مزایای فیزیوتراپی کمر، گردن، زانو، لگن و مچ برای کاهش درد

- خانه » مقالات » مزایای فیزیوتراپی کمر، گردن، زانو، لگن و مچ برای کاهش درد

مزایای فیزیوتراپی کمر، گردن، زانو، لگن و مچ برای کاهش درد

فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود درد و ناتوانی‌های عصبی، اسکلتی و عضلانی کمک کند. درد یک عبارت چتری است که شامل شکایات بیماران از مشکلات موجود در سیستم اعصاب محیطی، سیستم میوفاسیال، سیستم اسکلتی و همچنین ارتباط بین این سیستم‌ها است. همه افراد اعم از پیر و جوان می‌توانند از مزایای فیزیوتراپی بهره مند شوند. می‌توان توسط فیزیوتراپی به درمان همه مشکلات عصبی، قلبی، تنفسی و ارتوپدی پرداخت. در اختلالات مفاصل، شکستگی استخوان، آسیب دیدگی ناشی از ورزش، آرتروز و درد کمر و درد گردن و همچنین مشکلات پس از عمل از قبیل قطع عضو می‌توان از مزایای فیزیوتراپی بهره مند شد. فیزیوتراپی فقط یک روش برای بهبود آسیب دیدگی نیست بلکه یک روش درمانی ارزشمند و کمکی برای افراد جوانی است که از فلج مغزی رنج می‌برند. از فیزیوتراپی می‌توان برای کمک به بیماران سکته مغزی، بیماران ام اس و حتی پارکینسون استفاده کرد.

 مزایای فیزیوتراپی چیست؟


در بخش زیر به برخی از مزایای فیزیوتراپی اشاره می‌کنیم:

 بهبود توانایی حرکتی 

اگر شما دچار مشکل در ایستادن، راه رفتن یا حرکت کردن هستید صرف نظر از هر سنی که دارید می‌توانید از مزایای متعدد فیزیوتراپی بهره مند شوید. فیزیوتراپی و تمرینات کششی و تقویتی آن به بهبود توانایی شما برای راه رفتن کمک خواهد کرد. به علاوه متخصص فیزیوتراپی با ارزیابی شرایط شما می‌‌تواند به طراحی یک برنامه درمانی تخصصی بپردازد که به شما برای کسب مزایای بیشتر کمک خواهد کرد.

 جلوگیری از آسیب حاصل از ورزش یا بهبودی پس از آن 

متخصص فیزیوتراپی به عنوان یک فرد آموزش دیده می‌داند که چگونه تمرینات ورزشی مختلف می‌تواند باعث افزایش ریسک آسیب دیدگی شما شود به همین دلیل به فهرستی از برخی تمرینات و فعالیت‌های ورزشی را در اختیار شما قرار می‌‌دهد که از بروز آسیب دیدگی جلوگیری می‌کند یا آنکه به شما برای بهبودی پس از آن کمک خواهد کرد.

 کاهش درد یا رفع کامل آن 

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی از قبیل حرکت دادن مفاصل و بافت نرم یا برخی روش‌های درمانی از قبیل چسب زدن یا تحریک الکتریکی به بهبود درد و بازسازی عملکرد عضلات و مفاصل و کاهش درد کمک می‌کند.

 بهبود تعادل و جلوگیری از زمین خوردن 

هنگامی ‌که شما جلسات فیزیوتراپی را شروع می‌‌کنید پزشک ریسک زمین خوردن را در شما بررسی خواهد کرد. در صورتی که ریسک زمین خوردن را بالا ارزیابی کند تمریناتی را به شما پیشنهاد خواهد کرد که با بهبود تعادل و کاهش ریسک زمین خوردن از شما مراقبت می‌کند و به درمان درد مفاصل خواهد پرداخت.

 اجتناب از نیاز به عمل جراحی 

در صورتی که فیزیوتراپی بتواند به رفع درد یا بهبود شما پس از آسیب دیدگی کمک کند شما نیازی به انجام عمل جراحی نخواهید داشت. اگر چه گاهی اوقات انجام عمل جراحی ضروری است در این شرایط نیز شما می‌توانید از مزایای فیزیوتراپی بهره مند شوید. اجتناب از نیاز به عمل جراحی و بهره گیری از مزایای فیزیوتراپی یک روش مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

 

 بهبودی پس از سکته مغزی 

معمولاً پس از سکته مغزی از دست دادن بخشی از توانایی عملکردی و حرکتی طبیعی است. در این شرایط فیزیوتراپی می‌تواند در درمان ضعف نقاط مختلف بدن و بهبودی بیمار و افزایش تعادل او سودمند باشد. برنامه فیزیوتراپی به بیماران کمک می‌کند پس از سکته بتوانند راه بروند و در اطراف قدم بزنند و استقلال بیشتری داشته باشند.

 کنترل دیابت و بیماری‌های عروقی 

فیزیوتراپی نقش مهمی را در کنترل سطح قند خون و دیابت ایفا می‌کند به علاوه بیماران دیابتی به لحاظ حس در پاهای خود مشکل دارند. پزشک این بیماران را به متخصص فیزیوتراپی انجام می‌‌دهد تا با تمرینات ورزشی سودمند و نحوه مراقبت از پاهای خود و جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در آینده آشنا شوند.

 کنترل مشکلات مرتبط با سن 

با بالا رفتن سن ریسک بروز برخی مشکلات از قبیل آرتروز یا پوکی استخوان افزایش پیدا می‌کند که در این شرایط نقش متخصص فیزیوتراپی پررنگ خواهد شد. او به این گروه از بیماران کمک می‌کند مشکلات آنها از قبیل پوکی استخوان و مسائل پس از تعویض مفصل بهبود پیدا کند و بیماری آرتروز آنها کنترل شود.

 کنترل بیماری‌های قلبی و ریوی

هنگامی‌ که یک بیمار برنامه توانبخشی پس از سکته قلبی یا عمل جراحی را کامل می‌‌کند باید فیزیوتراپی را به عنوان یک بخش از عملکرد روزانه خود بپذیرد. برای مشکلاتی که به بیماری‌های ریوی دارد متخصص فیزیوتراپی می‌تواند یک روش سودمند برای بهبود کیفیت زندگی باشد و به تقویت سیستم تنفسی بیمار برای بهتر از کشیدن و تخلیه مایع از ریه‌های او کمک کند.

 مراقبت از سلامت زنان و سایر بیماری‌ها 

زنان در دوران بارداری و پس از زایمان دچار مشکلات متعددی می‌شوند و فیزیوتراپی به این افراد کمک می‌‌کند بهتر از خودشان مراقبت کنند. فعالیت جسمانی و انجام دادن حرکات ورزشی مخصوص به آنها برای رفع مشکلات مرتبط با بی اختیاری مدفوع، سرطان سینه، یبوست، درد لگن، بی اختیاری ادرار و سایر مشکلات کمک خواهد کرد.

 کمک به بیماران بستری در بخش آی سی یو 

در بیمارانی که از دستگاه تنفس استفاده می‌‌کنند فیزیوتراپی نقش مهمی را ایفا می‌کند زیرا باعث می‌شود مشکل گرفتگی سینه برطرف شود. به علاوه ورزش کردن با دست و تنفس بهتر این بیماران و به حرکت درآوردن اندام‌های آنها اهمیت زیادی پیدا می‌‌کند. آموزش به بیماران برای بهتر راه رفتن پس از مرخص شدن از بیمارستان ضروری است. فیزیوتراپی همچنین از به وجود آمدن زخم بستر جلوگیری می‌‌کند.

 تسهیل عمل جراحی 

در اکثر عمل‌های جراحی تقویت عضلات قبل از عمل ضروری است زیرا باعث می‌‌شود سرعت بهبود بیمار افزایش پیدا کند. برخی از این عمل‌های جراحی عبارتند از تعویض لگن جراحی ستون فقرات، تعویض مفصل زانو، شانه یخ زده و مواردی از این قبیل.

 توان بخشی بعد از عمل 

توان بخشی بعد از عمل یکی دیگر از حوزه‌های عملکردی فیزیوتراپی است. پس از آن شما باید در بستر استراحت کنید و اجازه حرکت کردن را نخواهید داشت که در این شرایط باید گردش خون و تخلیه مایع از غدد لنفاوی به طور صحیح انجام شود تا شما به خوبی بهبود پیدا کنید. شما باید از عضلات خود استفاده کنید تا اعصاب بدن بتوانند آزادی عمل خود را به دست بیاورند. در بیمارستان نیز شما برنامه توانبخشی خواهید داشت و متخصص فیزیوتراپی نحوه راه رفتن به طور ایمن توسط عصا را به شما یاد خواهد داد و برنامه‌های ورزشی خاصی را برای شما در نظر می‌گیرد تا بتوانید به صورت ایمن قوی شوید. هنگامی ‌که شروع به راه رفتن می‌کنید باید مفاصل و عضلات شما هر چه زودتر بتوانند عملکرد حرکتی خود را به طور صحیح به دست بیاورند. متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می‌‌کند بتوانید هر چه سریع تر مانند گذشته به انجام فعالیت‌های روزمره و فعالیت‌های ورزشی مورد علاقه خود بپردازید.

 چرا فیزیوتراپی اهمیت زیادی دارد؟


اگر یک ورزشکار یا حتی یک فرد عادی دچار آسیب دیدگی یا مشکلات مربوط به سلامت شود فیزیوتراپی برای بسیار کمک کننده خواهد بود زیرا فیزیوتراپی بهبود گردش خون و تقویت عضلات بدن و بهبود انعطاف پذیری آن کمک می‌کند.

 کاربردهای فیزیوتراپی


فاسیا 

سیستم فاسیای ما از تعدادی عضله ساخته شده است که توسط تاندون به استخوان متصل شده و روی آنها توسط بافت همبند که عمدتاً متشکل از کلاژن است پوشیده شده است. کوتاه شدن یا افزایش طول یک ناحیه به علت انجام حرکات تکراری یا حالت بدن باعث اختلال در عملکرد بدن و بروز درد در آن ناحیه خواهد شد.

 نقاط ماشه‌ای 

استفاده بیش از حد یا انجام حرکات تکراری می‌تواند باعث تشکیل نقاط ماشین شود که احساس درد و کاهش توانایی عملکردی عضله را به دنبال خواهد داشت. می‌توان این اختلال را به کمک روش‌های مخصوص درمان بافت نرم از قبیل عضله، تاندون یا رباط درمان کرد. در صورتی که پزشک ارزیابی‌های اولیه را انجام دهد تا به این نتیجه برسد که شما به نیدلینگ خشک نیاز دارید این روش را نیز به برنامه درمان شما اضافه خواهد کرد. نیدلینگ خشک روشی است که یک سوزن خشک بدون هیچ گونه دارویی از طریق پوست وارد نقاط ماشه‌ای می‌شود.

 تاندونیت 

تاندونیت یا التهاب تاندون اختلالی است که می‌‌تواند به علت پاسخ بدن به فعالیت ورزشی سنگین به وجود بیاید و باعث شود تاندون و سیستم عضلانی شما نتواند پاسخگوی فشاری باشد که به آن وارد می‌شود. فیزیوتراپی می‌تواند با آزاد کردن و رفع گرفتگی عضلات و استفاده از برخی روش‌های خاص برای رفع التهاب به تاندون کمک کند تا به شکل اولیه خود بر گردد و باعث تقویت نقاط ضعیف آن خواهد شد.

 استخوان و غضروف 

سیستم اسکلتی ما از استخوان‌های اصلی بدن تشکیل شده است که توسط تعدادی رباط به هم متصل هستند. این استخوان‌ها که توسط مفصل به هم متصل هستند یک لایه پوشاننده وجود دارد که به آن غضروف می‌گویند و ضخامت آن به نوع کاری که استخوان ناحیه انجام می‌دهد بستگی دارد. به عنوان مثال بین استخوان‌های اصلی در قسمت بالا و پایین پا یعنی استخوان ران و ساق دو عدد می‌نیسک یا پد غضروفی وجود دارد چه به سطوح استخوان کمک می‌‌کند روی هم بلغزند و به جذب نیروی زیاد حاصل از برخی فعالیت‌های جسمانی از قبیل دو کمک می‌کند. عدم تعادل در سیستم عضلانی و بروز مشکلات بیومکانیکی باعث می‌‌شود که به می‌نیسک فشار وارد شود. فیزیوتراپی می‌تواند به تسکین علائم و نشانه‌های بیماری و اصلاح مشکلات این نواحی بپردازد و به تقویت این نقاط کمک کند. در ستون فقرات نیز بین یکی از مهره‌ها یک بالشتک نرم وجود دارد که به آن دیسک گفته می‌‌شود و نقش ضربه گیر را ایفا می‌‌کند. نامناسب بودن حالت بدن و انجام دادن فعالیت‌های جسمانی سنگین و مداوم باعث تحلیل رفتن دیسک می‌شود و گاهی اوقات تداوم فشار بر این ناحیه باعث بیرون زدگی آن خواهد شد دقیقاً شبیه حالتی که شما یک بادکنک را باد می‌کنید و یک طرف آن کمی دچار بیرون زدگی می‌شود. هنگامی‌ که این مشکل تشخیص داده شود متخصص فیزیوتراپی با آزاد سازی عضلات سفت و فاسیا و به حرکت درآوردن مفاصلی که دچار گرفتگی هستند به شما برای اصلاح مشکل ایجاد شده و تقویت عضلات برخی از نقاط خاص بدن کمک خواهد کرد. این امر به بهبود عملکرد بدن در طول روز و جلوگیری از احساس درد در آینده کمک می‌کند.

اعصاب 

سیستم اعصاب محیطی ما از تعدادی عصب ساخته شده است که ستون فقرات و از طریق فاسیا و عضلات مجاور به نقاط مختلف بدن می‌روند. در صورتی که عصب تحت فشار قرار گرفته باشد یا ملتهب شده باشد سرعت بدن برای راه رفتن کاهش خواهد یافت. فیزیوتراپی می‌تواند با آزاد سازی گرفتگی عضلات و فاسیا بر میزان فشاری که به سیستم عصبی وارد می‌‌شود بکاهد و به رفع سفتی مفاصلی بپردازد که اعصاب از آنجا عبور می‌کنند و به این ترتیب اعصاب بتوانند به راحتی حرکت نمایند.

 آسیب دیدگی رباط 

آسیب دیدگی رباط اختلالی است که می‌‌توان به کمک برنامه توان بخشی و فیزیوتراپی به درمان آن پرداخت. نمونه‌هایی از این مورد عبارت است از رگ به رگ شدن مچ دست، زانو، مچ پا و آرنج. متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به صورت زیر به شما کمک کند:

  • درمان التهاب و درد و تورم
  • استفاده از بریس، چسب کینزیو و سایر روش‌ها برای محافظت از ناحیه آسیب دیده
  • بهبود قدرت تعادل و هماهنگی عضلات شما
  • ارائه نکات مهم مربوط به جلوگیری از آسیب دیدگی مجدد
به این پست امتیاز دهید.
کلینیک چند تخصصی پا (پدورتیک) امید مرکز تخصصی پودیاتری یا درمان بیماری‌های پا است که به جرأت می‌توان گفت به پشتوانه تجربه و دانش تیم تخصصی خود بهترین نتایج ممکن را در زمینه درمان تخصصی بیماری‌های پا به بیماران ارائه می‌دهد. ما در این کلینیک برای تشخیص دقیق عارضه و تهیه کارآمدترین برنامه مدیریت و درمان مختص هر بیمار از به روزترین و مدرن‌ترین شیوه‌های ارزیابی بهره می‌گیریم.

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonمشاوره رایگان