علل و درمان کشیدگی تاندون شانه با روش های غیر جراحی و تمرینات ورزشی

 

رگ به رگ شدن یا کشیدگی شانه دربرگیرنده یک آسیب به بافت نرم است. در رگ به رگ شدن، رباط‌ها (نوارهایی از بافت که استخوان‌ها را به هم متصل می‌کنند) آسیب می‌بینند و کشیدگی به آسیب‌دیدگی عضلات و تاندون اشاره می‌کند. پارگی و کشیدگی شانه در یکی از مفاصل رخ می‌دهد که چهار استخوان شانه را به هم متصل می‌کنند (کلاویکل یا ترقوه، جناق سینه یا استرنوم، اسکاپولا یا استخوان کتف و زائده آکرومیون). رگ به رگ شدگی شدید می‌تواند باعث جدایی شانه شود. کشیدگی شانه می‌تواند نسبتا جزیی باشد و یا ممکن است منجر به پارگی کامل عضلات شود.

راه درمان کشیدگی تاندون بازو

کشیدگی یا رگ به رگ شدگی شانه ممکن است سبب درد شما شود. اگر شما روی بازوی خود بیفتید یا ضربه‌ای به شانه شما بخورد که درد و تورم ادامه‌دار را به همراه داشته باشد، یا اگر درد، خشکی یا محدود شدن دامنه حرکتی را در پی فعالیتی تجربه کنید که با درمان‌های خانگی (استراحت، یخ، مصرف داروهای بدون نسخه) بهبود نیابد، شما باید از یک پزشک راهنمایی بگیرید. اگر این آسیب با عدم توانایی حرکت دادن دست یا شانه شما همراه باشد یا شما فکر می‌کنید که شانه شما جابه‌جا شده است، احساس شلی مفصل یا شکستگی دست دارید، باید در جستجوی مراقبت فوری پزشکی باشید. کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید با بررسی دقیق شانه و تشخیص پارگی و کشیدگی شانه درمان‌هایی نظیر ماساژ درمانی، لیزر تراپی، طب سوزنی و حرکات اصلاحی را به بیماران توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌ی 02122780701 تماس حاصل فرمایید.

 

علل


اغلب رگ به رگ شدگی‌های شانه زمانی رخ می‌دهند که به بازو نیروی غیر طبیعی وارد شود که آن را وادار به چرخش کند، بازو به طور ناگهانی یا غفلتا چرخش ‌یابد، فرد روی بازوی کشیده شده سقوط کند، یا یک ضربه مستقیم شدید یا تروما به بازو، شانه یا قسمت بالای قفسه سینه وارد شود. رگ به رگ شدن شانه در افرادی که در ورزش‌های تماسی شرکت می‌کنند، رایج است. پارگی تاندون شانه می‌تواند ناشی از قرار گرفتن در وضعیت غلط، بالا نگه داشتن بازوها یا قرار دادن بازو در یک موقعیت غیرماهرانه برای یک مدت طولانی، حرکت سریع یا ناگهانی و یا حتی استرس باشد.

  درمان کمردرد ناشی از سیاتیک، تنگی کانال نخاعی و آسیب‌های کمر

علائم کشیدگی تاندون شانه


علائم کشیدگی عضلات شانه یا رگ به رگ شدگی شانه ممکن است شامل محدود شدن دامنه حرکت شانه یا درد هنگام حرکت، درد و تورم در اطراف شانه و احتمالا حساسیت، قرمزی و کبودی در اطراف شانه باشد. موقعیت و شدت علائم ممکن است بسته به اینکه کدام مفصل یا عضله‌ی شانه تحت تأثیر آسیب‌دیدگی قرار گرفته است و شدت آسیب‌دیدگی، متفاوت باشد و می‌تواند در سه دسته طبقه بندی شود.

تشخیص


یک پزشک سابقه کامل پزشکی بیمار را می‌گیرد و معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. سؤالاتی راجع به زمان شروع علائم، فعالیت‌هایی که باعث ایجاد علائم می‌شود و فعالیت‌هایی که باعث شدید شدن یا تسکین علائم می‌شود، از بیمار پرسیده خواهد شد. برای تشخیص تورم، حساسیت، کبودی و درد روی ناحیه مشکوک به آسیب‌دیدگی فشار اعمال می‌شود. ممکن است از بیماران خواسته شود برای تعیین محدودیت حرکتی، ثبات مفصل و تعیین مواردی که باعث افزایش یا کاهش درد می‌شود، حرکات خاصی را انجام دهند. همچنین شانه آسیب‌دیده با شانه سالم مقایسه خواهد شد. ممکن است برای رد کردن وجود شکستگی یا جابجایی استخوان، تصویربرداری اشعه ایکس تجویز شود. برای تعیین میزان آسیب بافت نرم، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا سی تی اسکن توصیه می‌شود. در شرایط خاص، آرتروگرام نیز ممکن است انجام شود.

درمان پارگی و کشیدگی تاندون‌های شانه


درمان پارگی و کشیدگی تاندون‌های شانه شانه شامل موارد زیر است.

یخ درمانی

درمان خانگی کشیدگی تاندون شانه

درمان رگ به رگ شدگی و پارگی تاندون شانه شامل استراحت دادن بازو و شانه آسیب دیده (که ممکن است شامل بی‌حرکت نگه داشتن این ناحیه با یک بانداژ یا شانه‌بند طبی باشد) و استفاده از یخ ظرف چند روز اول برای کاهش تورم و التهاب و همچنین درد است.

  کیفوپلاستی برای شکستگی و ترک خوردگی ستون فقرات: مراقبت‌های بعد عمل

دارو

درمان کشیدگی تاندون

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin)، استامینوفن (تیلنول) یا آسپیرین نیز ممکن است برای کاهش درد و تورم استفاده شوند.

فیزیوتراپی

درمان کشیدگی کتف

پس از گذشت مدت کوتاهی از استراحت، تمرینات فیزیوتراپی و توانبخشی ممکن است آغاز شود، درمان پارگی و کشیدگی تاندون‌های شانه با فیزیوتراپی دربرگیرنده حرکاتی هستند که بر روی قدرت، انعطاف پذیری و محدوده حرکتی تمرکز دارند. پزشک ممکن است از درمان‌های الکتروتراپی مانند اولتراسوند استفاده کند.

لیزر درمانی

درمان کشیدگی عضله بازو

ممکن است لیزر برای کاهش درد، تورم و التهاب استفاده شود و همچنین برنامه توانبخشی برای به دست آوردن محدوده کامل حرکتی و قدرت (البته پس از اینکه درد شانه تسکین پیدا کرد) توصیه شود.

ماساژ

درمان رگ به رگ شدن کتف

ممکن است از ماساژ درمانی برای تسکین پارگی و کشیدگی تاندون شانه استفاده شود. این نوع درمان یک مکمل مناسب برای هریک از برنامه‌های توانبخشی است. علاوه بر این، ماساژ درمانی یک روش موثر در مراقبت پیشگیرانه و همچنین سلامت کلی، آرامش و پیشگیری از آسیب است. این روش بخش مهمی از بسته کامل سلامتی است و برای تمامی افراد استفاده می‌شود.

طب سوزنی

کشیدگی دست

طب سوزنی یک درمان غیر دارویی است که بیشتر برای درمان رگ به رگ شدگی شانه استفاده می‌شود. هدف این درمان متوقف کردن درد، کاهش التهاب و بازگرداندن محدوده حرکتی و استقامت با به حرکت درآوردن انرژی حیات ( که در زبان چینی به آن چی (QI) گفته می‌شود) و خون و انسداد و تخلیه رطوبت از منطقه شانه می‌باشد.

تمرینات ورزشی

تمرینات ورزشی برای درمان رگ به رگ شدگی شانه به شرح زیر است.

تمرین چرخاندن قوطی

این تمرین برای تقویت عضلات است که برای دور کردن و چرخش اینترنال شانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تمرین با انجام حرکاتی مانند آنچه که هنگام خالی کردن یک مایع از قوطی انجام می‌دهیم، می‌تواند انجام شود. برای انجام این تمرین، شما باید با قرار دادن یک جسم وزن‌دار در دست آسیب دیده صاف بایستید. اکنون، همانطور که در تصویر نشان داده شده است، بازو را تا ارتفاع شانه بالا بیاورید و انگشت شست را به سمت پایین بچرخانید، به طوری که گویی یک قوطی پر از مایع را می‌چرخانید. به آرامی به موقعیت شروع باز گردید و سپس دوباره تمرین را تکرار کنید. این تمرین را حدود 10 بار انجام دهید.

  درمان کمردرد با استفاده از طب سوزنی مزایا و روش درمان

شنا

درمان کشیدگی تاندون شانه با تمرین شنا

پس از اینکه فیزیوتراپ اجازه انجام تمرینات ورزشی را به بیمار داد، تمرین شنا با انجام تمرین شنای ایستاده در مقابل دیوار شروع می‌شود و سپس وقتی که شما قادر به انجام حدود 15 بار شنا در برابر دیوار بدون تشدید علائم بودید، می‌توانید حرکت پیشرفته‌تر شنا روی زمین را انجام دهید.

کشش شانه

کشش شانه

این تمرین برای تقویت عضلات است که حرکت پشت بازو، کمر و جلوی قفسه سینه را تسهیل می‌کند. برای انجام این تمرین، شما باید روی یک نیمکت رو به زمین در حالی که بازوی آسیب دیده را در کنار نیمکت تکیه کرده‌اید، قرار بگیرید. اکنون، بازو را در راستای پهلو بالا بیاورید و سپس آن را پایین بیاورید. پنج بار این کار را تکرار کنید. ابتدا تمرین را بدون هیچ وزنه‌ای انجام دهید و سپس حرکت را با نگه داشتن دمبل برای افزایش مقاومت، ادامه دهید.

مقالات مرتبط

20 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام وعرض ادب
  نزدیک به ده روز است که اطراف کتف وبازوی من دچار درد شده است ودرد آن کم وزیاد می شود . وخوب نمیشود لطف می کنید راهنمایی فرمایید .با تشکر

  پاسخ
  • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
   نوامبر 12, 2019 10:30 ق.ظ

   سلام لطفا شرح حال کامل بفرمایید و سن را هم بفرمایید

   پاسخ
   • مهناز معین
    نوامبر 9, 2020 7:06 ق.ظ

    سلام. علت درد شبانه کشیدگی رباط چیست؟ در نبمه دوم سال که هوا رو به سردی میره درد شروع میشه. فیزیو انجام شده. آم آر آی شده. ضد التهاب خوردم. درمان نشدم. (ملوکسیکام) چی باید انجام بدم؟

    پاسخ
    • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
     نوامبر 19, 2020 8:03 ق.ظ

     با توجه به اینکه اقدامات درمانی گذشته پاسخگو نبوده باید معاینه شده و ام آر آی از شما تهیه شود

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام خسته نباشین
  من ۳۵ ساله هستم و سرشانه من درد میکنه،کمتر میشه اما بهتر خیر!در حرکاتی که دست به عقب نیره یا پهلو درد تشدید میشه اما در حرکات جلو خیر،ضمنا قسمت جلویی سرشانه و جلو بازوم درد میکنه!ممنون میشم راهنمایی ام کنین

  پاسخ
  • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
   ژانویه 4, 2020 6:48 ق.ظ

   برای اینکه بتونیم علت رو تشخیص بدیم باید خود مفصل شانه و عضلات اطراف ان معاینه شود و بعد از تشخیص علت می توان درمان را انجام داد

   پاسخ
   • سلام و عرض ادب .پدر من ۵۵ سالشونه و حدودا یکماه و نیمه که شانه و بازوی سمت راستشون درد میکنه..گهگاهی هم از گردن این درد شروع میشه.پزشک قرص امگا۳ و باکلوفن نوشتن کمی بهتر شده اما درد هنوز هست و معاینه فیزیکی انجام ندادن.میشه یک راهنمایی بکنید ممنونم

    پاسخ
    • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
     سپتامبر 7, 2020 5:22 ق.ظ

     با توجه به شرح حال بهتر است معاینات بالینی انجام شود به احتمال زیاد عصب از ناحیه گردن تحت فشار است که با ام ار ای و تست عصب دقیق تر مشخص خواهد شد.

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • با سلام من ۲۵ سالمه در ۲۲ سالگی در فوتبال دروازه بان بودم شیرجع زدم پای بازیکن و اون شخص در حالی دستم کامل باز بود افتاد دقیقا رو سر شانه ام ،سرشانه ام کش رفت اوایل درد کم بود به خاطر همین اعتنا نکردم و بوکس هم میرفتم اون زمان ، بوکس هم دو جلسه رفتم دردش خیلی زیاد شد طوری که دستمو نمیتونستم بالا بیارم و دکتر هم نرفتم هی گفتم خوب میشه خودمم تو اب گرم ماساژ میدادم بعد ۲ سال خوب شد دردش ،الان که حدودا یک ساله درست شده، رفتم بدن سازی دوباره میخواست دردش شروع بشه که نرفتم ،الان با این شرایط لازمه که دکتر مراجعه کنم یا با تمرینات قوی سازی عضله میشه درستش کرد؟

  پاسخ
  • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
   آوریل 19, 2020 6:11 ق.ظ

   التهاب ها و آسیب هایی که به مجموعه شان وارد می‌شود در صورتی که مورد درمان قرار نگیرند کهنه شده و در سنین میانسالی دچار آسیب های شدیدتر و غیر معمول ترین می‌شود به همین دلیل برای اینکه شما بتوانید مجموعه شانه خود را از این التهاب و آسیب عاری سازید باید حتماً مورد معاینه قرار گرفته و درمان بگیرید

   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تلگرام یا واتس اپ

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • باعرض سلام،حدود 6ماه پیش،کتفم به شدت درد می کرد و در هنگام بالا بردن دست و بلند کردن اشیاء یا پوشیدن لباس درد شدیدی داشتم،کم کم دردها قابل تحمل شد تا حدود یک ماه پیش،درد خیلی شدیدی از شانه تا مچ دستم رو گرفت،هر حرکت جزئی که کوچکترین فشاری به کتفم می داد غیر قابل تحمل شد،بعد از عکسبرداری گفته شد علت کشیدگی شدید رباط شانه است،یک ماه است از شانه بند طبی استفاده می کنم که دکترم گفت تا سه ماه باید استفاده کنید ،دردم خیلی بهتر شده ولی هنوز گاهی وقتها اذیت می کنه، لطفاً بفرماییدچه ورزشهایی رو می توانم برای بهبود دستم انجام بدم،با توجه به شرایط این روزها نتونستم به دکترم مراجعه کنم.

  پاسخ
  • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
   آوریل 19, 2020 6:08 ق.ظ

   برای درمان این گونه آسیب های از مفصل شانه باید حتماً دوره‌های تخصصی فیزیوتراپی برای بیمار انجام شود به این دلیل که مجموعه شانه با حرکات بسیار زیادی که دارد فرصت کافی برای کاهش التهاب و ترمیم بافت آسیب دیده نیست و به همین دلیل باید از مدالیته های درمانی همچون فیزیوتراپی و لیزر تراپی پرتوان استفاده کرد

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با سلام خدمت آقای دکتر من ۲۰ساله هستم
  من حدود یک ماه پیش هنگام ورزش بدنسازی شانه هایم درد گرفت و هنگام بالا اوردن دست صدای تیک تیک می داد . بلافاصله به دکتر ارتوپد مراجعه کردم دکتر گفت که تاندون شانه دچار کشیدگی ناچیزی شده است و با استراحت درست میشود و داروی خاصی هم تجویز نکرد . اکنون شانه هایم دردی ندارند ولی هنگام بلند کردن دستهایم صدای تیک تیک میشنوم و این
  صدا من را کلافه کرده است . میخواستم بدانم این صدای تیک تیک از بین میرود یا نه؟ اصلا با این صدا باید چیکار کرد؟
  باتشکر

  پاسخ
  • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
   آوریل 19, 2020 6:07 ق.ظ

   سلام وقت بخیر برای برای این صدا و مردی که شما را اذیت می کنه می تواند فیزیوتراپی انجام داد به در کنار آن ماساژ درمانی برای عضلات سرشانه به علت اصلی این صدا هستند

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • محمد صادق
  آگوست 2, 2020 2:59 ب.ظ

  سلام من دیروز با دوستام بیرون بودم یکهو بین شانه و کمرم بغل ستون مهره ها، خیلی درد شدیدی احساس کردم به طوری که تا 3 سه ساعت حتی راه نمیتونستم برم و خیلی درد دارم باید چه کاری انجام بدم درد شدیدی داره کاری نمی تونم انجام بدم
  15 سالمه

  پاسخ
  • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
   سپتامبر 7, 2020 5:25 ق.ظ

   احتمالا گرفتگی عضلانی باشد که با که با استراحت و یا فیزیوتراپی بهتر خواهد شد

   پاسخ
 • سلام من ۳۵ سالمه از گردن به سمت ۲ شانه درد شدیدی دارم که این درد در دست چپ شدیده و طاقت فرسا ست.دستام سر میشن.ام آر آی گردن و شانه چپ دادم.گفتن مقداری کشیدگی تاندون چپ دارم.ده جلسه فیزیوتراپی و لیزر ردمانی رفتم.ولی هیچ بهبودی حاصل نشد.با ورزشهایی که بهم میدن درد بیشتر میشه.میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
   نوامبر 25, 2020 5:31 ق.ظ

   در صورتی که روش های سبک تر همچون لیزر تراپی جواب ندهد می توان با تزریق پی آر پی درمان را انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام. و تشکر فراوان بابت راهنمایی و بزرگواری تان.
  بنده یک هفته قبل در باشگاه برای حرکت ایستادن روی دست مشغول تمرین بود که یهو تعادلم بهم خورد و از طرف شانه راست سقوط ردم و سرشانه محکم به زمین سخت اصابت کرد.
  درد خفیفی احساس کردم و بعد که رفتم خانه یکم دردم زیاد شد اما هیچ مشکلی برای حرکات دست نداشته و ندارم و ستاهایک را به راحتی بالا و پایین می‌بردم فقط در هنگام خواب باید بی حرکت می بودم و روی شونه م نمی تونستم بخابم و طاق باز بودم
  مدتی بعد رفتم پیش یک بیتال زبده و اون با معاینه و… با یه حرکت سریع بالا بردن دستام گفت جاش انداختم . و واقعا هم شبش خیلی راحت تر و سبک تر بودم.
  اما سوالم اینه که با مطالعه و بررسی های زیادی مه انجام دادم در مورد علائم کشیدگی یا شکستگی و یا در رفتگی سرشانه یا باید التهاب و درد زیادی احساس بشه که من دردم شدید و طافکقت فرسا نبود. دوم تورم و التهاب و… که بازم من ندارم
  حالا اگر در رفتگی بود چرا علائمش رو نداشت؟؟

  و اینکه در حال حاضر سر شانه ام بهتر شده اما مشکل داره هنوز….
  به نظرتون مشکل دقیقش چیه؟
  آیا میتونم تمرینات ورزشی و ایروبیک رو ادامه بدم؟
  اینم بگم که ناحیه آسیب دیده نه ملتهب هست و نه متورم و نه درد زیاد داره و نه خون مردگی و کوفتگی و….
  با سپاس فراوان 🌹🌹🌹🌹

  پاسخ
  • کلینیک ویژه فوق تخصصی درد و ستون فقرات امید
   ژانویه 9, 2021 12:10 ب.ظ

   مشکل خاصی به نظر نمی رسد و شما بعد از یک ماه می توانید فعالیت های معمول و ورزش را داشته باشید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تلفن نوبت دهی کلینیک