حرکات ورزشی مقاومتی جهت تقویت عضلات و ماهیچه های ضعیف گردن

تقویت عضلات گردن

بسیاری از افراد به باشگاه می‌روند تا تمرینات مختلفی انجام دهند، اما عضلات گردن اغلب نادیده گرفته می‌شود. توصیه می‌شود قبل از شروع هر گونه تمرینات گردن، نظر پزشک را جویا شوید. در صورتی که در طول تمرین احساس درد کردید، لطفاً تمرین را متوقف کنید زیرا برخی از مهره‌های گردن به طور پیچیده‌ای به اعصاب متصل هستند و ممکن است به دلیل حرکات اشتباه آسیب ببینند.

برای تقویت عضلات گردن، توصیه می‌شود که این تمرینات را حداقل 3 بار در روز انجام دهید. با تقویت عضلات گردن، می‌توانید تعداد تکرارها را افزایش دهید یا مدت زمان هر تمرین را افزایش دهید. تمرینات گردن نیاز به انجام آرام و درست دارند و بهتر است با مربی تمرینات گردن را انجام دهید. این تمرینات می‌توانند با یا بدون وزن انجام شوند.

 افرادی که دارای سابقه آسیب گردن یا قسمت بالای کمر هستند، مانند آسیب ویپلش، در صورت تقویت کردن این عضلات می‌توانند شاهد بهبودی عالی در درد و عملکرد باشند. افراد مبتلا به گردن درد اغلب در این عضلات دچار ضعف و مصرف بیش از حد عضلات بالای شانه‌ها هستند. آنها همچنین می‌توانند واکنش بزرگی به بازآموزی گروه عضلانی خم کننده عمیق گردن نشان دهند.

متخصین با  تجربه‌ی ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید حرکات ورزشی و یا کششی مناسبی را برای تقویت عضلات گردن به بیماران توصیه می‌کند.

برای دریافت نوبت و یا مشاوره دراین مرکز با شماره 02122780702 تماس حاصل فرمایید.

تمرینات تقویت گردن 

ساده‌ترین و موثرترین تمرینات تقویت گردن به شرح زیر هستند:

فشار دادن تیغه‌ی شانه 

ورزش نقویت عضلات گردن

می‌توانید این تمرین را در حالت ایستاده یا نشسته شروع کنید. اما حتماً به یاد داشته باشید که کمرتان را صاف نگه دارید. وقتی چانه را به جلو می‌کشید، شانه‌ها باید به سمت عقب خم شوند. اگر این کار را به درستی انجام دهید، ممکن است در برخی از مهره‌های گردن‌تان کششی احساس کنید. دلیلی که من شما را در مورد موقعیت دقت می‌کنم، این است که این موضوع می‌تواند تاثیر زیادی بر اثربخشی تمرین داشته باشد. شروع اشتباه موجب آسیب دیدن جدی گردن می‌شود. حالا به آرامی تیغه‌های شانه خود را تا جایی که ممکن است به داخل فشار دهید، البته به شرطی که هیچ درد قابل توجهی احساس نکنید. این حالت را در هر تکرار به مدت 5 ثانیه نگه دارید و حداقل 10 بار برای این تمرین انجام دهید.

تو بردن چانه

تمرینات گردن

همانند تمرین فشار دادن تیغه شانه، می‌توانید این تمرین را در موقعیت نشسته یا ایستاده با گردن صاف شروع کنید و شانه‌ها را کمی به عقب فشار دهید. چانه خود را تو بکشید تا جایی که کشش ملایمی در گردنتان احساس کنید. این حالت را به مدت 3 ثانیه نگه دارید و چشم‌ها و بینی‌تان به سمت جلو باشد. این تمرین را حداقل 10 بار تکرار کنید. با این حال، توجه داشته باشید که 10 بار تنها یک توصیه برای یک فرد معمولی است. در صورتی که هنگام انجام این تمرین احساس درد شدید یا ناراحتی کردید، لطفا تکنیک تو بردن چانه‌تان را به دقت مرور کنید و یا برای برآورده کردن تقاضای بدنتان، تکرار این حرکات را کاهش دهید.

مقاومت افقی گردن Neck Lateral Resistance

بسیاری از افراد سیستم عضلانی گردن را درک نمی‌کنند. این شامل عضلات افقی و عمودی است که در سراسر گردن شما پراکنده است. تمرینات مقاومتی افقی گردن به شما کمک می‌کنند کل گردن خود را تقویت کنید. تمرین را با به آرامی تکیه‌ دادن سر به دست شروع کنید. سرتان را به سمت دستتان فشار دهید و از دستتان برای برگرداندن به موقعیت اول برای پایان دادن و کامل کردن حرکت استفاده کنید. شما می‌توانید با تلاش برای لمس شانه با گوشتان به مدت 5 تا 7 ثانیه عضله افقی گردن را بیشتر ورزش دهید. حرکت را با هر دست تکرار کنید. به شما توصیه می‌شود که روزانه این حرکت را 10 مرتبه تکرار کنید، به شرط اینکه درد قابل توجهی نباشد.

حرکت چرخشی گردن 

ورزش برای قوی شدن ماهیچه های گردن

حرکت چرخشی گردن یک تمرین است که باعث می‌شود کلیه عضلات گردن با هم کار کنند. این تمرین بسیار جالب است زیرا نه تنها به شما کمک می‌کند تا عضله گردن خود را تمرین دهید بلکه به ریلکس کردن گردن شما نیز کمک می‌کند و تا حدودی احساس راحتی به شما می‌دهد. شما می‌توانید تمرین را با قرار دادن یک دست در پهلوی سر شروع کنید. پس از آن، می‌توانید سر خود را بچرخانید. لطفا به حرکت سر دقت کنید. برای موفق‌تر بودن این ورزش، شما باید مطمئن شوید که سرتان تا حد ممکن به شانه می‌رسد. هنگامی که شانه و چانه شما مستقیما در یک خط قرار دارند، این حالت را به مدت 5 تا 7 ثانیه نگه دارید. به شما توصیه می‌شود 10 بار این حرکت را تکرار کنید. حرکت را به آرامی انجام دهید تا در گردن احساس کشش کنید. اگر درد قابل توجهی در طول تمرین رخ دهد، لطفا تمرین را متوقف کنید و تعداد تکرار را کاهش دهید.

این برای تمرینات تقویتی اصلی گردن است. اطمینان حاصل کنید که گاهی اوقات تمرینات را به مدت 5 تا 6 روز با دقت انجام می‌دهید تا گردن بتواند با کشش آشنا شود و همچنین قبل از انجام تمرین تقویت گردن پیشرفته، گردن کمی گرم شود.

کشش استاتیک 

شما می‌توانید این تمرین را با حالت ایستاده یا نشسته با کمر و گردن صاف شروع کنید. تیغه شانه شما باید کمی به عقب کشیده شود. دست خود را در پشت گردنتان قرار دهید در حالیکه کمر و گردن هنوز صاف هستند. سر خود را به سمت موقعیت دست فشار دهید. شما می‌توانید فشار را کمی سفت‌تر کنید به شرطی که هیچ درد قابل توجهی احساس نکنید. اگر شما تمرین را به درستی انجام دهید، باید پشت گردن خود کشش احساس کنید. این موقعیت را حداقل 10 بار تکرار کنید و هر بار به مدت 3 تا 5 ثانیه نگه دارید.

دراز کش صورت به بالا با صفحه 

روی یک نیمکت صاف دراز بکشید و برای حالت شروع آماده شوید، در حالی که یک صفحه‌ی وزنه را روی بالای سر خود نگه داشته‌اید. لطفا به یاد داشته باشید که خود را به درستی روی نیمکت قرار دهید به طوری که سر و شانه‌ها بیرون از نیمکت باشند. صفحه را محکم بالای سرتان نگه دارید و صفحه وزنه را به آرامی پایین بیاورید تا یک حرکت نیم دایره‌ای ایجاد شود که در تصاویر نشان داده شده است. برای تکمیل حرکت، سر خود را به موقعیت شروع در یک حرکت نیم دایره بالا ببرید. به محض بالا آوردن سر، باید انقباض را به مدت 3 تا 5 ثانیه نگه دارید. لطفا قبل از آغاز تمرین برای جلوگیری از آسیب کمی گرم کنید. به محض اینکه عضلات گردن شما با حرکت آشنا شدند، می‌توانید گردن خود را با افزایش تعداد تکرارها، مدت زمان یا تکرار انقباض، بیشتر ورزش دهید.

حرکت گردن رولر 

حرکات تقویت عضلات گردن

باید یک رولر عضله یا یک وردنه برای این تمرین فراهم کنید. رولر عضله را پشت گردن برای آغاز حالت شروع، قرار دهید. بسیاری از افراد با قرار دادن رولر مستقیم روی ستون فقرات، در این تمرین یک اشتباه ساده می‌کنند. در عوض، شما باید رولر عضله را در اطراف گردن قرار دهید و آن را سفت در مقابل هر دو طرف ستون فقرات فشار دهید. حالت شروع اشتباه ممکن است منجر به ناکارآمدی تمرین شود و قادر نخواهید بود نتیجه‌ای که میخواهید را به دست آورید. تمرین را با رول کردن رولر عضله به سمت پایین و بالا شروع کنید و در جایی که احساس کشش می‌کنید به مدت 10 تا 30 ثانیه توقف کنید.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک