6 خواص مگنت تراپی در رفع التهاب مفاصل و تسکین درد بیماریهای عضلانی

6 خواص مگنت تراپی دررفع التهاب مفاصل و تسکین درد بیماریهای عضلانی

مگنت تراپی به عنوان یک روش درمانی کاملاً طبیعی، از مگنت‌های درمانی قدرتمند استفاده می‌کند. این مگنت‌ها یک میدان مغناطیسی قوی را در اطراف خود ایجاد می‌کنند که بهبود جریان خون را به شکل موثری تسهیل می‌کند و به درمان انواع بیماری‌ها کمک می‌کند. مگنت‌های درمانی توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای کاهش درد و التهاب استفاده می‌شوند. در این راهنما، توضیحاتی درباره نحوه عملکرد مگنت‌های درمانی و نوع دردهایی که می‌توانند درمان کننده باشند، ارائه شده است.

چرا نقش مغناطیس درمانی امروزه پر رنگ شده؟

مگنت‌ها به بهبود بیماری‌ها و عملکردهای  بسیاری در بدن کمک می‌کنند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • کاهش تنش عضلانی
 • بهبود ترمیم بافت
 • کاهش درد
 • افزایش انرژی
 • بهبود فاکتورهای انعقادی
 • کند کردن پیشرفت آرتروز
 • تحریک سیستم ایمنی
 • کمک به سم زدایی از بدن
 • بهبود جذب مواد مغذی
 • کاهش فشارخون
 • کمک به عملکرد اعصاب
 • کمک به عملکرد کبد
 • متعادل کردن گذرگاه‌های طب سوزنی
 • بهبود خواب
 • افزایش انعطاف‌پذیری در بافت نرم
 • کاهش تغییرات آرتروزی

پزشکان ما در کلینیک مجهز و پیشرفته امید با تشخیص نوع بیماری شما،شدت درد و میزان آسیب،با روش های درمانی موثر و رویکرد پلکانی(شروع درمان بیمار با روش های ساده به روش های درمانی پیشرفته) به بیمار کمک می کنند. از آنجایی که مگنت تراپی نیز یکی از روش های درمانی اثر بخش در طب فیزیکی شناخته شده است،پزشکان ما در این مرکز از این روش درمانی برای کاهش درد و التهاب بسایری از امراض و بیماری های عضلانی اسکلتی استفاده می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن 02122780702 تماس حاصل فرمایید.

انواع روش‌های مغناطیس درمانی و کاربردهای آن


انواع روش‌های مغناطیس درمانی و کاربردهای آنانواع روش‌های مغناطیس درمانی و کاربردهای آن1

واژه مگنت تراپی معمولا به استفاده از مگنت‎‌های ثابتی اشاره دارد که در تماس مستقیم با بدن و معمولا در محل‌های دردناک قرار داده می‌شوند.

 • مگنت‌های ثابت یا بوسیله نوار روی بدن نگه داشته می‌شوند یا در یک وسیله طراحی شده خاص مانند کمربند، پتو یا پدهای تشکی قرار داده می‌شوند. مگنت‌های ثابت گاهی اوقات با عنوان مگنت‌های دائمی شناخته می‌شوند.
 • مگنت‌های درمانی دو نوع مختلف ازآرایش قطبیت دارند: مگنت‌های تک قطبی و دستگاه‌های با قطبیت متناوب
 • دستگاه‌های مغناطیسی پیچیده‌تر نیز مورد مطالعه قرار گرفته‌اند- نه برای کاربرد خانگی بلکه برای استفاده در مطب پزشک و بیمارستان‌ها
 • شکل خاصی از درمان الکترومغناطیسی به نام تحریک مکرر مغناطیسی مغز از طریق جمجمه(repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS)) نیز تحت بررسی دقیق قرار دارد. rTMS به طور ویژه‌ای مغز را در معرض پالس‌های مغناطیسی با فرکانس پایین قرار می‌دهد. بر اساس نتایج به دست آمده از شمار قابل توجهی از مطالعات کوچک ، rTMS ممکن است برای درمان افسردگی مفید باشد. rTMS همچنین برای درمان اسکلروز جانبی آمیوتروپیک(ALS) ، بیماری پارکینسون، صرع، اسکیزوفرنی، اختلال وسواسی اجباری، سندروم درد منطقه‌ای مزمن و وزوز گوش مورد مطالعه قرار گرفته است.
 • تحریک الکتریکی مستقیم از روی جمجمه (tDCS) نیز به همین شکل است اما دقیقا مشابه مغناطیس درمانی نیست. با استفاده از الکترودهای  tDCS یک جریان با شدت پایین و ثابت در موضع آزاد می‌شود.

مگنت‌های درمانی چه هستند و چگونه عمل می‌کنند؟


مگنت‌های درمانی آهن‌رباهای ساکن و قدرتمندی هستند که برای درمان مشکلاتی چون آرتروز ، جریان خون ضعیف ، بیماری‌های التهابی، آسم، دیابت(نوروپاتی دیابتی) و بیماری‌های قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • مگنت‌های درمانی با ایجاد میدان‌های مغناطیسی که به داخل بدن نفوذ می‌کنند کار می‌کنند. میدان‌های مغناطیسی ذرات آهن موجود در پروتئین‌ خون موسوم به هموگلبین را جذب می‌کنند.
 • با جذب ذرات آهن، خون در بدن راحت‌تر جریان پیدا می‌کند و به این ترتیب قدرت ترمیم بدن افزایش، التهاب کاهش وتوزیع مواد مغذی در بدن بهبود می‌یابد به علاوه سیستم ایمنی نیز متعادل می‌شود که نتیجه آن کمک به درمان بیماری‌هایی است که در بالا اشاره شد.
 • تعدادی از نوروپاتولوژیست‌ها معتقدند که مگنت‌تراپی به مهاجرت آسان‌تر یون‌های کلسیم در بدن کمک می‌کند که نتیجه آن کمک به ترمیم سریعتر استخوان‌ها و اعصاب است. مگنت‌های درمانی ممکن است حتی تاثیر مثبتی روی تعادل pH سلول‌ها داشته باشند و همچنین هورمون‌های بدن را تنظیم کنند.
 • پزشکان طب چینی معتقدند که مگنت‌های درمانی، چی(یا کای) شخص یا همان نیروی حیاتی وی را تنظیم می‌کنند و به این ترتیب بیماری‌ها را درمان می‌کنند و سلامت عمومی فرد را بهبود می‌دهند.
 • قطب شمال(منفی) یک تاثیر آرام بخش دارد که کمک می‌کند درد کمر، آرتروز، التهاب و سردردهای مزمن کاهش یابد. قطب جنوب(مثبت) آهن‌ربا یک تاثیر تحریک کننده دارد و بدن را گرم می‌کند و در درمان سوزن سوزن شدن، ضعف، خواب‌رفتگی، از بین بردن جای زخم و بیحسی و کرختی کمک می‌کند.

توانایی‌های مگنت‌های درمانی


مگنت‌های درمانی با میزان قدرت مختلف به بازار عرضه می‌شوند. قدرت این مگنت‌ها اغلب در محدوده 3000-300 گوس قرار دارد. استفاده از این مگنت‌ها ساده است. بسته به اینکه چه هدفی از درمان با مگنت دارید سمت مثبت یا منفی را روی بدن قرار دهید. این یک درمان کاملا طبیعی است و هیچ اثرات جانبی ندارد.

در بسیاری از مگنت‌های تجاری میدان مغناطیسی آنقدر ضعیف است که باور اینکه این میدان بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد مشکل است. اگرچه برخی دیگر نسبتا قدرتمند هستند و می‌توانند تا حدی در عمق بافت تاثیرگذار باشند. با این وجود بیوفیزیکدانان در اینکه واقعا مگنت‌های ثابت بتوانند به شکل موثری بدن را تحت تاثیر قرار دهند تردید دارند.

مگنت‌های درمانی چه نوع دردهایی را درمان می‌کنند؟


مگنت‌های درمانی چه نوع دردهایی را درمان می‌کنند؟(

مزیت زیبایی مگنت تراپی در این است که می‌توان آن را به صورت هدفمند در هر بخشی از بدن استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر شما دچار سردرد هستید، می‌توانید از یک ماسک چشمی مغناطیسی برای کاهش درد استفاده کنید. اگر درد پشت بدن را احساس می‌کنید، می‌توانید از یک پشت بند طبی مغناطیسی استفاده کنید یا از یک تشک با لایه زیرین مغناطیسی استفاده کنید. استفاده از دستبندهای مغناطیسی در درمان دردهایی که سراسر بدن را درگیر می‌کند، بسیار موثر است. این دستبندها باعث بهبود جریان خون با کارایی بالاتر می‌شوند و در نتیجه جریان خون بهتر شده و التهاب کاهش می‌یابد. برخی از پزشکان حتی توصیه می‌کنند که دستبند مغناطیسی را روی هر دو بازو بپوشید تا جریان خون بهبود یابد و درد کاهش پیدا کند. انواع مختلفی از دردها قابل تسکین با استفاده از مگنت‌های درمانی هستند. این دردها شامل:

 • درد آرتروز
 • کمر درد  و گردن درد
 • جراحات(ساییدگی‌ها، رگ به رگ شدگی، بریدگی‌ها و درد در ماهیچه‌ها )
 • درد در مفاصل(زانو، قوزک، مچ پا، لگن)
 • درد پای دیابتی(پای دیابتی)
 • فیبورمیالژیا
 • سندروم کارپال تونل(سندرم کارپال تونل)
 • درد پوست مانند جراحات و ضایعات پوستی
 • درد فتق دیسک(درد دیسک)
 • درد مچ پا(درد مچ پا)

مگنت‎‌های درمانی با چه روشی درد را تسکین می‌دهند؟ (مزایا)


مغناطیس درمانی درد را به روش‌های زیرتسکین می‌دهد:

درد ناشی از التهاب

التهاب یک فرآیند بیولوژیک پیچیده است که هدف آن محافظت از بدن فرد است. التهاب زمانی اتفاق می‌افتد که  بدن به دلیل یک جراحت خارجی، ورود یک عامل بیماری‌زا به بدن (باکتری، ویروس، قارچ) یا یک بیماری(سرطان، التهاب برونش،  التهاب مثانه و غیره) متحمل یک آسیب سلولی شده است.

سیستم ایمنی با فرستادن سلول‌های خونی و هورمون‌ها به محل آسیب به آسیب سلولی واکنش می‌دهد. این واکنش به معنی کمک به بدن برای ترمیم و بهبودی زخم است. اگرچه باعث درد، قرمزی، عدم تحرک و تورم می‌شود. اغلب سیستم ایمنی اشتباه می‌کند و به سلول‌های خودی نیزحمله می‌کند که این اتفاق می‌تواند منجر به آرتروز، بیماری‌های پوستی مختلف و دیابت نوع یک شود. مگنت تراپی باعث  خروج خون از نواحی ملتهب بدن می‌شود و به این ترتیب باعث کاهش تورم و تسکین درد می‌شود.

بهبود جریان خون

یکی از پایه‌ای ترین کارکردهای میدان‌های مغناطیسی در بدن افزایش شدت جریان خون است. زمانی که یک سلول(مانند گلبول قرمز) بیمار می‌شود یا صدمه می‌بیند بار الکتریکی روی گلبول‌ها حالت ایده‌آل خود را از دست می‌دهد. در نتیجه این اتفاق گلبول‌های قرمز به هم می‌چسبند و جریان خون را کند می‌کنند. زمانی که یک میدان مغناطیسی از یک گلبول قرمز عبور می‌کند غشا به شکل صحیحی باردار می‌شود که در نتیجه این اتفاق سلول‌ها یکدیگر را دفع کرده و از هم دور می‌شوند و به این ترتیب جریان خون افزایش می‌یابد.

 • به علاوه میدان‌های مغناطیسی مواد شیمیایی بسیاری را در دیواره عروق خونی افزایش می‌دهند که باعث گشاد شدن عروق، افزایش میزان خون جاری در رگ‌ها و افزایش مقدار اکسیژن آزاد شده در بافت‌ها می‌شود.
 • جریان کند خون باعث بیمار شدن بافت‌ها و افزایش استعداد آنها به ابتلا به بیماری و تخریب می‌شود. بهبود گردش خون باعث می‌شود مواد غذایی و اکسیژنی که بافت‌ها نیاز دارند در اختیار آنها قرار گرفته و مواد زائد تولید شده توسط آنها دفع شود. میزان گردش خون مناسب به ترمیم و بازسازی بافت کمک می‌کند و باعث کاهش تورم و از بین رفتن کبودی‌ می‌شود.

بهبود عملکرد ماهیچه

انرژی ماهیچه‌ای مورد نیاز برای عملکرد ماهیچه‌ها از طریق فرآیندی به نام فسفریلاسیون میوزین تامین ‌می‌شود. میزان بهینه انرژی به ماهیچه‌ها امکان می‌دهد تا بیشتر و طولانی‌تر کار کنند و همچنین پس از کار زیاد سریعتر انرژی از دست رفته خود را به دست آورند. مغناطیس درمانی باعث می‌شود ماهیچه‌های گرفته یا منقبض راحت‌تر آزاد شده و به این ترتیب فشار و یا درد ناشی از گرفتگی کاهش یابد.

کاهش استرس

استرس بخشی جدایی ناپذیر زندگی انسان است. استرس در حد طبیعی برای بقا ضروری است ولی مقدار بیش از حد آن به بدن صدمه می‌زند و روند پیری را تسریع می‌کند.استرس عامل حداقل 65 درصد بیماری‌های ماست بنابراین کاهش آن برای همه ضروری است و باید بخشی از فعالیت روزانه فرد باشد. میدان‌های مغناطیسی تاثیر زیادی روی کاهش استرس دارند.

اکسیژن‌رسانی خون

همانطور که آتش بدون اکسیژن نمی‌سوزد سلول‌های بدن نیز بدون اکسیژن قادر به تولید گرما و انرژی نیستند. ریه‌ها اکسیژن را از هوایی که نفس می‌کشیم می‌گیرند. این اکسیژن وارد جریان خون می‌شود و بوسیله سرخرگ‌ها از قلب خارج شده و به سراسر بدن منتقل می‌شود. مگنت تراپی به خروج اکسیژن از هوایی که نفس می‌کشیم و انتقال آن به جریان خون کمک می‌کند. سپس اکسیژن جذب شده به همه سلول‌های بدن منتقل می‌شود. در سلول‌ها آنزیم‌ها و سایر فرآیندهای تولید انرژی سلولی پایه از اکسیژن در متابولیسم سلولی استفاده می‌کنند. متابولیسم یک موجود زنده تعیین می‌کند که چه موادی مغذی و چه موادی مضر هستند. میزان مناسب اکسیژن خونی در سطح سلولی(نه تنها در خون) امکان تداوم فرآیند را با سرعت و کارایی کافی فراهم می‌کند. پس از مبادله اکسیژن وریدها خون فاقد اکسیژن و مواد دفعی سلول‌ها را از محل خارج کرده و برای انجام دوباره چرخه به قلب برمی‌گردانند.

آیا در مغناطیس درمانی امکان بروز عوارض ناشی از استفاده بیش از حد وجود دارد؟


میدان‌های مغناطیسی با شدت و فرکانس پایین حداقل تاثیر را روی سلول‌های سالم بدن دارند. در سلول‌های سالم این میدان‌های مغناطیسی نادیده گرفته می‌شوند. یک سلول نمی‌تواند بیش از توانش انرژی تولید کند. به عبارت دیگر یک سلول نمی‌تواند تحت تاثیر میدان‌های مغناطیسی ضربانی بیش از حد باردار شود. تنها سلول‌های بیمار و نامتعادل به انرژی اضافی مگنت‌های درمانی برای بهبود خود نیاز دارند و از آن استفاده می‌کنند.

بیماری فرد در چه مدت زمانی پس از مگنت تراپی بهبود می‌یابد؟


عدم تعادل‌های خفیف در سلول‌های فرد می‌تواند به سادگی و پیش از اینکه تبدیل به یک مشکل جدی‌تر شوند به حالت طبیعی برگردانده شود. متاسفانه بسیاری از مردم تا زمانی که با یک مشکل جدی سلامت روبرو نشوند از درمان‌های خانگی سیستم مغناطیسی استفاده نمی‌کنند. پس از آن بسیاری از مشکلات سلامت جدی‌تر از آن هستند که قابل بازگشت باشند و تنها راه ممکن کنترل علائم است. باید به این نکته مهم توجه داشت که انتظار نمی‌رود مگنت‌ها بیماری را درمان کنند. نقش مگنت‌ها تحریک عملکردهای متعدد بدن است. بنابراین بدن می‎‌تواند بهتر خود را ترمیم کند.

دانستن شدت بیماری‌ و مشکلات سلامتی به فرد کمک می‎‌کند تا انتظارات معقولی از زمان مورد نیاز برای گرفتن نتایج مورد نظر داشته باشد. اگر مدت زمان زیادی طول کشیده تا مشکل به حد فعلی برسد میدان‌های مغناطیسی نیز زمان زیادی لازم دارند تا حداکثر قدرت و تاثیر خود را نشان دهند و ممکن است اگر آسیب شدید باشد نتایج زیاد امیدوارکننده نباشد. این به این معنا نیست که میدان‌های مغناطیسی کار نمی‌کنند و یا اینکه شما از مزایای مغناطیس درمانی بهره نخواهید برد. باید برای دیدن نتیجه صبور باشید. زمانی که درمان شروع شد بدن فرد است که تعیین می‌کند که علائم به چه ترتیبی از بین بروند. صبوری و پذیرش این روند طبیعی به فرآیند ترمیم کمک خواهد کرد.

آیا میدان‌های مغناطیسی می‌توانند جایگزین مصرف دارو شوند؟


اگرچه میدان‌های مغناطیسی ضربانی دیابت، بیماری قلبی، آرتروز یا سرطان را درمان نمی‌کنند ولی بهبود چشمگیری در عملکرد کلی دارند، باعث تخفیف شدت علائم می‌شوند و می‌توانند برای کسب نتایج بهتر همزمان با سایر درمان‌ها مانند مصرف دارو به کار برده شوند. در موارد بسیاری میدان‌های مغناطیسی می‌توانند جایگزین داروهای مسکن یا داروهای ضدالتهاب شده یا باعث کاهش میزان مصرف آنها شوند. اما بدون مشورت با یک متخصص نباید به عنوان درمان اصلی در نظر گرفته شود. تنها زمانی می‌توان از این نوع درمان به عنوان درمان اصلی استفاده کرد که تشخیص صحیحی صورت گرفته باشد، الگوی روش درمانی مورد استفاده مشخص باشد و نیاز به دارو کم یا از بین رفته باشد.

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک