت

کشش برای تسکین بورسیت
کشش عضلات لگن که روی ناحیه فوقانی بورس قرار دارد، بخشی از پوشش مفصل لگن شما است، می‌تواند در کاهش مقداری از درد بورسیت مؤثر باشد. روی زمین و روی پایی که درد دارید زانو بزنید، برای حفظ تعادل از یک شی ثابت کمک بگیرید. لگن خاصره خود را به سمت جلو خم کنید، عضلات گلوتال خود را سفت کنید (عضلات باسن شما). سپس از سمت لگنی که آسیب دیده فاصله گرفته، به عنوان مثال اگر روی زانوی راست قرار دارید، به سمت چپ بروید. هامفوری عنوان می‌کند که باید از ناحیه بالای استخوان لگن تا پایین پا و زانو کشش را احساس کنید. این کشش را به مدت 30 ثانیه ادامه داده و آن را یکبار یا دو بار تکرار کنید.

تقویت قسمت داخلی ران

تقویت قسمت داخلی ران
هامفوری توضیح می‌دهد که، قسمت داخلی ران شامل گروهی دیگر از عضلات است که به حمایت لگن کمک می‌کند. به پشت دراز بکشید و توپی را بین زانوهای خود قرار داده و فشار دهید. توپی را انتخاب کنید که تقریباً اندازه توپ فوتبال بوده و هنگامی که آن را فشار می‌دهید، کمی حالت فنری داشته باشد. یک بالش سفت یا یک حلقه پیلاتس را نیز می‌توانید بکار ببرید. این کار را با یک ست 10 تایی تکرار کنید و آن را به سه ست برسانید.

تقویت قسمت خارجی ران

تقویت قسمت خارجی ران
اگر دچار آرتروز لگن هستید، برای حمایت بیشتر آن سعی کنید که عضلات ناحیه خارجی لگن را تقویت کنید. هامفوری بیان می‌کند که به پهلو به سمتی که درد ندارید دراز بکشید و پایی که دچار آرتروز است را حدود 15 سانتی متر بالا آورده و آن را به مدت دو تا سه ثانیه نگه داشته و دوباره آن را پایین بیاورید. این کار را با یک ست با 10 مرتبه تکرار شروع کرده و آن را به سه ست برسانید. این کار را در طرف دیگر نیز تکرار کنید مگر اینکه بیش از حد دردناک باشد. اگر علت درد شما ناشی از بورسیت باشد،این ورزش می‌تواند علائم شما را تشدید کند .

ورزش در آب

ورزش در آب
شنا و ورزش‌های ایروبیک آبی ، تمرین‌های بسیار خوبی برای مفاصل لگن هستند. هامفری می‌گوید ، ورزش در آب به شما امکان را می‌دهد تا عضلات خود را بدون قرار دادن فشار و وزن روی مفاصل تقویت می‌کند.

جراحی برای درد لگن


جراحی می‌تواند اغلب شکستگی و آرتروز شدید را اصلاح کند. درمان برای بیرون زدگی سر استخوان مرکزی فمورال این است که سر فمورال را در جای خود قرار داده و با پیچ محکم شود، و از بیرون زدگی دوباره جلوگیری شود. ترمیم برخی از تاندون‌ها ، غضروف ها یا رباط ها ممکن است امکان‌پذیر باشد. در موارد شدید، به خصوص در افرادی که آرتروز شدید دارند یا آسیب، جراحی تعویض مفصل ران (آرتروسکوپی ران) ممکن است یک احتمال باشد. پروتز کامل لگن از فلز یا یک نوع سرامیک یا پلی اتیلن (نوعی پلاستیک) ساخته شده، و ترکیبات مختلفی دارد، که شامل یک توپ و یک سوکت است. آنها نسبت به زنگ زدگی و فرسایش مقاوم هستند. جراحی تعویض مفصل لگن یک درمان نسبتاً مهم است اما بیشتر افراد فعالیت‌های طبیعی خود را در شش تا هشت هفته پس از جراحی از سر می‌گیرند.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک