علل و درمان کشیدگی تاندون شانه با روش های غیر جراحی و تمرینات ورزشی

راه درمان کشیدگی تاندون بازو

رگ به رگ شدن یا کشیدگی شانه نشان‌دهنده آسیب به بافت نرم است. در این حالت، رباط‌ها (نوارهایی از بافت که استخوان‌ها را به هم متصل می‌کنند) آسیب می‌بینند و کشیدگی به آسیب‌دیدگی عضلات و تاندون اشاره دارد. این موارد معمولا در یکی از مفاصل شانه رخ می‌دهد که چهار استخوان شانه را به هم متصل می‌کنند، از جمله کلاویکل یا ترقوه، جناق سینه یا استرنوم، اسکاپولا یا استخوان کتف و زائده آکرومیون. رگ به رگ شدگی شدید می‌تواند باعث جدایی شانه شود، در حالی که کشیدگی شانه ممکن است نسبتاً جزئی باشد یا منجر به پارگی کامل عضلات شود.

راه درمان کشیدگی تاندون بازو

کشیدگی یا رگ به رگ شدگی شانه ممکن است سبب درد شما شود. اگر شما روی بازوی خود بیفتید یا ضربه‌ای به شانه شما بخورد که درد و تورم ادامه‌دار را به همراه داشته باشد، یا اگر درد، خشکی یا محدود شدن دامنه حرکتی را در پی فعالیتی تجربه کنید که با درمان‌های خانگی (استراحت، یخ، مصرف داروهای بدون نسخه) بهبود نیابد، شما باید از یک پزشک راهنمایی بگیرید. اگر این آسیب با عدم توانایی حرکت دادن دست یا شانه شما همراه باشد یا شما فکر می‌کنید که شانه شما جابه‌جا شده است، احساس شلی مفصل یا شکستگی دست دارید، باید در جستجوی مراقبت فوری پزشکی باشید. کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید با بررسی دقیق شانه و تشخیص پارگی و کشیدگی شانه درمان‌هایی نظیر ماساژ درمانی، لیزر تراپی، طب سوزنی و حرکات اصلاحی را به بیماران توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌ 09128444990 تماس حاصل فرمایید.

 

علل


اغلب رگ به رگ شدگی‌های شانه زمانی رخ می‌دهند که به بازو نیروی غیر طبیعی وارد شود که آن را وادار به چرخش کند، بازو به طور ناگهانی یا غفلتا چرخش ‌یابد، فرد روی بازوی کشیده شده سقوط کند، یا یک ضربه مستقیم شدید یا تروما به بازو، شانه یا قسمت بالای قفسه سینه وارد شود. رگ به رگ شدن شانه در افرادی که در ورزش‌های تماسی شرکت می‌کنند، رایج است. پارگی تاندون شانه می‌تواند ناشی از قرار گرفتن در وضعیت غلط، بالا نگه داشتن بازوها یا قرار دادن بازو در یک موقعیت غیرماهرانه برای یک مدت طولانی، حرکت سریع یا ناگهانی و یا حتی استرس باشد.

علائم کشیدگی تاندون شانه


علائم کشیدگی عضلات شانه یا رگ به رگ شدگی شانه ممکن است شامل محدود شدن دامنه حرکت شانه یا درد هنگام حرکت، درد و تورم در اطراف شانه و احتمالا حساسیت، قرمزی و کبودی در اطراف شانه باشد. موقعیت و شدت علائم ممکن است بسته به اینکه کدام مفصل یا عضله‌ی شانه تحت تأثیر آسیب‌دیدگی قرار گرفته است و شدت آسیب‌دیدگی، متفاوت باشد و می‌تواند در سه دسته طبقه بندی شود.

تشخیص


یک پزشک، سابقه پزشکی کامل بیمار را جمع‌آوری کرده و سپس معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. او از بیمار سؤالاتی درباره زمان شروع علائم، فعالیت‌هایی که ممکن است علائم را تشدید یا تسکین دهند، و همچنین فعالیت‌هایی که ممکن است باعث ایجاد علائم شوند، می‌پرسد. برای تشخیص تورم، حساسیت، کبودی و درد در ناحیه مشکوک به آسیب‌دیدگی، فشار اعمال می‌شود. این ممکن است شامل انجام حرکات خاص برای تعیین محدودیت حرکتی، ثبات مفصل و تعیین عواملی که ممکن است باعث افزایش یا کاهش درد شوند، باشد. همچنین، شانه آسیب‌دیده با شانه سالم مقایسه خواهد شد. در صورت لزوم، ممکن است تصویربرداری اشعه ایکس برای رد کردن وجود شکستگی یا جابجایی استخوان تجویز شود. برای ارزیابی دقیق‌تر میزان آسیب بافت نرم، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا سی تی اسکن نیز توصیه می‌شود. در شرایط خاص، ممکن است آرتروگرام نیز انجام شود.

درمان پارگی و کشیدگی تاندون‌های شانه


درمان پارگی و کشیدگی تاندون‌های شانه شانه شامل موارد زیر است.

یخ درمانی

درمان خانگی کشیدگی تاندون شانه

درمان رگ به رگ شدگی و پارگی تاندون شانه شامل استراحت دادن بازو و شانه آسیب دیده (که ممکن است شامل بی‌حرکت نگه داشتن این ناحیه با یک بانداژ یا شانه‌بند طبی باشد) و استفاده از یخ ظرف چند روز اول برای کاهش تورم و التهاب و همچنین درد است.

دارو

درمان کشیدگی تاندون

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin)، استامینوفن (تیلنول) یا آسپیرین نیز ممکن است برای کاهش درد و تورم استفاده شوند.

فیزیوتراپی

درمان کشیدگی کتف

پس از گذشت مدت کوتاهی از استراحت، تمرینات فیزیوتراپی و توانبخشی ممکن است آغاز شود، درمان پارگی و کشیدگی تاندون‌های شانه با فیزیوتراپی دربرگیرنده حرکاتی هستند که بر روی قدرت، انعطاف پذیری و محدوده حرکتی تمرکز دارند. پزشک ممکن است از درمان‌های الکتروتراپی مانند اولتراسوند استفاده کند.

لیزر درمانی

درمان کشیدگی عضله بازو

ممکن است لیزر برای کاهش درد، تورم و التهاب استفاده شود و همچنین برنامه توانبخشی برای به دست آوردن محدوده کامل حرکتی و قدرت (البته پس از اینکه درد شانه تسکین پیدا کرد) توصیه شود.

ماساژ

درمان رگ به رگ شدن کتف

ممکن است از ماساژ درمانی برای تسکین پارگی و کشیدگی تاندون شانه استفاده شود. این نوع درمان یک مکمل مناسب برای هریک از برنامه‌های توانبخشی است. علاوه بر این، ماساژ درمانی یک روش موثر در مراقبت پیشگیرانه و همچنین سلامت کلی، آرامش و پیشگیری از آسیب است. این روش بخش مهمی از بسته کامل سلامتی است و برای تمامی افراد استفاده می‌شود.

طب سوزنی

کشیدگی دست

طب سوزنی یک درمان غیر دارویی است که بیشتر برای درمان رگ به رگ شدگی شانه استفاده می‌شود. هدف این درمان متوقف کردن درد، کاهش التهاب و بازگرداندن محدوده حرکتی و استقامت با به حرکت درآوردن انرژی حیات ( که در زبان چینی به آن چی (QI) گفته می‌شود) و خون و انسداد و تخلیه رطوبت از منطقه شانه می‌باشد.

تمرینات ورزشی

تمرینات ورزشی برای درمان رگ به رگ شدگی شانه به شرح زیر است.

تمرین چرخاندن قوطی

این تمرین برای تقویت عضلات است که برای دور کردن و چرخش اینترنال شانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تمرین با انجام حرکاتی مانند آنچه که هنگام خالی کردن یک مایع از قوطی انجام می‌دهیم، می‌تواند انجام شود. برای انجام این تمرین، شما باید با قرار دادن یک جسم وزن‌دار در دست آسیب دیده صاف بایستید. اکنون، همانطور که در تصویر نشان داده شده است، بازو را تا ارتفاع شانه بالا بیاورید و انگشت شست را به سمت پایین بچرخانید، به طوری که گویی یک قوطی پر از مایع را می‌چرخانید. به آرامی به موقعیت شروع باز گردید و سپس دوباره تمرین را تکرار کنید. این تمرین را حدود 10 بار انجام دهید.

شنا

درمان کشیدگی تاندون شانه با تمرین شنا

پس از اینکه فیزیوتراپ اجازه انجام تمرینات ورزشی را به بیمار داد، تمرین شنا با انجام تمرین شنای ایستاده در مقابل دیوار شروع می‌شود و سپس وقتی که شما قادر به انجام حدود 15 بار شنا در برابر دیوار بدون تشدید علائم بودید، می‌توانید حرکت پیشرفته‌تر شنا روی زمین را انجام دهید.

کشش شانه

کشش شانه

این تمرین برای تقویت عضلات است که حرکت پشت بازو، کمر و جلوی قفسه سینه را تسهیل می‌کند. برای انجام این تمرین، شما باید روی یک نیمکت رو به زمین در حالی که بازوی آسیب دیده را در کنار نیمکت تکیه کرده‌اید، قرار بگیرید. اکنون، بازو را در راستای پهلو بالا بیاورید و سپس آن را پایین بیاورید. پنج بار این کار را تکرار کنید. ابتدا تمرین را بدون هیچ وزنه‌ای انجام دهید و سپس حرکت را با نگه داشتن دمبل برای افزایش مقاومت، ادامه دهید.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک