زانوبند طبی:فواید،نحوه ی استفاده،مزایا و ملاک های بریس مناسب زانو

مفصل زانو

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مفصل زانو، یکی از مهم‌ترین مفصل‌های تحمل کننده وزن در بدن شما است، و اغلب به آسیب و اختلالات مفصلی بسیار مستعد هستند. ماهیچه‌ها و رباط‌هایی که از مفصل زانو پشتیبانی می‌کنند، باید قوی و باشند و در شرایط خوبی به سر ببرند. این امر آنها را قادر می‌سازد تا در برابرحرکات و فعالیت های زانو مقاومت لازم را داشته باشد و بدون آسیب دیدن به فعابیت خود ادامه دهد.

گاهی اوقات وقتی زانو آسیب می‌بیند یا تحت شرایط مفصلی قرار می‌گیرد، عضلات، رباط‌ها و بافت‌های اطراف ممکن است از قدرت و انعطاف پذیری لازم برای فعالیت‌های عادی برخوردار نباشند. در حالی که این بافت‌ها باید با تمرینات مناسب و فیزیوتراپی قوی تر شوند، ممکن است در هنگام انجام فعالیت‌هایی که فشار زیادی روی زانو وارد می‌کند، نیاز به پشتیبانی از زانو وجود داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره 09128444990 تماس حاصل نمایید.

آیا زانوبند طبی مشکل زانوی شما را حل می‌کند؟

مفصل زانو

فکر نکنید که با استفاده از یک زانوبند، می‌توانید از هر گونه مشکل زانوی خود را حل کنید. زانوبند طبی نمی‌تواند آسیب زانو را درمان کند – زانوبند طبی طراحی شده است تا در هنگام آسیب و روند درمان، از زانو پشتیبانی کند. اگر فکر می‌کنید آسیب شما جدی است، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین نوع زانوبند را به شما پیشنهاد کند.

متخصصین ما در کلینیک خصصی امید پس از انجام معاینات دقیق با رویکرد پلکانی به درمان بیمار می پردازند. به این صورت که ابتدا از درمان های ساده تر مانند ورزش و فیزیوتراپی برای درمان آسیب های زانو استفاده می شود و در صورت تشخیص پزشک از درمان های تهاجمی تر مانند انواع جراحی های بسته و تزریق بهره گرفته می شود.

زانوبند طبی نیز یکی از روشهایی است که در کلینیک ما در کنار سایر روش های درمانی برای کاهش درد زانو برای بیمار تجویز می شود.

زانوبند طبی چیست؟


زانوبند طبی

زانو بندها ابزار کمکی هستند که در اطراف ناحیه زانو پوشیده می‌شوند و برای حمایت از مفصل زانوی آسیب دیده در هنگام حرکت یا انجام فعالیت‌های سنگین یا سبک به زانو کمک می‌کند. درد زانویی که در طی حرکات خاص ایجاد می‌شود، ممکن است نیاز به استفاده از زانوبندهای خاص داشته باشد. این زانوبندها عمدتا با هدف ایجاد ثبات در موارد آسیب به مفصل زانو، عضلات یا رباط های تضعیف شده و هر شرایطی که بر مفصل اثر می‌گذارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند .

چه زمانی باید از زانوبند استفاده کرد؟


هدف استفاده از زانوبند، حمایت و حفظ پایداری زانو است و برای کمک به بهبودی یا جلوگیری از آسیب بیشتر به مفصل زانو یا رباط‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زانوبندهای طبی برای آسیب زانو: زانوبند در آسیب‌هایی مانند پارگی رباط مفید است. پارگی لیگامان صلیبی قدامی (ACL)، لیگامنت چرخشی خلفی (PCL)، لیگامنت‌های جانبی یا میانی، پارگی‌های جزئی لیگامنت‌ها یا زانوی دررفته، آسیب‌های منیسک، از دیگر موارد کاربرد زانوبند می‌باشند. چنین جراحاتی می‌تواند سبب خالی شدن قسمت زانو شوند یا منجر به بی ثباتی آن گردند و در حین درمان نیاز به ابزار کمکی دارند.

زانوبند برای آرتریت: بیماری‌های مفصلی مانند آرتروز زانو، استئوآرتریت، درد در جلو زانو یا بیماری‌هایی که شامل کاسه زانو می‌شوند، آسیب به غضروف زیر کاسه زانو، زانوی دوندگان یا هر بیماری که موجب درد زانو می‌شود ممکن است نیازمند استفاده از زانو بند برای آرتروز باشند.

استفاده از زانوبند در طول دوره پس از جراحی: در موارد خاص، آسیب‌های زانوممکن است با جراحی درمان شوند. در طول دوره پس از عمل یا در طی مرحله توانبخشی، توصیه می شود که از زانوبند استفاده شود تا بتوان زمان کافی برای بهبود بافت آسیب دیده را فراهم کرد. جراحی‌های انجام شده برای مفاصل زانو تغییر شکل داده یا آسیب دیده ممکن است یک دوره بهبودی طولانی تری نیاز داشته باشد و با استفاده از زانوبند مناسب می‌توان حمایت کافی برای مفصل فراهم کرد، و مانع از آسیب بیشتر به آن شد و به توانبخشی مجدد آن کمک شایانی کرد.

زانوبند‌های پروفیلاکتیک: بعضی وقت‌ها، ممکن است زانوبندها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، به ویژه برای افرادی که در معرض خطر آسیب زانو قرار دارند، توصیه شود. به عنوان مثال، پس از یک آسیب قبلی در رباط، برای محافظت از رباط در برخی  شرایط تغییر فرم زانو و یا در ورزشکارانی که اعمالی مانند دویدن، اسکی کردن، والیبال و غیره انجام می‌دهند، این زانوبندها بسیار کمک کننده هستند.

ورزشكاران نیز ممكن است برای دویدن از زانوبند استفاده كنند، كه به حمایت و كاهش درد در آن‌ها کمک مي‌كند. بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که زانوبند در افرادی که اسکی سواری می‌کنند، ممکن است در جلوگیری از آسیب‌های بیشتر رباط‌ها، به ویژه در افرادی که تحت عمل جراحی قبلی ACL  قرار گرفته‌اند، کمک کند. زانوبندها برای ورزش والیبال نیز می‌توانند در هنگام پریدن، اثر ضربه ای به زانو را کاهش دهند، و درد کمتری ایجاد می‌کنند و آسیب‌های مکرر زانو را از بین می‌برند. زانوبندها برای بسکتبال به ویژه با توجه به نیاز به حرکات مختلف زانو طراحی شده و پشتیبانی لازم را فراهم می‌کنند، و باعث کاهش شوک و خطر آسیب دیدگی شدید می‌شوند.

انواع زانوبندها چگونه هستند؟


انواع زانوبندها

زانوبندها در فرم‌، طرح، رنگ و اندازه‌های مختلف موجود است. این زانوبندها از مواد مختلفی مانند ترکیبات پلاستیکی، فلزی، کشی و فوم ساخته شده اند. آنها ممکن است به مدت کوتاهی یا برای استفاده در حین حرکات خاص بسته به شرایط مورد نظر توصیه شوند. بر اساس هدف استفاده، زانوبندهای عملکردی، زانوبندهای ترمیمی و زانوبندهای پیشگیری کننده وجود دارند.

بر اساس سطح حمایت زانوبند، برخی از زانوبندها به عنوان  زانوبند پایه ای طبقه بندی می‌شوند که برای برخی از حمایت‌های پایه‌ای زانو مورد نیاز است. زانوبندهای پیشرفته – در حین فعالیت‌های پرفشار، حمایت متوسطی را از زانو ارائه می‌دهند؛ زانوبندهای ستونی – پایداری بسیار عالی داشته و مانع از لرزش زانو و ضربه به زانوها می‌شوند -و برای محافظت از زانو هنگام زانو زدن استفاده می‌شوند.

بر اساس شرایط مفصل‌ها برخی از زانوبندها به گروه‌های زیر طبقه بندی می‌شوند:

زانوبندهای آرتروز مفصلی که برای کاهش شدت علائم آرتروز طراحی شده‌اند.

زانوبندهای ACL که برای پشتیبانی از زانو و جلوگیری از آسیب‌های رباطی و یا کمک به بهبود پارگی ACL بوجود آمده‌اند.

زانوبندهای ورزشی یا زانوبندهای کمکی برای بهبودی از آسیب‌های ورزشی و یا بیماری‌های پاتلا استفاده می‌شوند.

زانوبندهایی پس از عمل جراحی استفاده می‌شوند و باعث عدم تحرک زانو پس از جراحی می‌شوند.

بر اساس سبک و طراحی، زانوبندها انواع مختلفی دارند. برخی از این موارد عبارتند از:

زانوبندهای آویزان که برای محافظت از زانو در صورت آسیب‌های رباطی و کمک به بازگشت محدوده حرکتی استفاده می‌شوند.

زانو بندهای بدون لبه که برای انعطاف پذیری، حمایت و تسکین درد زانو در هنگام حرکت استفاده می‌شوند.

زانوبندهای کشی که می‌توان به راحتی بر روی زانوها برای پشتیبانی و فشردن کشیده شوند.

زانوبندهایی که دارای نوار و بندهایی هستند و برای تسکین درد زانو، سندرم باند ایلوتیبیال (ITBS)، زانو دوندگان و حمایت از تاندون‌های آسیب دیده استفاده می‌شوند.

زانوبندهای مغناطیسی که دارای آهنرباهای داخلی برای ارتقاء بهبودی می‌باشند.

زانوبندهای نئوپرن که برای حفظ حرارت، کاهش ناراحتی و تورم استفاده می شوند.

آستین های زانویی چیست؟


اگر چه از لحاظ فنی یک زانوبند نیست، آستین‌های زانویی رایج ترین نوع پشتیبان از زانو است که توسط ورزشکاران معمولی و تمرین کنندگان آماتور، از جمله بازیکنان تنیس، یوگا و دوندگان استفاده می‌شود. آنها فشاری را در اطراف مفصل زانو ایجاد می‌کنند و باعث ثبات زانو در هنگام فعالیت می گردند. آستین های زانویی معمولا از موادی مانند نئوپرن، درایتکس یا پولارتک ساخته می‌شوند و از کم هزینه ترین نوع پشتیبان زانو می‌باشند. اگر چه شما می‌توانید از داروخانه محلی خود آستین زانویی را خریداری کنید، اما قبل از استفاده از آن باید با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه استفاده از زانوبند چگونه است؟


انواع مختلفی از زانوبندها برای بیماری‌های مختلف زانو وجود دارد. با توجه به وضعیت زانو و هدف استفاده از زانوبند، توصیه می‌شود به مشاور پزشک خود مراجعه کنید. همچنین، یادگیری نحوه استفاده مناسب، تکنیک پوشیدن و برداشتن آن، شستشو، تمیز کردن و نگهداری از زانوبند، خالی از لطف نیست.

مزایای استفاده از زانوبند


مطالعات نشان داده اند که بعضی از انواع زانوبندها در کمک به رفع علائم درد و ناراحتی بعد از آسیب زانو بسیار مفید هستند و حتی برخی از زانوبندها  زانو را از صدمات احتمالی محافظت می‌کنند، اما همه زانو بندها برای زانو موثر نبوده اند. مکانیزم دقیق کار زانوبند هنوز کاملا مشخص نیست اما به طور کلی انواع زانوبندهایی که اثبات شده اند موثر هستند، همانند زانوبندهای عملکردی، زانوبندهای بازتوانبخشی و زانوبندهای مقاوم در برابر فشار، کارایی بیشتری دارند. همچنین دیده شده است که بعضی از افراد به علت ناشناخته با استفاده از یک زانوبند خاص بیشتر از دیگران سود می‌برند. در برخی موارد، خطر آسیب دیدگی با استفاده از یک زانوبند افزایش یافته است، اما اکثر افرادی که از یک زانوبند استفاده می‌کنند احساس کرده‌اند که زانوبند در حل مشکل آن‌ها بیشتر کمک کننده بوده است.

پیدا کردن زانو بند مناسب


هنگام جستجو برای یک زانوبند کامل، ویژگی های زیر را در نظر بگیرید.

قابل تنظیم باشد

همه زانوها یکسان نیستند، بنابراین زانوبند قابل تنظیم می‌تواند به شما کمک کند که اندازه مناسب را متناسب با زانوی خود پیدا کنید. با تغییر موقعیت زانوبند قابل تنظیم، می توان استفاده از زانو بند را برای خود راحت تر کرد. شما می‌توانید زانوبند را تنظیم کنید تا زمانی که تورم زانو دارید، مقداری سفت تر باشد تا سریع تر بهبود یابید.

آزادی در حرکت

اگر شما نیاز به حفظ آزادی حرکت زانوی خود دارید، زانوبند شما باید از مواد نرم و باکیفیت ساخته شده باشد. قلاب‌هایی که در داخل زانوبند استفاده می‌شوند می‌توانند به زانو کمک کنند تارکت طبیعی خود را حفظ کند در حالی که همزمان از رباط‌ها نیز حمایت می‌کنند.

بدون لغزش باشد

لغزش یک مشکل رایج است که در زانوبندهایی که با استفاده از مواد نرم ساخته شده است، دیده می‌شود. وقتی که حرکت می‌کنید، می‌تواند از وضعیت مناسب خود تغییر کند. به دنبال زانوبندهایی باشید که بند دار هستند و بند‌های آن قابل تنظیم است، احتمال اینکه زانوبند در این حالت بلغزد خیلی کمتر از انواع دیگر است.

منطقه حفاظت

زانوبندها در ابعاد و طول‌های مختلفی وجود دارند. به دنبال زانوبندی باشید که به طور کامل و دقیق ناحیه آسیب دیده شما را بپوشاند.

به عنوان مثال، اگر شما به دنبال فشرده کردن یک منطقه وسیع در اطراف زانو خود هستید، باید از یک زانوبند بزرگتری استفاده کنید.

سطح سختی

اگر دچار بی ثباتی زانو در اثر آسیب به لیگامنت آن هستید، زانوبندهای بسیار سفت و سخت برای شما خیلی بهتر است. این نوع زانوبند اغلب شامل ساختارهای پشتیبان در اطراف زانو و اطراف کاسه زانو می‌باشد.

با این حال، یک طراحی سفت و سخت حرکت زانو را محدود می‌کند. اگر از آسیب زانو رنج می‌برید، پزشک ممکن است  زانوبند مناسب برای شما با یک سطح مشخصی از سختی را توصیه کند.

استفاده از آب

اگر شما قصد دارید هنگام شنا کردن، یا ورزش‌های آبی، یا هنگام انجام آب درمانی از زانوبند خود استفاده کنید، شما نیاز به استفاده از یک زانوبند خاص دارید.

همه زانوبندها برای استفاده در آب طراحی نشده اند. بعضی از زانوبندها  اگر مدت زمان طولانی در آب غوطه ور شوند، سریع تر از بین می‌روند.

وزن

وزن یک زانوبند بزرگ خیلی بیشتر از یک آستین زانویی ساده است. شما ممکن است متوجه شوید که پوشیدن زانوبند سنگین، بعد از چند ساعت پای شما را اذیت می‌کند. با این حال، یک زانوبند بزرگ به شما سطح حمایت بیشتری را ارائه می‌دهد.

اگر شما در مورد وزن زانوبند خود نگران هستید، به آرامی میزان زمان استفاده از آن را در طی چند روز افزایش دهید. این کار باعث می‌شود تا عضلات پای شما نسبت به وزن بالای زانوبند عادت کند.

آیا تمریناتی پس از استفاده از زانوبند توصیه می شود؟


تمرینها بخشی جدایی ناپذیر درمان و نگهداری مفصل زانو و ساختارهای حمایت کننده آن هستند. در حالی که زانوبندها برای حمایت از زانو استفاده می شود، تمریناتی نیز لازم است تا زانو به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند از خود حمایت کند و کمتر وابسته به ابزار کمکی مصنوعی باشد.

مهم است که تمرینات درمانی را ادامه دهید که تمرکز بر تقویت زانو، کشش و بهبود دامنه حرکت آن دارند. تمرینات مناسب گرم کردن و خنک کردن قبل و بعد از فعالیت‌های ورزشی نیز باید انجام شود. فعالیت‌ها یا ورزش‌ها باید به تدریج بسته به میزان بهبودی مفصل زانو و با توصیه پزشک انجام شوند.

آیا استفاده از زانوبند مقرون به صرفه است؟


هنگامی که بحث به هزینه‌های استفاده از زانوبند برسد، بیشتر آنها مقرون به صرفه و کم هزینه هستند، اما برخی از انواع زانوبندها که قیمت آنها ممکن است به صدها دلار نیز برسد ممکن است نیاز به پوشش بیمه برای خرید آن وجود داشته باشد اما این بدان معنا نیست که گران ترین ها بهترین‌ها نیز هستند .

چگونه می‌توانم بدانم آیا نوع زانوبندی که انتخاب کرده ام مناسب است یا نه؟


پس از چندین روز استفاده از زانوبند، باید میزان کاهش درد یا تورم زانو را متوجه شوید. کاهش درد ممکن است در طول زمان به آرامی رخ دهد، بنابراین انتظارات فوری نباید داشته باشید. شما همچنین ممکن است متوجه شوید که زانو هنگام پوشیدن زانوبند پایداری بیشتری نسبت به زمان معمول داشته است.

چه مدت باید از زانو بند استفاده کرد؟


بیشتر زانوبندها طراحی شده اند تا برای بخش بزرگی از ساعات روز قابل استفاده باشند. اما اگر اندازه زانوبند شما مناسب نیست، می‌تواند پوست شما را اذیت کند و باعث زخم در پوست شود. اطمینان حاصل کنید زانوبندی که انتخاب می‌کنید، مناسب باشد، بنابراین شما می‌توانید آن را تا زمانی که ممکن است بپوشید. اکثر مردم شب‌ها قبل از خواب، زانوبند خود را خارج می‌کنند، مگر این که پزشک به طور دیگری دستور داده باشد.

نحوه نگهداری از زانوبند چگونه است؟


همچنین مهم است که مراقب زانوبند خود باشیم چون پوشیدن و پارگی زانوبند می‌تواند به آن آسیب برساند.زانوبند باید به طور مرتب با صابون و آب تمیز شود. اگر زانوبند دارای اتصالات فلزی باشد، باید پوشانده شوند. اگر زانوبند از بین رفته باشد یا کاملا قدیمی شده باشد بهتر است با یک زانوبند دیگرجایگزین شود.

سلام دنیا!

به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید!

ادامه مطلب »
تلفن نوبت دهی کلینیک