علت رگ به رگ شدن کمر و درمان با طب فیزیکی

رگ به رگ شدن کمر

کشیدگی و رگ به رگ شدگی عضله‌ی لومبار (پایین کمر) رایج‌ترین دلیل درد پایین کمر است. کمر به علت عملکرد تحمل وزن و درگیری در حرکت، چرخیدن، و خم شدن مستعد این کشیدگی است. کشیدگی عضله‌ی لومبار هنگامی رخ می‌دهد که فیبرهای عضلانی غیر به طور طبیعی کشیده یا پاره می‌شوند. رگ به رگ شدن کمر زمانی رخ می‌دهد که رباط‌ها، نوارهای سفت بافت‌هایی که استخوان‌ها را یکجا نگه می‌دارند، از اتصالات خود پاره می‌شوند. هر دوی این‌ها می‌توانند ناشی از آسیب ناگهانی یا استفاده زیاد تدریجی باشند. هنگامی که ستون فقرات لومبار کشیده یا رگ به رگ می‌شود، بافت نرم متورم می‌شود. این التهاب موجب درد می‌شود و ممکن است منجر به اسپاسم عضلانی شود. کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر می‌تواند بسیار ناتوان کننده باشد.

رگ به رگ شدن کمر

ما می‌دانیم که بعضی از افراد در برابر کشیدگی و رگ به رگ شدن پایین کمر آسیب پذیر هستند. در حالی که درک کردن اینکه بلند کردن بار سنگین در یک حالت ناجور می‌تواند منجر به کشیدگی شود آسان‌تر است، فهمیدن اینکه چگونه یک حرکت ساده می‌تواند به کمر شما آسیب بزند سخت‌تر است. متخصصین ما در کلینیک پیشرفته‌ی امید درمان‌هایی نظیر ماساژ تراپی، فیزیوتراپی، حرکات ورزشی و درمان دستی را برای رگ به رگ شدن کمر به بیماران خود توصیه می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان رگ به رگ شدن کمر می‌توانید با شماره‌ 02122780702 یا 02122780701 با ما تماس حاصل نمایید.

دلایل


علت رگ به رگ شدن کمر

کشیدگی پایین کمر یا کشیدگی لومبار زمانی رخ می‌دهد که عضله یا تاندون در پایین کمر کشیده یا پاره می‌شود. این امر ناشی از بلند کردن اجسام سنگین یا بار اضافی، نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی، ضربه مستقیم به ناحیه و یا ورزش هایی مانند بسکتبال، بیس بال و یا گلف است که شامل چرخش ناگهانی پایین کمر هستند و همچنین می‌توانند منجر به کشیدگی عضله شوند.

علائم


علائم رگ به رگ شدن کمر

علائم عبارتند از:

 • درد در قسمت پایین کمر که ممکن است به باسن ساتع شود، اما پاها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.
 • سفتی در ناحیه‌ی پایین کمر، که دامنه‌ی حرکتی را محدود می‌کند.
 • ناتوانی در حفظ حالت طبیعی به دلیل سختی و یا درد.
 • اسپاسم عضلانی (گرفتگی عضلات) یا با فعالیت یا در حالت استراحت.
 • دردی که حداکثر 10 تا 14 روز ادامه دارد.

عوامل خطر


عوامل اصلی خطر کمر درد عبارتند از:

 • حرکت ناگهانی نیرومند
 • بلند کردن یک جسم سنگین
 • چرخاندن کمر
 • عطسه یا سرفه
 • نشتن در حالت نامناسب برای مدت زمان طولانی

تشخیص


آزمایش‌های تشخیصی معمولا لازم نیست، مگر اینکه درد بیش از دو هفته وجود داشته باشد و آنطور که انتظار می‌رود بهبود نیابد. مهم است که دلایل زمینه‌ای مانند آسیب دیسک ناشناخته بررسی شود. اگر علائم مداوم هستند، آزمایشات زیر ممکن است توسط پزشک انجام شود.

 • اشعه‌ی ایکس: استفاده از تابش برای تولید فیلم یا تصویری از یک قسمت از بدن می‌تواند ساختار استخوان‌های مهره و طرح کلی مفاصل را نشان دهد. اشعه‌ی ایکس ستون فقرات را برای جستجوی سایر دلایل بالقوه درد، به عنوان مثال تومورها، عفونت، شکستگی، و غیره مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • تصویرسازی تشدید مغناطیسی (MRI): یک تست تشخیصی که تصاویر سه بعدی ساختار بدن را با استفاده از آهنرباهای قدرتمند و تکنولوژی کامپیوتر تولید می‌کند؛ و می‌تواند طناب نخاعی، ریشه‌های عصبی، و نواحی اطراف آن، و همچنین بزرگی، انحطاط و تومورها را نشان دهد.

درمان


درمان رگ به رگ شدن کمر

درمان‌هایی برای کشیدگی کمر عبارتند از:

اعمال یخ

یخ درمانی رگ به رگ شدن کمر

اگر کشیدگی کمرتان جدید است، (حاد، در عرض 48 تا 72 ساعت از آسیب) و چیزی نیست که به طور مداوم عود کند، پس التهاب احتمالا درگیر است و موجب درد می‌شود. اعمال سرما درمانی (یخ یا چیز یخ زده) به آسیب‌های اسکلتی عضلانی حاد بسیار مفید است، زیرا عروق خونی کوچک اطراف آسیب را تنگ می‌کند و باعث جلوگیری از التهاب می‌شود. جلوگیری از التهاب باعث کاهش تورم می‌شود که درد و سفتی را کاهش می‌دهد.

اعمال گرما

گرما درمانی رگ به رگ شدن کمر

اگر آسیب شما مزمن است (دائمی برای چند ماه) یا دائما عود می‌کند، بنابراین استفاده از حرارت مرطوب می‌تواند مناسب‌تر و موثرتر از استفاده از سرما درمانی باشد. کشیدگی‌های عضلانی مزمن به طور معمول بیش از حد متورم نیستند؛ بلکه عضله آسیب دیده، از طریق جریان خون، ضعیف و بیش از حد سفت می‌شود و نیاز به مواد مغذی بیشتری (مانند اکسیژن) دارد. بنابراین، استفاده از حرارت مرطوب می‌تواند رگ‌های خونی موضعی را از هم باز کند، جریان خون را افزایش دهد و تنش عضلانی یا اسپاسم را کاهش دهد.

بریس

بریس‌ها یا فتق بندهای کش‌دار ممکن است به کشیدگی یا رگ به رگ شدن در عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها کمک کند، و باعث محدود شدن تحرک آنها می‌شود، درنتیجه احتمال تشدید شدن را کاهش می‌دهد.

دارو

داروهای ضد التهابی و قرصهای تسکین درد غیر استروئیدی بدون نسخه می‌توانند تسکین زیادی برای التهاب و درد ناشی از کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر ایجاد کنند. در حالی که دارو علائم را تسکین می‌دهد، مراقبت‌های لازم باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر تشدید نشود.

تزریق استروئید اپیدورال (ESI)

تزریق استروئید اپیدورال (ESI) برای درمان رگ به رگ شدن کمر

تزریق استروئید اپیدورال (ESI) می‌تواند برای کاهش درد کشیدگی عضلانی یا رگ به رگ شدن مورد استفاده قرار گیرد، و همچنین التهاب را نیز کاهش می‌دهد. تزریقات همچنین می‌تواند باعث کاهش تورم شود. تزریقات استروئید ترکیبی از کورتیزون (یک استروئید ضد التهابی قوی) و یک بی‌حس کننده موضعی است که از طریق کمر به فضای اپیدورال تزریق می‌شود. تزریق استروئید اپیدورال همیشه در کاهش علائم التهاب موفق نیست. آنها فقط زمانی استفاده می‌شوند که درمان‌های محافظه کار شکست خورده باشند.

ماساژ

ماساژ برای درمان رگ به رگ شدن کمر

ماساژ درمانی برای افراد مبتلا به کمردرد ناشی از فشار و کشیدگی عضلانی، اگر عضلات درست مورد هدف قرار گیرند، می‌تواند بهبود و کاهش درد قابل توجهی را در بدن ایجاد کند. ممکن است برای دیدن نتایج بهتر جلسات بیشتر و شاید جلسات طولانی‌تر نیاز باشد، بنابراین صبور باشید و توصیه‌های پزشک را دنبال کنید.

درمان دستی

برای درمان دستی رگ به رگ شدن کمر

پزشک یا متخصص ماساژ و جابجا کردن ستون فقرات به منظور درمان، متخصصین کمر (فقراتی) هستند و از تکنیک‌های دستی (فیزیکی) برای بازگرداندن عملکرد طبیعی به مفاصل و عضلات کمر استفاده می‌کنند. یک متخصص ماساژ می‌تواند به طور کامل ستون فقرات شما را بررسی کند، اشعه X بگیرد و حالت شما را در حین ایستادن، نشستن و پیاده روی آنالیز کند. درمان دستی از انواع درمان‌های مناسب برای بهبود کشیدگی عضلات، مانند تحریک عضلانی الکترونیکی، اولتراسوند درمانی و درمان مادون قرمز (گرما) استفاده می‌کند.

فیزیو تراپی

فیزیوتراپی برای درمان رگ به رگ شدن کمر

اگر کشیدگی کمرتان بیشتر از چند ماه ادامه داشت، از پزشکتان بخواهید برای برخی از توانبخشی‌ها شما را به فیزیو تراپیست ارجاع دهد. یک متخصص فیزیوتراپی می‌تواند برای کمک به بهبودی کشیدگی حاد کمر به شما کشش‌های خاص و تمرین‌های تقویتی ارائه ‌دهد. درمانگر شما ممکن است ترکیبی از وزنه‌های آزاد، ماشین آلات با قرقره، بندهای لاستیکی و توپ‌های ورزشی را برای تقویت عضلات کمر شما استفاده کند. حرکات کشش پشت کمر (the opposite of sit-ups or crunches) رایج‌ترین تمرین تقویتی کمر هستند.

 • فیزیوتراپی معمولا 2-3x هر هفته به مدت 4 تا 8 هفته مورد نیاز است تا به طور مثبت بر کشیدگی‌های مزمن کمر تاثیر بگذارد.
 • سایر تمرینات کلی تقویتی کمر امل قایقرانی، شنا و اسکوات با وزنه است.

تمرینات

تمرینات برای کشیدگی عضلات کمر عبارتند از:

مقابل دیوار نشستن

تمرین مقابل دیوار نشستن برای درمان رگ به رگ شدن کمر

بایستید و کمر خود را به دیوار تکیه دهید و به آرامی خودتان را پایین بکشید جوری که در حالت نشسته قرار بگیرید. این حرکت را برای 30 ثانیه نگه دارید (یا تا زمانی که احساس راحتی می‌کنید) و سپس تکرار کنید.

حرکت پل یوگا

حرکت پل یوگا برای درمان رگ به رگ شدن کمر

در حالی که روی زمین دراز کشیده‌اید زانوهایتان را خم کنید و کف پاها را به عرض شانه‌ها باز کنید و روی زمین قرار دهید. به آرامی شروع به بلند کردن کمر خود از زمین در حدود زاویه 45 درجه کنید. این حالت را به مدت 20 ثانیه نگه دارید و سپس تکرار کنید.

خم شدن

برای تمرین خم شدن درمان رگ به رگ شدن کمر

روی زمین بخوابید و زانوها را خم کنید و کف پاها را صاف روی زمین قرار دهید. با استفاده از عضلات مرکزی خود به آرامی شانه‌های خود را از زمین بلند کنید. این حالت را برای حدود 1 تا 2 ثانیه نگه دارید و سپس شانه‌ها را پایین بیاورید. سعی کنید برای بلند کردن شانه‌ها از گردن استفاده نکنید به جای آن از عضلات شکمی استفاده کنید. این حرکت را 15 بار تکرار کنید.

PRESS UP

PRESS UP برای درمان رگ به رگ شدن کمر

روی زمین به طرف شکم دراز بکشید و دست‌ها را زیر شانه‌ها قرار دهید. با استفاده از دست‌هایتان شانه‌ها را از زمین بلند کنید و این حالت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید. سپس حرکت را تکرار کنید.

پیشگیری


در اینجا چند نکته برای کمک به جلوگیری از کشیدگی پایین کمر وجود دارد:

 • اگر در طول فعالیت بدنی دچار درد پایین کمر شدید، دست نگه دارید.
 • اگر در روزی که ورزش را شروع کرده‌‌اید احساس درد در پایین کمر کردید، چند روز دست نگه دارید.
 • Get your back in shape. به طور منظم ورزش کنید و عضلات کمر خود را بکشید.
 • از خوابیدن روی شکم اجتناب کنید. به سمت کمر یا پهلو بخوابید، و زیر پاها یک بالشت قرار دهید.
 • هنگام بلند کردن یک چیز سنگین با زانو خم شوید نه با کمر.
 • اگر دچار اضافه وزن هستید، وزن کم کنید.
 • درست بنشینید. روی صندلی صاف بنشینید و کمر با به پشت صندلی تکیه دهید.

 

مقالات مرتبط

تلفن نوبت دهی کلینیک